Sign in to follow this  
Petite

test hrabrosti na 'obicnoj' izlozbi - DA ili NE

Recommended Posts

TeoDos, svaka čast za tekst, ja se nekada pogubim u mojim pisanijama ali ti to lepo sročiš sa strpljenjem sve. :D

Ma pravo da ti kazem, u dahu sam napisao. Bilo je malo "pisi-brisi" jer znam nekad da se izletim i ono sto ne bi trebao javno da pisem. :giggle:

Dok god bude mogao da se "polozi" ispit za nekim kafanskim ili kakvim vec stolom ovo ce biti borba protiv vetrenjaca

Sa ovim se apsolutno slažem. Ja zastupam tezu, ili napravi posao kako treba, a ako je polovično, što bi rekli ofrlje, bolje se ne člačaj toga.

Sve se svodi na zadovoljavanje forme i o tome upravo cijelo vrijeme pokušavam govoriti.

Ne znam koju pasminu imate, ali pretpostavljam ništa lovno i dugodlako jer vidim da me ne razumijete, ali svakako imate pravo na svoje mišljenje, jer zbog toga ovakvi forumi i postoje, da razgovaramo i pokušamo braniti svoje teze.

Probati ću to komparirati sa ljudima.

Pretpostavimo da glazbeno lječnička obitelj ima djete koje je izuzetno nadareno za atletiku, recimo trčanje. No roditelji od kojih je jedan već drugu generaciju lječnik, a drugi glazbenik bi vrlo rado da im djete bude barem prvak države u trčanju, završi medicinu, specijalizira kirurgiju i završi barem srednju glazbenu , klavir, a pjevanje se podrazumjeva.

To postoji samo u američkim filmovima.

Ja vas uvjerevam da dobar radni pas, ne onaj sa kafanskog stola, ne ma što tražiti na izložbama u ljepoti, govorim o dugodlaki lovnim pasminama, jer će mu dlaka biti pofucana i imati će 7kg manje nego izgled traži, a vrijedi i obrnuto. Da bi se pas koji je dobro utreniran za rad na terenu doveo u ring, treba najmanje 2 g. ako ima sreće.

Zbog toga ja zastupam tezu da ljudi sami odluće prema svojim afinitetima čemu će se posvetiti, jer ako ih se na nešto tjera onda je nešto polovično odrađeno.

Da pušu novi vjetrovi u FCI-u, vidi se po tome, jer je od prije 2g. moguće psa promovirati

u Int.Sh.Ch, no potrebno je osvojiti duplo više CACIB-a u 3 zemlje od 3 različita suca, a tom se logikom rukovodio i HKS jer se za pasmine koje podlježu obaveznom radnom ispitu za stjecanje Int. Ch, dala mogućnost da sa 4 osvojena CAC-a, od kojih su 2 na CACIB-u od 3 različita suca, stekne naslov Ch. HR. I.

Reci ce oni, lepo je to priroda ovo-ono, svez vazduh ali ipak je njima milije da sede u fotelji i po moguctstvu gledaju svoje pse kroz neki veliki prozor kako se setaju u boksu ili ispustu. Nagruvaju ga malo sa nekim preparatima, odrade pre izlozbe koji krug, naviknu psa da mogu da ga nose na povodniku dok trce u ringu. Prosetaju se po izlozbama, znaju da im je pas lepotan i sad ce neko njima da popuje kako je potrebno da se mlate sa spremanjem radnog ispita koji je obavezan jer njihov pas MORA da ima titulu sampiona. Kako ce sad tamo neki stranac koji psa gleda samo preko fotografija i nekog nasminkanog snimka da se odluci da dovede svoju kuju na parenje ili da kupi neko stene ako ne vidi da taj pas nije sampion.

Ovo je dosta zločesto rećeno. Po vama znači ako ja sa svojim psima preferirem izložbenu , a ne radnu kinologiju, ja i moji psi ne valjamo. Već sam rekao da je to po meni stvar afiniteta, a jednako tako vas uvjeravam kada sa svojim psima radim ring dresure, da sam i ja kao i oni itekako u blatu i ako mislite da je spremiti kvalitetnog psa, kvalitetno za izložbe onda ste u krivu ako mislite da je to gledanje psa u boksu i kljukanje preparatima, to je sve obratno od toga.

