Dusan Rauski

Irski Crveni Seter

Recommended Posts

Šteta što u vreme mog izlagačkog zenita nije bilo interneta jer ko zna šta bi mi tada pisali jedni drugima :D! Tada smo imali Šignjara iz Zagreba i Nenada Davidovića na jednoj strani i Dejana Ivkovića i mene na drugoj strani, a svi smo odgajali potomke Wendover linije (moji su bili potomci Dick Wendovera)! A uvek je bilo pregršt sujete :D! Ako ne internet tada smo imali glasila kinoloških udruženja, NIN, Zov, a Boga mi i Sud časti pri KSJ je valjano radio svoj posao!

Šalu na stranu, ali iako samo sporadično posećujem izložbe vidim da su brojno svi seteri u značajnom padu, bojim se da će nestati, a takva pomisao me dovodi do očaja. Sa druge strane čini mi se da je prosečan kvalitet bolji, ali šta će biti kada se zatvori krug parenja!? Sa gomilom sujete sigurno nećemo ništa da unapredimo i setrdžije MORAJU da se druže, pokazuju pse jedan drugome do detalja uključujući i mane, da razmenjuju iskustva i dogovorom dolaze do boljeg kvaliteta. To može da se radi prilikom susreta na izložbama, a još bolje je u klubovima, ali koliko mi je poznato odavno niko nije n i pokušao da napravi neki klub seterdžija. Ono standardno "on pojma nema o seterima" ili "njegovi seteri su katastrofa" moramo da zamenimo razmenom iskustava. Drukčije nikada nećemo da doživimo unapređenje rase. I ne zaboravite da su seteri jedna od najstarijih rasa na ovim prostorima. Takođe nikada ne zaboravite da ne postoji najbolji pas, postoje samo jako dobri, šampioni se ne stvaraju koćenjem, oni se stvaraju mukotrpnim radom!

Cuki.... Slazem se da unaprdjenje Irskog setera u Srbiji tesko ide , ali kao sto sam ranije rekao internet je cudo sedis pijes sokic ili kafu i ceo svet je tvoj i imas virtuelnu sliku da se sa njima i znas jos imas isecaj da si sa njima prijatelj kada razmenis nekolko imaila a oni budu ljubazni pa ti uzvrate,i jos na izlozbi se slikas sa pobednicima i vlasnicima pa ti si cudo-ali samo u svojoj glavi!!!

Ili ruke u dzepove pa sa strane kibicujes izlozbe ako iole imas novca po okolnim drzavam,

slazem se i to je nesto biti u toku ali prava kinologija trazi celog coveka maksimalno posvecenje sebe ,porodice i normalno veliki rizik u odgoju pariti kuje, uvozenje pasa od jakih-proverenih odgaivaca ,napraviti infra strukturu-bokseve i sve sto ide uz to a to nije jeftino e onda mozes reci da radis nesto , treba velika hrabrost upustiti se u to .

Znati imena pasa po svetu i odgaiovacnice i nastanak nekih,koji su im psi rodonacelnici ,ko sa cime pari .... slazem se lepo je i to ali ........ sresti se sa njima na bojnom polju i normalno sa svojim uzgojem e onda si pravi kada ti srce na usta izlazi i kada te svoje idole pobedis shvatis da si se "imao rasta i roditi"ali za tako nesto treba puno godina da prodje, pa ako samo gledas ode zivot pored tebe .

Tako da ja postujem teoriju treba i to znati ali pravi su na crti.

Neznam zasto sam ovo napisao ali ne moze da skodi a kada ne skodi onda koristi!!!!!!!!!!!!

I normalno rodjace ovo nisam mislio na tebe vec generalno neko moje sagledavanje situacije jer posle 25 godina aktivnog bavljenja kinologijom smatram da mogu dati sebi za pravo da napisem nekoliko redova.

Ako se neko pronasao u ovom mom izlaganju i oseca se povredjeno zao mi je nista licno.

g.BELI vasu sujetu i kako podnosite poraz smo videli u Irigu i na strani o engleskim seterima - nemojte svoj bes iskaljivati na meni, ja sa tim nisam imao nikakve veze. Da me poznajete znali bi da se nisam nikada kitio tudjim perjem.

Moji psi su svi sem prve kuje bili moj odgoj a ne kupljeni (mada nemam nista nista protiv kupljenih pasa, cak stavise...). Trudim se da ucim samo od najboljih a ljudi koje ja poznajem i smatram prijateljima su veci poznavaoci rase nego sto cete vi ikada biti, i to nema nikakve veze sa internetom.

Ne slazem se da se o rasi uci na domacim izlozbama, i ne slazem se da se dobar odgajivac postaje tako sto se stancuju stenci sa 5 legala godisnje.

