Petite

Izlozbeni pochetci

Recommended Posts

Preporuka svakom pocetniku izlagacu je da prije vlastitog izlaganja posjeti nekoliko izlozbi kao posjetilac, cisto da vidi kako to izgleda.

Lajanje u ringu nije dozvoljeno, divljanje na povodcu takodje ne, grizenje povodce ni u kom slucaju ....posebno kod rase koju ti imas.

Doberman je rasa koja voli da radi, a to sto tvoj radi je neozbiljnost i to se psu u ringu ne smije dozvoliti i treba sputavati imajuci u vidu starost psa (mogu da se tolerisu do 6 mjeseci takve gluposti, pa ti uporedi :) ).

Ukoliko imas u blizini bilo koga ko radi pse, neka psa uzme da proseta par krugova, nije on glup, brzo ce da shvati uopste ne sumnjam ....ali onda ti moras da budes dosljedna.

Veliko hvala za ovu temu :) Ja i moj pas Nj.O. nedavno smo imali prvu izlozbu, kod kuce smo se spremali, no na samoj izlozbi zakazali smo, tj. najvise sam ja zakazao, jer me uhvatila trema, i sva moja nervoza je također presla i na psa, prvi put izlazem i naravno tek sam tad vidio zapravo kako to funkcionira, sto trebam raditi i kako. Slusao sam i procitao hrpu savjeta al dok se nisam uvjerio svojim ocima kako to sve zapravo funkcionira mogao sam samo nagadjati. :)

Da li postoji neki specijalan povodac i ogrlica za izlozbu i gde se kupuje, ili moze obicna davilica?

Hvala.

U principu, svaki vodic ima svoj nacin vodjenja psa, u zavisnosti od rase, nacina izglaganja, terena, pripremljenosti psa,razreda u kome se pas izlaze, temparamenta psa, zahtjeva sudije (svaki sudija ima neke svoje specificnosti i oni koji duze izlazu obicno poznaju ukus sudije) i slicno.

Ja licno se trudim da uzmem povodac i ogrlicu da se sto manje primjete , znaci sto tanja ogrlica i povodac u nijansi boje psa (kada su dobermani u pitanju), za rotove koristim klasicnu lancanu ogrlicu koju koriste vecina izlagaca rotova i jaci povodac (posebno ako je specijalka) .

Ali to zavisi i od vas samih i vaseg ukusa. Pogledajte podforum Komentari na proetkle izlozbe, ima dosta fotografija, pa obratite paznju na ogrlice i povodce.

Skoro na svakoj izlozbi imate shtandove sa opremom i bogat izbor opreme za pse :)

Ono sto ja ne volim da vidim je izlaganje sa ogrlicom koja ima bodlje ili shirokim koznim kaishem :)

Ja ću verovatno postaviti glupo pitanje, ali nema veze.

Nigde nisam našao, da li treba da se bude član nekog KD-a ili KSSa da bi ste(smo) se prijavili na izložbu?

Ja ću verovatno postaviti glupo pitanje, ali nema veze.

Nigde nisam našao, da li treba da se bude član nekog KD-a ili KSSa da bi ste(smo) se prijavili na izložbu?

Da bi izvodio psa na izlozbe ne moras biti clan KD,ali moras biti vlasnik psa kog izlazes, tj. moras u rodovniku upisati vlasnistvo nad psom.

Ja sam sad pogledao rodovnik i nije trenutno niko upisan kao vlasnik. Pošto je u "pasošu" upisana mama kao vlasnik, verovatno ćemo upisati nju i ovde kao vlasnika pošto kad smo bili kod veterinara on nam je preporučio da se upiše ona kao vlasnik pošto ja nisam punoletan. Da li ako u rodovniku piše da je vlasnik neki član porodice, da li ću onda ja moći da je izvodim(Neru)?

Ja sam sad pogledao rodovnik i nije trenutno niko upisan kao vlasnik. Pošto je u "pasošu" upisana mama kao vlasnik, verovatno ćemo upisati nju i ovde kao vlasnika pošto kad smo bili kod veterinara on nam je preporučio da se upiše ona kao vlasnik pošto ja nisam punoletan. Da li ako u rodovniku piše da je vlasnik neki član porodice, da li ću onda ja moći da je izvodim(Neru)?