Pozdrav, Božidar.

Ovo je dosta zločesto rećeno. Po vama znači ako ja sa svojim psima preferirem izložbenu , a ne radnu kinologiju, ja i moji psi ne valjamo. Već sam rekao da je to po meni stvar afiniteta, a jednako tako vas uvjeravam kada sa svojim psima radim ring dresure, da sam i ja kao i oni itekako u blatu i ako mislite da je spremiti kvalitetnog psa, kvalitetno za izložbe onda ste u krivu ako mislite da je to gledanje psa u boksu i kljukanje preparatima, to je sve obratno od toga.

Pozdrav, Božidar.

Nije zločesto. Na sreću ili ne ali niste upoznati sa držanjem pasa pojedinih odgajivača, manifetlucima itd. To je jako lepo rečeno za njih i za taj način odgoja i držanje pasa.

mislim da bi najkorisnije bilo uvesti obavezne uzojne dozvole, a na njima svakom psu raditi proveru karaktera... bila to hrabrost ili sposobnost sedenja u krilu...sta vec kome treba.

svakoj pasmini je potrebno gledati i ocenjivati karakter, sto bi trebalo da je jednako vazno u uzgoju kao i lepota.

izlozba u lepoti neka ostane to, ali ako pas samo estetski zadovoljava standard-ne vazi mu nista bez uzgojne koja obraca paznju i na druge stvari i u kojoj se pas ne ocenjuje u konkurenciji, vec ponaosob.

Agram, kao prvo da naglasim da ovo nije upuceno Vama licno jer Vas i ne poznajem licno da bih mogao bilo sta negativno i da izjavim, niti mi je to bila namera, vec na zalost za sve one koji "polazu" ispite i koja na takav nacin nipodastavaju svaki rad i trud bilo kog ko se trudi da na sasvim legalan odnosno ispravan nacin dodje do nekog kinoloskog rezultata.

Kao sto se vidi na fotografiji mog profila, radim i uzivam sa Rottweiler-ima i pored njih imamo ovo malo cupavo stvorenje rase Shih tzu.

Da li sam bio zlonameran ili ne, na svakom je to da oceni. Stojim iza toga da je to to nasa realnost i trudim se da kad napisem nesto da iza toga stoje argumenti. Nikad necu napisati nesto sto je pretpostavka ili sl.

Zasto se stalno vracate na to kakvog je izgleda pas za vreme spremanja za neki radni ispit, zar ne mislite da i posle pravog polozenog ispita taj isti pas ne moze da se dovede u stanje koje je potrebno za eksterijerne izlozbe? Zasto se samo zuri i juri ka tim titulama u lepoti, zar ne postoji i draz u tome da se radi sa tim istim psom? Zar ne mislite da su te nase titule sampiona sa takvim nacinom rada totalno obezvredjene. Ovde nije rec o tome ko je za radnu a ko za izlozbenu kinologiju jer to su sadasnja pravila i ja sam za to da se pravila postuju a ne da se ide onom: "Pravila postoje da bi se krsila".

Previse ste ovo shvatili licno, morate priznati da ste i na izlozbama vase rase gledali ljude koji ulaze sa svojim psom u ring a da se na kilometar videlo da taj pas nema ni R od ring dresure. Siguran sam da ste i doziveli da takav pas i pobedi u vasoj grupi.

Da, ja sam za to da se uvede test hrabrosti i na "obicnoj" izlozbi! (nod)

mislim da bi najkorisnije bilo uvesti obavezne uzojne dozvole, a na njima svakom psu raditi proveru karaktera... bila to hrabrost ili sposobnost sedenja u krilu...sta vec kome treba.

svakoj pasmini je potrebno gledati i ocenjivati karakter, sto bi trebalo da je jednako vazno u uzgoju kao i lepota.

izlozba u lepoti neka ostane to, ali ako pas samo estetski zadovoljava standard-ne vazi mu nista bez uzgojne koja obraca paznju i na druge stvari i u kojoj se pas ne ocenjuje u konkurenciji, vec ponaosob.