Zapitajte se koliko je legala bilo u zadnjih 10 godina u "Red Wonder" ili "Red Irish Dream" odgajivacnici, za koje mislim da se slazemo svi da su nase najtrofejnije odgajivacnice irskih setera. Ako ne znate, ja cu vam reci. Slican slucaj je i sa nekim mnogo vecim odgajivacnicama bilo gde u svetu koje vrede nesto, a koje imaju vise priplodnih kuja.

A onda se zapitajte i koliko je nasih "strucnjaka" za rasu parilo svoje kuje sa Union-Jackom ili Medocom (dva uvezena muzjaka cistih engleskih krvnih linija)?

Mozete da pricate i pisete sta zelite, evo ja se povlacim i necu vam se mesati u planove i samoobozavanje vise.

Srdacan pozdrav

Dusan Rauski.... ja stvarno nezna ko si ti i kave veze ja imam sa tobom, ako si malo skoncentrisan videces da se ja tebi nikada nisam obracao - niti cu, pa prema tome nemoj ni ti meni ,da si malo stabilniji shvatio bi ,ja tebe nikada nisam vredjao niti bilo sta lose rekao i neznam otkud toliko gorcine i mentalne slabosti pa dajes sebi za pravo da komentarises post koji nije tebi upucen niti ce ikada biti.

Pominjes neke odgaivace da si pazljivo citao ja sam ih pominjao jos u ranijim postovima .

Nikada nisam komentarisao to sto ti gais niti cu .

Niti sam te ikada video ni primetio a niti imam zelju da to menjam pa prema tome budi tamo gde jesi a mene zaobidji jer sa takvom felom ne zelim da imam bilo kakve veze.

O sebi ne zelim da pricam neka to drugi urade, ljudi koji me poznaju .

Tako si se ubacio i ranije pa sada radis isto.......... nemoj to vise da radis!!!!!!!

Verovatno si usamljen ali ja nisam drustvo za takve-znaci kraj i nemoj vise!!!!

Nego da batalimo svadje, a ja da nastavim da predstavljam pse iz svoje odgajivacnice "Impress Red" FCI 4489 u cilju da se ako je moguce plasiram u prve tri :mrgreen:

3dxwOQU7UA5lCyoj.jpg

NIL od PEGI moj prvi pas protiv AMBER Chicove pra babe

Nil je inace iz kombinacije Kolorado Kiri x Red Witch of Gric Tena Rita

Amber je Millcroft Sowerhill Matchico x Engel Red Wonder

CH YU Nil od Pegi sa cerkom Noom dobijene linijskim parenjem na Wendover Tusle i Wendover Red Lilac koju je u 12 meseci ubio kreozan zamotan u meso :cry:

dBcguiS6BpS1695Y.jpg

Zatim kod mene dolazi kao odrasla i sa zavrsenim Sampionatom iz odgajivacnice "Mad Masterfild" iz Pozarevca moja najbolja priplodna kuja LEJDI LUNA od PEGI cerka Millcrofta Matchica i Djulije Alemak koja mi je u dva legla sa Red Wonder Impressom ostenila 3 sampiona SCG i dva apsolutna sampiona Italije i jednog Inter Sampiona tj Bellu, Bena, Belfasta, Red Witch, Rob Roja i Romela koji se sada nalazi u Italijanskoj odgajivacnici Delle Rive dell Po.

unRxp0PM2EX6VxCB.v.jpg

cuki 1 :arrow: E tako je prijatelju! Bas zanimljivo predstavljanje! Hajde nastavi, znam da je iza tebe bogato iskustvo kada je ova rasa (mada ne samo ova) u pitanju a i dugo vremena si u toj prici! (ovim ne zelim da kazem da si prematorio mada datumi govore u prilog tome) :mrgreen: :mrgreen:

Slusamo!! :wink:

O Red Wonder Impressu nebih mnogo.Dosao je kod mene u junu 2000 godine kao prvobirano stene iz odgajivacnice Red Wonder vl. Barsi Istvana iz Jermenovaca iz kombinacije New Linacre Union Jack x Luxatori Lady Apple, pas koga nikada nisam mazio, vodio ga u lov i treninge po najgorim vremenskim uslovima, uvek spreman za akcije, neposlusan, prgav,uvek u top formi, popio vise batina od Mike Tysona.U izlozbenoj karijeri 2001-2007 osvojio je 14xPRM, 61xCAC, 3xR.CAC, 22xCACIB, 1oxR.CACIB, 58xBOB,20xBOG,14xR.BOG,9xIII BOG,2xBIS,3xR.BIS,1xIII BIS, IspB, 3xClub Winer, CH SCG. U priplodu dao mnogo izuzetnih pasa kojima je prenosio izuzetnu odlakanost JFJ6CQCveiQsTe97.v.jpgjYeqYboBoSK6Z7lu.jpg

HlY9LxEDjrsgOCMJ.jpg

Impress je u kombinaciji sa Lejdi Lunom od Pegi koju sam vec pomenuo dao ukupno 13 stenadi iz dva legla i ako ne racunam 2 steneta sa predgrizajucim zubalom svi drugi su bili i ostali perfektni.

