Sign in to follow this  
Lordica

prva izlozba labradora

Recommended Posts

Skoro sam dobila psa Labradora 6 mjeseci i pocela sam ga uciiti sjedi.Tu naredbu najvise slusa a druge,ma koliko god pokusavala ne slusa.Zeljela bih da idem sa njim na izlozbe.Nikada nisam vodila psa na izlozbe i molim sve iskusne da mi kazu sta trebam ga nauciti za izlozbu.

Sa koliko godina,mjeseci oni mogu ici na izlozbu?

Please help

Cao Lordice, i dobrodosla na forum. Mozda kunice ovde niko nema, ali labradore imaju mnogi, pa cete se verovatno lepo druziti : )

Pre nego sto odete ne prvu izlozbu obavezno procitaj Petitin topik "Izlozbeni poceci":

http://www.balkancinology.com/dogs/viewtopic.php?t=1381

Inace, svog psa mozes vec voditi na izlozbe, postoji razred od 6-9 meseci (razred juniora), gde se pas vise navikava na atmosferu, sudije i ring. Sledeci razred je razred mladih, za pse stare 9-18 meseci. Posto u zimsko doba na ovim prostorima ima veoma malo izlozbi (Ljubljana u januaru, npr.), tvoja prva izlozba ce verovatno biti tek na prolece, u razredu mladih. Do tada mozes puno nauciti na ovim stranicama :P

Guest kazak

Ja nemam labradora, ali ti se javljam :-)

Danijela ti je vec gore najosnovnije napisala, a tamo na topiku imas puno lepih objasnjenja.

Evo i par recenica od mene-

Svog psa vec sad polako uci stvarima koje ce mu biti neophodne na jednoj izlozbi. To radi onako kroz igru, za pocetak nek sve kratko traje , a zatim vreme ucenja polako produzi... pohvali ga poslasticama dok ga ucis. A osnovne stvari su -

1.pokazivanje zuba - u igri, u toku dana, pa i u nekoj ozbiljnoj situaciji ili npr. u setnji ( jer tad ima pasa oko njega) - pogledaj svom psu zube- onako temeljno, od napred, sa strane, pipaj i prstima npr. male zubice koji se nalaze odmah iza ocnjaka. Takodje, zamoli nekoliko prijatelja, rodjaka, koji se ne boje psa i zele da pomognu da pogledaju psu zube pa i svaki put kad ga vide... tako pas uci da je sasvim normalno da mu ''nepoznati'' ljudi gledaju u zube . Svaki put kad je miran i dobar prilikom pregleda zuba pohvali ga 100 puta, daj mu polasticu, pricaj najlepse reci :-)

2. Vezbaj ga da ti stane mirno, onako kao na fotkama sa izlozbe- za pocetak nek to traje samo npr 30 sekundi a zatim vreme produzi ... takodje uvek imaj nagradu, poslasticu, negde skrivenu, npr. u ruci ili dzepu, kad te pas poslusa na kraju vezbe daj mu poslasticu i pohvali ga...kad vec psu postane normalno da stoji mirno probaj da ga diras npr. tad mu namestis noge pravo ako ih je iskrivio jer ce ti i to trebati mozda na izlozbi... a zatim kad smo i to savladali opet ukljuci trece lice- opet ti treba neko ko voli pse, koji ce dok pas stoji mirno dirati psa po ledjima, proveriti psu dubinu grudi, jacinu kostiju noge, i sto je najbitnije proveriti psu testise ( to je jako vazno i jedna od prvih stvari koje sudija uradi na izlozbi kad su u pitanju muzjaci - provera da li ima oba spustena tetisa u skrotum).

3. Izlozbeni hod - moras ga uciti da hoda i trci '' u krug '' i ''dijagonalno'', tebi uz nogu- mozes poceti vec kod kuce iako je prostor mali, a takve vezbe nastaviti napolju u setnji, parku... neka to traje takodje u pocetku samo 1-2 kruga, a zatim produzi na 10.tak iako ce ti retko trebati 10.tak krugova na nasim izlozbama, ali ne smeta da pas tako nauci :-)

zamoli nekog , neko od drustva iz parka sigurno zna, da ti pokaze tacno kao ide ''ring dresura''... ali ako nemas nikoga da ti licno pokaze , samo ga uci da poslusno trci ''u krug'' pored tebe, a na vasoj prvoj izlozbi dodji ranije na izlozbu i zamoli bilo kog na samoj izlozbi da ti pokaze kako se ''ring dresura'' potpuno pravilno izvodi... 90% kinologa je vrlo rado da pocetnicima pokaze sve sto ih interesuje, a ako bas naletis na onih 10% ti pitaj sledeceg :-) jer znaj da to uopste nije sramota pitati ...

4. Tvoja priprema - na izlozbu nikako se ne ide u trenerci i patikama. Moja majka se stalno cudi zasto se uobicajeno ''duze spremam'' za izlozbu, moj odgovor je ''nije to kereci vasar, to je izlozba pasa'' Kao hendler trebala bi biti u cipelama ( bilo kakvim, samo da nisu patike i sportska oprema) i pozeljne su pantalone ( ne farmerice ), sve ostalo je u domenu tvoje volje i vremenskih prilika jer se izlozbe kod nas obicno odigravaju na otvorenom ...

