Sign in to follow this  
Southern Star

Cistiti za kucom ili ne (na izlozbama)?

Recommended Posts

Prosle godine u ovo vreme, novembra,

izvodila sam svoju kujicu na prvu izlozbu.Bila je u razredu

najmladjih.Dugo smo cekali, a i ona je bila sva ustreptala!

Iako joj uopste nismo dali da pije vodu, i po nekoliko puta je

izvodili napolje da proba da piski-nista nije pomogilo!

Samo sto je usla u ring, i onako slatko pogledala sudiju, odmah je

pokazala sta ume !!! :-( :-)

Ja sam se zbunila, nisam znala kako da reagujem.

Ali su me onda sekretar ringa i sudija "razdrmale" i rekle da ja

sad to fino moram da obrisem, jer sudija ne moze da radi.

I naravno, ja sam se bacila na posao. Ali mislim da to stvarno nije

bilo u redu.Postoje ljudi koji su placeni da to rade.Mozda je moja

greska, ali zaista ne znam kako stene od 6 meseci nauciti da nije

lepo da se piski i ringu, i ispred sudije?? Ona ne zivi u kuci, vec

u dvoristu, i nikada nije navikavana da se " uzdrzava" u jel, napred

navedenoj temi....Sta vi mislite? Ko treba da cisti kad se kuca upiski

u ringu- izlagac ili osoblje koje je za taj posao obezbedio organizator?

Pozdrav!

Na svakoj prijavi za izloЕѕbe postoji napomena :

VLASNIK JE ODGOVORAN ZA SVAKU Е TETU KOJU NAДЊINI NJEGOV PAS.

Potpuno je normalno da poДЌistite za svojim psom.

Da li i u svojoj kući i dvorištu to radite sami ili za to OBEZBEDJUJETE OSOBLJE???

Recimo da se slazem sa tobom.Ali nije bas tako kako si ti napisao.

Tamo je bilo osoblje, ui specijalnim uniformama, koje je BILO ZADUZENO da

cisti za psima.Nisam vedela NI JEDNOG vlasnika da cisti za svojim psom.

Zato su i platili druge, zar ne? Jer u protivnom,ne bi bili ljudi sa kofama i

nekakvom piljevinom. Ne znam.Suvise je sirok pojam " steta".To moze svasta da

obuhvata.A opet, mozda samo odredjenu grupu stvari.Mislim da se vrsenje nuzde

ipak ne moze nazvati stetom.Ako izlozbu odrzavate u zatvorenom prostoru, morate

da racunate da psi ipak nisu dresirane masine.... Zar ne ? A by the way,

dok sam ja uklanjala stetu koju je Rita napravila, cistacica nigde nije bilo!

Cak je dosao i covek iz obezbedjenja, jer ja sam trazila da mi dovedu cistacice, pa

makar da uzmem njihov pribor, ako je to uslov da me neko smatra odgovornim

izlagacem.Pa budite iskreni- ko od vas nosi sa sobom koficu ili nesto za takve slucajeve?

Na srecu, imala sam Ritinu krpicu za ciscnje dlake pred ulazak u ring.Pomoglo je....

A to je bilo samo stene!!!!!!!! Slatko labradorsko stene :-)

no hard feelings :-)

b.

p.s. iskreno se nadam da nece da me "izbruka" ponovo, u nedelju.

Sad je vec prava gospodjica :-)

Svaki iole odgovoran izlagac na izlozbu nosi kesice, s kojima kada se navuku na ruku i obrnu, moze pocistiti iza svoga psa, a takodje i papirne maramice, salvete...

To sto na izlozbam psotoji "placeno osoblje" ne znaci da psi imaju pravo da upiske i ukake sve oko sebe.

Svaki iole ozbiljan sudija ce psa koji se upiski ili ukaki u ringu automatski diskvalifikovati, i to ne samo zbog toga sto je pas nevaspitan, vec zato sto ce to sto on "uradi" smetati svim ostalim psima da se u ringu posle njega ponasaju kako treba...

Prema tome, bojanicebejbi, uci svog psa "kulturnom" ponasanju i sa sobom nosi neophodan pribor :)

Bojanice, ne brini, nikada u svojoj izlagackoj historiji (a po izlozbama jurcam 16 godina) nisam videla da je neko brisao pod kada mu se pas popiskio. U redu je pokupiti govance, ali brisati pod zato sto se pas popisao, to su gluposti. Bas me zanima da li su Nikola ili Ike to ikada radili...

