Sign in to follow this  
Zina

Sterilisani psi na izlozbi

Recommended Posts

Pozdrav svima! Niko ne zna da m odgovori na ovo pitanje pa da pitam i ovde. Naime radi se o sterilisanju zenkice koju bih vodila na izlozbu! Da li je dozvoljeno voditi pse koji su sterilisani i kastrirani na izlozbu? Hvala :mrgreen:

Pozdrav svima! Niko ne zna da m odgovori na ovo pitanje pa da pitam i ovde. Naime radi se o sterilisanju zenkice koju bih vodila na izlozbu! Da li je dozvoljeno voditi pse koji su sterilisani i kastrirani na izlozbu? Hvala :mrgreen:

Kuju niko ne moze da ti zabrani da izvedes, niko ne moze ni da zna da li je ili nije sterilisana. Kod muzjaka je to vec problem, jer im "fali" deo :D

Samo ne znam zasto bi je vodila, sem onako BAS za svoju dusu, jer sterilisana nece moci da ima bebe, pa....cemu onda? :oops:

da, ne mogu da primete ako oziljak nije opipljiv i vidljiv, ali u pravilniku pise da se ne vode.

mogu samo da te isprozivaju i diskvalifikuju u ringu, a to nije neka zabava :mrgreen:

p.s. ako volis izlozbe i znas da vodis psa, hendlaj tudje pse. mnogi vlasnici bi to jedva docekali :D

da, ne mogu da primete ako oziljak nije opipljiv i vidljiv, ali u pravilniku pise da se ne vode.

mogu samo da te isprozivaju i diskvalifikuju u ringu, a to nije neka zabava :mrgreen:

p.s. ako volis izlozbe i znas da vodis psa, hendlaj tudje pse. mnogi vlasnici bi to jedva docekali :D

Evo ja za pocetak :oops: :D :D

Ano, tesko da oziljak od sterilizacije moze da se vidi i opipa :wink: , sem ako sudija ne zeli u ringu da obrije stomacic pa da proveri :wink: :D

Opusteno, ako cura voli izlozbe i bas jako zeli da se takmici, neka vodi kuju, sta joj fali :wink:

Zez nastaje ako se "procuje" da je sterilisana, a pobedi neke "vazne" pse.... E, onda sledi retroaktivna diskvalifikacija i ostalo, ali to je sad domen pretpostavki.... U Svrljigu moze bez problema da izvede psa i vidi kako to izgleda "sa one strane" :wink:

pa ako su muzjacima provaljivali rez od spustanja testisa, kontam i da se zenki moze otkriti.

ne znam, mislim da nema svrhe voditi na izlozbu psa koji nece u uzgoj.

I ja to isto mislim, ali realno gledajuci cemu sluze izlozbe mesanaca? Ili cemu agility (sad nisko udaram :D :D ) ako neces da se takmicis? Nadam se da kapiras sta hocu da kazem... Nema smisla voditi sterilisanu kuju jer sta ce njoj ocena? A opet, neko eto-voli, hoce da proba, da se takmici, pa onda sto da ne?

Btw, rez od steriizacije je identican onom od carskog reza. Posle godinu dana je jedva vidljiva nit na stomaku, ne moze to da se vidi, posebno kad izraste dlaka ponovo.Tj, moze kad ga TRAZIS, ali ja jos ne vidoh sudiju koji trazi da se kuje obrnu na ledja u ringu :mrgreen: Isto tako, nijedan sudija ne zagleda muzjacima testise, uglavnom opipaju rukom, tako da najcesce ne bi ni videli...Uglavnom takve stvari proveravaju po anonimnoj prijavi, dobronamernoj, naravno :wink:

pa sad...

agility je sport...ko da pitas sto ljudi jogiraju kad nece u atleticare :mrgreen:

tako i drugi sportovi...

a izlozbe mesanaca su valjda u humanitarne svrhe.

po meni je, ako hocemo da radimo nesto sa psom, bolje da se uhvatimo poslusnosti ili agilitya, nego ucenjem hoda u ringu i postavljanjem u stav. uz to, pravimo konkurenciju drugima kojima je plasman na izlozbi vazniji.

svede se na to da vlasnik zeli da se bavi hendlovanjem, a ima stvarno onih koji izlazu pse, nemaju lovu za hendlere, a njima to ne ide. pa sam zato predlozila da uzme drugog psa (od prijatelja), pa sa njim u osvajanja :D

evo, ja nudim wilija, ako zna da natera kuce da stoji :D

pa ako su muzjacima provaljivali rez od spustanja testisa, kontam i da se zenki moze otkriti.