Ovo je jedno od boljih rješenja za koje se ja osobno zalažem u svojoj pasmini 10-ak godina. Negdje u prijašnjim postovima sam već rekao da nakon onog konstrukcijskog dijela, savako sudac bi trebao gledati, a barem ja se u tome trudim, i opći dojam psa i vodića. Kao što je nekada gđa. Milka Babović(stariji se sječaju) ocjena za tehničku vrijednost i umjetnički dojam.

Agram, kao prvo da naglasim da ovo nije upuceno Vama licno jer Vas i ne poznajem licno da bih mogao bilo sta negativno i da izjavim, niti mi je to bila namera, vec na zalost za sve one koji "polazu" ispite i koja na takav nacin nipodastavaju svaki rad i trud bilo kog ko se trudi da na sasvim legalan odnosno ispravan nacin dodje do nekog kinoloskog rezultata.

Kao sto se vidi na fotografiji mog profila, radim i uzivam sa Rottweiler-ima i pored njih imamo ovo malo cupavo stvorenje rase Shih tzu.

Ma ja sam samo sebe uzeo za primjer, s obzirom da drugi nisu sudjelovali. Ne nalalim se niti uvrijrđrn niti prozvan, ali baš zbog toga što neki "polažu" dajmo im drugu mogućnost koja je ekvivalent tome, ili možda još teža, ovo što je spomenuo ambiart, a onda tko mulja i odgovarajuče sankcije.

Da li sam bio zlonameran ili ne, na svakom je to da oceni. Stojim iza toga da je to to nasa realnost i trudim se da kad napisem nesto da iza toga stoje argumenti. Nikad necu napisati nesto sto je pretpostavka ili sl.

Slažem se da je to realnost u večini slučajeva, ali ne znači da ono što je loše ne treba mijenjati.

Zasto se stalno vracate na to kakvog je izgleda pas za vreme spremanja za neki radni ispit, zar ne mislite da i posle pravog polozenog ispita taj isti pas ne moze da se dovede u stanje koje je potrebno za eksterijerne izlozbe? Zasto se samo zuri i juri ka tim titulama u lepoti, zar ne postoji i draz u tome da se radi sa tim istim psom? Zar ne mislite da su te nase titule sampiona sa takvim nacinom rada totalno obezvredjene.

Vrlo jednostavno, idemo kronološki.

Sa psom od 2mj počinjete raditi socijalizaciju i privikavanje na ring. U periodu do 6mj. vidite potencijal tog štenca. Ako ste zadovoljni, krenete na izložbe u mjadima i pokušate zatvoriti mladi žampionat i položite IPO za koji u lovnim pasminama zaista psa ne trba posebno pripremati, jer ako ga trebate "učiti" prirođenim osobinama, onda one nisu prirođene i nemojte sa tim psomu uzgoj. Nakon 18 mj pokušate otvoriti Int. CH i nakon toga ako želite psa pripremiti za pravi radni ispit treba vam cca 2g. Netko će reći može i za 6mj., a ja ću reći može i za 1mj. i pas će položiti ali kako. Kada prođu te 2g. i pas je položio, treba vam još 2g. da psa vratite u izložbenu kondiciju(kilaža, dlaka i sl.) sada pas ima 6g. u slijedeću 1-2 godine završite Int. Ch i pas vam je veteran. Na žalost psi žive cca 13g. a bilo bi pošteno da nakon 9-10g. idu u zasluženu mirovinu. Eto o tome ja govorim, a što se tiče ovih "instant šampionata" koje organizira CG i slični, gdje vam u 3 dana pas može postati "šampion " 5 zemalja, koga zadovoljava , samo naprijed.

Zar ne mislite da su te nase titule sampiona sa takvim nacinom rada totalno obezvredjene. Ovde nije rec o tome ko je za radnu a ko za izlozbenu kinologiju jer to su sadasnja pravila i ja sam za to da se pravila postuju a ne da se ide onom: "Pravila postoje da bi se krsila".

Naravno da jesu, šampion klase su več par godina naj lošije klase na izložbama, ali ja osobno mislim upravo radi dodjela "instant šampionata" i radi toga što se kandidatura CAC dijeli u svim klasama, a ne samo jedna po spolu, a što se tiče kršenja pravila, ajo napraviti da ih ne ma potrebe kršiti.

