djuric

NKD - lista priplodnjaka u Srbiji

Recommended Posts

Dani :arrow: Znas ti kod koga je taj pas..ima kod istog vodica jos necijih pasa ali mnogo boljih starnera ,pa taj "svaba" ne dolazi do izrazaja :wink: :mrgreen:

Dani :arrow: Znas ti dobro kod koga je taj pas,ima kod tog vodica mnogo boljih pasa "starnera",pa taj "nemac" ne dolazi do izrazaja... :wink:

Posto smo resili misteriju ja sad Odo' s ove teme :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Primjetio sam da su gotovo sve uzgajivačnice NKPa u Francuskoj počele objavljivati informacije o svojim psima, u jednoj te istoj formi. Čak i ako su prije toga vec imale izrađenu web stranicu. Ne znam detalje, dali se to radi o djelovanju njihovog Saveza, KLuba ili koga već, ali radi se o jednoj UNIFORMIRANOSTI, odnosno sve je izrađeno po istom kalupu... Najzanimljivije je što za svakog psa postoji i virtualni rodovnik, koji se može stalno popunjavati, a osim toga za svakog psa su izneseni osnovni podaci, tipa zatvorenih CH, roditelja, pa do foro galerije od nekoliko slika...

Evo jedan primjer (nasumično odabrano)

Uzgajivačnica de Varmaou http://www.chiens-de-france.com/site_el ... _SITE=5523

pas CH. TR. Voss du Pied du Mont http://www.chiens-de-france.com/site_el ... t_chien_03

(tu malo istražite) ........itd...itd....

Evo po istoj formi i neke druge uzgajivačnice... http://www.chiens-de-france.com/site_el ... SITE=19999 , http://www.chiens-de-france.com/site_el ... LEVEUR=441 , http://www.chiens-de-france.com/site_el ... SITE=18164 , itd...itd...

Ovo sam stavio da se vidi kako bi to od prilike trebalo izgledati i na ovim prostorima koje pokriva Balkan Kinology, jer svi vidimo da je npr. ova tema o Priplodnjacima zanimljiva i odlično posječena (jedna od rijetkih koje su se zadržale duže vrijeme uz osnovne teme o pasminama). Međutim, također je očito da fale brojene informacije, od vlasnika tih pasa, rodovnika, galerije...odnosno svega što možemo vidjeti na ovim gore primjerima...

Želim reći, da bi bilo odlično (pun pogodak) da se jednostavno prekopira Francuski sistem (a da se ne otkriva topla voda) i da se napravi jedan takav REGISTAR NKPa... E sad tko će to odradit ne znam, dali ga radit u sklopu Balkan Kinologija (ako su moderatori zainteresirani) ili da netko "sam" osmisli svoj pod forum (ili Savez, Klub ili slično..) ali bi bilo idealno da postoji određena forma (kao što vidimo kod njih) a da svaki vlasnik sam upisuje svoje podatke i predstavlja svoje pse... (znači, da se registrira, i samo unosi podatke u prazne kučice, koji će se poslije vidjeti u istoj formi....). plus, treba unaprijedit te Francuze i stavit mogućnost stavljanja snimka sa you tuba ili slično... :wink: !

Jedini problem koji ja tu vidim je što ima podvaljenih papira "oho ho" no bez obzira, od nekud se mora počet pa će se (uz podatke od testiranja EBJa i potvrde genetskog koda od roditelja) kad tad to s podvaljenim papirima izravnat...

Molim Vaša mišljenja....