Mužjacima sudija (i sudinica) OBAVEZNO proverava da li su oba testisa prisutna :D

Kao što neko reče, svrha izložbi je selekcija zbog negovanja vrste (razmnožavanja), ako pas to ne može da ispuni, ne znači da nije lep ili da ga ne volimo.

Poznajem uzgajivače koji ženke ne iscrpljuju, nego ih posle 3-4 parenja (a pare ih na ~1 godinu, ne na 6 meseci) sterilišu i te kujice uživaju u zasluženoj "penziji" (a parenjem počinju u drugoj godini a do tada pas osvoji YCH, CH.....).

edit: Povedite racuna o nacinu obracanja ostalim ucesnicima teme

Timon

Naravno, da se mogu izlagati sterilisane kuje. I naravno, da se mogu izlagati kastrirani muzjaci. Razlika je samo u napisanim pravilima!!!

Kod zenka nitko nece proveravati sta ima ili nema na stomaku oziljka od operacije. Koji naravno, da ostaje i ponekada se moze osjetiti golom rukom. Pogotovo ako je u pitanju bilo zahvat zivotnog znacaja pa se je poslike okoncanog zahvata zurilo probuditi psa i nije se gledalo na estetski vidik zatvaranja rane. Od prilike izgleda ovako:

maradona-fb-foto_41322_17068855_18251685.jpg

Svaki malo vise iskusniji sudija koji je i sam uzgajivac ( a velika vecina njih je i veterinara) moze laganim pokretom ruke "oppipati" oziljak od operacije, samo ako mu je volja.

Kod muzjaka je to vec drugacije. Tamo standard dobro govori, da treba imati muzjak oba testisa iste velicine dobro spustena u skrotum. A kada se muzjaci operisu onda to izgleda ovako, kada mu izvade sve:

maradona-fb-foto_41322_17068855_18251687.jpg

Nema vise sta da se opipa jer mu fale "vrecke"

maradona-fb-foto_41322_17068855_18251688.jpg

Jedino neki izgajivaci, kojima su stale nagrade i pehari pa naravno nazivi inzistiraju, da tokom operacije ostave skrotum u kojeg stavljaju vestacke testise, da bi mogi sa psom na izlozbe.

Zasto ljudi izlazu s/k pse? Ja za razlog kod muzjaka neznam ali predpostavljam, da je isti kao kod zenkica. Za mene, koja imam kuju u godinama, velika je cast, da mogu kujicu izlagati u klasi veterana, da osvoji neki naziv, mozda cak pobjedi, ide kuci sa titulom CH veterana jer na taj nacin ne samo, da pravim reklamu za svoju uzgajivacnicu i dizem cijenu svojoj stenadi iz njezinog uzgoja, vec narodu mogu pokazati, da radim dobro, da mi je kujica u dobroj psihofizickoj kondiciji, da je moja linija dugovjecna....da ne lupam....ako bi stvarno ljudi poslije osme godine drzali kod kuce sve svoje vrhunske izlozbene primjerke, onda bi veterinarska klasa na svakoj najmanjoj pa i najvecoj izlozbi ostala prazna. A to, ne samo, da bi bila steta, vec i sramota za sve uzgajivace.

