Ivan!

Puli fci 55

Recommended Posts

Pomalo vezano za program vraćanja na radne zadatke: Izložbeni primerak pulija, nedavno kupljen u Mađarskoj, sa svojih 4 meseci tera ovce i koze u Finskoj:

drankaherding01zy2.jpg

Utisci sa Evropske izložbe

U katalogu 90 prijavljena pulija, skoro identičan broj sa najmasovnijim klubskim izložbama. Brojnost po bojama i polovima: Crnih 57, od toga mužjaka 26, a ženki 31

Belih 25, od toga mužjaka 10, a ženki 10

Bledožutih 8, od toga mužjaka 5, a ženki 3

SUDIJE

Sve mužjake je sudio Mesaroš Mihalj, koji važi za jednog od najvećih eksperta za rasu, autor više knjiga o puliju i ocenjivanju pulija.

Sve ženke je sudila Szabone Ivanji Katalin, poznati odgajivač, vlasnik Szentmihalyi-Szabo odgajivačnice. Aktuelni predsednik Hungaria puli kluba.

Pošto se nije moglo pratiti suđenje u dva ringa i fotografisanje pobednika po kategorijama, neka budu tu oni, kojima smo najviše navijali; To su dva pulija iz Srbije, koji su učestvovali na izložbi: Csikasz Csatar, vl. Matuška Andrea iz Temerina. Csatar je u veoma jakoj konkurenciji mladih crnih mužjaka postao drugorangirani odličan, što je u prisustvu najznačajnijih odgajivačnica matične zemlje pulija, itekako veliki uspeh!

Konkurencija:

picture102ec8.jpg

Csatar sa vlasnicom (Caroline sa foruma)

picture104zq7.jpg

A drugi kome smo držali palčeve je bela ženka White Wooly-Puli Odry, Zarol Tibora iz Novog Sada. Odry je bila u razredu šampiona, nažalost ne znam njen plasman

picture099jr2.jpg

Pozivamo sve vlasnike, odgajivace i ljubitelje pasa da svojim potpisom doprinesu da se ne izglasa novi Zakon o dobrobiti zivotinja, koji nekim svojim clanovima direktno ugrozava ustavna prava gradjana Republike Srbije i ugrozava kinologiju u Srbiji.

Peticija:

http://www.petitiononline.com/g322g80/petition.html

Vise o svemu ovome pisali smo na temi:

viewtopic.php?f=1&t=9393

Tekst peticije:

To: Vladi Republike Srbije

- Predsedniku Republike Srbije, gosp. Borisu Tadiću

- Vladi Republike Srbije, gosp. Mirku Cvetkoviću

- Ministarstvu Poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, ministru Saši Draginu

- Direktoru Uprave za veterinu, gosp. Zoranu Mićoviću

Mi dole potpisani građani Republike Srbije se zalažemo za ukidanje dole navedenih tačaka, a koji se nalaze u predlogu nacrta dobrobiti životinja.

Mi se zalažemo za poštovanje prava svih građana kojima je Ustavom Republike Srbije zagarantovano pravo na izbor i opredeljenje, te stoga iznosimo naš stav koji glasi:

Ukoliko se donese nacrt o dobrobiti životinja sa dole pomenutim članovima koji su predloženi biće štetan i kršiće naša ustavna prava.

Molimo sve državne institucije da uvaže naše zahteve za ukidanje i izmene sledećih članova zakona nacrta o dobrobiti životinja:

- Član zakona koji dozvoljava lišavanje života (eutanaziju) zdravih jedinki.

- Član zakona koji ograničava odgajivače na brojnost jedinki. ( kućni ljubimci )

- Član zakona koji ograničava vremensko uslovljavanje izvođenje životinje (šetnja).

- Član zakona koji komercijalizuje odgajivačnice i držaoce životinja.(kućni ljubimci)

- Član zakona koji zabranjuje korektivno ulepšavanje.(kućni ljubimci)

S postovanjem,

dole potpisani

Neophodno je da se peticija potpise u sto vecem broju sto pre,

jer ce se nacrt zakona naci u Skupstini vec u cetvrtak, 20.11.'08.

O svemu obavesten je Kinoloski savez Srbije, i zatrazicemo njihovu pomoc i podrsku vec u ponedeljak.

