Dusan Rauski

Irski Crveni Seter

Recommended Posts

Zaintrigirali ste me da malo potražim po netu.

Sada sam malo zarđao, ali do pre izvesnog broja godina znao sam praktično svakog irca u Srbiji pa i u Jugoslaviji. Već na prvi pogled po izgledu, obliku, boji i vrsti dlake znao sam čije su potomstvo. U svemu tome ponavljam da je najstariji kojeg sam ja lično video u Srbiji, pre svega Beogradu bio irac od 14 godina koji je na kraju uspavan jer izađe napolje pa ne može da se vrati. Gazdarica je tri puta zvala veterinara pa kada dođe ona odustane, na kraju je ipak prelomila.

Na netu sam našao recimo ovo https://uk.answers.yahoo.com/question/index?qid=20060909124422AATKG3y i.

Tu su lična iskustva pa se pominje 12, 13, 15 i jedan kaže blizu 17 godina.

Nedavno je išla emisija o psima na nekom od onih kanala tipa Animal Planet, Natural i slično gde su baš govorili o seterima i poenterima i isticali upravo ono što sam i ja rekao, a to je da im je najslabija karika relativno kratak život, uglavnom nešto do 12  godina. Moj najstariji seter je bila ženka i uspavao sam je sa 12 godina.

No dobro, ne moramo baš mnogo o tome da pišemo pogotovu što je moja već u dubokoj 11-oj godini :(, bolje da govorimo o tome koliko je seter predivan pas! A zaista jeste!

Samo da dodam kako je irac već tu negde od druge polovine 80-tih postao sve više kućni, a manje lovački pas. Prvi put sam na to obratio posebnu pažnju na svetskoj izložbi u Beču 1986.g. kada je pobedio ogroman mužijak sa glavom kao lopata, sav onako mesnat i truntav. Takav pas verovatno ne bi dugo izdržao na terenu, a pitanje da li bi ga išta i interesovalo. Naravno imao je sjajnu dlaku i boju. Jedan naš stari sudija je imao običaj da na eksterijernim izložbama zapišti sa jednom spravom koja imitira pticu i pogleda kako psi reaguju što je moglo da presudu kod dodele titule.  Inače su na terenu odlični, vrhunski markeri i sa fantastičnim njuhom lako pronalaze plen. Velika mana je duga dlaka i dug rep. Gledao sam irca po povratku iz lova koji se jedva kretao raširenih nogu jer mu se kompletno sa donje strane nahvatao ćičak. Jedino što možete da uradite u tom trenutku je da ga ošišate. Za razliku od njega engleski seteri su u velikoj meri zadržali lovni nagon i sa njima se aktivno radi. Doduše u Srbiji sve manje, ali u Španiji, Francuskoj, Italiji i te kako ih ima mnogo na terenima.

Taj jedan slucaj sam pomenula zapravo kao kuriozitet, nikako kao prosek

Zivotni vek od 17g je redak u psecem rodu generalno, ali eto desava se i kod velikih i poslovicno bolesljivih rasa

Posto vidim da nas troje guramo 10+ nadam se da ce svi nasi psi dobaciti i prebaciti tu brojku (i to mi je malo)

Ja najduze sto bas licno i prilicno znam, to je maleni mesanac mojih prijatelja koji imaju doge. Zagazio je u 18. godinu a preziveo sve i svasta, prvo su hteli kao stene da ga uspavaju jer ga niko nije hteo, pa ga je cerka prijatelja uzela i spasila, preziveo je poslednjih godina zivota nekoliko mozdanih udara i oporavljao bi se uvek, osim od tog poslednjeg. 

Chow chow definitivno dokazano, rodovnikom, najduze je pozivela neka kujkica u Austriji, 18 godina (1998. godine umrla).  U Sabinom i Tunjinom rodovniku ima dosta dugovecnih, pra pra...Hito proslavio kao poslednji 15. rodjendan.  Kod mene u coporu je 11, 12, 13 i nesrećno 9 . 

Juce me iznervirao prijatelj koga saljem po vitamine-minerale, jedino mesto u Pragu a mene mrzi donde, kad on vec uzima svojim i donese mi na noge. Pitao me covek sasvim ozbiljno, onako paf  "A koliko jos dugo racunas na Sabu? Da uzmem kilogram koliko si htela ili 2kg?"

Kad ga nisam preko telefona (punch) i(pistols) Pazi, meni kuja u 12. godini a on me pita koliko jos racunas da ce biti tu, da ne kupis slucajno vitamina vise pa bacis.  Ne racunam nista, covece, racunam da cemo u vecna lovista zajedno, iako je to naravno nemoguce.  Naravno da sam uzela iz inata 2kg (funny)

Nasla sam nesto malo kao detaljnije o ocekivanom zivotnom veku za pojedine rase i irski seter tu ne stoji crno, mada sve je to meni licno nedopustivo kratko - 12 medijan. 

https://www.psychologytoday.com/blog/canine-corner/201509/the-life-expectancy-165-breeds-dogs

3 hours ago, Tuncay said:

Juce me iznervirao prijatelj koga saljem po vitamine-minerale, jedino mesto u Pragu a mene mrzi donde, kad on vec uzima svojim i donese mi na noge. Pitao me covek sasvim ozbiljno, onako paf  "A koliko jos dugo racunas na Sabu? Da uzmem kilogram koliko si htela ili 2kg?"