Takvi psi se izlazu i zbog toga, da se mogu prijaviti u klasu parovi i grupe. I na kraju krajeva, ja licno ne vidim razloga protiv, da jedna kuja u vrhuncu svoje izlozbene kariere, npr, od 3g. nebi isla na izlozbe samo zbog toga, jer pojedinci misle, da nema svrhe, da pokupi titulu a ne stavlja se u priplod. To je najveca glupost koju moze provaliti osoba, koja nije krocila nogom u ring i koja nezna, koliko se para, rada, ljubavi, vremena i znanja ulaze u uzgoj. Izlozbe se najjeftinije i najefikasnije manifestacije ( cak oglas u nekom kinoloskom listu kosta vise) za promociju uzgajivacnice, pasa, stenca, rase, linije....

Mislim, da svatko, tko ide po izlozbama misli i razmislja na moj nacin. Na izlozbama sam srela masu ljudi, koji izlazu s/k pse, koji su cak nosili BIS pa se zbog toga nitko ne sekira. Cak, sto vise....lijepo je vidjeti, da ljudi ne sluze samo sa psima, vec jim je pas zanimacija a ne posao!!!

Misa

Kao ni sve u zivotu , ni ovde nije sve crno-belo i pravilnik nije bas do kraja napisan.

Jedan primer - kuja , uspesna izlozbeno , zbog komplikacija na stenjenju ili malo kasnije zbog npr. piometre , bude sterilisana . Da li sme ili ne sme posle operacije da se izvodi na izlozbe ? Naravno da ce svaki odgajivac pa i ja da kaze da sme . A zasto ne bi smela , i dalje predstavlja rasu , ako je pravi i jedan od lepsih predstavnika svoje rase zasto da je nema na izlozbama ? Predstavlja rasu, pokazuje kako izgleda pas odredjene genetske kombinacije, moze da se uporedi sa ostalom bracom, sestrama i psima druge genetike ...

Na kraju po meni skoro sve zenke u razredu veterana treba da su bar preventivno sterilisane ( to se preporucuje za zenke starije od 8 godina) , koliko znam nigde u pravniku nema izuzece za ovaj razred .

Znam i jednu veoma, veoma uspesnu kuju veliku snaucerku za koju sam znala od njene mladosti da nikada nece imati potomstvo jer njeni vlasnici su takvi, ne zele to , a ona je odnela sve sto je mogla na skoro svakoj izlozbi na kojoj se pojavila ( ne u Srbiji vec dalje ...) , da li je bila i sterilisana ne verujem ali niko nikada nije ni proveravao , a sto bi , to je bar meni apsolutno nebitno.

Za muzjake je naravno druga prica jer kod njih u standardu vec pise da moraju imati testise, pa ce sve sudije regovati... za zenke nigde tako nesto ne pise :-) bar negde devojke da su u prednosti :-)

miso, jako lepo se obracas ljudima koje ne poznajes, ali to je ocito tvoj stil :wink:

obzirom na ovaj deo pravilnika

"8. Na izložbama ne mogu sudjelovati psi:

d) koji boluju od zaraznih bolesti, na kojima su obavljene nedopuštene promjene, kastrirani psi, psi bez jednog ili oba testisa, ženke koje se tjeraju, te očito noseće ženke "

http://www.maltezer.com/index.php?optio ... Itemid=128

mi je bilo podrazumevajuce da su u pitanju i sterilisane zenke.

tvoje pisanje potvrdjuje moje, a to je da se sterilisane pse na izlozbu vodi zbog zelje vlasnika da ide na izlozbe, a ne zato sto ce u buducnosti davati stence.

titule veterana i jesu to. pokazati nesto sto se vec dokazalo.

Hm, izlozbe su takmichenja u lepoti u cilju priznanja. E sad shto ta priznanja prodaju shtence, pa se za izlozbe po meni pogreshno misli da sluze samo zarad boljeg uzgoja, to je druga stvar. Po meni nema prepreka tome da se sterilisana zenka izvede u ring, josh ako zasluzeno pobedi pa to bi bilo sjajno. Na zalost izgubila se poenta izlozbi koja je bila druzenje i razmenjivanje stavova i ideja. I naravno poenta je koji je pas lepshi a ne koji je za priplod pogodniji. Danas, se samo gleda shto vishe caceva, caciba, bisova i slichno, shto brze da dobijem titulu, pa da dojurim kuci i upishem istu na sajt, kako bi i psu i shtencima podigao cenu.

pravimo konkurenciju drugima kojima je plasman na izlozbi vazniji.