Jos jednom, link za potpisivanje peticije nalazi se na stranici

http://www.petitiononline.com/g322g80/petition.html

Ocekujemo kako Vas potpis, tako i da peticiju posaljete na sto vise adresa gradjana kojih se ova problematika tice i direktno moze uticati na njih.

Šta sve radi Puli da ugodi svome gazdi(svojoj gazdarici u ovom slučaju) Na filmiću je srednjoškolka, agility takmičarka. Dog dancing koristi kao svakodnevno zagrevanje :lol: :lol:

(na pochetku da se izvinim za ch i sh, ali meni izlaze neki nedefinisani znakovi kada stoje nasha slova)

Pozdrav drugari!!

Imam madjarskog pulija sad vec nekih godinu dana. prezadovoljan sam i divna je i savrshena je i tako dalje :D ali me interesuje neshto shto nisam mogao da nadjem nigde... da li postoji neki cheshalj za njih ili se sve svodi na cepanje dredova??

vidim da dugo nije bilo postova u ovoj grupi ali se nadam da ce neko videti moje pisanije!!

uzdravlje!!!

Pozdrav Alokin!

Praktična nega

Klasični alati, češalj i četka kod pulija ne dolaze u obzir. Sve što treba uraditi, radi se rukom. Mesečno jednom ili dva puta, trebamo razvući pletenice koje se zamrse, i koje smatramo predebelima. Pulijeve pletenice se mogu cepati po dužini kao tkanina. Koristeći ovu sposobnost, sami možemo odrediti debljinu pletenica. Kod odraslih pulija, trebala bi biti između debljine olovke i palca. Kod osetljivih mesta, npr. kod ušiju, dlaku cepamo od korena prema vrhu. Isto tako, kad je dlaka previše zamršena. Na ostalim mestima, može se cepati od kraja prema korenu, što ide mnogo brže, ali svakako treba paziti da se slučajno ne ozledi naš ljubimac. Ovo cepanje psu inače nije neprijatno, neki čak uživaju u ovome, jer vide da im je tada posvećena puna pažnja gazde.Povremeno treba počupati dlake iz ušiju. Ovim ćemo poboljšati provetrenost uha, podstaći lakše pražnjenje ušnog kanala. Treba raditi sa malim količinama dlake i sa sitnim pokretima. Po potrebi, trebamo očistiti ušne školjke. Možemo uzeti neki preparat za tu svrhu, ili jednostavno koristiti čaj od kamilice. Veoma je opasno čistiti ušni kanal sa raznim štapićima, za tu svrhu služe proizvodi u obliku spreja ili kapi.

Ponekad treba uzeti i makaze u ruke.Treba da se ošiša dlaka oko analnog otvora, sa ciljem da sprečimo slepljenje dlake, ako je stolica psa iz nekog razloga mekša. Isto tako, možemo ošišati dlaku sa polnih organa, da bi se psi lakše umivali. Povremeno treba korigovati dlaku na šapama. Obuhvati se pulijev zglob, i odseče se višak dlake koji doseže ispod tabana. Obavezno se šiša dlaka, koja raste između prstiju nadole. Sva ova šišanja se rade po potrebi, uz redovnu kontrolu dotičnih mesta. Kod nekih starijih pasa, dlaka doseže sve do zemlje. Kod njih treba skratiti dlaku, da je ne bi vukli za sobom. Najčešće se ostavlja razmak od 2-3 cm do zemlje.

Jednom nedeljno je poželjno isprazniti analne žlezde. Ako se same ne prazne, može doći do upale. Zamolite svog veterinara da vam pokaže, kako se pravilno izvodi taj zahvat, pa ćete moći kasnije isto i sami. Uz malo prakse sve se radi rutinski , i ne traje duže od dve-tri sekunde.

Možda će neke potencijalne vlasnike uplašiti ovo što smo nabrajali, no sve ovo ne traži puno vremena, ako se radi redovno.(Recimo, 15 minuta posle svake šetnje i dva sata jednom ili dvaput mesečno.) Ako se pas zapostavi, potrebno je neuporedivo više vremena da se dovede u red, a ne retko šišanje celog psa je jedina pomoć.

Guest Dule&Tasha

Pozdrav svima ! Devojci sam za 18. rodjendan kupio malog pulija :) Posto smo ona i ja novi u svemu ovom, trebala bi nam mala pomoc oko odrzavanja, par saveta itd.Pa se nadam da cemo ovde naci prave odgovore na nasa pitanja. evo par fotki:

f12.jpg

f1-1.jpg

btw mnogo hvala korisniku "buldozer" koji mi je uputio na ovaj forum.