Naravno da mozes.

... koliko ja znam, u rodovnik mozete sami upisati vlasnistvo psa, ali je potrebno da vam

"neko" (ili kinolosko drustvo vaseg grada ili kad budete na prvoj izlozbi izveli svog psa na ocenjivanje) u kancelariji overe sa pecatom da bi se vasi podatci i podatci o psu registrovali u KSS ili KSV...

... koliko ja znam, u rodovnik mozete sami upisati vlasnistvo psa, ali je potrebno da vam

"neko" (ili kinolosko drustvo vaseg grada ili kad budete na prvoj izlozbi izveli svog psa na ocenjivanje) u kancelariji overe sa pecatom da bi se vasi podatci i podatci o psu registrovali u KSS ili KSV...

Nemojte sami upisivati vlasništvo psa u rodovnik!

Vlasništvo se upisuje za psa koji je već ocenjen (u kinološkom savezu Srbije, Vojvodine...bar je u SRB tako) (vlasništvo dokazujete posedovanjem rodovnika i radne knjižice u kojoj su upisane ocene sa izložbi).

Kao vlasnik psa može biti upisan bilo ko, može na pr. Petrović, Porodica (umesto Petar Petrović). Tako da preporuka veterina nije korektna.

Psa može oceniti reg. kinološki sudija za tu FCI grupu (ne morate ići na izložbu). To možete učiniti u KD u Vašem gradu. U tom slučaju pas dobija samo ocenu (titule dobija samo na zvaničnim izložbama). Psa morate svakoko oceniti i zbog prijave legla (pas mora biti ocenjen najmanje jednom i imati najmanje 4. da bi potomci dobili rodovnik, ako se ne varam).

Vlasništvo se upisuje za psa koji je već ocenjen (u kinološkom savezu Srbije, Vojvodine...bar je u SRB tako) (vlasništvo dokazujete posedovanjem rodovnika i radne knjižice u kojoj su upisane ocene sa izložbi).

Dime,uopste ne sumnjam u tvoju dobru nameru da pomognes Vukasinu,ali ovo sto si napisao nije tacno,jer kako mislis da ocenis psa kad na prijavama za izlozbe pise da se "svaki pas prijavljuje pojedinacno i da mora biti svojina izlagaca"!

Vlasnistvo se moze upisati istog momenta kad od prodavca steneta dobijes rodovnik.

Dime,uopste ne sumnjam u tvoju dobru nameru da pomognes Vukasinu,ali ovo sto si napisao nije tacno,jer kako mislis da ocenis psa kad na prijavama za izlozbe pise da se "svaki pas prijavljuje pojedinacno i da mora biti svojina izlagaca"!

Vlasnistvo se moze upisati istog momenta kad od prodavca steneta dobijes rodovnik.

I to u svom kinoloskom drustvu

Nisam siguran da KD smeju išta da petljaju oko rodovnika (to bi bio rusvaj, i ovako ih prate razne priče).

Svog sam upisao posle 3-4. izložbe i to u KSV NS (a nikako u svom KD)!

Da ne širino diskusiju, najjednostavnije je pogledati na:

http://www.ksrs.rs/ ili http://www.ksrs.rs/kontakt.php

http://www.ksvns.org odnosno http://www.ksvns.org/kontakt.php :mrgreen:

Uvek sam radio kako je gore objasnjeno i nikad nije bilo problema... a i svi koje znam tako rade...

Malo pre sam zvao KS Vojvodine (zbog nekih drugih stvari) pa sam se usput raspitao o upisu vlasništva psa.

Sagovornik je bio g. Siniša Sančanin, tehnički sekretar KS Vojvodine (dozvolio mi je da ga citiram):

.... Prijava vlasništva psa se može uraditi i u Kinološkom Društvu, koje je DUŽNO da SAVEZU dostavi podatke, ali to rade samo dva-tri društva i generalno postoji problem prilikom utvrđivanja vlasništva psa. Matična baza podataka se nalazi u KSS u BG, a oni iz KSV je redovno ažuriraju. Tako da je najispravniji put prijaviti vlasništvo u KS (NS, BG)...

