Ivan!

Puli fci 55

Recommended Posts

Igore, ne možeš direktno sa računara da prebaciš sliku na forum. Moraš koristiti neki "hosting". Imaš tačna uputstva na forumu, kako to uraditi. Evo teme:

viewtopic.php?f=57&t=3939

Koristi http://tinypic.com/ , to ti je najjednostavniji.Obavezno smanji sliku, da bi forum mogao da primi! Ako ne uspevaš nikako, prebaci na moj mail jozsefm69@yahoo.com, pa ću ja prebaciti na forum.

Koristio sam tinypic i pre, takodje sam smanjio sliku na 500x500 piksela.kopiro sam kod za forume, onda ubacim kod i stismen dodaj fajl.to se meni ucitava i nikad kraja...ali probacu punovo..HVALA U SVAKOM SLUCAJU. :D

Ne idi uopšte na opciju prikačeni fajlovi, nego u samom textu klikneš na znak Img. Pojavi ti se u textu I. Kopiranu adresu slike staviš između dva znaka.

Stvarno je neverovatno sta sve Becses zna :mrgreen: ,ja i moj Grujo(Gruško)isto znamo neke trikove ali nismo ni blizu :mrgreen:

evo kako Becses i Mázli izvode trikove.

evo malo i Mázli

Ne, nismo bili na testu. Probali smo onako, na svoju ruku šta će sa ovcama, ali to što izvode ipak više liči na jurnjavu, nego na teranje :lol: :lol:

Treba najpre sam vlasnik da nauči od nekoga, kako pripremiti psa, naučiti teranju stada. Tek nakon toga može početi sa obukom psa.

I ja zelim da nađem nekog ko drži ovce pa da vidimo kako ce da se snađe (sigurno ce pobeci od ovaca :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: ,ali voleo bi bar da ih vija :mrgreen: )

Ukratko

Test urođenih osobina(teranje ovaca)

Test se izvodi u prisustvu dvojice sudija za rad (koje određuje državni Sportsko-kordinacioni Odbor Takmičarskog Teranja stada)

Slično eksterijernim izložbama pasa, postoji ocenski list sa podacima psa, u koji će sudije nakon testa upisati ocenu, i overiti potpisom. List overava i organizator testa.

Ocene mogu biti:

Sposoban;

Privremeno sposoban;

Nesiguran;

Nesposoban

Pre, nego što pas krene na polaganje ispita, mora isuniti osnovne kriterijume poslušnosti.Bez povodnika mora da prati vodiča u stopu, mora da zna neku od komandi-sedi ili lezi.

Na izrečenu komandu vodiča mora ostati na mestu, dok se on udaljava od njega. Na komandu- k meni (dođi), mora odmah dotrčati kod vodiča.

Bez uspešno savladanih osnovnih vežbi, pas ne može na ispit.

Po odluci vodiča, pas može da se isproba u malom ograđenom prostoru, na velikom ograđenom prostoru, ili na njivi.

U malom ograđenom prostoru, pas može dobiti najvišu ocenu privremeno sposoban. Vodič ga na povodniku vodi u ograđen prostor. Pušta ga, a sudije prate ponašanje psa. Ako ga interesuju ovce, vodič ga može poslati na ovce i na komandu da ga pozove k sebi. Staloženim ponašanjem zasluženu ocenu(privremeno sposoban), mora kasnije da opravda i u velikom ograđenom prostoru, ili na njivi. Ako je pas plašljiv ili se lako dekoncentriše, dobija ocenu nesiguran. Ako je preterano agresivan ili ne sluša vodiča, dobija ocenu nesposoban.

U velikom ograđenom prostoru pas sa korektno savladanim testom može dobiti ocenu sposoban. Slično situaciji iz malog ograđenog prostora, za slabije savladan test slede ocene nesiguran, ili nesposoban.

Sa položenim testom urođenih osobina(sa ocenom sposoban), pas dobija takmičarsku knjižicu u koju će biti upisani svi dalji njegovi radni testovi, ili rezultati sa takmičenja u teranju stada

Malo o obuci psa-terača stada...

Obuka pulija za rad oko ovaca

U većini slučajeva predstavnici rasa, koji su vekovima korišćeni za teranje stada, imaju urođeni instinkt za obavljanje tih zadataka. Potrebna je ipak dosledna obuka, bez koje nijedan pas- ma koliko talentovan bio ne može biti dobar terač. Najjednostavniji način za tu obuku jeste, da se mladi pas (čim mu fizičke sposobnosti dozvole) stavi pod komandu iskusnog psa-terača stada. To je praksa iz prošlosti, koja se primenjuje i dan danas.

No pre nego što se počne sa bilo kakvom obukom, postoje preduslovi-nepisana pravila koje treba ispoštovati da bi obuka urodila sa rezultatom.

