WHITE PATROL

American Pit Bull Terrier - 9. deo

Recommended Posts

I sad ja kazem da sam video sarova kako jede pita, cemu to...?

A ja sam video pita kako jede dva sarova a treceg zgazio nogom na vrat... :mrgreen: Ma da, totalno glupa rasprava.

Kao sto vidimo, "xoli" je duboko u prici svih tih rasa (APBT, AST, SBT) i mozda je njegovo misljenje najracionalnije. Evidentno je da ne treba dozvoliti "debeloguzim" vlasnicima ovih rasa da vode glavnu rec jer ce pre ili kasnije sve ove rase po njihovom navodjenju postati kekec psi. Sustina je podici cenu jedinke na neverovatnih 2-3 hiljade evra pod izgovorom da vredi jer je u nekom izmisljenom standardu. Mi kaskamo naravno pa nemamo ni jedno udruzenje koje ce zastupati drugu stranu, tj stranu radnih sposobnosti ovih rasa i stititi funkcionalnos kao osnovu postojanja svakog zivog bica.

Po ulicama i izlozbama svasta moze da se vidi. Od onih koji bi crkli gladni u sumi punoj zeceva do radno sposobnih. Ali za ovakva takmicenja, koliko god ona bila smesna ili ozbiiljna ipak treba neki trening i priprema. A posto vec tih takmicenja nema, onda ostaje na svakome da se zapita zasto je bas jednu od ovih rasa izabrao. Da se siri ili da kera ispostuje i trenira.

Kada sam uzeo kera imao sam dosta vremena pa sam ga i trenirao. Fotke sam postavljao pa ste videli formu u kojoj je bio. Sada vremena nemam, ali mi ker i dalje nije debeo. Sramota bi me bilo da vozim porsea sa kukom i prikolicom pa makar mi on stajao u dvoristu jer nemam vremena da ga vozim.

E sad kao neko ko voli pse generalno, ne mogu a da ne pitam šta znači ovo: "selekcijom socijalizovana..." ??? Ako ja dobro zaključujem zdravorazumskom logikom, staford je nastao od pitova koji su po prirodi nesocijalizovani, pa su ljudi rešili da izvrše selekciju tako da dobiju psa koji je prirodno socijalizovan. Prosto rečeno, ovo nema veze sa životom. Još apsurdnije je to što je ovo napisano na temi na kojoj uglavnom pišu ljudi koji su u direktnom kontaktu sa pitom. Pit i staf su psi iz dve različite discipline. To govore i dvorišta ljudi koji se bave protivzakonitim i nehumanim borbama pasa.

ne znam jel ovo pitanje ili konstatacija ??? kako sam ranije navodio u svim literatirama pogotovo američkim o istorijatu APBT se spominje "selektovana socijalizacija" te pasmine. u svim odgajivačnicama su psi selektovani samo da bi se pokazali u borbama ,ALI ako se u leglima pojavi koji agresivan pas ,njega su strogo odstranjivali i nisu ga uvrštavali u dalju selekciju. jednostavno se težilo da se napravi pasmina koja je u isto vreme savršeni borac i maza,ljubitelj ljudi. mislim da se i uspelo u tome.napomenio sam da ima sve na netu samo je većina na engleskom jeziku pa je problem za one koji ne znaju jezik. ima i tu pomoći ako se čovek potrudi. google prevodilac koji direktno prevodi tekst,ali nije doslovno tačan zbog toga što se engleski ne može prevesti na taj način i drugi je krstaricin rečnik pa ako se negde zapne može uveliko da pomogne. preporučujem svima koji se istinski zanimaju za ovu rasu da pregledaju net,jer stvarno ima poučnih i interesantnih štiva. pozzzz

... ja i dalje stojim pri tome da je staford "selekciom socializovana rasa koja ima velike fizicke sposobnosti koja moze da se poredi sa bilo kojom rasom"...

