Petite

Izlozbeni pochetci

Recommended Posts

Zdravo svima!

Imam cavaliera king charles spaniela. Zenkica je. Bila je na ocenjivanju i dobila je 5. Hteli smo da je ocenimo zbog njenih buducih beba da imaju pedigre, ali smo pozeleli da odemo i na izlozbu.

Potpuni smo pocetnici pa me interesuje sledece. Znam da ce sledeci cacib biti u martu, kada ce moci da se takmici u kategoriji intermedia. Interesuje me koliko puta tokom cele izlozbe ulazim u ring sa psom, u koje ringove konkretno sa njom da idem. Koliko shvatam prvo treba da nadjem ring prema rasi, a da li treba i da je odvedem tamo gde su svi psi iz njene fci grupe? Znam da treba da imamo broj. Jel onda sa tim brojem moze da ulazi vise puta u ring? Jel ima nekih pravila, gde prvo da idemo. Sve mi to izgleda konfuzno pa vas molim da mi neko razjasni!   

U intermedia razredu moze da se takmici od 15. do 24. meseca, posle mora u razred zrelih.

U razredu mladih je od 9. do 18-og meseca, posle toga mora ili u intermediu ili u zrele (intermedia je nesto kao pripremni razred, pre zrelih).

Recimo, ako pas ima 16 meseci Vi mozete da birate da li cete ga prijaviti u razred mladih ili intermedia.

Idete prvo u ring gde je vasa rasa (i tu najduze ostajete, tj. negde oko ringa, sredjujete psa i cekate svoj red :smile: ), a posle ocenjivanja i rangiranja u okviru vase rase, ako Vam pas bude pobednik rase takmici se sa pobednicima svih rasa iz njegove grupe za najlepseg psa te fci grupe (to je revijalni deo, na kraju izlozbe). Ako pas bude pobednik fci grupe ostajete do samog kraja, i ucestvujete u izboru za najlepseg psa izlozbe. :smile:

Isto ovo vazi i za mlade pse, bira se najlepsi mladi pas u svakoj rasi, a potom i u grupi itd.

Broj dobijate na pocetku i nosite ga sve vreme zalepljenog na vidljivo mesto (najcesce na nadlaktici). :wink:

Edited by IvanaN86

Postoji naravno, ali moras da poznajes prave ljude :)

Salim se, uglavnom se kod nas katalozi stampaju u poslednji cas jer se I prijave uglavnom primaju do 2 dana pred izlozbu. Organizator moze da izbaci statistiku po rasama nakon zavrsetka prijava I tu  se moze videti broj pasa po rasama (ovo nije obavezno I ne rade svi).

Zamolio bih iskusnije da mi kazu sta tacni znaci pojam "razred radnih uz potvrdu". Ova rec potvrda sta tacno znaci za rasu bigl.Posedujemo na obrazcu Kinoloskog Saveza Srbije Ocenski list Ispit urodjenih osobina pasa gonica ........Ukupno osvojeno 116 p ,I nr sa potpisom sudije I pecatom sudije I Kinoloskog drustva,ovo je uneseno I u eksterno-radnu knjizicu I na bazi toga izdata Identifikaciona kartica lovackog psa KSS.Pitanje : Da li su ovi papiri,dokumenti dovoljno da prijavim psa u kategoriji razred radni pas.

Hvala unapred

Pozdrav!

Dobar dan.

Imam labradora starog 7 mijeseci. Ona je radni tip, jer ima vise atletsjo tijelo nego obicni ,,izlozbeni" labrador koji su deblji. U hodu i kasu je odlicna jer tako misocava izgleda gracizno. Ima preljepo i pravilno zubala i mnogi su nam to govorili i vet i odgajivac. Kako se voli valjati u blatu tako joj je blato na nekim mijestima grupisalo dlaku i to se stvrdnulo. Kupali smo mi nju ali opet me uspjevamo oprati to, pa smo morali to osjeci. Sad, da li je problem da se ona izlaze sa tim veoma malim ,,rupama na glavi"? I u jednoj ,,rupici" ima krastu malu, da li to predstavlja problem?