Vazniji po chemu? Po tome da bi nanizali josh koju titulu pa lakshe prodali shtence? Mislim da je svakome titula vazna, a onome ko izlaze sterilisanu zenku takodje je vazna, jer pokazuje da mu je pas u standardu rase, samim tim i fizichki i karakterno zdrav. U ostalom svako voli da mu pas bude lepshi od psa nekog drugog, ne vidim razloga zashto bi vlasnici sterilisanih zenki bili uskraceni od zanosa pobede :wink:

A iskreno ne vidim poentu ovih grozomornih fotografija, sigurna sam da ti oziljci ne izgledaju tako nakon godinu, dve.

Na kraju po meni skoro sve zenke u razredu veterana treba da su bar preventivno sterilisane ( to se preporucuje za zenke starije od 8 godina) , koliko znam nigde u pravniku nema izuzece za ovaj razred .

Slazem se s tobom! I ja sam to napisala u mome gornejm tekstu, samo sto mi je taj deo negdje ispario :|

Na izlozbama ima puno psa koji su monorhidi, pa su vlastnici takve pse podvrgnuli operaciji, tako, da takvi psi se izlazu ( neki kazu, da jih cak koriste u priplodu sto se ne sme ako uzmemo u obzir, da je ta bolest nasledna)

Neznam, zasto buke oko toga? Ako je pas u standardu i tipican primerak svoje rase? Pa to su izlozbe za ljepotu a ne zdravstveni pregledi ili uzgojni pregled, koji imaju sasvim drugu svrhu.

Orijana, oziljci izgledaju bas takvi kakve i koliko jih zelimo vidjeti. Ako vlastnik hoce, moze kasnije napraviti estetski zahvati ili poslije vadenja savova mazati oziljak specialnom kremom, koja oziljak smanjuje. A kod kujica ga vecinom preraste dlaka.

Misa

Kastrirani psi ne bi trebalo da se izlazu i to lepo pise na svakoj prijavi. sad sto neko nece moci da proveri ili ne...to je druga stvar,pa promakne sudiji i nepravilno zubalo pa nikom nista.

Inace,na izlozbama macaka postoji poseban razred kastrata gde se izlazu kastrirane i sterilisane jedinke,pa vlasnici ovih ljubimaca nisu uskraceni za lepe stvari koje donose izlozbe.

mislim da bi i kod pasa trebalo to regulisati preciznije.pozz

Misa, ne moraju oziljci da se vide uopste. Ako se urade posebni savovi, rana posle sivenja izgleda bukvalno kao ogrebotina i zaraste za 4-5 dana. Konci se ne vide i ne skidaju. Na zalost, nemam ni jednu sliku da vidis kako to izgleda, ali veruj mi na rec, radim to stalno.

Sto se tice pravila, znam da na vecini prijava stoji da se ne izlazu kastrirani psi, ali zaista ne znam ko ce kod kuje sa sigurnoscu da otkrije oziljak od kastracije. Cak i da ga vide, neka dokazu da nije bio carski rez ili neka druga operacija.

Muzjaci, koliko znam, moraju da imaju oba testisa spustena u skrotum, a za silikone postoji nacin da se pipanjem nadju (sto nije slucaj sa prirodnim testisima spustenim uz pomoc hirurgije).

edit

A ja opet ne mogu da verujem da se neko tako ponaša i piše, takođe ne vidim razlog zašto ste nakačili te slike, tema je izlaganje st. pasa a ne sama sterilizacija.

Znate, obično mi ne prija kada mi neko kaže da "lupetam" ili de se "nalupavam", a posle toga, sa off topic, slikama se potrudi da mi to još i objasni.