@aljosa97

Zasto je onda bilo potrebno , po mislenju "maksimilijaner-a" da se vrsi socijalizacija selekcijom ponovo da bi se dobio neki urbani socijalizovani staford, ako vec svi znamo da je pit selektovan (barem kod odgajivaca koji su drzali do etike) kao pas gde se agresivnost prema ljudima nije tolerisala u uzgoju. Pas kod koga se smatralo (i jos uvek se smatra) za manu kad kezi zube i kostresi dlaku, jer je to reakcija psihicke nesigurnosti.

Sta je tu socijalizovano kad je cinjenica da je staf mnogo agresivniji i ujedljiviji na ljude?

... ja i dalje stojim pri tome da je staford "selekciom socializovana rasa koja ima velike fizicke sposobnosti koja moze da se poredi sa bilo kojom rasom"...

@aljosa97

Zasto je onda bilo potrebno , po mislenju "maksimilijaner-a" da se vrsi socijalizacija selekcijom ponovo da bi se dobio neki urbani socijalizovani staford, ako vec svi znamo da je pit selektovan (barem kod odgajivaca koji su drzali do etike) kao pas gde se agresivnost prema ljudima nije tolerisala u uzgoju. Pas kod koga se smatralo (i jos uvek se smatra) za manu kad kezi zube i kostresi dlaku, jer je to reakcija psihicke nesigurnosti.

Sta je tu socijalizovano kad je cinjenica da je staf mnogo agresivniji i ujedljiviji na ljude?

vidi ,ja stvarno ne znam za te podatke koje navodiš!? to prvi puta čujem !? sve što sam naveo je iz literature koja ima o odgoju i selekciji od samih početaka držanja pasa u americi i ovo što ti kažeš volio bi da vidim gde to piše ,možda ja nisam u pravu,mada se tamo navodi da je selekcija što se tiče socijalizacije rađena strogo,a jedina razlika u selekciji je bila u tome kada su krenule izložbe,ali to je druga priča. što se tiče priče o tome koji ker više napada čoveka. i o tome imaš npr. na hrvatskom sajtu pet centar koji su radili studiju baš o tome jer je tamo donet zakon koji stupa na snagu 1.1. o zabrani držanja APBT na teritoriji r. hrvatske. oni su to radili procentualno po broju pasa da ne bi ispalo ovih ima više pa je zato veći broj napada. po njihovom istraživanju na prvom mestu po broju ugriza je nemački ovčar,drugi je rotvajler,treća pudlica, čak je i retriver ispred pit bulla koji je na sedmom mestu,a staff je na desetom.zašto je za tebe činjenica obrnuta ,stvarno ne znam. ljudi su ok i imaš i kontakt mail i odgovaraju na pitanja koja postaviš. ja sam se dopisivao sa jednom ženom koja je prof.dr. veterine i u celoj je priči.i njihova istraživanja su vezana za razna kinološka društva. znači ni taj podatak koji navodiš ne znam i volio bi da vidim gde si našao. to što navodiš da se smatra kod "nekih" ljudi da je psihološki nestabilan i kezi se,to su ulične priče i nemoj odma da primaš sve za gotovo kada ti se kaže. imaš net i baš zbog toga su nam sve vrste informacija dostupne i to malte ne džabe. odvaži ih kada pokupiš. ne moraš ti prihvatiti moje informacije,ali kako si sam naveo pročitaj šta te zanima pa onda izvuci zdravim razumom. ono što se čuje je rekla kazala i to obično navijački. nemoj se osećati da te sporim u ovoj priči i ja imam pita već 20god.(ja imam 37.) i volim oba kera i njega i staffa baš zbog njihove socijalizacije. samo volim podatke potkrepljene nekim istraživanjima i studijama ,jer sam se uličnih priča naslušao do sada stvarno puno,a one su gotovo po pravilu navijačke. pozzzz

Ja, iskren da budem, ne razumem najbolje ovo sto ti pises. U cemu se ogledala ta socijalizacija selekcijom staforda od pitova koji su vec socijalizovani selekcijom tokom vise decenija.