Previse ste ovo shvatili licno, morate priznati da ste i na izlozbama vase rase gledali ljude koji ulaze sa svojim psom u ring a da se na kilometar videlo da taj pas nema ni R od ring dresure. Siguran sam da ste i doziveli da takav pas i pobedi u vasoj grupi.

Da, ja sam za to da se uvede test hrabrosti i na "obicnoj" izlozbi!

Zasto se stalno vracate na to kakvog je izgleda pas za vreme spremanja za neki radni ispit, zar ne mislite da i posle pravog polozenog ispita taj isti pas ne moze da se dovede u stanje koje je potrebno za eksterijerne izlozbe? Zasto se samo zuri i juri ka tim titulama u lepoti, zar ne postoji i draz u tome da se radi sa tim istim psom? Zar ne mislite da su te nase titule sampiona sa takvim nacinom rada totalno obezvredjene. Ovde nije rec o tome ko je za radnu a ko za izlozbenu kinologiju jer to su sadasnja pravila i ja sam za to da se pravila postuju a ne da se ide onom: "Pravila postoje da bi se krsila".

Da, ja sam za to da se uvede test hrabrosti i na "obicnoj" izlozbi! (nod)

Zaista nisam, a što se ovog drugog tiče, naravno da toga ima i uvijek će biti, ali ja volim reći vrijeme je naj bolji sudac, to se može dogoditi jednom dva puta, ali ne i 10-ak puta za redom. Na kraju kvaliteta i pošten rad uvijek daje rezultate i osobnu satisfakciju.

Pozdrav, Božidar.

Na kraju kvaliteta i pošten rad uvijek daje rezultate i osobnu satisfakciju.

Ovo ste lepo rekli i to je ono zbog cega se treba truditi i raditi.

p.s. Zao mi je sto jos neki nece javno da iznesu svoje misljenje i nadam se da ova tema nece opet otici u dugogodisnji san.

Ja iznesoh svoje misljenje koju stranicu unaprijed, ali su me svi ovi argumenti ponovo bacili u razmisljanje da li je to potrebno. Ali ipak, moje misljenje je i dalje, apsolutno DA, jer u suprotnom, pas oze biti ocijenjen sa 4 ili 5 na izlozbi ljepote, i tim njegovi potomci mogu dobiti rodovnik, ali ko zna kakav je karakter tom psu onda? Jer dzaba meni anatomski savrsen pas ako je njemu karakter 0, takvog ja ne bih u dvoristu drzala (shake)

Jer dzaba meni anatomski savrsen pas ako je njemu karakter 0, takvog ja ne bih u dvoristu drzala

Ja bi baš takvoga držao u dvorištu i ne bi ga vodio na izložbe i pustio u uzgoj.

A što bi da je obrnuto?

Pozdrav, Božidar.

Nem svrhu i onda ako se to ne radi onda će biti dosta više takvih pasa koji nisu nizašta sem za eto šetkanje. OK je da se ne koristi za priplod, pokloni nekom za mezimca ali ovo treba da bi se to jasno videlo.

Ma sao ljudi radite, izađite iz fotelja i biće super, onda nećemo morati da dokoličimo ovde, doduše ja se sada odmaram jer sam došao prvo sa njiva, a posle sa poligona. U blatu sam do grla hahahahahaha..... :D :D :D

Jer dzaba meni anatomski savrsen pas ako je njemu karakter 0, takvog ja ne bih u dvoristu drzala

Ja bi baš takvoga držao u dvorištu i ne bi ga vodio na izložbe i pustio u uzgoj.

A što bi da je obrnuto?

Pozdrav, Božidar.

Pa po meni je mnooogo bitniji karakter nego anatomija psa, ali za uzgoj samo i samo psi koji imaju obe stavke dobre (y)(y)

Pa po meni je mnooogo bitniji karakter nego anatomija psa, ali za uzgoj samo i samo psi koji imaju obe stavke dobre

Tako je, s time da nekorektna građa može čak indirektno utjecati na zdravlje psa, a loš karakter na sreću ne.

Pozdrav, Božidar.

Mislim da je pogrešno to što su kod nas "obične izložbe" vezane sa uzgojem, odnosno što kod nas ne postoji ozbiljna institucija uzgojne dozvole.