Kada placamo skupe prijave za pse, placamo i organizovanje iste, pa i te cistacice. Red bi bio da ih je sekretar ringa pozvao i zamolio da obrisu baricu. Ko je jos video da izlagaci cuce i brisu pod?!

Ja se izvinjavam zbog svog nepoznavanja osnova kulture izlaganja .Kada već plaćamo toliko skupe prijave za izložbe, treba to maksimalno i da iskoristimo. Omogućimo svojim ljubimcima da na izložbama zapišavaju šta stignu, gde stignu i koga stignu. Radi što potpunijeg ugođaja i maksimalnog iskorišćenja izložbenog prostora, vodiči a i publika bi trebali dati sve od sebe i nesebično pomoći našim ljubimcima. To je naše pravo (platili smo) a i moralna obaveza . Nek se zna da je izložba!!!

Ps: Uspešnost manifestacija bi ubuduće trebalo vrednovati pre svega kvantitetom i kvalitetom ovakvog minulog rada!!!

Ukoliko ne ugazite i ne overite se bar nekoliko puta, to vam je kao da na izloЕѕbi niste ni bili!!!

U redu je pokupiti govance, ali brisati pod zato sto se pas popisao, to su gluposti. Bas me zanima da li su Nikola ili Ike to ikada radili...

Kada placamo skupe prijave za pse, placamo i organizovanje iste, pa i te cistacice. Red bi bio da ih je sekretar ringa pozvao i zamolio da obrisu baricu. Ko je jos video da izlagaci cuce i brisu pod?!

Iza mog psa na bilo kojoj izlozbi NIKADA NIJE OSTALO NISTA. Svako stvar shvata na svoj nacin. Meni je nepojmljivo da nesto isprljamo, a ja da cekam ko ce to da pocisti....

Hvala Danijela na podrsci!

I ja mislim da za cenu jedne prijave na bg cacib-u, mogu ovako

banalne stvari da se rese.Ako vec nema " uvoznih" sudija, vecih ringova, itd.

A da stvar bude jos simpaticnija, Martina, odgajivac od koje smo uzeli Ritu,koja je inace iz ceske, dovela je svog psa koji je bio bob i koji se popiskio u sredcentralnog ringa, kada je biran bog.I gospodja Ljudmila Mun nije to smatrala hendikepom da mu ne dodeli bog I ! Ona je inace poznat i priznat odgajivac kokera,i sigurno je sudila i ucestvovala na mnooogim izlozbama. o' sofinas play the game je radan pas, izvanrednog tipa itd. koji je polozio mnoge radne discipline, i tesko da je nevaspitan....

istog dana, kada se desilo to veliko pi pi, nasa ocenska lista nije bila u ringu...pa smo morali da cekamo da sve kuje zavrse, da bi Rita

dosla na red.Iako smo uredno platili. Cini mi se ipak nije fer...da posle toga josi budem cistacica. A naravno da mi nije tesko! To radim svaki dan....Volela bih da mi ike i nikola ukratko objasne kako mogu da

vaspitam psa da ne piski po ringu????Iskreno- nemam pojma kako!

Dok setamo parkom, ona to radi u travi. Nikada na ulici.Ponekad je u stanu, i NIKAD to nije uradila.

Pa , spremna da uvazim savet waiting for the reply :-)

b.

p.s. ovde se ne radi o zapisivanju ko gde stigne, nego, budi precizan nikola, stenetu koje se ispiskilo u ringu.Ne po ljudima- po podu .

A kome smeta da ugazi u nekakvu psecu baricu, iskreno, mislim da ne bi trebalo da cuva pse. Sta ce kad mu to uradi tek u stanu tek pristiglo stene? I da ne pominjem sta sve treba i moze da se ugazi i ocisti oko pasa.

hajde dule, nema svako tako vaspitanog psa kao sto je tvoj ike da se ne popiski u izlozbenom prostoru :)))

Zapisavanja u halama, posebno od strane muzjaka je nesto sto vidim stalno, posebno dok psi stoje u redu na ulazak u ring, a obicno tu ima neki stubic za koji je zakacena traka obiljezavanja, ili ograa ringa ili saskija sa cvijecem. Takodje dok ste u ringu, pa cekate sa strane, nerijetko pas zapisa ovo vec navedeno, ili cak neki kavez koji je tu u blizini, ili zapisnicki sto, ili onaj stalak od suncobrana (ovo vazi za otvorene prostore) - znaci - generalno, to nam nikome nije nepoznanica.

