Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

Dionaea

Biljke mesožderke

Recommended Posts

Kao što se iz naslova može naslutiti, ova tema spada pod "Ostalo". :)

U pitanju su biljke mesožderke, različitih vrsta, oblika, dezena i tehnika lova. :) Nekoliko opštih pravila gajenja važe za njih, koja ih čine različitim od "običnih" saksijskih biljaka, ali ne i težim za gajenje. To su biljke močvarnog zemljišta i sade se u beli treset, a zalivaju destilovanom vodom ili kišnicom. Voda se isključivo sipa u činiju u kojoj je saksija, tako da ona uvek stoji u 1-2cm vode. Treset NIKADA ne sme da bude suv niti da se đubri, jer će u suprotnom biljka uginuti. Ukoliko se prate ova uputstva, ove biljke bujaju kao lude! :D Ispod su detaljnija uputstva i opisi pojedinačnih vrsta.

Drosera capensis

th_drosa.jpg th_dcapcvetak.jpg

th_cap.jpg th_dcapprod.jpg

Kod nas se ove biljke nazivaju rosuljama, zbog sitnih kapi enzima nalik na rosu kojim su listovi prekriveni. Ova rosulja je oblika male palme, bujnog je rasta i živih boja. Svojim lepljivim listovima privlači i hvata sitne leteće insekte. Najbolje uspeva na osenčenim mestima, ali joj ni direktno sunce neće škoditi. Ne zahteva zimsko mirovanje i može se držati na sobnom prozoru. Jedna je od najdekorativnijih i najlakših vrsta mesožderki za gajenje. Maltene su neuništive! Rastu oko 20cm u prečniku i tokom cele godine proizvode roze cvetove na dugoj cvetnoj drški. Biljke na prodaju su stare oko godinu dana i nisu dostigle punu veličinu. Na slici dole desno je primerak biljke, a radi utiska o veličini, prečnik saksije u kojoj se nalazi je 7cm. Cena sadnice je 400 din.

Sarracenia rubra

th_srubra.jpg th_S-rubra-cvet-4.jpg

th_srublovka.jpg th_srubprod.jpg

Ova biljka svojim jarkim bojama i nektarom privlači insekte u levkaste klopke. Zahteva direktno sunce na kome boje bivaju intenzivnije, a šare izraženije. Najbolje je držati je napolju, ali joj je neophodno i zimsko mirovanje na oko 10 stepeni C. Dve sadnice na prodaju su stare oko godinu dana, a od "mame" biljke su odvojene u martu. Punu veličinu dostižu sa dve do tri godine do kada mogu da narastu oko 35cm u visinu. Tada počinju i da stvaraju bordo cvetove neobičnog izgleda, koji se javljaju u rano proleće i traju nekoliko nedelja. Na slici dole desno je jedna od cvećki na prodaju, i takođe je u saksiji prečnika 7cm. Cena sadnice je 500din.

Sarracenia psittacina

th_spsitlovka.jpg th_spsittacina.jpg

th_spsitdetalj.jpg th_spsitprod.jpg

Klopke koje podsećaju na kljun papagaja su bile inspiracija za ime ove saracenije. Ovoj vrsti najviše odgovara polu-senka zbog čega je pogodna i za držanje u zatvorenom, npr. na sobnom prozoru. Direktno sunce joj ipak neće škoditi, štaviše, na njemu će biljka dobiti atraktivnu tamno-crvenu boju. Zimsko mirovanje je neophodno ovoj vrsti, ali temperatura tada ne sme biti ispod 10 stepeni C. Biljke na prodaju su stare oko godinu dana, a punu veličinu i zrelost dostižu sa dve do tri godine. Listovi su polegli i formiraju rozetu do 15cm u prečniku. Sadnica ima tri, nalaze se u saksijama prečnika 7cm (kao na slici dole desno), a cena jedne je 400din.

Biljke šaljem kurirskom službom bilo gde u Srbiji, a paket stigne za jedan dan. U Beogradu je moguće lično preuzimanje.

