jok.mi

Uslov za Internacionalnog šampiona

Recommended Posts

Dragi kinolozi i poznavaoci pravila kod nas želeo bih da vam postavim jedno pitanje, i u napred se zahvaljujem na vašem odgovoru,a koje me muči danima i nikako da dobijem adekvatan odgovor. Posedujem pse rase bigl koji su postali juniorski Šampioni Srbije u lepoti, a ove godine su dobili i sertifikat seniorskog Šampiona Srbije u lepoti. Savez mi nije tražio da moji psi polažu test urođenih osobina, već je i bez toga izdat sertifikat. Obavestio sam se da se u Republici Srbiji ne organizuje test urođenih osobina za pse rase bigl i baset. U više navrata sam slao meilove Savezu tražeći odgovor od njih, ali oni mi nisu poslali nikakav odgovor da dana današnjeg.

Pitanje glasi: Da li je neophodno da pored CACIB titula iz inostranstva pas rase bigl, mora položiti i radni test ili ne za titulu Internacionalnog šampiona u Republici Srbiji?

Znam da se u nekim susednim zemljama (Hrvatskoj), organizuju Ispit urođenih osobina za biglove i basete. Pa prema tome ni šampoion Hrvatske ne može biti pas koji nije položio Ispit IRO. Kod nas je došlo do promene u pravilnicima i zabranjeni su gateri i ima nekih promena kod testa za jamare.

Može li mi neko odgovoriti na ovo pitanje, a takođe i ako je neophodno polaganje tog ispita šta sve on sadrži, gde se održava, da li postoji ograničenje za starost psa koji ga polaže i td.

Pozdrav svim kinolozima koji su upućeni u ovu tematiku i molba da mi odgovore na ova pitanja koja me muče. S' poštovanjem Mihajlo Jokić

Direktno sa sajta:

6. POVELJA INTERNACIONALNOG ŠAMPIONA U LEPOTI

Uslovi za izdavanje povelje "INTERNACIONALNI ŠAMPION U LEPOTI":

a) za pse koji podležu ispitu u radu dva CACIBA u dve zemlje od dvojice sudija i najmanje III nagradni razred ili 75% mogućih poena na saveznoj utakmici. Od prvog do poslednjeg uslova najmanje da protekne 1 godina i 1 dan.

b) za pse koji ne podležu ispitu u radu četiri CACIBA (jedan obavezno u zemlji porekla rase ili življenja vlasnika psa) u tri zemlje kod trojice sudija. Od prvog do poslednjeg uslova najmanje da protekne 1 godina i 1 dan.

Za izdavanje povelje potrebno je dostaviti fotokopiju pedigrea, CACIB kartica ili ocenskih listi. KSS dokumenta prosledjuje FCI, a diploma stiže na kućnu adresu.

Koliko sam ja tebe razumeo, pitas kako pas rase bigl moze da postane tj da dobije titulu internacionalnog sampiona u lepoti... E sad ( ako je tako kako sam ja razumeo ), koliko sam upucen, pas koji ima iza sebe polozen radni ispit, moze steci titulu internacionalnog sampiona, u citatu pod a detaljnije, a ako nema iza sebe polozen radni ispit, onda u citatu pod b, tj mora da ( da kazem ) osvoji 4 CACIB-a, u 3 razlicite zemlje ( podrazumeva se da jedna od tih mora da bude zemlja porekla pasmine ili zemlja zivljenja psa ) od 3 razlicite sudije... Nadam se da sam ti bar malo pomogao?

PozZ

Zaboravih da napisem, da ti je bolje i lakse da pozoves Kinoloski Savez telefonom, ako ti vec ne odgovaraju na pitanja mailom, i tako ces najbolje saznati sve informacije...

PozZ

Ja imam kuju bigla koja ispunjava uslove za sticanje titule sampiona Srbije u lepoti ali nema ispit urodjenih osobina i radni ispit, a meni su sve sudije sa kojima sam do sada razgovarao rekle da bez radnog ispita nemoze da dobije tu titulu, cak i ispit urodjenih osobina nije dovoljan. Moracu da proverim o cemu se radi i sta je zapravo istina, verovatno sudijsko neznanje ili se u medjuvremenu nesto promenilo.

