Dusan Rauski

Irski Crveni Seter

Recommended Posts

album_pic.php?pic_id=1609&sid=a132e6ad36bf6301ab9d415b560f2a93

Kao i sa vecinom lovackih rasa koje su se razvile na Britanskom ostrvu i Irskoj, o poreklu irskog setera ima mnogo spekulacija. Zna se da je rasa jasno izvojena od ostalih i formirana oko 1800-te godine. Takodje zna se da je Crveni Irski Seter se izdvojio od mnogo starijeg Crveno-belog Irskog setera (pretece skoro svih Britanskih pticara), koji je bio dominantna rasa setera u Irskoj sve do polovine XIX veka. Poreklo, seter vuce od psa poznatijeg na ostrvu kao ”spanijel koji namesta” (engl. “setting spaniel”) koji je bez sumnje ukrsten sa Poenterom, engleskim i Gordon seterom i jos nekim vrstama spanijela. Neki istoricari rase misle da je u najranijoj fazi u ukrstanju ucestvovao i Bloodhound, Irish Water Spaniel, i Irish Terrier, ali za ove tvrdnje nema dokaza.

Irski Seter je selektiran kao pomocnik u lovu – pticar. Rec „seter“ potice od nacina na koji su psi trenirani da se namestaju (engl. Setting = namestati) prilazeci pticama u polju. Seter kada oseti miris lovine se namesta prema ptici, a tada lovci bacaju mreze preko ulova i pasa, zajedno. Naravno danas se vise ne lovi sa mrezama, vec sa puskama, ali je princip slican. Iako je sa pojavom ovih pasa u vecoj meri na izlozbama, pocetkom Prvog svetskog rata, rasa jako dobila na popularnosti, sto je rezultovalo da se u dobroj meri zanemare prvobitni razlozi selekcije ove rase - a to je lov, u poslednje vreme sve vise odgajivaca poklanja paznju i radnim sposobnostima ove rase. I danas je Irac posle dugo vremena opet kralj lova u polju.

album_thumbnail.php?pic_id=1602&sid=a132e6ad36bf6301ab9d415b560f2a93

Popularnost je Crveni Irski stekao tek polovinom XIX-og veka sa prvim pojavljivanjima na izlozbama pasa gde je odmah osvojio srca svih kinologa. Tako da je danas Crveni Irski Seter rasprostranjen sirom celog sveta, dok je Crveno-beli, uprkos svojim kvalitetima, ostao prakticno nepoznat van Irske i retkih evropskih zemalja.

album_thumbnail.php?pic_id=1603&sid=a132e6ad36bf6301ab9d415b560f2a93

album_thumbnail.php?pic_id=1606&sid=a132e6ad36bf6301ab9d415b560f2a93

Nije preterano reci da Irski Crveni Seter spada medju najlepse rase pasa na svetu! Neponovljiva boja dlake, rasna elegancija, i veseo temperament, cini ih jedinstvenim.

Odlicno se slazu sa decom, ali ih je ipak potrebno nadgledati u igri, posto su vrlo temperamentni i umeju lako da se zaigraju, a tada bas i nisu narocito pazljivi.

S’obzirom da mogu imati veoma dugu dlaku, samim tim zahtevaju i prilicno paznje. U suprotnom ce se dlaka veoma brzo zapetljati, ucebati, itd. Svakodnevno cetkanje je minimum!

album_thumbnail.php?pic_id=1607&sid=a132e6ad36bf6301ab9d415b560f2a93

album_thumbnail.php?pic_id=1604&sid=a132e6ad36bf6301ab9d415b560f2a93

Irski seter nije samo prelep ljubimac, to je takodje i veoma sposoban lovni pas, a takodje kvalitetan takmicar u obedience-u i agility-u. Njegova izuzetna neznost (ko nije imao Irskog Setera ne zna koliko pas moze da bude nezan) ga cini i odlicnim “therapy” psom kao i odanim pratiocem.

album_thumbnail.php?pic_id=1610&sid=a132e6ad36bf6301ab9d415b560f2a93

album_thumbnail.php?pic_id=1611&sid=a132e6ad36bf6301ab9d415b560f2a93

Najcesce bolesti koje napadaju Irce su: Displazija kukova, Epilepsija, Uvrnuce i Torzija zeluca, Progressive Retinal Atrophy (PRA) Mutation, Megaesophagus, i Canine Leucocyte Adhesion Deficiency (CLAD). Ali u principu nisu narocito bolesljivi psi, pogotovu danas kada postoje testovi koji iskljucuju iz priploda jedinke koje nisu apsolutno zdrave.

