Sign in to follow this  
Guest Nenad

CAC do CAC-a - Šampionat

Recommended Posts

Guest Nenad

A pud do CAC-a i nije baЕЎ svagdje isti...

Kad smo se prije godinu i nešto premjestili u Nizozemsku susreli smo se sa nekoliko u poèetku zbunjujuæih pravila i uslova za postizanje šampionata pojedine države. O èemu se radi?

Nizozemska: Ne postoji vremensko ogranièenje, treba 4 CAC-a ili R.CAC-a iza Nizozemskog šampiona, jednog CAC-a može zamijeniti 4 R.CAC-a, i mladi kandidiraju za CAC (nema mladog šampionata). Zvuèi dobro, ali se dodjeljuje samo jedan CAC po spolu. Potvrda o šampionatu se èeka 6-8 mjeseci i dobije se prekrasan metalni križ sa ugraviranim imenom psa i pasminom. Nema pehara za BOB, veæ "samo" rozeta i medaljon svakom uèesniku. Sve izložbe (osim jedne) su u zatvorenom prostoru.

Belgija: Slièna pravila kao i kod nas, s tim da u ringu neæete dobiti ocjensku listu. Postoji vremensko ogranièenje od 366 dana. Potvrdao šampionatu se èeka i do 6 mjeseci. Pehari, statue i sl. se dijele od odliènog pa na dalje. Sve izložbe su u zatvorenom prostoru.

Luxemburg: Dodjeljuje se CAC u svakom razredu. Е ampionu treba samo jedan CAC, ostalima 2 CAC-a. Fotokopije i zahtjev za ЕЎampionatom se moЕѕe predati odmah na izloЕѕbi i za 14 dana vam stiЕѕe potvrda.

Danska: Tri CAC-a bez vremenskog ogranièenja, ali se CAC dodjeljuje samo u otvorenom razredu. Odlièan prvi i CAC dobivaju keramièke tanjure, odmah u ringu. Sa izložbe možete otiæi odmah nakon završenog ocjenjivanja.

Eto ukratko, da se ne iznenadite...

Za Italiju vjerojatno veæina zna da nema vremenskog ogranièenja, da treba 6 CAC-eva od kojih barem 2 moraju biti na CACIB izložbi, a 2 na specijalki. Na CAC izložbi imaju pse podijeljene u 8 grupa... :shock:

Evo Nizozemskog ЕЎampionskog kriЕѕa:

kriz.jpg

Nenade, ovo je zaista fantasticna tema! Ima nas u svakom cosku ove planete i bilo bi zaista zanimljivo sakupiti ovdje sto vise informacija o svakoj pojedinacnoj zemlji i njenim pravilima :).

Mozda je steta sto FCI nije i to regulisao, no mozda je ovako interesantnije. I ovde, kao i inace u zivotu vazi da je potrebno biti dobro informisan :).

Lijep prilog :). Hvala!

ps. Samo da napomenem, mada je off-topic, pogledala sam na vasu stranicu i zaista je prelijepa. Oci su mi ostale na stencima :):):).

Guest Nenad
Nenade, ovo je zaista fantasticna tema! Ima nas u svakom cosku ove planete i bilo bi zaista zanimljivo sakupiti ovdje sto vise informacija o svakoj pojedinacnoj zemlji i njenim pravilima :).

Pogotovo je zanimljivo kad prijaviЕЎ psa u ЕЎampione, napraviЕЎ 700-800km i onda saznaЕЎ da se u ЕЎampionima ne dodjeljuje CAC... :evil:

NjemaГЁka je ipak zakon. JoЕЎ da govore engleski, bili bi savrЕЎeni. :D

Mozda je steta sto FCI nije i to regulisao, no mozda je ovako interesantnije. I ovde, kao i inace u zivotu vazi da je potrebno biti dobro informisan :).

ps. Samo da napomenem, mada je off-topic, pogledala sam na vasu stranicu i zaista je prelijepa. Oci su mi ostale na stencima :):):).

FCI nije izdao niti knjigu standarda, veæ ljudi skupljaju i fotokopiraju jedni od drugih. Za 2-3 pasmine to nije problem ali veselo je kad kreneš polagat za suca. :?

A šta se štenaca tièe, super su na slici. Kako smrde i kako je to ustajati usred noæi da bi ih se nahranilo, oèistilo, to treba doživjeti... :wink:

Nijemci su jos i dobri kad ih uporedim sa Francuzima :p... Oni ni u Luvru nemaju niti jedan jedini natpis na engleskom :lol: :lol: :lol: ...