Prvo, niko nije rekao da se ne mogu izlagati (po sistemu, ako prođe, prođe) već da nema svrhe takve pse izlagati. Ako neko implantira veštačke testise ili radi plastiku ožiljaka, to je već pitanje za neke druge forume i teme.

Drugo, i dalje Vam tvrdim da će kastrirani mužjak kod nas biti diskvalifikovan, za ženku ne znam, pošto ih sudije obično ne pipaju za stomak, tako je kod nas, kod Vas možda nije,

Treće, naravno da je razlika u napisanim pravilima, koja i postoje da bi se poštovala, bar je tako kod nas u Vojvodini, kod Vas možda nije.

Sto se tice pravila, znam da na vecini prijava stoji da se ne izlazu kastrirani psi, ali zaista ne znam ko ce kod kuje sa sigurnoscu da otkrije oziljak od kastracije.

Pa, ja to od svog prvog posta pricam.

Ovde nije rec samo o "pravilu" vec u je svakom standardu jasno naglaseno da muzjaci moraju imati dva testisa spustena u skrotum, a ako je kastriran on testise nema, samim tim je logicno da je izlaganje takvih pasa besmisleno. Pricam za muzjake, kod njih "fali" deo.

Kod zenki.... Hvala ti puno sto ipak ispada da najglasniji i najnekulturniji nemaju pojma :wink: valjda je cilj poplasiti one koji treba da se usude da sterilisu kuju svim mogucim i nemogucim "desi se jednom u milion slucajeva" :roll:

I jos nesto, bas sto se moje definicije tice: kastriran=muzjak, sterilisana=zenka. Mozda je sva zabuna u tome. U prijavama stoji "kastriran", ne vidoh da pise "sterilisana", mada i da pise....Ko ce proveriti? :wink: :D

Suma sumarum, curice koja bi da vodis psa na izlozbu: malko vezbice da pas nauci da stoji kako valja, povodac u ruke i pravac izlozba! Uzivaj sa svojim psom, tamo ces vec upoznati neke divne ljude, druzenja, i tako to... :wink: :D

Cekamo izvestaj sa prve izlozbe :D

Maja, pozdrav!

Znam ja to! :wink: Znam i to, da su neki veterinari toliko natrenirani, da mogu napraviti estetki sav i to se na psu nemoze niti primjetiti. Jedino mozda "oko sokolovo" moze naslutiti ako vidi bijelu crtu gdje nije izrasla dlaka. Ali to moze nastati i od drugog psa, koji je pandzama zakacio kozu. A nemoze biti od sterilizacije!

One sam slike stavila za neznalice, da se malo "ugroze". :mrgreen:

a za silikone postoji nacin da se pipanjem nadju (sto nije slucaj sa prirodnim testisima spustenim uz pomoc hirurgije).

Vidis, to sam "zaboravila" 8) Ja sam imala muzjaka za kojeg su htjeli, da ga vodim na izlozbe a nisu mu se spustili testisi, pa su kirurzi inzistirali, da se testis kirurski veze i spusti u skrotum, sto sam ja odbila. ( jer tada jos nisam znala, da to nije samo bitno za izlozbe vec za druge zdravstvene probleme, koje bi mogla time spreciti)

A danas postoje tako dobri silikoni, da cak ni sudac koji je veterinar nemoze samo brzim pipanje ustanoviti, da je pas kastrat.

Dime, nista osobno nije letjelo na tebe!

nema svrhe takve pse izlagati.

To je tvoje pravo, da imas svoj stav! Ja sam iznesla mislenje, koje se ne podudara sa tvojim. Postuj to!

A sto se tice ostaloga: izlozbe u ljepoti su lepotnog znacenja a ne zdravstvenog. Slazem se sa tobom, da kastrirani muzjaci vec po pravilima nesmeju se izlagati. Ali se isto tako zalazem da, ako vlastnik napravi estetski zahvat i to nitko ne primjeti ( sudac) moze zbog mene prolaziti na izlozbama. Cak i da znam, da ime silikone tamo dolje, nebi reagovala. Ali bi reagovala kada je u pitanju diskvalifikacijska mana ( nedostatak zubala i nepravilan zagriz...) Kastracija ili sterilizacija nije "genska" mana vec vlastnikov "hir".