Izložba lepote je jedno. Utakmica radnih pasa nešto drugo. Ispitivanje podobnosti za dobijanje uzgojne dozvole je nešto sasvim treće.

Kod nas sve smućkano, pa je rezultat isti - smuti pa prospi. (thinking)

Mislim da je pogrešno to što su kod nas "obične izložbe" vezane sa uzgojem, odnosno što kod nas ne postoji ozbiljna institucija uzgojne dozvole.

Izložba lepote je jedno. Utakmica radnih pasa nešto drugo. Ispitivanje podobnosti za dobijanje uzgojne dozvole je nešto sasvim treće.

Apsolutno se slažem. Samo zamislite kada bi nekome dali moč da određuje čiji će pas u uzgoj, a čiji ne. Ovako i onako postoji kinološka mafija, a ovo bi za izabrane bila "zlatna koka". Na koji način riješiti korektnost u davanju uzgojnih dozvola?

Znam za slučaj u EU, gdje su puno manje mogučnosti za mućkanje, da je psu koji je 1cm

iznad donje granice, uskraćeno uvođenje u uzgoj, sa obrazloženjem da je pre nizak.

Pozdrav, Božidar.

Znam za slučaj u EU, gdje su puno manje mogučnosti za mućkanje, da je psu koji je 1cm

iznad donje granice, uskraćeno uvođenje u uzgoj, sa obrazloženjem da je pre nizak.

Pozdrav, Božidar.

pa, rekao bih da nisi upucen najbolje. ja kad kod sam otisao na izlozbu, u zadnje vreme, javi mi se nagon za povrecanjem i grcevi u stomaku. ovo vazi i za najjace izlozbe.

evo kako je bilo na zadnjem IDC-u, sa tendencijom da naslov bude ispravan i za naredne

Svaka cast, odlicno receno :wink:

"Eksterijer psa je samo spoljni produkt rada i radnih osobina i zato se uvek daje prednost radnim osobinama psa u odnosu na eksterijerne. Pravilna anatomija psa doprinosi samo većoj upotrebnoj vrednosti psa u radu"

"Nemački ovčar" - Obrad Đokić

"Eksterijer psa je samo spoljni produkt rada i radnih osobina i zato se uvek daje prednost radnim osobinama psa u odnosu na eksterijerne. Pravilna anatomija psa doprinosi samo većoj upotrebnoj vrednosti psa u radu"

Ne slažem se. Upravo obrnuto. Dobra konstrukcija psa (građa), u kombinaciji sa karakterom su predispozicije da bi pas bio dobar u radu. Govoriti ću o svojoj pasmini, npr. loši zadnji kutevi kod psa koji se intenzivno koristi na terenu, rezultiraju spondilozom .

Pozdrav, Božidar.

Ne slažem se. Upravo obrnuto. Dobra konstrukcija psa (građa), u kombinaciji sa karakterom su predispozicije da bi pas bio dobar u radu. Govoriti ću o svojoj pasmini, npr. loši zadnji kutevi kod psa koji se intenzivno koristi na terenu, rezultiraju spondilozom .

Pozdrav, Božidar.

Slazem se, deluje mi kao da je ova definicija exterijera prestala da vazi pre 50-ak godina, kda je i prestala upotreba pasa. Danas se za rad uzgajaju samo neke lovacke pasmine i manji procenti nekih sluzbenih. A i uvek nisu sve rase bile radne u istoriji. Neke su rase od davnina samo ljubimci.

Pozdrav, Božidar.

Na osnovu čega mislite da nije tako? Ovo možete da gledate za svaku rasu.

Recimo pas koji ima loš karakter i ako bi imao dobre zadnje uglove ne bi mogli da ga koristimo nikako za rad, bio bi nam samo kučni mezimac.

Naveo sam citat ovog gospodina jer je on bezmalo u svetu kinologije 35 godina, bavi se obukom pasa isto toliko dugo u policiji, trenutno je instruktor u SAJ - u, spoljni saradnik veterinarskog fakulteta u Beogradu, eksterijerni sudija za NO, radni sudija. Svi koji su nešto pročitali o radu i krenuli ozbiljnije da se bave malo njim na prostorima bivše SFRJ čuli su za njega. Napisao je nekolke knjige, sve su argumentovane, ukazivao na nelogčnosti i zabune u standardu kod NO, poziovan od strane Nemačke, tj. uzgojnog vođe NO u Nemačkoj da im drži predavanje o anatomiji pomenute rase itd.