To su veoma energicni psi koji zahtevaju puno aktivnosti i paznje, koja ako im se ne pokloni u dovoljnoj kolicini, umeju da se “otmu kontroli” i postanu prakticno nemoguci za ziveti. Ovi psi su cesto opisivani kao strasno tvrdoglavi, i svi koji su ziveli sa njima znaju da su pravi eksperti da isteraju stvari po njihovom. Cinjenica je da ih je tesko odrzati zainteresovanim za nesto, lako im dosadi trening i jos lakse im je odvratiti paznju (posebno kad ne treba). Ali nemojte se zavarati, to su izuzetno inteligentni psi. Uz malo vise strpljenja i istrajnosti dobicete izuzetnog psa u svakom pogledu.

Trening treba poceti dosta rano i treba uvek imati u vidu da vecina Iraca sazreva mentalno tek posle navrsene druge godine zivota, sve dotle su prave velike bebe.

album_thumbnail.php?pic_id=1608&sid=a132e6ad36bf6301ab9d415b560f2a93

IRISH RED SETTER – FCI STANDARD N° 120/02.04.2001

COUNTRY OF ORIGIN:

Ireland.

DATE OF PUBLICATION OF THE ORIGINAL VALID STANDARD:

13.03.2001.

UTILIZATION:

Gundog and family dog.

CIASSIFICATION FCI:

Group 7 Pointing Dogs.

Section 2 British and Irish Pointers and Setters.

With working trial.

BRIEF HISTORICAL SUMMARY:

The Irish Red Setter was developed in Ireland as a working dog for hunting game. The breed is derived from the Irish Red and White Setter and an unknown solid red coloured dog. It was a clearly identifiable type in the 18th century. - The Irish Red Setter Club was established in 1882 to promote the Breed. The club issued the Breed Standard in 1886, and has organized field trials and shows to set the Standard for the Breed since that time. In 1998 the club published the working style for the breed. The standard and working style together describes the physical form and working ability of the breed.

The Irish Red Setter has evolved down the years into a hardy, healthy, intelligent dog, possessed of excellent working ability and great stamina.

GENERAL APPEARANCE:

Racy and athletic full of quality, kindly in expression. Balanced and in proportion.

BEHAVIOUR/TEMPERAMENT:

Keen, intelligent, energetic, affectionate and loyal.

HEAD : Long and lean, and not coarse at the ears. Muzzle and skull of equal length and on parallel lines.

CRANIAL REGION:

Skull : Oval (from ear to ear), having plenty of brain room, and with well defined occipital protuberance. Brows raised.

Stop: Well defined.

FACIAL REGION-

The colour of the nose is dark mahogany, or dark walnut or black, the nostrils wide.

Muzzle : Moderately deep and fairly square at the end. From the stop to point of nose, long, flews not pendulous.

Jaws: Jaws of nearly equal length.

Teeth : Scissors bite.

Eyes: Dark hazel or dark brown ought not to be too large.

Ears: Of moderate size, fine in texture, set low and well back, hanging in a neat fold close to head.

NECK :

Moderately long, very muscular, not too thick, slightly arched, no tendency to throatiness.

BODY:

Proportionate to size of dog.

Chest : Deep chest, rather narrow in front, ribs well sprung, leaving plenty of lung room.

Loins : Muscular and slightly arched.

TAIL:

Moderate length, proportionate to size of body, set on rather low, strong at root, tapering to fine point. Carried level with or below back.

LIMBS

FOREQUARTERS:

Shoulders: Fine at the point, deep and sloping well back.

Elbows : Free and well let down, not turned in or out.

Forelegs : Straight and sinewy, well boned.

HINDQUARTERS :

Wide and powerful.

Hindlegs: Long and muscular from hip to hock; from hock to heel short and strong.

Stifle: Well bent

Hocks: turned neither in or out.

FEET: Small, very firm, toes strong, arched and close together.

GAIT/MOVEMENT

Free flowing, driving movement; head held high. Forelegs reaching well ahead but carried low. Hindquarters drive smoothly with great power. Crossing or weaving of legs unacceptable.