Da rezimiramo, ukoliko Vaše KD odgovorno radi svoj posao, nemate problem da ga tu prijavite, ali ukoliko sumnjate, pravac BG ili NS.

Znači nisam bio 100% u pravu :mrgreen: .

PS: Rodovnik Vam je, posle dobijanja radne knižice, potreban uglavnom zbog potomaka Vašeg psa i tu možete biti u problemu ako niste vlasnik roditelja.

Još jedna informacija, za one koji možda ne znaju (tema nosi naziv "Izlozbeni pochetci", pa nije zgoreg napisati), prijava osvojenih titula se vrši u KSS BG, a izmene u rodovniku Vojvođani rade u KSV NS.

Zar prijavu osvojenih titula ne obavlja KD koje organizuje izlozbu?

Mozda ste na to mislili, a ja nisam dobro razumela?

Zar prijavu osvojenih titula ne obavlja KD koje organizuje izlozbu?

Mozda ste na to mislili, a ja nisam dobro razumela?

Koliko ja znam, ne (njih to i ne interesuje, uostalom imate i domaće i strane izlagače bilo da je CAC ili CACIB izložba, tu se malo komplikuju stvari).

Za YCH, CH, ICH... morate Vi lično poslati kopije ocenskih lista u KSS BG (detaljnine na već navedenim sajtovima).

Za izavanja povelja o lepoti neophodno je dostaviti KSS (skinuto sa njihovog sajta):

Povelja mladog šampiona u lepoti

Uslovi za izdavanje povelje "MLADI ŠAMPION SRBIJE U LEPOTI": Ovaj naziv dobijaju oni psi koji su osvojili 3 /tri/ titule PRVAK RAZREDA MLADIH od dvojice sudija.

Za izdavanje povelje potrebno je dostaviti fotokopiju pedigrea i ocenskih lisiti, kao i potvrdu o uplati novčanog iznosa po cenovniku KSS.

Ovo mi je apsolutno jasno. Sta se radi u situaciji (ako se uopšte nesto radi) kada pas na izlobi osvoji npr. titulu najlepseg psa izlobe (Bis I)?

....Ovo mi je apsolutno jasno. Sta se radi u situaciji (ako se uopšte nesto radi) kada pas na izlobi osvoji npr. titulu najlepseg psa izlobe (Bis I)?....

Ne radite ništa, sa tim se ponosite i sa njima hvalite (to su samo revijalne titule, BOB, BOG, BOS....), znači što više, to bolje. To navodite u referencama svog psa (na pr. kod traženja partnera za parenje).

(Na pr. moj pas je YCH, CH, 3xPRM, 7xCAC, 5xBOB i Derby pobednik za 2009).

Teski su ovi izlozbeni pocetci, uf. Slatke muke :D

Na prvoj izlozbi u razredu najmlađih osvojili smo BIS I, odneli kuci prvi pehar.

U tom trenutku nisam bila sigurna da li se to negde upisuje, pa sam se raspitivala okolo po izlobi, ljudi me zbunjeno gledali. Najvise sam zbunila devojke u kancelariji kad sam ih to pitala.

Koliko god da se čovek informise i naoruža znanjem, praksa je praksa :wink:

Teski su ovi izlozbeni pocetci, uf. Slatke muke :D

...Na prvoj izlozbi u razredu najmlađih osvojili smo BIS I, odneli kuci prvi pehar...

Čestitam, to samo znači da imate psa koji obećava. Samo napred :D !

(požurite na još dve dok kucko ne napuni 18 meseci :lol: ).

....Najvise sam zbunila devojke u kancelariji kad sam ih to pitala....

To su deca koje rade za malu nadoknadu, normalno je da znaju samo osnovno.

Najbitnije da dobijete ocensku listu (podpisanu i ispečatiranu), čuvajte je kao oči u glavi, a ako treba, dajete samo kopiju (nije neophodno ni da upisujete rezultate u radnu knižicu, niti da vam je sudija podpiše).

....Koliko god da se čovek informise i naoruža znanjem, praksa je praksa :wink:

Uvek će se naći na ovakvim mestima neko da Vam odgovori ili uputi na mesto gde ćete naći odgovor. Pa kada to spojite sa praksom.....

Guest
This topic is now closed to further replies.