I ja cu svoje kuje verovatno sterilisati kada napune osam godina. ( ako doguramo do tamo).

Sta to po tvome znaci? Da sa vrhunskom kujom, koja je uzela nekoliko znacajnih titula, dala fenomenalno dobro leglo od kojih su rodjeni i jako dobri stenci, nesmem prijaviti u klasu CH?

Ili neki vlastnik muzjaka?

Ljudi, vi niste "normalni", ako mislite, da izlozbeni psi trebaju zakljuciti izlozbenu karijeru samo zbog s/k zahvata :(

Dime, izbjegavaj "kod vas" - "kod nas". FCI zakone treba uvazavati svaka clanica iz bilo koje zemlje koja je podpisala pravilnik!

Izbjegavajmo ovakva stetna pisanja pogotovo ako neki mislite spustati nedozvoljene lopte!

Pitanje je jasno a odgovor jeste isto tako: mogu se izlagati s/k psi Od vlastnika je zavisno koliko je posten a od sudije koliko je strucan i precizan kod ocenjivanja pojedinog psa!

Misa

Pitanje je jasno a odgovor jeste isto tako: mogu se izlagati s/k psi

Misa

Ovo nije tacno i nema potrebe da dajete pogresne informacije ljudima koji citaju. Izlaganje kastriranih pasa i sterilisanih kuja je gotovo ravno prevari :wink:

Djokic Zoran,

vidim, da ne razlikujes pomen reci "dozvoljeno" i "mogu" :wink:

Ja sam objasnila kako stvari stoje na tome podrucju! To ti nije kupiranje usi i repa, gdje ne mozes sakriti nedostatak!!!

Svatmo moze dovesti i prijaviti na izlozbu s/k psa. A ostalo sam vec odgovorila:

Od vlastnika je zavisno koliko je posten a od sudije koliko je strucan i precizan kod ocenjivanja pojedinog psa!

A to, sto je zabranjeno....pa i kod sarca je zabranjeno parenje sa kavkazcem...pa vidi koliko ima na sar izlozbama prijavljenih kavkaza :mrgreen:

Misa

Djokic Zoran,

vidim, da ne razlikujes pomen reci "dozvoljeno" i "mogu" :wink:

Misa

Po vama,ljudi mogu prijaviti i kozu na izlozbu pasa i dovesti...ali niko to ne radi iako moze :!: :!: :!: zato sto nije dozvoljeno :wink:

..Dime, nista osobno nije letjelo na tebe!
nema svrhe takve pse izlagati.

To je tvoje pravo, da imas svoj stav! Ja sam iznesla mislenje, koje se ne podudara sa tvojim. Postuj to!

Interesantno je da tražiš poštovanje tvog mišljenja, vadeći iz konteksta tuđi post, a ne shvataš da me tvoje mišljenje možda u opšte ne interesuje, i da je možda bolje da me ne prozivaš, bar ne na ovaj način. Naravno da je tvoje mišljenje tvoje pravo, ali budi sigurna da ti neću reći da "lupetaš" i niti ću se upinjati da ti dokažem da si "budala" zato što ne misliš kao ja.

Uzgled, pošto nisi nikoga citirala, tvoja izjava se odnosi na sve predhodne postove.

...Dime, izbjegavaj "kod vas" - "kod nas". FCI zakone treba uvazavati svaka clanica iz bilo koje zemlje koja je podpisala pravilnik!

Izbjegavajmo ovakva stetna pisanja pogotovo ako neki mislite spustati nedozvoljene lopte!

Da Vas, možda nisam nečim uvredio? Ako jesam, izvinite.

Manite se spuštanja "nedozvoljene lopte", da Vam ne bih rekao da skačete sami sebi u usta, pošto ne sledite osnovne principe logike u svom izlaganju i molim Vas da prekinemo sa međusobnim prozivanjem.