Pre neki dan sam kupila Dionaea muscipula ili Venus Fly Trap. Izgleda kao u onim horor filmovima i dala sam joj jednu sveze uhvacenu muvu i pauka. Medjutim kada sam videla Drosera capensis prosto sam se zaljubila. Jel znate gde u Beogradu se mogu kupiti i kolika im je cena? Hvala vam puno i zeljno ocekujem odgovor

Pozdrav Zorana!

Drosera capensis trenutno imam ja na prodaju i nalazim se u Beogradu. U oglasu iznad je kratko uputstvo za gajenje te vrste, a jedna sadnica košta 400din.

Biljke se u Beogradu mogu preuzeti lično, a šaljem ih i kurirskom službom bilo gde u Srbiji, kada paket stiže u roku od 24h. Za slanje kurirom, neophodni su podaci (ime, adresa, br. telefona), vrsta koju želite i broj sadnica, a plaćanje je pouzećem.

Pozdrav Zorana!

Drosera capensis trenutno imam ja na prodaju i nalazim se u Beogradu. U oglasu iznad je kratko uputstvo za gajenje te vrste, a jedna sadnica košta 400din.

Biljke se u Beogradu mogu preuzeti lično, a šaljem ih i kurirskom službom bilo gde u Srbiji, kada paket stiže u roku od 24h. Za slanje kurirom, neophodni su podaci (ime, adresa, br. telefona), vrsta koju želite i broj sadnica, a plaćanje je pouzećem.

Super! Posto moj sin verovetno sledece nedelje dolazi u Beograd, da li vi imate prodavnicu i da li mozete da mi date vasu adresu gde je mogu kupiti. Pozdrav :)

Pozdrav svima,

Pošto sam nova u gajenju ovih fenomenalnih biljčica (imam ih tek par dana, no to me nije "sprečilo" da se već zaljubim u njih!! ), zanima me kako se gaje, pošto, čitajući razna "uputstva za gajenje" po netu, vidim da su te priče o gajenju, koliko slične, toliko i različite!!!

Naime, kupila sam Dionaea-u i Droseru capensis (sad na sajmu cveća kod Doma sindikata) i stavila ih u terarijum....malo se stiskaju ne znam da li je to problem? terarijum nije baš nešto veliki a Rosulja se dosta širi, plašim se da to ne ugrozi Dionaea-u Pri tom, na netu nađoh kako Dionea NIKAKO NE TREBA da se drži u terarijumu, pa onda nađoh kako može da se drži.......takođe nađoh kako ih ne moramo hraniti a onda kako ih moramo hraniti!(mislim insektima). Takođe sam na jednom mestu našla da se na taj terarijum stavlja plastični omotač (u mom slučaju folija) kako bi se povećala vlažnost, s time da se probuše rupe da ne bude baš previše kondenza (hm, treba naći povoljan broj i veličinu rupa pošto, kad sam danas došla sa posla, moje biljčice se kupaše u kiši od kondenza ) Isto ne znam da li saksije u terarijumu treba da budu U DIREKTNOM KONTAKTU sa podlogom+vodom il da imaju tanjiriće? i da li se stavlja neka podloga (ja imam neki pesak u koji sam dodala malo treseta... a neki pominju i kamenčiće) ili treba samo destilovana voda??? I da li je tačno da se zimi Dionea prekriva kesom i stavlja u frižider???

Možda sam dosadna sa pitanjima al' plašim se da nešto ne uradim pogrešno i da mi ne uginu ((( pošto mi je Dionea počela da crni na 2 "listića" pa se plašim da nije možda nešto pogrešno (( ne bih želela da mi propadne (( čini mi se da je Rosulja mnogo lakša za održavanje.... i da...još jedno pitanje.....jel to postoje dve, da kažem podvrste, varijeteta D. capensis? alba i rosa? Ja izgleda imam albu al bih BAŠ BAŠ volela da nabavim rooosuu!! mnoogoo dooobroo izgleda!!! Jel ima negde da se nabavi rosa?