1.-Početni korak je kod pulija-da se ošiša, ako već ima dužu dlaku. Razlog tome je što je konstrukcija dlake kod pulija takva, da lako sakuplja sve moguće korove i čičkavce na njivi, isti mu smetaju, nerviraju ga , pa gubi koncentraciju i volju za rad. Psu se ostavlja dlaka od oko 3 cm., rozeta na glavi može ostati netaknuta, a može i da se šiša. Ako se vlasnik opredeli da skine rozetu, treba psu dati 4-5 dana, da bi se navikao na novu frizuru. Za to vreme ne treba ga voditi u duže šetnje, jednostavno pustiti da u dvorištu sam nađe zaklon od sunca, ako mu je potreban.

2.- Sledeća obaveza je da se pas nauči nekim osnovnim vežbama poslušnosti, da se navikne na saobraćaj ljudi-životinja-poljoprivrednih mašina. Ne postoji neko striktno pravilo kakve se vežbe biraju, bitno je da pas sluša svog gazdu i na povodniku i bez, jednom rečju- da se može pouzdano kontrolisati

3.-Staro je pravilo, da se psi početnici ne vode sa stadom, gde ima ovaca koji treba uskoro da se ojagnje, ili su ovce sveže ošišane. Može se desiti da pas besprekorno savlada sve vežbe poslušnosti, a u susretu sa životinjama ipak bude preterano agresivan i težak za kontrolu. Da se izbegnu sve moguće štete, čobani se drže ovog pravila.

4.-Treba ustanoviti da li je pas sposoban za rad terača. Ovo je veoma lako ustanoviti, na osnovu njegovog ponašanja. Ako ga pustite sa povodnika kod stada, pa se ne plaši, a i prati šta ovce rade, ako ih ne napada sumanuto, nego ga možete vratiti kad krene na njih- biće nešto od njega. Ako je pas izričito plašljiv ili agresivan na način koji se ne može tolerisati- ne treba ni započeti obuku. Ova neobuzdana agresivnost se lako vidi, ali se mora malo pojasniti. Ako je pas temperamentan, ali u svom napadima ne ide u centar stada, da rastera ovce, nego ide po jednom ili drugom boku-to je u redu. Pas koji nije pogodan za terača izdvaja iz stada po jednu ovcu i juri je do njene iznemoglosti i ne sluša nikakve komande. Normalno, sa takvim psom niko neće reskirati zdravlje svojih životinja.

Kako sve ovo izglega u praksi- u svakodnevnom životu?

Čoban, kome je poverena obuka mladog psa, štene u starosti od 3 meseci počinje da vodi sa stadom. U toku dana pušta ga da se upozna sa starijim psima, sa okolinom, sa ovcama. Povremeno(nekoliko puta na dan) poziva ga k sebi, stavi mu povodnik, štene je jedno vreme na povodniku, kasnije ga opet pušta da sam istražuje okolinu. Ovo traje nekih dve nedelje, za koje vreme pas već prati šta ostali psi izvode na razne komande, usput zna da mora slušati gazdu, kao i svi ostali. Nakon toga mu se da prilika, da i sam učestvuje u teranju. Čoban stalno prati njegove akcije, i po potrebi ga ukori ili pohvali. Sa 6-7 meseci može se prvi put probati bez pratnje starijih pasa, kako se učenik ponaša. U 90% slučajeva ne trebaju nikakve naknadne korigacije- pas terač je spreman za radni staž.

Smatra se u krugu čobana, da pas do 7meseci mora biti kompletno pripremljen.

Vidimo, da obuka traje nekih 4 meseci, koji period može da se prepolovi uz malo maštovitosti i nešto više rada sa psom. Evo, kako to izvode današnji čobani u Vojvodini(pa i i Mađarskoj). Još u toku dvonedeljnog perioda na početku obuke, napravi se veoma “jednostavna igračka” . Na kanap od 70-80cm se veže oveći čvor ili mali komad kukuruzovine ili drveta. Sa ovom igračkom treba zaokupiti pažnju šteneta par puta na dan i igrati se snjim par minuta po nekoliko puta dnevno. Nakon par dana, kada štene već traži igru, kraj kanapa se veže na okovratnik starog iskusnog psa. Pomoću ovog trika, štene će konstantno pratiti svoju igračku a stim i kretanje psa, koji izvršava komande čobana. Ubrzo će povezati aktivnosti svoje igračke sa izrečenim komandama, pa je obuka neuporedivo lakša i brza. ( Lično sam video jednu ovakvu obuku- mislim da ni zeleni nemaju ništa protiv)

Obuka za terača, bez pomoći iskusnog starijeg psa je puno teža i neizvesnija, pa stoga čobani i ne praktizuju. Takav vid obuke ipak postoji. Ljudi, koji se aktivno bave teranjem, kao sportskom disciplinom, na taj način pripremaju svoje pse, ali je tu ipak potrebna veliko dresersko predznanje i iskustvo. Takmičenja se održavaju u više kategorija. Psi sa rodovnikom se pripremaju na ovakav način, iz razloga da im se dlaka ne upropasti na njivi.