COAT

HAIR: On head, front of legs, and tips of ears, short and fine; on other parts of body and legs moderate length, flat and as free as possible from curl or wave. Feather on upper portion of ears long and silky; on back of fore and hind legs long and fine; fair amount of hair on belly, forming fringe which may extend onto chest and throat. Feet well feathered between toes. Tail having fringe of moderately long hair, decreasing in length as it approaches the point. All feathering straight and flat.

COLOUR: Rich chestnut with no trace of black; white on chest, throat, and toes; or small star on forehead or narrow streak or blaze on nose or face not to disqualify.

SIZE

Height at withers :

Males 23 ins (58 cm) to 26.5 ins (67 cm).

Females 21.5 ins (55 cm) to 24.5 ins (62 cm).

FAULTS:

Any departure from the foregoing points should be considered a fault and the seriousness of the fault should be in exact proportion to its degree.

NOTE:

Male animals should have two apparently normal testicles fully descended into the scrotum.

Guest Kin&Gin

Prekrasan topic!!! :D

OboЕѕavam te crvene ljepotane i velika mi je Еѕelja da jedan uЕЎeta u moj dom....uskoro... :P

Guest SaЕЎa Kobasica

Svaka cast Dusane, stvarno si se potrudio! Sad mi je jasno odakle ti onolike slike kojim me zasipas ( a ja se kao bunim...), nego, jesi li razmisljao o tome zasto Irci toliko prirast za srce? Moj zakljucak bi bio da je njihova blentavost prelazna na ljude koji zive sa njima, samo sto covjek izgleda ima tu osobinu da vrlo brzo postane SETER-MANIJAK usljed izlozenosti zarazi...

Bilo kako bilo, ne smatram za nesto lose svoju zelju da tim virusom zarazim koliko god mogu ljudi, jer vjerujte ( ovo je sad upuceno onima koji nemaju setere ), DIVNO JE BITI ZARAZEN IRSKIM SETERIMA!

Veeeliki ( crveni ) pozdrav!

Guest Agnes

Irski seter je veoma samostalan pas, zivahnog karaktera i uvijek spreman za bilokakve budalastine bile one ozbiljne ili ne.

Imaju veliku zelju raditi, no njima je najbitniji cilj a ne i put do cilja, i u zelji, da bi zadacu sto prije izvrsili, puno puta postanu nedosledni. Sve te karakterne posebnosti dodju do izraza i kod lova. Tada se seter jako udalji od vodica (zbog toga je veoma bitno, da psa naucimo komande koje dajemo samo pokretima ruku) i sa svim svojim bicem traga za plijenom. Posebnu pozornost kod ucenja za lov moramo dati privikavanju na sistematicmo pretraЕѕivanje terena jer u suprotnom nece ici u onom pravcu koji mu je nakazao vodic, nego ce skrenuti direktno u pravcu gdje je miris plijena jaci. To skretanje se smatra kao greska.

Tragaju sa izuzetnom brzinom i visokim nosom. Bas zbog te brzine in energicnih promjena smjera neiskusnome oku izgleda kao, da samo nesto bez veze trckaraju po lovistu. No, to nikako nije istina jer oni tacno znaju sta rade.

Seteri su izvrstni lovacki psi, sto moze novopecenemu vlastniku ovog elegantnog crvenkota uzrokovati dosta glavobolje. Bas zbog toga jih ljudi smatraju lutalicama i nezaustavljivim Don Juanima. Dosta ljudi kupuje lovacke rase a neznaju, da imaju ti psi veliki radius kretanja i da se svom vodicu vracaju tek nakon zavrsenog zadatka. To je razlog, da je te pse potrebno vec u ranoj mladosti uciti, da se vrate do vlastnika kad jih taj pozove, da bi mogli normalno zivjeti u urbanoj sredini koja nije bas sklona lutalicama.

Njihovu snaznu volju do rada moramo usmjeriti u koristnu smijer. Moze u agility, rally obedience (taj oblik zabave sada istrazujem zajedno s Darkom), poslusnost, fly ball, lov ili nesto slicno. Vole raditi, vole uciti, pa jim disciplina ne radi neke probleme.