Dionaea muscipula traži direktno sunce i najbolje je držati je napolju sve dok su temperature iznad 10 stepeni C. Saksija sa biljkom može stajati i u terarijumu, ali i na običnoj tacni, važno je samo da uvek ima pola do jedan cm vode u njemu. Voda se sipa u činiju u kojoj saksija stoji, nikako odozgore. Zimi ulaze u zimsko mirovanje, tada se neki listovi osuše i biljka uspori sa rastom, a treba im obezbediti temp. od oko 10C, a nivo vode treba da se smanji tako treset u koji su posađene da bude vlažan ali ne i natopljen. Bez perioda mirovanja su 'nesrećne', sporije i neuglednije rastu, a desi se i da uginu.

U prvom komentaru na ovoj temi piše kako se gaji Drosera capensis, pa da ne ponavljam. :) Najvažnije je da napomenem da njoj ne treba zimsko mirovanje, ali ga toleriše bez posledica.

Biljke možete držati u akvarijumu ili na tacni, zajedno ili odvojeno. Odaberite najsvetlije mesto koje imate u kući. Nikako ne pokrivajte akvarijum. Sada ih držite unutra, a kada dođe proleće i napolju otopli (obično negde u aprilu) obe biljke možete staviti napolje, na terasu recimo.

Iako ove dve vrste traže neke relativno različite uslove, vrlo su prilagodljive i sasvim lepo mogu živeti zajedno.

Srećno gajenje!

Dionaea muscipula traži direktno sunce i najbolje je držati je napolju sve dok su temperature iznad 10 stepeni C. Saksija sa biljkom može stajati i u terarijumu, ali i na običnoj tacni, važno je samo da uvek ima pola do jedan cm vode u njemu. Voda se sipa u činiju u kojoj saksija stoji, nikako odozgore. Zimi ulaze u zimsko mirovanje, tada se neki listovi osuše i biljka uspori sa rastom, a treba im obezbediti temp. od oko 10C, a nivo vode treba da se smanji tako treset u koji su posađene da bude vlažan ali ne i natopljen. Bez perioda mirovanja su 'nesrećne', sporije i neuglednije rastu, a desi se i da uginu.

U prvom komentaru na ovoj temi piše kako se gaji Drosera capensis, pa da ne ponavljam. :) Najvažnije je da napomenem da njoj ne treba zimsko mirovanje, ali ga toleriše bez posledica.

Biljke možete držati u akvarijumu ili na tacni, zajedno ili odvojeno. Odaberite najsvetlije mesto koje imate u kući. Nikako ne pokrivajte akvarijum. Sada ih držite unutra, a kada dođe proleće i napolju otopli (obično negde u aprilu) obe biljke možete staviti napolje, na terasu recimo.

Iako ove dve vrste traže neke relativno različite uslove, vrlo su prilagodljive i sasvim lepo mogu živeti zajedno.

Srećno gajenje!

Hvala puno! Danas sam ih stavila na terasu posto je još uvek relativno toplo i sunčano ali ću uskoro da ih sklonim :))

A jel' znate gde moze da se nabavi ova roza D. capensis?

Videh na drugom forumu kako vam izgledaju cvećke. :) One su držane napolju kod "odgajivača" (po kučkarski :D) tako da im odgovara da još uvek stoje na otvorenom. Droseru možete uneti kad vidite da lisne drške - onaj deo koji nema 'rosu' po sebi, kreće da poprima modru-lila boju. To je znak da joj je hladno. Dioneu možete držati slobodno do negde novembra napolju; ja tako radim jer imam ograničen prostor za prezimljavanje biljaka.

Samo skinite celofan sa akvarijumčeta i biće im sasvim dobro.

Videh na drugom forumu kako vam izgledaju cvećke. :) One su držane napolju kod "odgajivača" (po kučkarski :D) tako da im odgovara da još uvek stoje na otvorenom. Droseru možete uneti kad vidite da lisne drške - onaj deo koji nema 'rosu' po sebi, kreće da poprima modru-lila boju. To je znak da joj je hladno. Dioneu možete držati slobodno do negde novembra napolju; ja tako radim jer imam ograničen prostor za prezimljavanje biljaka.

Samo skinite celofan sa akvarijumčeta i biće im sasvim dobro.

e super znači nisam džaba okačila slike :wink: Ok, skinula sam im celofan! Hvala jos jednom! :) i isekla sam one dve potamnele "hvataljkice", tako mi rekao čovek od koga sam kupila :)

Guest
This topic is now closed to further replies.