Evo, da dodam jos malo:

Da bi dobio titulu Njemackog Sampiona i titulu Njemackog Klupskog Sampiona, pas mora dobiti 4 CAC-a dodijeljena od 3 razlicita suca. CAC-evi moraju biti dobijeni u minimalnom razdoblju od godinu dana izmedju dobijanja prvog i cetvrtog. Pas mladji od 27 mjeseci ne moze postati Njemacki Sampion.

U Francuskoj se CAC dodjeljuje samo u razredu otvorenih, a za CACIB pas mora biti stariji od 15 mjeseci. Da bi postao Francuski Sampion, pas mora sakupiti 3 CACa od 3 razlicita suca - 2 na nacionalnim izlozbama i najmanje 1 na internacionalnim (u uzrastu preko 15 mjeseci). Jedan od zahtijevana 3 CACa mora biti dobijen na klupskom takmicenju ili na Velikom Francuskom Sampionatu (Show). Dodatno, da bi zaradio ovu titulu, pas mora proci pregled ociju, i imati rentgenski snimak kukova. Posto je pas osvojio svoje CACeve na klupskim ili nacionalnim izlozbama, vlasnik ima dvije godine da podnese aplikaciju za titulu sampiona. APlikacija ne moze biti podnijeta prije nego prodju 2 godine od poslednjeg osvojenog CACa.

Guest Nenad
Nijemci su jos i dobri kad ih uporedim sa Francuzima :p... Oni ni u Luvru nemaju niti jedan jedini natpis na engleskom

Da znam, bili smo na europskoj u predgraðu Pariza (predaleko da bi vidjeli Aifelov toranj. :D Po duæanima i benzinskim pumpama sami crnci. I onda šok, crnac je, a ne govori engleski... :lol:

Na kraju smo se i oko poГЁasnog ringa (kao novinari) dokaГЁili malo sa osiguranjem. I kad smo fino "sterali u finu materinu" i Francusku i organizatora koji nema nikoga da govori neki strani jezik... KaЕѕe nam ГЁovjek uredno na srpskom "kako da ne, ima nas ovde dvadesetak koji govorimo dva jezika" :) i dovikne drugom: "Ej, mali ovi su naЕЎi, piЕЎu za ZOV, njih pusti da proГ°u". To nam je stvarno uljepЕЎalo finale europske izloЕѕbe. :)

Jedan od zahtijevana 3 CACa mora biti dobijen na klupskom takmicenju ili na Velikom Francuskom Sampionatu (Show). Dodatno, da bi zaradio ovu titulu, pas mora proci pregled ociju, i imati rentgenski snimak kukova.

Kod nas u Nizozemskoj je ЕЎto se saveza tiГЁe obavezan samo rendgen kukova, dok klub zahtjeva pregled oГЁiju i laktova. U Dortmundu na samoj izloЕѕbi ekipa veterinara vrЕЎi ove preglede za priliГЁno normalnu svotu. Pa iako nije obavezno, dobro je i zbog uzgoja obaviti preglede. Pa ko planira na Bundessieger u Dortmund, da zna potraЕѕit ekipu...

Zna li neko kako to ide kod nas imam sa samojedom 3 CAC CACIB i BOB na tri izlozbe pa sam se interesovao koliko mi je potrebno da se uzme sampionat prvo sam informacije trazio od par prijatelja odgajivaca i dobio informaciju da mi je potrebno 4 CAC od tri sudije s tim da zadnji mora da bude posle 6 meseca od prvog da bi sada u ZOV-u procitao da je potrebno 4 CAC za manje od 6 meseci.Bilo bi mi drago da mi neko pojasni pravila za SCG

Unpred hvala

Guest Dotty fan

Prijatelji su te lepo savetovali,4 cac-a kod 3 razlicitih sudija u razmaku minimalno 6 meseci medju prvim i zadnjim

Guest labri

Interesira me neЕЎto; dali je za ЕЎampionat BiH potreban radni ispit? Koliko je CAC-eva potrebno da bi se ostavrio ЕЎampionat i u kojem vremenskom razdoblju? Naravno,ako nisu oni tzv." brzi ЕЎampionati". ToДЌnije,ova informacija se tiДЌe za retrivere :lol:

Hvala i lijep pozdrav!