Orko :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

mojikerovi194.jpg

Uploaded with ImageShack.us

mojikerovi201.jpg

mojikerovi207.jpg

Jedan izuzetan pas za priplod.(zadnja slika je posle turnusa)

BADJO-vlasnik:Petrovic Jovan-Pozarevac

Imao sam priliku da ga gledam kod Jove na treningu.Dobar ker,ali mislim da je dao izuzetno potomstvo[mislim na dva muzjaka koji su kod Jove].Bilo bi dobro kada bi postavili neke fotografije potomaka

ORKO :arrow: E druzeeeeee. Ima tu dosta stvari koje se trebaju uzeti od Francuza:

1) cisti rodovnici

2) Njihov sistem rada u klubu

3) Njihov ponos(ni jednom od njih ne bi nikad palo na pamet da upise titulu a da je nema u CUNCA)

4) odnos koji imaju prema svojim psima

5)Obavezne provere na EBJ

6)obavezne snikme kukova

itd;itd;itd;

U srbiji mislim da samo saka ljudi proverava svoje pse na EBJ;

A o snimanju kukova e to je vec pojam.

I posle svega ovoga svidja mi se tvoja ideja. :wink:

Orko :arrow: Na taj isti nacin su predstavljeni i Weimaraneri u Francuskoj,tako da verovatno imaju neku preporuku po tom pitanju.

ORKO :arrow: E druzeeeeee. Ima tu dosta stvari koje se trebaju uzeti od Francuza:

1) cisti rodovnici

2) Njihov sistem rada u klubu

3) Njihov ponos(ni jednom od njih ne bi nikad palo na pamet da upise titulu a da je nema u CUNCA)

4) odnos koji imaju prema svojim psima

5)Obavezne provere na EBJ

6)obavezne snikme kukova

itd;itd;itd;

U srbiji mislim da samo saka ljudi proverava svoje pse na EBJ;

A o snimanju kukova e to je vec pojam.

I posle svega ovoga svidja mi se tvoja ideja. :wink:

Eh DANI,pa ovde je problem i vakcinisati pse protiv besnila,a da ne pricamo o svemu ovom ostalom....bojim se da cemo jos dugooo dugooo da kaskamo iza njih i mnogih drugih....

Misljenja sam da je tema dobro zamisljena i da je gospodin Djuric na pocetku rekao kako bi to sve trebalo da izgleda i da se postavljaju psi koji su dostupni za parenje vecem broju odgajivaca :!: Psi koji su sa razlicitim zenkama , razlicitih linija dali perspektivne jedinke ( potencijalne sampione u radu ili eksterijeru ) , a ako se ne varam tako se i postaje sampion reprodukcije .

U predhodnom predstavljanju sam ostao duzan sliku psa od druge zenke

i1jkur.jpg

BIL 9 meseci

majka RONA ( ILK / ENI )

otac GYM

2it26g2.jpg

Orko :arrow: za pocetak bi bilo pozeljno da kinoloski savezi (HKS; KSS) stave barem rodovnu knjigu online da se moze barem pratiti rodovnice( :roll: ) i psi u njima a za dostici nivo francuza mislim da smo koju godinu (svijetlosnu) unazad i trbalo bi da se dosta toga promjeni.

Pozdrav svima, zanima me da li neko zna nesto o psu Quint Silesia, tj. da li ima negde njegovih potomaka, posto sam nekada gledao njegovu cerku na terenu i bila je pravi lovni pas, onaj koji razmislja dok lovi, sa ogromnom voljom za aportom.

orljevacka :arrow: Od cega je kuja, verujem da i ona ima neki uticaj u ovoj kombinaciji... :D

Mada se vidi uticaj Balzaca, stvarno prenosi eksterijer na potomke... :)

Pozdrav svim odgajivacima nkd,tema je zaista dobra i svaka zemlja bi trebala imati svoju listu priplodnjaka,ali da to bude kao u Nemackoj ili Austriji. Molim vas ljudi ovde se postavljaju psi sa ne punih godinu dana,sta je taj pas dao,kakvo mu je potomstvo,koliko je kuja pario,mislim da je ovo neozbiljno od pojedinih ljudi. Pogledajte malo listu priplodnjaka u Nemackoj to su sve provereni psi a ovo ovde je pola smesno,ne kazem da nemamo priplodnjaka ali stanite nije svaki muzjak priplodnjak.Pozdrav,nemam nista licno protiv nikog ovde samo bi zeleo da se tema razvije u pravom pravcu ,da se ne stavlja bilo sta na ovu liustu!