Literature sam se nacitao, a prve knjige o pitu sam procitao radeci na jednom baltimorskom bazenu i ubijajuci letnju dosadu. Naravno na engleskom tako da mi citanje engleskog uopste nije strano. Znaci iz knjiga krece moje prvobitno ozbiljnije upoznavanje sa istorijatom, odgojem i svime ostalim, a na citanje me potakla konverzacija sa covekom koji je cesto setao pita pored bazena. Kad sam se vratio, vec sam imao dobru predstavu sta je pit i sta ja zelim da nabavim, pa sam se raspitao gde ko sta drzi i nabavio sebi jednog. Naravno, odmah sam trazio kera iz borbenog legla od ljudi koji se bave borbama pasa. Kera sam bukvalno uzeo iz pita.

Sto se tice kezenja zuba i kostresenja dlake, opet procitano tada i tamo u tim privim knjigama. To je vezano za sve pse i psihologiju pasa a i ostalih zivotinja. Kezenjem zuba i kostresenjem dlake pas pokusava da se predstavi opasnijim i vecim nego sto jeste, a samim tim protivnika uplasi i izbegne sukob. U divljini to znaci izbegavanje povreda , a samim tim i vise sanse za opstanak jer priroda ne prasta. Jednostavno je podledati vukove i njihove konflikte i sve ce vam biti jasno. Znaci tu nema nikakvih navijackih ulicnih prica.

Kezenje zuba i kostresenje dlake se smatra losom i nepozeljnom reakcijom kod pitova. Pit je samouveren ker koji veruje u sebe i svoju zelju i snagu, toliko da ne zna kad treba da se povuce. Nemu tu ni vremena ni mesta da se nekom kezi i kostresi dlaku. Opet kazem, procitano iz literature. Nemam ja vremena da izmisljam rupu na saksiji.

Istrazivanja o ujedljivosti pitova, e za to istrazivanje ce morati da se malo dublje zadje u underground scenu da bih ja bilo koje istrazivanje uzimao kao reper. To sto se svasta danas zove pit i sto to "svasta" ujeda ljude nema nikakve veze sa pitom. Tako da svako istrazivanje o ujedljivosti pitova nema ama bas nikakve veze sa situacijom na terenu.

Najbolje je otici na teren pa iz prve ruke proveriti kako je stanje na terenu a ne na internetu. Otici kod vise odgajivaca, onih pravih, izvornih pitova (neki reprezentativni uzorak) pa za jednu rasu (na primer dalmatinac) gurati levu ruku kroz ogradu a za pitove desnu, pa na kraju izbrojati ujede na levoj i na desnoj ruci. To ce Vam najbolje dati predstavu o stanju na terenu. Iznenadicete se kakva razlika moze da bude na terenu i u statistici.

I da ne zaboravimo pocetak plemike. U cemu se ogledala ta socijalizacija selekcijom staforda od pitova koji su vec socijalizovani selekcijom tokom vise decenija? Sta se posle vise od pola veka socijalizacije selekcijom kod staforda postiglo?

Evo procitah tvoje postve ponovo pa mi se ucini da mesas polemiku "socijalizacije selekcijom" sataforda i "socijalizaciju selekcijom" pitova. Ne znam gde sam napisao da osporavam napisano o socijalizaciji i selekciji pitova? Sporan je deo gde "maksimilijan" tvrdi da je staford "selekciom socializovana rasa"

cime bi se dalo zakljuciti da je nastao od pasa koji nisu bili dovoljno socijalizovani pa im je trebala jos neka dodatna socijalizacija i da se kao plod te socijalizacije pojavio staford. Ako se drzimo toga da je staford nastao iskljucivo od pitova, koji su i tada bili odlicno socijalizovani, zar ne deluje malo glupo i licemerno tvrditi da je "staford selekcijom socijalizovana rasa", kad je tu sozijalizaciju nasledio od pitova.