Da psa treba pokusati oduciti od te navike, svakako treba, izvesti ga van prije ulaska u ring, da se olaksa da mogucnost olaksavanja u ringu svede na minimum, ne davati mu pretjeranu kolicinu vode ni hrane pred izlazak u ring, ohrabrivati psa, posebno stenad, izbjegavati susret s agresivnim psima (posebno psima koji su nenavikli na izlozbe).

CISCENJE U RINGU - misljenja sam da je to posao organizatora, jer ako se pet pasa popiski u ringu, da li to znaci da ce pet vlasnika trcati sa spuzvicom da to brise - ring je ring i u ring se ulazi na poziv, ili ce sudija da izigrava clenaing supervisor-a pa rasporedjivati ko ce kada da ocisti (napominjem reci i tvrditi da se ta situacija nikada nece dogoditi je igranje lutrije).

Ciscenje van ringa u izlozbenom prostoru, posebno oko mjesta gdje se smjestite, ja bih to prepustila izlagacima, neka svako pocisti oko svog kaveza i ono sto ostavi njegov pas - izlagac nije u ringu, ima mogucnost da ostavi psa u kavez ili ga da na cuvanje nekome drugome dok ocisti uprljano.

U bojanicinom slucaju, mislim da je gospoda u ringu pretjerala, tj glumila pretjerani autoritet, posebno sto je u pitanju stene kome je to (ako sam dobro razumjela) prva izlozba, pa se popiskilo sto od straha od ringa, sto od straha od pasa, sto od straha od sudije, sto od uzbudjenja ......

Ja smatram da bi sudija u tom slucaju trebalo da posavjetuje izlagaca (ako primjeti da je pocetnik, a to nije tesko primjetiti) kako izbjeci tu situaciju, i da sekretar ringa pozove osobu zaduzenu za ciscenje da ocisti ring.

Ajde-cekam shooting - ali pazite imam pancir :P :P :P :P

:D

:baby:

Malo sam zbunjen? Da li ovde raspravljamo da li je pas ,štene trebalo da se upiša u ringu i sudimo njegovom postupku ili o nečem drugom. Molim, desilo se i nije to ništa strašno. Psi su nesvesna bića, da nije tako verovatno bi oni uzgajali nas a ne mi njih. Ali malo mi je čudno to da neko ko za svojim psima čisti u svojoj kući i dvorištu se nalazi povređenim i poniženim, što mu je neko skrenuo pažnju da bi to trebalo da uradi i na izložbi u ringu, već očekuje da to umesto njega uradi neko drugi, jer je zaboga za to plaćen. Iznenađuje me i to, što neki misle da ako su nešto platili imaju apsolutno pravo da rade šta im padne na pamet.

Još nešto da mi baš toliko mnogo smeta to što se poneki put overim u ovo ili ono na izložbe verovatno ne bih ni išao, mada sam mnogo zadovoljniji kada se sa izložbi vraćam sa trofejima neke druge vrste. A oko odgoja legala i štenadi u stanu voleo bih da me malo podučite!

ЕЅiveli Vi meni , vidimo se u nedelju na izloЕѕbi!

Ps: PAZITE GDE GAZITE !!!

de, de Nikola, i ja sam bila zbunjena pa vidi sta me snadje :beeeee: :D

ovo o cemu mi pricamo je us tvari ja bih rekla - akcija-reakcija.

Jer da nema prvog-ne bi bilo drugog o cemu mi raspravljamo zar ne :-k

A to da ako platim trazim neki da ne kazem drugacije neki nivo organizacije - e pa zasto ne - posebno ako je prijava paprena (sto je nerijetko).

Ili da gledamo to s ove tacke gledista - sjecate se rasprave o odjeci tj stilu odjevanja na izlozbi ?

E pa zamislite onda neku madame u svojoj divnoj haljini koju je obukla da bude u skladu sa rasom koju ima kako cisti pod u ringu :bonk: :?:

Mi raspravljamo ovde u vezi cistaca i slicno - kad li cemo mi doci do nivoa da nas na izlozbi cekaju spremni kavezi i na glavnom ulazu osoba koja nas upucuje gdje se nalaze kavezi za rasu koju imamo (zavisno od velicine) :?:

Gdje je svijet - a gdje smo mi :?:

Mnogo srece svima na izlozbi i zao mi je sto nisam u prilici da vam se pridruzim

Petite, prepuna si argumenata- nema sta :-)

Nikola, Nikola.Riti je palo na pamet, ne meni!Ja sam se toliko trudila.....:-)

Mislim da joj se svidela sudija.Pa se upiskila od srece.