Djole :arrow: Vidi ovako svi muzijaci koji nesto vrede u Srbiji se prodaju dok trepnes i vise ti nisu dostupni za parenje. I ako se ne varam izuzev Milana(AFD) i R.Savica sada niko i nema priplodnjaka da se mogu videti njegovi potomci a da je jos u Srbiji. Jer ovi sto imaju vise od dve godine a jos su u Srbiji :( naravno ne zelim da uvredim nijednog odgajivaca ili vlasnika ali je to konstatacija.Tako da svi koji imaju perspektivne muzijake iako mlade slobodno neka postavljaju slike i rodovnike.

Pozdrav svim odgajivacima nkd,tema je zaista dobra i svaka zemlja bi trebala imati svoju listu priplodnjaka,ali da to bude kao u Nemackoj ili Austriji. Molim vas ljudi ovde se postavljaju psi sa ne punih godinu dana,sta je taj pas dao,kakvo mu je potomstvo,koliko je kuja pario,mislim da je ovo neozbiljno od pojedinih ljudi. Pogledajte malo listu priplodnjaka u Nemackoj to su sve provereni psi a ovo ovde je pola smesno,ne kazem da nemamo priplodnjaka ali stanite nije svaki muzjak priplodnjak.Pozdrav,nemam nista licno protiv nikog ovde samo bi zeleo da se tema razvije u pravom pravcu ,da se ne stavlja bilo sta na ovu liustu!

DJOLE :arrow: tema je extra i slazem se sa tobom ali i ovo sto je Dani napisao skroz je u pravu.

Situacija u Srbiji je nazalost takva da su ljudi primorani (ne svi naravno) da prodaju pse vrlo mlade tako da su nam posle daleko a i cena parenja se menja.

Ja mislim da treba staviti pse koji su se dokazali ali postaviti i mlade pse napisati od kojih su pasa i kakvi su na terenu,pa svako neka bira gde i sa kojim psom cje pariti.

Kod mene je Balzak ali i Emil,Enco iako mladi 15-16 meseci sama njihova genetika a i ono sto pokazuju na terenu ne treba ih zaobilaziti,a tako je i kod drugih ljudi...to je samo moje misljenje. :wink:

POZDRAV

mmn2911 je napisao :arrow: Mada se vidi uticaj Balzaca, stvarno prenosi eksterijer na potomke... :)

Ne samo exterijer nego i rad, nos,mozak do sada sa vise razlicitih kuja.

Balzak je pas jakog rodovnika njegov otac REGE deda HORAMS pradeda EMIR i BLO del Rade Savic cukun deda i jos dalje da ne nabrajam svi veliki priplodnjaci prelepi psi i veliki sampioni u radu.

Zato kazem da je uvek bolje pariti sa psom takve genetike nego sa nekim koji je kao jedinka dobar a a otac majka bracja,sestre ni prosecni lovci,ovo se ne odnosi samo na Balzaka da me neko pogresno ne shvati nego na sve pse jake genetike.

Pozdrav svima

mmn2911 je napisao :arrow: Mada se vidi uticaj Balzaca, stvarno prenosi eksterijer na potomke... :)

Ne samo exterijer nego i rad, nos,mozak do sada sa vise razlicitih kuja.

Balzak je pas jakog rodovnika njegov otac REGE deda HORAMS pradeda EMIR i BLO del Rade Savic cukun deda i jos dalje da ne nabrajam svi veliki priplodnjaci prelepi psi i veliki sampioni u radu.

Zato kazem da je uvek bolje pariti sa psom takve genetike nego sa nekim koji je kao jedinka dobar a a otac majka bracja,sestre ni prosecni lovci,ovo se ne odnosi samo na Balzaka da me neko pogresno ne shvati nego na sve pse jake genetike.