Moje licno misljenje, a ne mora niko sa tim da se slozi, je da je selekcijom kroz eksterijer staford samo unazadio svoj odnos prema coveku. Nije redak slucaj da se pitovi "sklanjaju" ukoliko trzaju na coveka iako dosta obecavaju. Cisto sumnjam da ce neki vlasnik stafa koji obecava da ga "skloni" zato sto trza na coveka. Pre ce tu biti neke ring dresure i otvoren za parenje.

Ako covek hoce da bude realan i iskren, mora prvo pred pitom da skine kapu, jer taj pas je prosao selekciju od koje se dize kosa na glavi. Ko ne zna to da ceni, sto se mene licno tic,e ne razume pitove.

I ja se slazem,

Evo imam predlog da postavi neko snimak svog Ast-a u nekom radu npr kao sto je selim postavio, i neko od svog APBTa. ja cu se potruditi da do kraja dana postavim jedan snimak mog pita.

Pa da se lepo vidi, ali iskljucivo snimak vlastitog psa !!!

Simba, ja verujem da je to bila ista rasa. Ali vremenom su se stvari mnogo promenile i sada su potpuno drugacije i razlike su sve vece.

Moj dokaz za to su, izmedju ostalog, moji psi.

Na ovoj slici je moj prvi staford, i prvi staford u Srbiji, zajedno sa jos jednim koji je otisao tada u Nis.

CH.Hernes-Cule vom Simba Camp

Slike su lose jer je u pitanju '85 god. Mislim da na slikama ima oko 10meseci

mc40m9.jpg

5bctqd.jpg

Za njega tada nijedan poznavalac nije mogao da tvrdi sa sigurnoscu jel pit ili staford, a bio je sampion u svojoj rasi. Ne samo kod nas(tada su ringovi za ovu rasu bili uglavnom prazni) vec u Nemackoj, Madjarskoj, Italiji.

O temperamentu i srcanosti necu ni da pricam. To je bilo nesto neverovatno. Cesto i danas pricamo mi kuckari kad se skupimo o njemu i njegovim "nestaslucima". Verujem da bi se cika Cole ili neko ko je dugo u rasi setio mog Culeta, jer je on sa Bapsi dao Undu, koja je nekom od tadasnjih i sadasnjih odgaivaca tada bila baza odgaivacnice.

Ali ova linija je danas zastarela i meni je malo krivo zbog toga, ali tako je.

A na ovoj slici je moj Bili, koji me ja nazalost prerano napustio. Potpuno drugaciji tip psa od Culeta kako eksterijerno tako i karakterno. Dosta miroljubiviji, tolerantniji ali takodje hiperaktivan, sto ga je na kraju kostalo zivota..

2h6dlon.jpg

2e4djkx.jpg

Nisam hteo da vas smorim sa ovim postom posto verujem da vas preterano ni neinteresuje, al eto malo poredjenje nekadasnjeg staforda sa pitom i danasnjim stafordom. A i ja malo da evociram uspomene na moje drage pse..

Evo procitah tvoje postve ponovo pa mi se ucini da mesas polemiku "socijalizacije selekcijom" sataforda i "socijalizaciju selekcijom" pitova. Ne znam gde sam napisao da osporavam napisano o socijalizaciji i selekciji pitova? Sporan je deo gde "maksimilijan" tvrdi da je staford "selekciom socializovana rasa"

cime bi se dalo zakljuciti da je nastao od pasa koji nisu bili dovoljno socijalizovani pa im je trebala jos neka dodatna socijalizacija i da se kao plod te socijalizacije pojavio staford. Ako se drzimo toga da je staford nastao iskljucivo od pitova, koji su i tada bili odlicno socijalizovani, zar ne deluje malo glupo i licemerno tvrditi da je "staford selekcijom socijalizovana rasa", kad je tu sozijalizaciju nasledio od pitova.