Na slici je ROMEL poboljsana kopija svog oca, koji je sa tri ipo godine posle visemesecnih pregovora, za sumu od 4000 eura prodat gospodjici Alesandri Gaggero iz Italije vlasnici allevamento delle Rive del Po sa titulama 3xPRM,6xCAC,2xCACIB,8xBOB,2xBOG, BIS,CHSCG, a kod nje postaje i CH IT i INT CH .Inace Romel je takodje kao stene bio predgrizac i tako ostao u odgajivacnici, ali je posle promene mlecnih zuba zubalo postalo idealno makazasto sa kompletnom zubnom formulom.

kStDRtZh7mPdL3YI.v.jpg

CH SCG BEN (Red Wonder Impress x Lejdi Luna od Pegi), inace Romelov stariji brat, nalazi se u vlasnistvu porodice Djordjevic iz Smedereva, izvanredan lovacki pas.

oUVNzFmgvmg2cR4c.jpg

CH SCG BEN (Red Wonder Impress x Lejdi Luna od Pegi), inace Romelov stariji brat, nalazi se u vlasnistvu porodice Djordjevic iz Smedereva, izvanredan lovacki pas.

Normalno kad prepisuje iz komsiluka :!: :idea:

Red Wonder Impress na svojoj prvoj izlozbi, u starosti 6 meseci, sudija Borivoje Joksimovic konstatovao da ima kravlje stavove zadnjih nogu :shock: :cry: :wink:

hjeiDRVa23eWlPuH.v.jpgegBfIrqhLH1QvOsG.jpg

CH YU Nil od Pegi sa cerkom Noom dobijene linijskim parenjem na Wendover Tusle i Wendover Red Lilac koju je u 12 meseci ubio kreozan zamotan u meso :cry:

Šteta!

Roditelje tvoje nesrećne keruše sam odlično poznavao, a i pok. Šignjara sa kojim sam imao poslednji susret i dugi prijateljski i prijatan razgovor u Beču pre oko 20 godina koji je (dobro) došao posle nekih nesuglasica na srpskim izložbama koje smo prethodno imali. Taski je bio vrlo solidan i krupan mužijak, ali Šignjar sa njim nije imao vrhunske domete na velikim izložbama u Evropi. Mislim da to nije bilo zbog toga što taj pas to nije zasluživao već zato što se negde u to vreme pojavljuju nove linije jako krupnih setera koje su u to vreme nazivali "modernim tipom", a kakvi se meni nikada nisu dopadali. Negde u svojoj arhivi imam fotografiju Taskija i Šignjara sa svetske izložbe 1986.g. Šignjar je dobro procenio da mu treba sveža krv različita od onoga što je već imao kako bi napravio bolji porod od roditelja pa je zato uvezao Taskija. Nasuprot njemu Red Lilac je bila tipičan predstavnik linije koju je pok. Šignjar do tada odgajao. Keruša ne mnogo visoka sa predivnom glavom i odličnom bojom, ali sa prilično talasastom dlakom. Naročito mi je smetala kod te keruše relativno mekana kičma tako da je kod kretanja kičmu uvijala kao riba. Sliku ove kruše možete videti u knjizi dr. Maria Bauera "Pas moj prijatelj". Nisam video mnogo štenaca ovog para jer je ubrzo došlo do rata i raspada zemlje pa se više nismo ni viđali. Ono što sam video do tada je bilo vrlo solidno.

sava :arrow: Molio bih vas da ako imate neke fotografije imenovanih pasa u arhivi iste postavite jer ja te pse nisam video :?: :shock:

A onda je takodje kao odrasla u odgajivacnicu Impress Red dosla kuja po imenu FLASH iz kombinacije Multi CH Vivat s Aying x Amber, odgoj Zeljka Kovaca iz Nisa.

G4cS36kvbT7ELru0.jpg

Navedena kuja je imala tri legla i to sa Red Woder Impresom, Satlas Medocom i Romelom. Na zalost ili na srecu velika vecina stenacaiz ovih legala je prodata u Italiju a u Srbiji su ostali Red Rainbow (Impress), Red Chico i Indija Lady(Medoc).

Indijana Jones i Indijana Rebula iz kombinacije sa Satlas Medocom se nalaze u Italijanskoj odgajivacnici delle Rive del Po i imaju dosta uspeha u radu i exterijeru :!:

F1KSOBdbHX9dMl7D.jpga8DXkUUYG1qO_3o9.jpg

8rquklzoeVUOHAjK.jpgXep_a7eAuX96iFj0.jpg

Indija Lady je ostala u Srbiji u suvlasnistvu i ostvarila lepe rezultate na izlozbama kao i njen rodjeni brat Impress Red Chico.

Indija Lady (Satlas Medoc x Flash)

R41t9pm0_uPjbp9l.jpg

Impress Red Chico (Satlas Medoc x Flash)

giAEEMiHv6iPHZK7.jpg