Dule

Guest Dule&Tasha

Kuca lepo napreduje i uziva sa nama :) Pas me je odusevio zato sto je jako pametan. Naucio je gde treba da piski i kaki, poceo je da laje, kupili smo mu neku lopticu i za njom trci k'o lud. Evo nekih novih fotki. Kada ga hranimo u mleko rastopimo granule, e sad pitanje koliko treba da bude obilan jedan obrok ? posto se meni cini da je non stop gladan...

small-7.jpg

1234-2.jpg

Pas je stvarno prelep, samo ne znam, cini mi se da ce kad poraste biti jako puno obaveza oko odrzavanja dlake, ja se licno ne bih usudio za nabavku tog psa. Nisam bas najbolje upucen u ovu rasu, bili bi bolje da se javi neko iskusniji ko ima vise znanja o ovoj rasi.

Puno pozdrava :D

Pozdrav Dule!

Na pakovanjima granulirane hrane u većini slučajeva postoji tabela, po kojoj se određuju porcije.( Odrasli puli mužjak ima 14-15 kg u proseku, a ženka 12-13 kg). Pretpostavljam da je štene oko dva meseca. Jedna čaša od jogurta (2 dl) dnevno od granulirane hrane (podeljeno na 3-4 obroka) je maksimum što bi trebao zasad dobiti. Normalno, natopljeno u mleku, a kasnije u supi sa malo povrća i mesa.

Hvala Bogu što ima apetit! Ako je dosta aktivan, ne bi trebalo da se ugoji. Posle jela obavezan je odmor. Nemoj mu dozvoliti da skakuće ili jurca posle jela, ako spava nemoj nikom dozvoliti da ga budi iz sna, dok se sam lepo ne probudi! Ovo je najvažnije, količinu hrane ćeš već odrediti.

Sretno!

Pozdrav.

Za hranu je joška u pravu. Eventualno možeš davati (moj puli jako voleo :lol:) dobro osušen hleb (kao za prezlu) i to koricu koja se koju će on grickati umesto koske.

Što se dlake tiče, do 6-og meseca ničta. Nariočito ne češljati dlaku. Ako već mora da se kupa (što nije preporučljivo), nesme se trljati dlaka nego samo ispirati tušem. Tek kada se stvore pletenice, onda ga smeš kupati.

btw mnogo hvala korisniku "buldozer" koji mi je uputio na ovaj forum.

Dule

Nema na cemu,Zato smo svi mi ovde,da se pomazemo. :D

Mnogo srece i lepih trenutaka u zivotu vam zelim. :)

Stiže nam lepa vest iz susedne nam Mađarske. Ženka pulija Rasztari-Duci Doondy(Bečeš) je uspešno položila ispit za terapijskog psa .

Fondacija "Mancs a Kézben" (Šapa u ruci) pored organizovanja raznih kurseva za obuku pasa vodiča slepih i pomagača invalidnim osobama, sakuplja mlade volontere, koji su spremni sa svojim psima da pomognu oporavak obolelih(pre svega dece)

Kandidati moraju proći ispit, koji je zapravo specijalni test karaktera.

-Psi se ne smiju uplašiti od dečje galame, i raznih bolničkih zvukova

-Treba da upoznaju razna ortopedska pomagala, i da ostanu ravnodušna u kontaktu sa njima.

Pored toga mora se izvoditi neki zabavni program, koji bi mogao zaokupiti pažnju pacijenata.

Kako Oršolya (koju smo već upoznali na forumu) svakodnevno trenira dog dancing sa Bečeš, ovo nije predstavljao neki problem. Usput je još Bečeš naučila nove trikove. Npr. da briše nos svojim šapama, da se sama pokrije ćebetom i sl.

Institucije (dečja odelenja raznih bolnica, domovi napuštene dece), koja su spremna na ovakav vid saradnje, pozivalu mlade humanitarce sa pripremljenim psima, da izvode svoje programe, ili jednostavno da pomognu pomoću pasa međusobno druženje malih bolesnika.

Polaganjem ovog ispita Bečeš je postala i zvanično radni pas na

najlepšem zadatku, koji se uopšte može dodeliti psu- pa i čoveku

5fkwn5.jpg

orqwiu.jpg