Oni su vjecita djeca, puni radosti i vole sve sto jih okruzuje. Zbog toga treba biti pazljiv kad su u blizini djeca, jer mogu djete srusiti u svom hurikanskom veselju. Unatoc veseloj naravi i razigranosti mogu biti i jako dominantni ali mogu, uz pravilan uzgoj, postati odlicni pratioci aktivnih ljudi i prijatni clanovi obitelji.

Ljudi kod tih pasa najvise fascinira elegantna pojava i preljepa mahaginij boja njihove dlake. No, to ne smije biti razlog, da se odluci kupiti takvog psa. To je pas s velikim srcem te velikim zahtevima, jedino aktivan i veoma dosledan covjek, sa srcem djeteta moze В»svladatiВ« to veliko cupavo i repato razigrano lajalo.

Guest Kin&Gin

Zainteresirana sam za irce pa molim preporuku boljih uzgajaДЌa,traЕѕim izloЕѕbeno ЕЎtene!i ne Еѕurim nikud,svaka inf.je viЕЎe nego dobrodoЕЎla!moЕѕe i na PM

treba mi mala pomoc. letos sam usvojila mladu irsku seterku koju sam nasla ocigledno izbacenu u losem stanju i sa jedva nekih 13 kila. na kraju je ipak prezivela i sada je u odlicnom stanju. kako je u pitanju zenkica zelela bih da je parim zbog nje. to pitanje nije hitno ali je problematicno posto nemam papire tako da ne znam sa kim je u srodstvu. probala sam da se obratim kinoloskom savezu ali vec u prvom kontaktu nisam uspela da zaobidjem sekretaricu ili vec. pitanje je sledece: kako i na koji nacin bih mogla da dodjem do njenog porekla. jedino sto sam smislila je da se pojavim na forumu i pitam ko je sve imao legla pre dve ili dve i po godine (najvise 3) i da li se zna gde su zavrsili stenci.znaci sistem eliminacije i eventualno dnk analiza.

unapred hvala

treba mi mala pomoc. letos sam usvojila mladu irsku seterku koju sam nasla ocigledno izbacenu u losem stanju i sa jedva nekih 13 kila. na kraju je ipak prezivela i sada je u odlicnom stanju. kako je u pitanju zenkica zelela bih da je parim zbog nje. to pitanje nije hitno ali je problematicno posto nemam papire tako da ne znam sa kim je u srodstvu. probala sam da se obratim kinoloskom savezu ali vec u prvom kontaktu nisam uspela da zaobidjem sekretaricu ili vec. pitanje je sledece: kako i na koji nacin bih mogla da dodjem do njenog porekla. jedino sto sam smislila je da se pojavim na forumu i pitam ko je sve imao legla pre dve ili dve i po godine (najvise 3) i da li se zna gde su zavrsili stenci.znaci sistem eliminacije i eventualno dnk analiza.

unapred hvala

saga

Kod nas nema bas puno Irskih setera i svi koji odgajaju i idu na izlozbe se medjusobno poznaju vec. Tako da ne bi trebalo biti preterano tesko pronaci njeno poreklo.

...Mada se druge strane ja mislim da ukoliko kujica nema vec papire ne mozete da dobijete papire za stence. Tako da to zaboravite odmah.

Vi kazete da zelite da je uparite samo zbog zdravlja, u tom slucaju ja bih preporucio da pazljivije pogledate neke diskusije na ovu temu (nadam se da su prenete sa starog sajta), posto jedno parenje nece biti osiguranje od eventualnih bolesti koje kasnije zadese "prazne" kuje.

Javite mi se sa jos podataka, kao npr. odakle ste, gde ste pronasli kujicu, da nema slucajno tet broj, i slicno. a ja cu pokusati da vam pomognem.

Ne bi skodila ni fotografija kuje, ako imate! Mozete i da mi se javite na moj mail: draushki@yahoo.com

Pozdrav

Dusan

Guest SaЕЎa Kobasica

Hajde ljudi, gdje je zapelo? Nije valjda da nema niko da napiЕЎe bar neЕЎto o seterima?

Malo da podignemo temu...

Skoro 13 joj je godina...

zdHWlsXvV6qijhYL.jpg

...a jos uvijek voli da radi!

ptPog5fNf7PHyoiV.jpg

Pa nek pricaju kako irci nisu radni...