Moje licno misljenje, a ne mora niko sa tim da se slozi, je da je selekcijom kroz eksterijer staford samo unazadio svoj odnos prema coveku. Nije redak slucaj da se pitovi "sklanjaju" ukoliko trzaju na coveka iako dosta obecavaju. Cisto sumnjam da ce neki vlasnik stafa koji obecava da ga "skloni" zato sto trza na coveka. Pre ce tu biti neke ring dresure i otvoren za parenje.

Ako covek hoce da bude realan i iskren, mora prvo pred pitom da skine kapu, jer taj pas je prosao selekciju od koje se dize kosa na glavi. Ko ne zna to da ceni, sto se mene licno tic,e ne razume pitove.

Simba imas moju 100% podrsku sto se tice tvojih postova :!: Veoma pametno zboris i uvek sa zadovoljstvom citam tvoje postove i iskreno govoreci dosta sam pametog iz njih naucio :!:

Simba kao i uvek recit, direktan i postovi puni argumentovanih cinjenica :!:

PS: aljosa97 uhvatio si se neta i samo neta, kao da se sve nalazi samo na netu :!: Ko moze da ti garantuje da su ti podatci na netu 100% tacni :?: :wink: Moje misljenje je da tacnije podatke ipak mozes dobiti iz knjiga nego sa neta :!:

POZZZ :!:

Ljudi,da nemislite da smo otisli malo predaleko sto se tice ovog poredjenja msm na staford vs pit ... Moje misljenje je da sve sto moze bilo koji drugi pas moze i pit ali da to sto moze pit nemoze niko drugi :mrgreen: poz za simbu......

Jel zna neko kako da smanjim velicinu video snimka, posto sam snimao profi aparatom moskrija pa je to preveliko za You tube !!???

Samo preko programa, probaj preko nekog obicnog tipa movie makera....

Nego ljudi, kako ide sa zutim ocima... Jel ima pretezno neka linija da ima prosecno zute, i kad se ostene stenci jel oni imaju zute i tad ... kako ih prepoznati....???

@ Vukovic, Cule je bash lep dechkonja bio - secash li se kilaze i koliko je ona u razlici sa danashnjim "standardom"...vizljasto izgleda iako se vidi tezi kostur nego shto je "standardni" pit, ostavio neko potomstvo koje pratish?

Jeste Scoty, malo vizljastiji sa tezim kosturom. Po tipu dosta razlicit od danasnjeg staforda. Kilaza mu je varirala secam se dobro izmedju 27 i 31kg. jer se sa njim jako puno radilo. Tako da je u top formi bio oko 27,28kg. Samo na ovim slikama je bio mlad pas sa 10-ak meseci i nisam bas iskopao najbolje slike. Do '92 sa pario 30-ak puta vecinom sa kujama iz inostranstva i Bosne, Slovenije..., a kod nas mozes da ga nadjes u pedigreima vecine starih pasa, posto se ne prave oni metarski rodovnici :D . Sve koje sam ja pratio davno su uginuli. Jedni od omiljenih su mi je bili Popaj iz blokova, koji je stvarno bio legenda, i Tajson koji je bio u Borci. Al dosta je to davno bilo...

@ Argiope, @ Sholym, @ di kanio, @ BboysAPBT ...

Hvala!!! ;), kad sam isprovocirao Argiope da se ukljuci, znaci da stvarno ima smisla ovo sto napisah :D

@ otto

Ovaj zujan bas resio da se istrese na ovoj gumi!!! :lol:

@ vukovic

Bas si napravio dobro poredjenje "nekad i sad" iz prve ruke. Kamo srece da je sve ostalo kao 85-te. Odlican primer kako iskljucivo eksterijerna selekcija gura funkcionalnog psa u neki kockast kalup. Sta je falilo stafu da odstane u ovoj kilazi i ovom tipu? I lep i sposoban..., od pitova koji su malo glavatiji, sa duzim njuskama, lepo povezani i skockani....