Takodje - psa prijavljujes unapred za odredjenu izlozbu, prijave imas u kinoloskim casopisima ili pri nacionalnim savezima, kad dodjes na izlozbu , ako kataloski broj nije stigao na kucnu adresu ( u SCG je to u domenu naucne fantastike, ali van je uobicajeno), obavezno uzimas kataloski broj ( broj tvog pas u katalogu izlozbe) na samoj izlozbi u kancelariji izlozbe ili kod zapisnicara i sekretara u ringu gde se tvoja rasa ocenjuje... Kataloski broj lepis na sebe, ili poneses nekakvu znacku ili nesto na sta mozes zakaciti kataloski broj ( ali to vec nije tako bitno, to su sitnice koje ces vec sama skapirati lako ).

Eto toliko sam se setila, ako treba jos nesto - PITAJ !

Pozdrav

Jelena & Snauceri

pocinjem da ga ucim mnoge komande,a stalno ga nagradjujem nekom poslasticom,pricam mu lijepe rijeci...

Javit cu vam kako napredujemo.AKo jeos neko ima nesto da kaze o izlozbama i komandam samo se javljajte!

Guest kazak

Hvala ti jako puno!

sa koliko godina moze ici na izlozbu

Moze ici vec sad. Sad bi bio u razredu najmladjih ( razred od 6-9meseci) gde bi mogao dobiti ocene : Vrlo perspektivan, Perspektivan, Neperspektivan...

zatim od 9-18 meseci je razred maldih gde konkurise za titulu Prvaka razreda mladih (PRM) i u kome se dobijaju ocene Odlican, Vrlo dobar, Dobar...

zatim ide u otvoreni razred ( preko 18 meseci) gde konkurise za CAC, mkandidaturu za nacionalni sampionat...

na madjunarodnim izlozbama postoji intermedija razred (od 15-24 meseci) gde konkurise prvo za CAc a zatim i za CACIB ( kandidatura za internacionalnog CH)...

Pa zavisi od psa, a zavisi i od kvaliteta zuba. Mi nasima (dobermani) ne peremo nikada. Dajemo im velike vestacke kosti, na taj nacin glodjanjem ciste kamenac. Kod malih pasmina, a narocito patuljastih, karijes i kamenac se mnogo cesce javljaju, i njima se obicno zubi peru. Pretpostavljam da dosta zavisi i individualno, od psa do psa. Znaci, sve po potrebi.

Ja mislim da je najbolje da povedes psa na prvu izlozbu i da oboje budete posmatraci. Tako ce se pas socijalizovati, a ti stani pored ringa za ocenjivanje labradora i gledaj sta se desava. Mnogo ces vise nauciti na licu mesta.

Mislim da je prva izlozba kod nas CACIB Beograd 13.03.2005., a mislim da i retriver klub odrzava specijalizovanu izlozbu. Raspored se moze videti na sajtu Kinoloskog Saveza Srbije i Crne Gore.

Svakako ga do prvog ocenjivanja trebas nauciti da zube pokazuje i drugima, jer ce sudija hteti da mu pregleda zubalo. Polako vezbajte, neka mu tvoji roditelji ili prijatelji pridju da ga prvo maze, neka mu daju neku poslasticu, a onda zajedno sa tobom (mozes mu ti otvoriti usta) pokusaju da mu pogledaju zube. Prilikom pregleda stavi ga da sedne, a ti stani iza njega, kako ne bi mogao da se povlaci unazad. Vezbajte redovno, u pocetku krace, a kasnije sve duze. Ako sudija nije u mogucstvu da psu pregleda zube, on ce biti diskvalifikovan.

Guest kazak

Ovo je malo cudno pitanje:Da li se psu moraju prati zubi ?Neki kazu ne,a neki da.

To je individualno, zavisi od psa do psa, kao i od starosti psa. Imam pse male rastom , oni su ''skloni'' problemima sa zubima... iz mog iskustva samo mi je jedna kuja sklona problemima, karijesu... njena pljuvacka je nekako drugacija nego u ostalih pasa, kao da je ljudska, malo je onako ''lepljiva'' , ne znam kako da obajasnim tacno ali se uglavnom razilikuje od pljuvacke ostalih pasa. Samo toj kuji perem zube, ponekad kad milim da treba i da je vreme, a ostalima ne perem zube jer za to nema potrebe njima su dovoljne vestacke kosti.

Imam i ja labradora starog 6 meseci. On ne laje na druge dok mu gledaju zube, ali taj "pregled" traje vrlo kratko, brzo mu dosadi :lol:

Vezbamo sa njim i "zauzimanje stava'' i sve je ok, mada mu rep nije u ravni sa ledjima, ali mali su oni, jos ima nade za njih :P

neizmerno me zanima koliko su sudije a samim tim i izlozbe zaista objektivne i fer.Aston ima 6 meseci, on mi je prvi psic, labrador je.Meni licno izlozbe nisu nista preterano primamljive osim sto znam da pas mora da ima ocenu da bi bio podoban za priplod i sto ce da se druzi sa drugarim na izlozbama.Koliko je zaista sve fer , licno verujem da i nije bas , sta mi kazu iskusni kuchkari? :lol:

Da ne bih bila pogresno shvacena razumem poentu i svrhu izlozbi pasa ali ne verujem da postiji addekvatan stepen objektivnosti i profesionalne etike u ovoj oblasti(kao i ni u jednoj drugoj kod nas!) Hvala