Pozdrav svima

Naravno, rad nisam ni pomenuo, niti cu dok ne vidim psa na terenu, vec samo eksterijer koji se vidi sa slike, a koji uspesno prenosi na vecinu potomaka... ;) Slazem se za parenje sa psom sa jakim rodovnikom. Takodje, cestitke Vama kao vlasniku na uvozu takvog psa, nadam se da ce postati veliki priplodnjak. Za sad mu ne ide lose. :D Pozdrav. :)

orljevacka :arrow: Od cega je kuja, verujem da i ona ima neki uticaj u ovoj kombinaciji... :D

Majka je cerka Helda Ostemberga

Majka je cerka Helda Ostemberga

Da, poznata mi je ta kombinacija... Veoma zanimljivo leglo, koje samo potvrdjuje kako Balzac prenosi eksterijer. :)

Pozdravljam sve na forumu. Može da se pročita dosta zanimljivih stvari, međutim sve više zvuči kao reklama. Kako je neko već primetio, većina pomentih pasa su suviše mladi da bi se proglasili priplodnjacima. Potencijal je jedno, a verifikacija uz konstantno dokazivanje, nešto sasvim drugo. Pas nemože biti proglašen priplodnjakom pre treće godine života, ukoliko neko iole malo ozbiljnije shvata rad sa psima. Prvo treba ostvariti plasmane sa jedinkom, koje treba potvrditi i u narednom periodu (bar godinu dana), a zatim, kada isti primerak napari nekoliko kuja, iz tih kombinacija u svakom leglu treba da se pojavi bar po jedan primerak, koji evidentno ispoljava potreban nivo kvalitativnih osobina, koje su bile željeni cilj prilikom odabira baš tog mužjaka i ženke za parenje. Vrlo je bitna rodovna knjiga, međutim i sama jedinka mora da bude zanimljiva u Vašim očima i pre uvida u istu. To bi bilo i najbolje. Da prvo možete da vidite pse, a zatim da pogledom u rodovnik vidite ko su preci. Tada biste zaista videli šta je ono našta Vi sami obraćate pažnju. Druga stvar, nema potrebe nametati nekome mišljenje koji je pas najbolji. Raznim prepucavanjima nije mesto na ovom forumu. Zbog nekih mojih tekstova od pre godinu dana bilo je onih koji su se našli prozvani i uvređeni, te sam iz tog razloga prestao aktivno da učestvujem u razmeni mišljenja ali forum pratim redovno. Većina aktivnih članova na "balkanu" su takmičari - koliko sam ja to mogao da primetim i zaključci su izvedeni uglavnom na osnovu njihovog iskustva. Naravno da se sa takmičarskim psom može uspešno loviti i to su sigurno najbolji predstavnici svoje rase. Greška je što postoje mišljenja da je priprema takmičarskog psa nešto posebno. E, to nije tačno. Kvalitet je univerzalan i odnosi se na sve aspekte prilikom sgledavanja kvaliteta jednog psa. To je jedina bitna stvar. Ono što predstavlja stvarnu razliku i opredeljenje samog psa je ono što je u njemu samom i koliko to svaki vodič pojedinačno ume da iskoristi. Malo je onih koji su to zaista u stanju. Zato nemojte da se zavaravate hvalospevima o mnogim priplodnjacima, jer je većinu proklamovanih priplodnjaka stvorila vešta ruka istinskog vodiča. To su osetljive stvari na koje biste morali da obratite pažnju prilikom odabira mužjaka. Ukoliko su Vam cilj utakmice, pogledajte šta pas ima od položenih ispita na tim tipovima utakmica i gde su iste položene. Ako Vam je cilj lovački pas u rodovniku potražite one tipove utakmica ili ispita ("Solms", "IKP" i dr.), koji najpribližnije dočaravaju uslove praktičnog lova, a komentare tipa "mene to nezanima", uz obrazloženje da od dotične jedinke nema boljeg lovačkog psa, uzmite sa velikom rezervom. Pozdravljam Vas sve.