I ovaj Bili je bio lep, da ne bude zabune, ali se vidi iz aviona da su to "na silu" proporcije. Zato sam i stavio tamo na onom famoznom "vs" Blinky-ja koji ima mnogo potomaka po nasim krajevima i Don King of Rings-a da se vidi funkcionalna razlika.

@Sholym, zuca je bash masivan shto se tiche mishica - i nekako mi rundavo deluje...

@BBoysAPBT, kako shtene...jes' reshio frku sa ishranom? Moje iskustvo je da uzmesh neku kvalitetnu granuliranu hranu...RC Starter ili neki drugi, cena je 450 din. kg al' buduci da shtene jede malo izadje te smeshno na mesechnom nivou...uglavnom starter se natapa u vodi pa malo nabubri (izbegavaj mleko jer poboljshava uslove za razvoj crevnih parazita) ako hocesh neshto mlechno da dajesh buduci da je shtene josh mlado, mozesh kashichicu 12% pavlake il' mladog sira al' pomalo...kujino mleko je jedno od kalorichnijih pa slobodno mozesh dati pavlaku il' sir. Gledaj da podelish to na 4 obroka, svakih 6h, da ne pretovaruje zeludac...i baci neke slike...

Rale aka Scoty

@ vukovic

Bas si napravio dobro poredjenje "nekad i sad" iz prve ruke. Kamo srece da je sve ostalo kao 85-te. Odlican primer kako iskljucivo eksterijerna selekcija gura funkcionalnog psa u neki kockast kalup. Sta je falilo stafu da odstane u ovoj kilazi i ovom tipu? I lep i sposoban..., od pitova koji su malo glavatiji, sa duzim njuskama, lepo povezani i skockani....

Simba, ovde se slazem s tobom. I moje misljenje je da kinologija unistava vecinu rasa. Npr. vidi nemackog ovcara sa onim zabljim nefunkcionalnim nogama, napuljskog mastifa koga mi je danas zao, pa i argentince, rasu koju ja imam. Nekad se pitam sto neki odgajivaci ne predju na AB kad im je najbitnije da im pas ima presiroku glavu i grudi. I jos mnoge druge. Al takav slucaj recimo nije i kod dobermana. Al nebitno sad...

Ja iskreno ne volim bas izlozbenu formu psa, kada se zaokrugle i puste stomake, vise mi se svidja zilaviji pas sa vidljivim rebrima. Al i to je stvar ukusa(o kojima treba raspravljti).

Jos jednom cu da kazem, ja sam se u tvoje "vs" umesao zbog vlasnika koji imaju pitove i inferiorno govore o drugim rasama ponizavajuci na neki nacin pita. Zatim, sto je vecina hvalila i podrzavala klinca koji je pario brata i sestru iz istog legla, kao "svaka cast, pun pogodak, bice to smrt kombinacija". A niko da se umesa i da ga opameti jer vecina nema muda(ima pita). Ja sam dosta kasno to video na temi pa je proso brzi voz, al evo sad kazem.

Pa onda se prica o FENSI stafordima, kako to Sholym voli da kaze, a svi hvalite ovog zucu koji je pravi FENSI pas, pun steroida i hemije. To zna svako ko sa svojim psima radi, tu nema diskusije.

Ali evo posle ovog snimka sto sam video od MOSKRIJA :mrgreen: povlacim rec. Sve sto sam rekao o mesancima i picopevcima u jednom od mojih prethodnih postova, javno se izvinjavam. Ocekujem da se tema zatrpa komentarima na ovaj svimak. :D

Jer najbitnije je da se pas i gazda vole i druze...

Eto rekao sam da necu da vam vise kvarim temu a opet sam to uradio... jbg :D

Trudicu se sledeci put da se suzdrzim. :D Nemoj da mi zamerite... :D

Najiskreniji pozdrav za sve vas!

Guest
This topic is now closed to further replies.