By the way, sad je Rita mladi sampion scg! Sa 3 bob u vrlo interesantnoj konkurenciji! Nije lose za jednu popisulju?! :-)

Srecno u nedelju.

b.

Povodom celokupne ove diskusije ispričaću Vam jednu univerzalnu pričicu, koja se može primeniti i na mnoge druge stvari .

Ovo je priДЌa iz nekih davnih vremena.

Nekada davno na ovom naЕЎem Balkanu su se NEKO ,SVAKO , BILO KO i NIKO dogovorili da obave jedan jako bitan posao. NEKO je smatrao da bi to trebalo SVAKO da uradi. SVAKO je bio ubeД‘en da Д‡e to NEKO da uradi. BILO KO je to mogao da uradi ali NIKO to nije uradio.

I, kako se zavrЕЎilo???

E, pa nije se zavrЕЎilo, jer i dan danas SVAKO krivi NEKOG jer NIKO nije uradio ono ЕЎto je BILO KO mogao da uradi.

Veoma tuЕѕno je to, ЕЎto na ovom naЕЎem Balkanu ta davna vremena joЕЎ uvek traju!

Ako mislimo da smo NEKO uradimo ono ЕЎto bi trebalo da uradi SVAKO i eto nas u Evropi!!!

Ps:Mi smo oduvek i bili u Evropi samo ЕЎto to Evropa nezna ili ne Еѕeli da zna.

I PAZITE BRE GDE GAZITE BRE!!!

Nikola, gotovo u svim kometarima koji se ticu ove teme, jednostavno PROMASIS TEMU. Svi treba da se trude da izlozba protekne u najboljem redu.Narocito organizator.Raspitacu se kako se ovakva stvari resavaju u EU,posto toliko insistiras da izlagac,posto je platio prijavu, platio potvrdu o zdravstvenom stanju, platio gorivo, jedva nasao izlozbeni prostor, jer nigde nema putokaza,i pri tom je njegova rasa pocela da se ocenjuje pre vremena,pa iz kola pravo trci u ring,i etc. Nisam snob. Nisam uobrazena.Nikada ne hranim psa24 h pre izlozbe, i ne dam mu vodu.(Samo mu malo "okvasim" usta.) Nije mi tesko da sredim nered iza sebe.Ali, mislim da to mora da bude reseno od strane organizatora.

Ako se vec trudimo da nam psi budu i izlozbenoj kondiciji, radimo sa njima ringdresuru, trudimo se da i samo pristojno izledamo u ringu, ulazemo u pse, i uvozimo novu krv, nije u redu da cistimo!!!! Organizatoru su potrebni izlagaci.Oni postoje od nasih para. I za nas!! Ja zaista ne mogu i da jurim ocensku listu, i da cistim pod.I da pri tommoj pas bude sve vreme u izlozbenom stavu.

Nisam oktopod! I na kraju, zna se dobro ko je sta uradio. Nije ostala barica. ne brini!!!! Nisi svestan koliko sam se ponizeno osecala dok su mi govorili "Nije dobro, jos malo ocistite levu stranu". Kad dozivis-videces!

( i molim te, nemoj da tvrdis da to tebi ne moze da se desi, jer su psi razliciti, neki to nikada ne bi uradili, a nekima to nije problem.To nije stvar vaspitanja.A koliko sam upucenja, nema nacina da se ovakve stvari 100% sprece.)

b.

ЕЅiveli Vi meni , vidimo se u nedelju na izloЕѕbi!

Vidimo se u nedelju. Nikolu cete prepoznati po Vileda-Mop.jpg pokraj

kaveza sa psima :lol: :P :wink:

Znala sam ja Daniela da ti neces svasta izabrati :lol: ova krpa Viledina pravo dobra - ima da narucim jednu - sada kada sam ja pod postedom da jachoj polovini dosadjujem 'nije dobro obrisano ovde, ima jos malo lijevo, prebrisi jos malo desno :)))

srecno svima i javnite se poslije s izvjestajem

isprashi i za mene k'o Boga te molim [-o

Samo prije toga mu uzmi kameru - steta da ispadne pa se razbije jer se moze fino iskoristiti :D

:00

Ma jeste ovo kvalitet ali mala je bre ova krpa za moje pse.

Kad se to desi to je bre potop ,kao TIKI bojler.

A, da (ovo je za Bojanicu) . Ukoliko je organizator postavio itisone onda nema ЕЎta da se skuplja, itison sve upije.

Guest kazak

A još usput mogu i Cekića da isprašim, dugujem mu još od proletos

I za mene Danijela:-)