Kad ga nisam preko telefona (punch) i(pistols) ...

Ha, ha, ha, potpuno te razumem, ali slatko si me nasmejala!

Ja sam doživeo nešto drugo. Englez je u pitanju, ali nećete da zamerite u osnovi seter je ipak seter.

Dakle, moja je volela celog života da legne u blatnjavu baru, hladi se i pije vodu svakodnevno više nego `leba da jede. Jednom prilikom šetam sa drugarom, a on kada je video onako prljavu samo je zastao i tiho rekao: "ja bih sada kupio novog psa"!!!

Picture008_zps49b43b3b.jpg

Edited by Sava

On 3/19/2016 at 4:07 PM, AhilForever said:

Luxatori Nutcracker Nulty

12841181_10206139364267915_6416092984895

12802761_10206139372428119_2645465570194

Za mene seter mora da izgleda baš ovako, radno, vredno i prljavo :giggle:! To je njegovo prirodno okruženje! Nekada sam bio veliki izlagač i sve je to lepo i težnja za što idealnijim izgledom, što boljim (lepšim) potomstvom itd. Onda sam jednog dana shvatio da su za psa mučenje ta putovanja, čekanje na izlaganje, nervoza, šetnja u ringu i slično. Ustajao sam u 3-4 ujutru da bih stigao na uvođenje pasa, ceo dan provodio na izložbi, a ne daj Bože da osvojite pehar pa čekate do uveče da ga dobijete! Vratite se kući umorni, doduše ponosni što ste nešto uradili uz pomoć svog psa. Posle svega sam shvatio da je verovatno svaki pas, ali seter posebno presrećan na terenu u svom prirodnom okruženju. Pa samo kada vidite radost psa kada se približavate terenu, a kada mu sasvim priđete on se zategne, nozdrve rade kao vibratori, svaki nerv mu se uključi, ma to je neverovatna slika! Sreće njegove kada nanjuši, nađe i markira plen! U međuvremenu pretrči najneverovatnije terene pune šiblja, kamenja, blata, vode i ko zna čega još, ali to je sve kolateralna šteta da se dođe do plena. Znao sam da idem na obližnji teren svakodnevno, bukvalno u šetnju. Pas mi je bio presrećan. Znam da bi keruša i danas rado išla na teren, ali matora je pa je štedim ne bi li poživela što duže. Kompenzujem joj to svakodnevnim odvođenjem u šumu gde ima ovih "običnih" ptica, krtica, veverica pa čak i guštera koje proganja.

To je ono na šta sam mislio kada sam rekao da seteru mora da se omogući što više kretanja i prirodnog okruženja.

Edited by Sava

Hvala na lepim recima, ali moj Red iliti Luxatori Nutcracker Nulty ne ide u lov, on se ovako umusa u setnji I na jezeru. Mada, cini mi se da pokazuje neke znake da ima instinkte pravog lovackog psa, ali posto ni ja nisam lovac onda na daljem unapredjenju tih osobina nismo ni radili, na zalost...

Znam da taj pas nije lovni iz ranijih tekstova. Samo me slika asocirala na ono što sam ispričao i što bi trebalo omogućiti svakom seteru. Ti svakako posvečuješ vreme psu i omogućavaš mu dobro kretanje. Seter voli vodu pa je i to bitno omogućiti mu.

Lepo, predivno!

Danas u šetnji po obližnjoj šumi naiđoše poznanici sa tri irca, ja sa engleskinjom i puno srce mi je bilo!

Поздрав свима. Дуго ме није било, али постадох недавно срећна власница једног живахног и преслатког стафорда, кога сам добила на поклон од тате, па радо свратим на форум и рекох да пожелим све најбоље у 2017. вама који волите, за мене и даље најлепшу расу на свету.

Срећно свима и пољубац вашим црвеним лепотама. 

17 hours ago, AhilForever said:

Luxatori Nutcracker Nulty

SK7KJWh.jpg?1

Tako zadovoljni seter treba da izgleda kod svakog izlaska na bilo kakav teren :giggle:!

Naravno, tako i treba! Tema je o IS pa neću sada da je punim slikama sa ES, ali moja je svakodnevno bila u barama i blatu do očiju, a reka joj dođe kao premija! To je seter, uvek hiperaktivan, često eksplozivan, a ni jedan teren nije prepreka :giggle:!