Naravno njoj ce dlaka tu izrasti, ali bi je ja sad kao stene volio odvesti na izlozbu. Kako da joj ubrzam rast dlake?

Hvala puno na pomoci. Pozzz

15 minutes ago, Marko Miki Maus said:

Kako mislite slab kostur? Idemo kod veta stalno i nista ne govore za njen kostur. Isto tako vodjeli su je neki odgajivaci i ne govore da ima slab kostur.

Berna je mislila na deo u kom ste naveli da je "atletske" gradje. Izlozbeni psi nisu debeli vec imaju jaci kostur, a radni slabiji, jednistavno su laksi.

Ako ti je "karijera u ringu" FCI izložbi najbitnija, onda nisi ni trebao da nabavljaš psa. 

3 hours ago, Marko Miki Maus said:

Pa da li to predstavlja problem na izlozbama i zbog parenja? Vodicemo je i na test urodjenih osobina, uclanjeni smo u klib sportske kinologije i icemo na izlozbe redovno

Nazalost labradore dele na izlozbene i radne i malo je onih koji su po standardu i koji su odlicni na terenu. Najprostije mogu ovako da vam objasnim, psi sa jacim kosturom su izlozbeni psi i ako bi se sa vama u ringu nasao isti, on bi uzeo titulu. Posaljite fotku cisto da vidimo kako pas izgleda, iako je nezahvalno komentarisati psa preko slike, mozda vam mozeno bolje pomoci.

Pozdrav svima

Nikada do sad nisam iznosio psa na izložbu, pa me interesuje par stvari. 

Naime vlasnik sam kuje Svajcerakog ovcara, stare malo vise od godinu dana, ona je prelepa i sva u standardima, umiljata i poslušna! Ali nije dresiran, retko je na povodcu, uglavnom je u dvorištu. Interesuje me ima li smisla prijavljivali se na izložbu, planirali smo da sad posetimo Zaječar kao učesnici ili gledaoci za početak,sta mislite?

2017-03-23-15-10-36.jpg

Edited by Misi_bela

20 hours ago, Misi_bela said:

Pozdrav svima

Nikada do sad nisam iznosio psa na izložbu, pa me interesuje par stvari. 

Naime vlasnik sam kuje Svajcerakog ovcara, stare malo vise od godinu dana, ona je prelepa i sva u standardima, umiljata i poslušna! Ali nije dresiran, retko je na povodcu, uglavnom je u dvorištu. Interesuje me ima li smisla prijavljivali se na izložbu, planirali smo da sad posetimo Zaječar kao učesnici ili gledaoci za početak,sta mislite?

2017-03-23-15-10-36.jpg

Preporucujem procitati prvi post u ovoj temi.

Na slici, izgleda lijepo :)

On 5/30/2016 at 6:40, Marko Miki Maus said:

Pa da li to predstavlja problem na izlozbama i zbog parenja? Vodicemo je i na test urodjenih osobina, uclanjeni smo u klib sportske kinologije i icemo na izlozbe redovno

Preporucujem da vise ucite o  psima, a manje se fokusirate na parenje. Onog momenta kada vasa kuja ima leglo, vi ste uzgajivac, a to zvanje nosi i odgovornost sa sobom. Vi jos niste upoznati ni o konstituciji (ocigledno, jer ne znate sta znaci slab kostur), a planirate uparivanje kuje. 

Ucite o psima, imate dosta i na ovom forumu. Nije svaki vet kinoloski sudija. Nije ni svaki kinoloski sudija specijalista rase. Uzgajivac ce naravno hvaliti svoje stene, svaki cigo svoga konja hvali. 

Uzivajte u svom psu, a manje razmisljajte o parenju. Jer, ako vam je neko rekao da cete se na psima obogatiti, slagao vas je. 

I pohvala za uclanjivanje u klub sportske kinologije, 

lp

Pozdrav!

Imam kuju ridzbeka od godinu dana. Hteo bi da je vodim na izlozbu u novembru na Beogradsku. Mada, posto nikada nisam bio na izlozbi ni kao posmatrac ni kao izlagac, razmatram da preakocim ovu kao izlagac i budem samo posmatrac, a na prolece da budem i izlagac. Sta vi mislite o tome?

I drugo sto me zanima, jeste to, sto je ona jako dobra, fina i razigrana, apsolutno neagresivna, sta vise bojim se da ti njeno dobro ponasanje, mozda bude problem, jer svako ko joj pridje ona vidi potencijalnu igru i mazenje, s obzirom na karakter ridzbeka ona nece da se igra i mzi tako sto ce da stoji i da pusti da bude mazena, ona pokusava da ugrabi svaku priliku, da onog ko je mazi, ni manje ni vise nego lizne po licu. Ruke su naravno nezaobilazne, ali joj je lice cilj, i ne smiruje se kad joj to uspe samo jednom. Pa me interesuje sta da radim po tom pitanju kad sudija bude trebao da joj pogleda zubalo?

Hvala.

11 hours ago, Kali_011 said:

Pozdrav!

Imam kuju ridzbeka od godinu dana. Hteo bi da je vodim na izlozbu u novembru na Beogradsku. Mada, posto nikada nisam bio na izlozbi ni kao posmatrac ni kao izlagac, razmatram da preakocim ovu kao izlagac i budem samo posmatrac, a na prolece da budem i izlagac. Sta vi mislite o tome?

I drugo sto me zanima, jeste to, sto je ona jako dobra, fina i razigrana, apsolutno neagresivna, sta vise bojim se da ti njeno dobro ponasanje, mozda bude problem, jer svako ko joj pridje ona vidi potencijalnu igru i mazenje, s obzirom na karakter ridzbeka ona nece da se igra i mzi tako sto ce da stoji i da pusti da bude mazena, ona pokusava da ugrabi svaku priliku, da onog ko je mazi, ni manje ni vise nego lizne po licu. Ruke su naravno nezaobilazne, ali joj je lice cilj, i ne smiruje se kad joj to uspe samo jednom. Pa me interesuje sta da radim po tom pitanju kad sudija bude trebao da joj pogleda zubalo?

Hvala.

Pozdrav, 

moj je savjet da idete kao posjetilac. 

Sto se tice toga sta ce vam traziti, pogledajte prvi post u ovoj temi. To bi moglo da vam pomogne i kao odgovor na drugo pitanje. Bitno je da nije agresivna.

srecno :)

On 9/21/2017 at 11:50 AM, Kali_011 said:

Pozdrav!

Pametno. Lepo na licu mesta vidite sta i kako i onda korak po korak do proleca ucite, kako vam je Petite ukazala ima na pocetku ove teme,  i naucite da vam odradi to sto je potrebno da pas uradi da se prezentira na izlozbi. 

On ‎9‎/‎21‎/‎2017 at 10:54 PM, Petite said:

Pozdrav, 

moj je savjet da idete kao posjetilac. 

Sto se tice toga sta ce vam traziti, pogledajte prvi post u ovoj temi. To bi moglo da vam pomogne i kao odgovor na drugo pitanje. Bitno je da nije agresivna.

srecno :)

Procitao sam ja prvi post teneljno jos pre nego sto sam ista napisao. I sve mi je to jasno. Ali ne znam sta da radim oko te njene preterane druzeljubivosti sa ljudima i sto bi na svakoga da skoci, da se mazi i da lizne. Ne znam kako u opste da izvedem to da bude mirna dok joj neko drugi pregleda zubalo izbliza, jer ce ona hteti da skace, "da se javi".

To spada u ring dresuru . Skakanje I lizanje ljudi spada u osnovnu poslušnost.

Ako sa tim imaš problema onda ti ne gine neka škola za obuku kod profija/poluprofija.

Za izložbe dosta ljudi angažuje I profesionalne hendlere ako sami nisu vični.

2 hours ago, Kali_011 said:

Procitao sam ja prvi post teneljno jos pre nego sto sam ista napisao. I sve mi je to jasno. Ali ne znam sta da radim oko te njene preterane druzeljubivosti sa ljudima i sto bi na svakoga da skoci, da se mazi i da lizne. Ne znam kako u opste da izvedem to da bude mirna dok joj neko drugi pregleda zubalo izbliza, jer ce ona hteti da skace, "da se javi".

Taj deo spada u opšte vaspitanje, opštu poslušnost da pas ne skace na ljude. Znaci nema veze sa samom izlozbom vec sa svakodnevnim zivotom. Za problem radosnog skakanja ima masa uputstava po netu, pa i na YouTube video uputstava a i ovde na forumu ako se ukuca u pretragu naci ce se kako se pas nauci da to vise ne radi. Generalni princip je da se nagradjuje (i sama paznja je nagrada) samo kada pas ima sve cetiri sape cvrsto na zemlji. 

Dobra vest za vas je da je na izlozbi tolika gungula tolika masa ljudi, toliko njih ima za skociti, ljubnuti im nos, da pas ne zna gde ce pre, prosto ga preplavi tolika kolocina tog nadrazaja, pa i psi koji vole da skacu radosno na ljude, obicno taj pozdrav na izlozbi ne izvode. A sudije koje su unapred besne na vlasnike koji dodju sa nekontrolisanim agresivnim psom, pa sudiji na svakoj izlozbi prete minimalno dva tri ujeda, daleko benevolentnije se odnose prema nedisciplinovanom velikom psu koji jasno pokazuje da sudiju voli i da hoce druzi. Ako rezi ili pokusa da ujede, sudija ce izbaciti iz ringa, ako je samo vesela, razigrana, nastojace strpljivije da se to zubalo ipak pogleda. Ali mora da ga vidi, jer i to je jedna od finti sitnih prevaranata izlagaca, da kada pas nema zubalo u redu da ide na fintu da kao nece da pokaze, sve nadajuci se da ce sudija mahnuti rukom i reci, dobro, video sam, ne primetivsi falinku. 

Znaci, prvo na izlozbu kao posmatrac, sada ovu prvu CACIB Beograd sam, na neku do proleca se moze povesti i ridz takodje kao posmatrac da se pre zvanicne premijere blagovrmeno vidi kako ce se ponasati u gunguli izlozbe, da ostane dovoljno vremena da se ispravi a u medjuvremenu raditi, uciti na komandu pregled zubala. Jer, takodje, sudije i to uvazavaju, kada izlagac upozori da ce on sam prikazati zubalo, da sudija tamo ne gura svoje ruke. 

Znaci, za pregled zubala uciti svog rodjenog psa na komandu da to otrpi a paralelno resavati taj problem skakanja. Jer, ma kako bila vesela, druzeljubiva, ne crkose svi od srece, mislim prolaznici, ljudi na ulici, pa i neki gosti, da ih tako pozdravja odrasli ridz. Na kraju krajeva za decu je i opasno, jer moze nehotice da obori. 

Da je moja a u Beogradu ste, potrazila bih i neku psecu skolicu, sigurno da su se mogucnosti prosirile od mojih davnih dana sa psom u Beogradu, mislim kursic onaj za osnove poslusnosti, jer bi se tu pod rukovodstvom instruktora mogao resavati taj konkretan problem. Videh valjda da je takve nekakve kurseve organizovao Veterinarski fakultet, ne znam da li jos za gradjanstvo drzi Milicionar. 

Mozda je malo prevose stecen utisak da mi je ona neposlusna. Verovatno moja greska u pisanju. Naprotiv, dosta sam radio sa njom i nije mi prvi pas i generalno me jako jako slusa. Alj kada joj neko posveti paznju, hoce da skoci "da se javi". Vec duze vreme radim na tome, i ruku na srce, boljitak je vidljiv. Narocito nakon prvog teranja kada se u globalu smirila. Kad je bila manja, na ulici je htela svi da se javi i to je bio bas problem.... Sada ne reaguje dok se setamo, na ljude, samo ako neko bas stane da je pomazi, ali i tada se trudim da je maksimalno sprecim, i sve cesce me slusa na komandu i prestaje da skace. Verujem da cu uspeti to samda ukanalisem bez skolica i dresure. Nije da se hvalim, ali medjubkerovima gde je setam, jedna je id najposlusnijih ako ne i najposlusnija. Najveci problem, kada jos uvek ne mogu da je smirim, je kada naidje neko bas poznat, tipa komsija ili dodju gosti, e tad joa uvek nisam usoeo da je ukanalisem. A ovo na ulici sa nepoznatima.... Radim na tome.

A sto se tice samog oregledanja zuba, negde sam procitao na forumu, da je najbolji acin da je navikavam na "cackanje" usta i otvaranje, sto i radim, i mene pusta bez problema da joj to uradim, niti se otima, niti sta.

Svakako hvala na savetima, radicu na svemu :)

Moze pas da bude savrseno poslusan u jednom ili skoro svim okruzima ponasanja a da vlasnik zapostavi jedno i da tu kiksira.  Obicno nesto sto nije blagovremeno ili nije kanalisano kako treba a ne predstavlja u ocima vlasnika ogromni problem, jer ogromni problem kako tako obicno resimo kod pasa koji su generalno poslusni. 

Kod skakanja sam predlozila skolicu jer je to precica posto covek tu ima pomocnike a i instruktora koji moze da koriguje vlasnika ili da ukaze da bi neki drugi nacin bio  efikasniji. Kod skakanja na ljude nije poenta da se nauci da to ne radi na komandu, nego da se nauci da sama od sebe drzi te sape i u radosti i euforiji cvrsto na zemlji.  Dakle ne da reaguje na komandu vec da usvoji drugaciji obrazac ponasanja. Sama. Od sebe. 

Pregled zubala sa priprema tako sto vlasnik navikava svog psa od steneta da tu zadize labrnju, otvara, cacka sto kazete, ali kod pasa koji ce ici na izlozbe posle se prelazi na korektno pokazivanje, tj. pregled zubala na komandu.  Kako bi to na izlozbi bilo brzo i kako bi sudija mogao da vidi a takodje jer deo sudija ima obicaj da pregled obave sami. Jedna prijateljski raspolozena kuja i prema nepoznatima ako je navikla na vas i ne buni se, verovatno se nece na izlozbi buniti ni ako to sudija uradi, ali pametnije je nauciti da uz to ide i komanda. Takodje i tu mozete upotrebiti pomocnike, prijatelje, poznanike da uz komandu oni obave taj sled pokreta i pogledaju zubalo. Na ispravan nacin.  U vasem slucaju prema tome sto pisete ici ce vrlo lako i brzo, posto pripremu vec ima. 

I na kraju, nije odluka vlasnika da umesto da vaspitava i obucava psa sam krene sa njim na kursic nista sto je za stideti se. Posebno ako ima neke od vodljivih radnih rasa. Idu na kursice razlicite nivoe pa do specijalistickih ispita pasa tragaca za nestalim u rusevinama, lavinama i ljudi koji umeju sami da pripreme pse za to. Zato sto tu imate jednu specificnu sredinu, prisustvo drugih pasa pod kontrolom, lekcije su planirane optimalno da se savladava postepeno kako treba, ako je skolica dobra, Tu su vrlo iskusni ljudi koji imaju objektivni pogled sa strane pa i kod iskusnijeg kerovodje primete neki problem u zacetku ili imaju drugaciju, kreativniju ideju kako bi se nesto moglo resiti. Neke lekcije, odbrana/napad, sad to nije slucaj vaseg psa, ne mogu ni da se savladaju bez poligona, odnosno figuranta. Na kraju krajeva u skolicama se polazu ispiti, dele sertifikati. 

Mislim, ja ne idem, nemam rasu koja je za grupne lekcije, ona trazi individualne, ali vec drugarica moja koja se natakmicila jos kao devojka sa nemackim ovcarima na republickim radnim takmicenjima a rotovi sada joj rade kao kanisterapijski psi u bolnicama ide kao bela lala sa njima od steneta na poligon, kursic broj jedan, pa dva, pa tri pa ispiti pa tako dalje, iako radi i vezba i ona sama a mogla bi kada bi htela da bude instruktor. 

Edited by Tuncay

3 hours ago, Tuncay said:

Moze pas da bude savrseno poslusan u jednom ili skoro svim okruzima ponasanja a da vlasnik zapostavi jedno i da tu kiksira.  Obicno nesto sto nije blagovremeno ili nije kanalisano kako treba a ne predstavlja u ocima vlasnika ogromni problem, jer ogromni problem kako tako obicno resimo kod pasa koji su generalno poslusni. 

Kod skakanja sam predlozila skolicu jer je to precica posto covek tu ima pomocnike a i instruktora koji moze da koriguje vlasnika ili da ukaze da bi neki drugi nacin bio  efikasniji. Kod skakanja na ljude nije poenta da se nauci da to ne radi na komandu, nego da se nauci da sama od sebe drzi te sape i u radosti i euforiji cvrsto na zemlji.  Dakle ne da reaguje na komandu vec da usvoji drugaciji obrazac ponasanja. Sama. Od sebe. 

Pregled zubala sa priprema tako sto vlasnik navikava svog psa od steneta da tu zadize labrnju, otvara, cacka sto kazete, ali kod pasa koji ce ici na izlozbe posle se prelazi na korektno pokazivanje, tj. pregled zubala na komandu.  Kako bi to na izlozbi bilo brzo i kako bi sudija mogao da vidi a takodje jer deo sudija ima obicaj da pregled obave sami. Jedna prijateljski raspolozena kuja i prema nepoznatima ako je navikla na vas i ne buni se, verovatno se nece na izlozbi buniti ni ako to sudija uradi, ali pametnije je nauciti da uz to ide i komanda. Takodje i tu mozete upotrebiti pomocnike, prijatelje, poznanike da uz komandu oni obave taj sled pokreta i pogledaju zubalo. Na ispravan nacin.  U vasem slucaju prema tome sto pisete ici ce vrlo lako i brzo, posto pripremu vec ima. 

I na kraju, nije odluka vlasnika da umesto da vaspitava i obucava psa sam krene sa njim na kursic nista sto je za stideti se. Posebno ako ima neke od vodljivih radnih rasa. Idu na kursice razlicite nivoe pa do specijalistickih ispita pasa tragaca za nestalim u rusevinama, lavinama i ljudi koji umeju sami da pripreme pse za to. Zato sto tu imate jednu specificnu sredinu, prisustvo drugih pasa pod kontrolom, lekcije su planirane optimalno da se savladava postepeno kako treba, ako je skolica dobra, Tu su vrlo iskusni ljudi koji imaju objektivni pogled sa strane pa i kod iskusnijeg kerovodje primete neki problem u zacetku ili imaju drugaciju, kreativniju ideju kako bi se nesto moglo resiti. Neke lekcije, odbrana/napad, sad to nije slucaj vaseg psa, ne mogu ni da se savladaju bez poligona, odnosno figuranta. Na kraju krajeva u skolicama se polazu ispiti, dele sertifikati. 

Mislim, ja ne idem, nemam rasu koja je za grupne lekcije, ona trazi individualne, ali vec drugarica moja koja se natakmicila jos kao devojka sa nemackim ovcarima na republickim radnim takmicenjima a rotovi sada joj rade kao kanisterapijski psi u bolnicama ide kao bela lala sa njima od steneta na poligon, kursic broj jedan, pa dva, pa tri pa ispiti pa tako dalje, iako radi i vezba i ona sama a mogla bi kada bi htela da bude instruktor. 

Zaista hvala na ovako opseznim odgovorima! :)

Kada sagledam sam situaciju na izlozbama i uvidim da li mogu ili ne sam sa njom da izadjem na kraj, mozda se i odlucim za neki oblik skolice!

Ali jos jednom, hvala puno :)

Guest
This topic is now closed to further replies.