:wink: :wink: :wink:

storm71oq9.jpg

Giles vidim da se stenac vec odomacio kod vas, nadam se da se lepo slazete ;)

Sale svaka cast za slike, Nera se odlicno drzi za svoje godine.

Evo i mojih cura, cerka i mati (8 i 12 godina)

lunalana7sj6.jpg

Dusko prijatelju, hvala, i tvoje dame se odlicno drze ;)

Giles, i ovo malo ljubitelja iraca izgleda nema volje da pise. Da nije Duska, topic bi se vjerovatno ugasio :(

Kad bi ljudi samo znali kakva je to narav, bilo bi nas vise. Celog zivota se igraju.

Sasa, pas ti se odlicno drzi - da ne ureknem...

A ove Dusanove kao da su sestre! Divno.

Ova nasa raste li raste. Skoro sest meseci. Skroz se odomacila. Citav nas kraj je poznaje i obozava.

Uz njenu pomoc mozda bude jos obozavatelja ove crvene rase.

pozer001.jpg

pozer007-1.jpg

Za ovaj put toliko. Pozdravljam vas :D :D :D

Pozivamo sve vlasnike, odgajivace i ljubitelje pasa da svojim potpisom doprinesu da se ne izglasa novi Zakon o dobrobiti zivotinja, koji nekim svojim clanovima direktno ugrozava ustavna prava gradjana Republike Srbije i ugrozava kinologiju u Srbiji.

Peticija:

http://www.petitiononline.com/g322g80/petition.html

Vise o svemu ovome pisali smo na temi:

viewtopic.php?f=1&t=9393

Tekst peticije:

To: Vladi Republike Srbije

- Predsedniku Republike Srbije, gosp. Borisu Tadiću

- Vladi Republike Srbije, gosp. Mirku Cvetkoviću

- Ministarstvu Poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, ministru Saši Draginu

- Direktoru Uprave za veterinu, gosp. Zoranu Mićoviću

Mi dole potpisani građani Republike Srbije se zalažemo za ukidanje dole navedenih tačaka, a koji se nalaze u predlogu nacrta dobrobiti životinja.

Mi se zalažemo za poštovanje prava svih građana kojima je Ustavom Republike Srbije zagarantovano pravo na izbor i opredeljenje, te stoga iznosimo naš stav koji glasi:

Ukoliko se donese nacrt o dobrobiti životinja sa dole pomenutim članovima koji su predloženi biće štetan i kršiće naša ustavna prava.

Molimo sve državne institucije da uvaže naše zahteve za ukidanje i izmene sledećih članova zakona nacrta o dobrobiti životinja:

- Član zakona koji dozvoljava lišavanje života (eutanaziju) zdravih jedinki.

- Član zakona koji ograničava odgajivače na brojnost jedinki. ( kućni ljubimci )

- Član zakona koji ograničava vremensko uslovljavanje izvođenje životinje (šetnja).

- Član zakona koji komercijalizuje odgajivačnice i držaoce životinja.(kućni ljubimci)

- Član zakona koji zabranjuje korektivno ulepšavanje.(kućni ljubimci)

S postovanjem,

dole potpisani

Neophodno je da se peticija potpise u sto vecem broju sto pre,

jer ce se nacrt zakona naci u Skupstini vec u cetvrtak, 20.11.'08.

O svemu obavesten je Kinoloski savez Srbije, i zatrazicemo njihovu pomoc i podrsku vec u ponedeljak.

Jos jednom, link za potpisivanje peticije nalazi se na stranici

http://www.petitiononline.com/g322g80/petition.html

Ocekujemo kako Vas potpis, tako i da peticiju posaljete na sto vise adresa gradjana kojih se ova problematika tice i direktno moze uticati na njih.

U američkom standardu za irske setere stoji da je to "aristokratska rasa". Morate priznati da su ovakve opaske u standardima veoma neobične, a to pokazuje da ova rasa zuzima nekakvo posebno mesto. I jedna je od najstarijih rasa uopšte. Kada sam ja počeo da se bavim seterima bilo ih je svega oko 60 u celoj Srbiji da bi u drugoj poovini 80-ih njihov broj značajno porastao. Nakon toga njihov broj naglo opada pa ih je sve manje. Ako napišem šta mislim da je razlog neki će se naći uvređenima. Napisaću samo da je brojnost neke rase stvar mode tako da danas uglavnom nema kokera, malo je dalmatinaca itd...