Recimo pas koji ima loš karakter i ako bi imao dobre zadnje uglove ne bi mogli da ga koristimo nikako za rad, bio bi nam samo kučni mezimac.

Ili mozda veliki sampion?! Za rad ne ali za izlozbe i propolod?

Kog ti psa znas da ima fenomenalan karakter a da je pri tom i sveCki sampion u exterijeru? U bilo kojoj rasi.

Naveo sam citat ovog gospodina jer je on bezmalo u svetu kinologije 35 godina, bavi se obukom pasa isto toliko dugo u policiji, trenutno je instruktor u SAJ - u, spoljni saradnik veterinarskog fakulteta u Beogradu, eksterijerni sudija za NO, radni sudija. Svi koji su nešto pročitali o radu i krenuli ozbiljnije da se bave malo njim na prostorima bivše SFRJ čuli su za njega. Napisao je nekolke knjige, sve su argumentovane, ukazivao na nelogčnosti i zabune u standardu kod NO, poziovan od strane Nemačke, tj. uzgojnog vođe NO u Nemačkoj da im drži predavanje o anatomiji pomenute rase itd.

Obrad je legenda li ne znam kada je to napisao. Mozda davno. Mozda se to odnosilo na neku rasu pojedinacno ili ,jos verovatnije, za neku populaciju unutar rase. Mislim da je ta definicija istrgnuta iz konteksta klnjige ili intervjua ili vremena.

Ili mozda veliki sampion?! Za rad ne ali za izlozbe i propolod?

Kog ti psa znas da ima fenomenalan karakter a da je pri tom i sveCki sampion u exterijeru? U bilo kojoj rasi.

Obrad je legenda li ne znam kada je to napisao. Mozda davno. Mozda se to odnosilo na neku rasu pojedinacno ili ,jos verovatnije, za neku populaciju unutar rase. Mislim da je ta definicija istrgnuta iz konteksta klnjige ili intervjua ili vremena.

Misliš ona na Int.Ch. cccccccc..... :D

Recimo dva boksera su Int. Ch. ako se ne varam koji su eksterijerno bili odlični (naravno svaki je imao neke mane, nisu bili idealni, toga i nema), jedan od njih je i dalje živ i iz Srbije su oba, recimo. Oba boksera su imali rani ispit, gde je jedan imao IPO 2 i takmičio se sa svojim vlasnikom, odgajivačem i postizao lepe rezultate.

Uopšte da bi pas bio šampion, kada je reč o službenim psima moraju da na ispitu imaju minimum 240 bodova, a to je lep rezultat, i solidan pas ga može napraviti. A drugi uslov koji je ranije postojao, sada je to promenjeno, jeste da pas mora da u roku od godinu dana min. bude ocenjen kod troje različitih sudija, na tri izložbe, a sada se to postiže na CAC i CACIB izložbama gde želite.

ne, nisam mislio na INT.Ch, mislio sam nesto u rangu Atibox-a, ne mora sieger, dovoljno je i V1, ili vise puta V2 i V3...znas li ih? ali ne reko mi dejan, da je njemu reako vlada da je igor video da je dobar karakter.

dans int.ch moze da bude ako uzme cacib u civcu, vranju, prokuplju, bugarskoj, rumuniji, makedoniji....

i zanas li u nekoj rasi koja nije "radna"?

Pozdrav, Božidar.

Slazem se, deluje mi kao da je ova definicija exterijera prestala da vazi pre 50-ak godina, kda je i prestala upotreba pasa. Danas se za rad uzgajaju samo neke lovacke pasmine i manji procenti nekih sluzbenih. A i uvek nisu sve rase bile radne u istoriji. Neke su rase od davnina samo ljubimci.

I to je krivo. Svaka pasmina je uzgajana sa određenom namjenom, a kasnije su neke koje su , vezano za drugačije uvjete života, uzgajane kao psi za pratnju, kojih ima najviše u IX FCI grupi.

Pozdrav, Božidar.