Ako neko ima saznanja,bio bih mu veoma zahvalan da mi kaze,gde se odrzava ispit urodjenih osobina do  kraja godine za pse rase Bigl.Takodje me interesuje da li je ovo pod nadleznoscu Kinoloskog saveza ili Lovackog saveza jer nisam nasao ni jedan podatak o ovakvim ispitima u planu za ovu godinu Kinoloskog Saveza Srbije.

Pozdrav!

Na sajtu kss imate plan manifestacija, posle spiska izložbi ima plan utakmica, vi gledate za goniče, nacionalne i madjunarodne. Za IntCh je potrebna utakmica min drugi nagradni razred. Utakmica se polaze posle ispita urođenih osobina, moze i isti dan.

Hvala Vam puno!

Pozdrav!

sad sam pročitao ovu temu pa ako Vam nešto znači da Vam pomognem,psi rase bigl su goniči i podležu radnom ispitu kao i svi lovački psi goniči,znači da moraju polagati ispit urodjenih osobina i utakmicu pasa goničao kao i svi psi goniči.Nepostoji posebno za njih ispit.Kod nas u Srbiji trenutno su zabranjene utakmice i ispiti na divlju svinju u gataru pa se jedino može polagati ispit urodjenih osobina i utakmica na zeca na otvorenom.Prilikom ocenjivanja koristi se pravilnik KSS o radu goniča gde postoje sve discipline i način rada koje treba pas da ispuni da bi položio .Da Vam najednostavije objasnim potrebno je da pas i za utakmicu i za ispit u  odredjenom vremenu pronadje zeca i da ga odredjeno vreme goni,naravno postoje još dosta uslova u načinu rada koji doprinose psu da dobije što veći plasman.Da bi izašao na utakmicu pas mora da ima položen ispit urodjenih osobina ,a da bi imao ispit mora da ima odredjenu starost i obavezno ocenu u eksterijeru.Nadam se da sam Vam bar malo pomogao što se tiče rada pasa rase bigl,pozdrav

Hvala vam puno

Posto sam  citao i raspitivao se o ovoj temi ja bih onima koji se odluce da krenu u sve ovo,kao sto ja nameravam,posavetovao da se povezu i sa lokalnim lovackim udruzenjem jer se tu mogu dobiti dodatne informacije gde se odrzavaju ovi ispiti, 

Pozdrav

On 17.09.2015 at 18:21, Dragan Krstic Spanija said:

sad sam pročitao ovu temu pa ako Vam nešto znači da Vam pomognem,psi rase bigl su goniči i podležu radnom ispitu kao i svi lovački psi goniči,znači da moraju polagati ispit urodjenih osobina i utakmicu pasa goničao kao i svi psi goniči.Nepostoji posebno za njih ispit.Kod nas u Srbiji trenutno su zabranjene utakmice i ispiti na divlju svinju u gataru pa se jedino može polagati ispit urodjenih osobina i utakmica na zeca na otvorenom.Prilikom ocenjivanja koristi se pravilnik KSS o radu goniča gde postoje sve discipline i način rada koje treba pas da ispuni da bi položio .Da Vam najednostavije objasnim potrebno je da pas i za utakmicu i za ispit u  odredjenom vremenu pronadje zeca i da ga odredjeno vreme goni,naravno postoje još dosta uslova u načinu rada koji doprinose psu da dobije što veći plasman.Da bi izašao na utakmicu pas mora da ima položen ispit urodjenih osobina ,a da bi imao ispit mora da ima odredjenu starost i obavezno ocenu u eksterijeru.Nadam se da sam Vam bar malo pomogao što se tiče rada pasa rase bigl,pozdrav

Skroz netačno jer i mene je zanimalo isto u vezi Basset Hound .Moj pas je stekao uslov za šampionsku povelju prošle godine a isto je ostvario i u PRM dobio je i sertifikat i diplomuCH na pitanje u savezu oko IPO ispita uputili su me na specijalizovane utakmice za goniče jer sam hteo da naš pas poseduje i test urođenih osobina.Nijedna specijalizovana izložba u Srbiji nema ne izdaje IPO sertifikat a gotovo sam siguran da i u Hrvatskoj ne upražnjavaju IPO JER kupac koji je kupio štene od nas je u Bečeju pre dve godine kada se odigrala utakmica za kratkonoge goniče je dobio IPO ITO BEZ DOVOĐENJA PSA.NONSES ALI TO JE SRBIJA ŠTA DA SE RADI

Guest
This topic is now closed to further replies.