Sign in to follow this  
Guest yeke

Rhodesian Ridgeback

Recommended Posts

Tо је мужијак са Дорћола,а ова жена је професорка немачког из ош ''Дринка Павловић'' која је власница. (:

Мужијак је стар око 2 године.

Pise za ove pse da su dobri cuvari...Da li se mogu koristit za samoodbranu?

RR je po prirodi jako dobar cuvar i instinktivno brani vlasnika i dom. Ne treba ga uciti odbrani i napadu jer bi to moglo da stvori preostrog psa, a to nije crta koja se kod RR ceni niti je treba razvijati. Dakle, vlasnik ne treba da brine da li ce ga ako zatreba RR zastititi iako ga pre toga nije ucio odbrani i napadu. On instinktivno prepoznaje opasne situacije. Moze po ceo dan dremati u krevetu i biti velika maza ali kad zatreba isprecice se izmedju vlasnika i potencijalnog napadace, spustiti glavu i pretece rezati. To je obicno dovoljno da svako pobegne glavom bez obzira :P , a RR se ponovo pretvara u dobrog ljubimca :) Oni, dakle, o zastiti svoje porodice vec sve znaju i ne treba ih dodatno uciti.

RR vjerovatno ima instinkt za cuvanje cim se smatra dobrim cuvarom..ali svaki pas mora da se obucava za napad jer psu nije u prirodi da napada covjeka,desava se kad neko napane vlasnika da se pas zbuni ili samo laje..Dok naravno ima onih agresivnijih koji bi napali bez obuke ali RR mi ne djeluje uopste kao agresivan pas,on jeste hrabar pas ali mi ne djeluje da ima srca za te stvari...

U pravu si, ridzbek nije agresivan pas (nasuprot opstem,pogresnom misljenju). Sad, ako bi trazio psa prvenstveno za odbranu i napad sigurno bi bolji izbor bio neki sluzbeni pas, npr. malinoa ili tako nesto. RR je ipak na prvom mestu gonic a sve ostalo dolazi kao bonus. Ali svi poznavaoci rase smatraju da se RR ne treba obucavati za odbranu i napad, prosto to nije taj tip psa. "Zbog sklonosti čuvanju obitelji ne treba ga trenirati kao psa čuvara, već njegove urođene sposobnosti kombinirati s obukom poslušnosti i kontrolom." (http://www.rhodesianridgeback.hr/hr/osobine.html) Mozda na Zagrebackom RR Klubu pronadjes jos nesto sto te interesuje.

Moj RR nije tvrdoglav, brzo uci i jako dobro slusa. Sa njom bukvalno nema nikakvih problema. Ja dakle ne mislim da su tvrdoglavi, mislim da im samo treba dobar pristup vlasnika. Kao malima im je potrebna dobra socijalizacija i sa psima i sa ljudima i treba ih uciti osnovnim stvarima cim stignu u kucu. Isto tako treba da budes odlucan i da mu jos kao stenetu stavis do znanja sta je dozvoljeno a sta ne i da se toga uvek pridrzavas i onda zaista ne bi trebalo da imas bilo kakvih problema sa njim. Posto obozavaju da jedu odlicno rade na hranu. Ja sam sa mojom sve radila po principu nagrade (komadic hrane) kad nesto dobro uradi. Jako dobro reaguju i na pohvalu pa je ne treba stedeti. A sto se tice kazne, najcesce je dovoljno da se promeni ton glasa u malo strozi i oni odmah znaju da se nesto ne sme ili da su zabrljali :) Treba im puno kretanja da bi bili srecni i zadovoljni a i mentalne stimulacije (vezbati stare komande i trikove par puta dnevno uz obaveznu nagradu i pohvalu i uciti ponesto novo, igrati se sa njim itd.) Dakle, ako ga dobro socijalizujes dok je mlad, pocnes da radis osnovne stvari i poslusnost cim ga uzmes i obezbedis mu dovoljno kretanja imaces super psa koga ces moci svuda da vodis sa sobom :)

evo za sve koji su trazili odgajivacnice ridgeback-ova

U Srbiji:http://ksrs.rs/display/odgajivacnice/index.php?naziv=&mesto=&id=5119&submit=Pretraga

U Zemunu:http://ksrs.rs/display/odgajivacnice/index.php?naziv=abdalland&mesto=&id=5119&submit=Pretraga

:wink: :wink: :wink: :wink: :wink: :wink: