Petite

Izlozbeni pochetci

Recommended Posts

Ajde da pocnem redom, ali od kraja.

Radno-eksterijerna knjizica je u stvari "sveska" u koju se upisuju rezultati na izlozbama PRM, CAC, CACIB, BOB i BOG). Ona nema neku veliku vaznost u smislu izdavanja sampionata, ali je dobro imati je radi evidencije.

U principu, kinoloski daje knjizicu sa rodovnikom, ali ako je nisi dobila, no big deal, otidji do kinoloskog i uzmi sama.

Titule CAC i CACIB su titule koje se dodeljuju psima u sledecim razredima: intermedija, otvoreni (radni), sampioni muzjaci i isto to kod zenki. Znaci, psi od 15 meseci pa navise mogu ucestvovati u konkurenciji za CAC i CACIB. Kod nas se u svakom od ovih razreda se dodeljuje CAC (i R. CAC), a psi koji osvoje CAC u svom razredu idu dalje za CACIB. Samo jedan pas dobija CACIB i jedan pas dobija R. CACIB. CACIB muzjak i CACIB zenka idu u izbor za najlepseg psa rase - BOB, a BOB kasnije u okviru BIS programa ucestvuje u izboru za BOG - najlepseg psa u grupi.

Pas koji osvoji R. CAC (rezervni CAC) a u istom je razredu kao i pas koji je osvojio CACIB, moze biti pozvan u izbor za R. CACIB (ali ne mora, sudija odlucuje o tome). Ovo poslednje sto sam navela je poprilicno konfuzno, ali u stvari jednostavno.

Jako je bitno (mada se kod nas ne primenjuje cesto) da se napomene da sudija moze da ne dodeli CAC u nekom razredu ili cak CACIB i BOB, ukoliko smatra da ni jedan pas nije dovoljno kvalitetan. Kao sto rekoh, u inostranstvu se to desava cesto, a kod nas skoro nikada.

Postoje zemlje u kojima se dodeljuje samo jedan CAC u svim razredima, i zemlje u kojima postoji i tzv. pocasni razred, koji ne idu za izbor za CACIB, ali ucestvuju u izboru za rasu.

Kod pasa mladjih od 15 meseci, u razredu mladih dodeljuje se PRM (prvak razreda mladih) opet po jedan kod muzjaka i zenki i tu ne postoji "rezervni". Izmedju muzjaka PRM i zenke PRM se dodeljuje JBOB. Juniorski prvak rase moze uci u konkurenciju za BOB, tj. prvaka rase.

Stenci od 3-6 i od 6-9 dobijaju opsine titule, najveca je vrlo perspektivan, a ukoliko vise njih dobije VP bira se VP1, 2 ili 3, opet kod muzjaka i kod zenki po jedan. Ovi psi ne mogu (kod nas) ucestvovati u izboru za rasu.

Zbunjujuce na prvi pogled, ali kada se stekne malo iskustva, onda stvari postaju jasnije.

...evo da dodam u vezi ovoga da sudija može da ne dodeli CAC ... meni se desilo na CACIB Perugia, Italy, da sam uzeo prvo mesto u intermediji - nisam bio jedini u razredu da napomenem, i kada su prozivali za CACIB mene ne prozivaju da bih posle razgovora sa sudijom ostao blago šokiran jer mi je rekla da ona ne praktikuje da u intermediji daje CAC jer su tu jos nesazreli psi !!! Inače, ocenska lista mi je super, sve realno i kako jeste, dakle zadovoljan sam tim delom i pošto oni odmah u ringu overavaju knjižice tj. istu predaješ kada ulaziš u ring, upisano mi je sve uredno klasa, ocena i plasman...al nema CAC-a :evil:

...eto, da znate šta može da vas snađe, ja nisam imao pojma o tome... pas mi je dobar, na prethodne dve izložbe u Italiji smo pobedili i dobio je CAC, star je 22 meseca al kaže gospodja to je rasa koja sporo sazreva i on je još - immature :mrgreen: ja joj kažem u otvorenom razredu je dodelila CAC psu koji je mladji od mog jedan mesec, kaže tamo u fazonu mora da dodeli a ovde ne...sudija je iz Finske, inace, a rece mi jedan prijatelj da oni imaju taj običaj... pa gde mi ne reče ranije :) a ja kapiram, ako je intermedija do 24 pa zašto bih išao u otvorene da se takmičim protiv dosta starijih pasa ? po meni ima logike a eto, teraju nas iz intera, hehehee...

...ja sam znao da ako je pas jedini u razredu ili u rasi ne mora da dobije cac ili bob ali ovde je neki drugi razlog tako da cu ubuduce dobro da se raspitam kakve običaje ima odredjeni sudija (police)

Italijani daju samo jedan CAC koji se bira izmedju intermedije i otvorenih (i radnih kod rasa kod kojih taj razred postoji). U sampionima se ne dodeljuje CAC, jer se valjda vode logikom da ako je pas sampion cac mu ne treba (sto je malo bezveze za strane sampione), a CAC i prvoplasirani iz razreda sampiona ucestvuju u izboru sa CACIB. Potpuna konfuzija!

Italijani daju samo jedan CAC koji se bira izmedju intermedije i otvorenih (i radnih kod rasa kod kojih taj razred postoji). U sampionima se ne dodeljuje CAC, jer se valjda vode logikom da ako je pas sampion cac mu ne treba (sto je malo bezveze za strane sampione), a CAC i prvoplasirani iz razreda sampiona ucestvuju u izboru sa CACIB. Potpuna konfuzija!

Nikakva konfuzija, nego normalna i kinološki razvijena zemlja. Tamo nema hiperprodukcije "šampiona", kao na našim prostorima. U normalnim konologijama se dodjeljuje jedan CAC po spolu. Što se tiče šampiona, nije tu logika,taj CAC mu ne treba, nego je logika, ako hoćeš da ti pas bude šampion Italije, a ti ga prijavi u otvorene, pa tamo uzmi kandidature i dokaži da ti je pas zavrijedio da bude šampion.

Za razliku od toga, na ovum prostorima uđe 8 pasa u različitim razredima i svi dobe kandidature i eto 8 potencijalnih "šampiona", a da ne pričamo o CG instant šampionatima,

gdje za 4 dana pas može postati "šampion" 9 zemalja, to je konfuzija.

Pozdrav, Božidar.

Agramer (y)

Trenutno imamo psa u Francuskoj gde je jos teze nogo Italiji postati Ch.

Osim redovnIh CAC sa CACIB izlozbi, CAC izlozbi, Specijalki i Klubskih izlozbi, potreban je CAC sa izlozbe koje se odrzavaju 2 puta godisnje(Sampionat Francuske), gde se takodje dodeljuje samo jedan CAC.

Prakticno, svega 4 Sampiona godisnje u rasi, nekom malo, po meni jeste tesko ali taj Ch.ima vrednost.

Pored toga, polaze se test karaktera(upravo ga danas nas Rafa polaze), test ociju, i DNK test.

E sad uporedjivanje sa nasim Ch, de ne pricam o instant Ch(Gruzije, Azerbejdzana, Filipina......Tunguzije, u Bugarsko :mrgreen: ), potpuno degradira naziv SAMPION.

Nikakva konfuzija, nego normalna i kinološki razvijena zemlja.

Nisam rekla da im je pravilnik los, nego da je konfuzan, sto sigurno jeste, za nekoga ko tek pocinje sa izlozbama u inostranstvu.

Koliko ste sigurni da se dodeljuje jedan CAC u Italiji na CACIB izlozbama ?? To onda nema nikakvog smisla jer je jedan i CACIB ?! Ja sam dugo pricao sa ovom sudinicom i nisam shvatio da mi nije dodelila CAC jer je takvo pravilo vec je to njen licni stav a valjda je sudijama ostavljena ta mogucnost ... do sada sam izlagao psa na dve izlozbe, CAC ranga, oba puta u intermedija razredu i uzeo sam oba puta CAC, jednom sam bio i prvak rase... sada mi trebaju i dva CAC-a sa CACIBA a na njihovom sajtu ne vidim neki pravilnik o dodeli titula... znam da mi treba 6 puta CAC, dva normalna, dva sa caciba i dva na specijalkama...

ako neko ima neki link nek okaci ... hvala...

...i jos da dodam - jeste nasa kinologija prepuna sampiona i stancuju se legla bez kontrole, zna se uglavnom unapred ko ce pobediti ali nismo ni mi najgori, manite se price kako je svuda bolje... i na toj drugoj izlozbi sam trebao biti BOB ali me je pobedio hendler a ne pas, koji je i sa haskijem kod istog sudije uzeo BOB tako da sam znao sta i mene ceka..a pas je bio sa vidljivom manom i ne zasluzuje odlican 5...

...jbg, ne dam na moju Srbiju :)

Jedan CAC je sigurno, kao sto Bozidar rece, u dosta zemalja je takav pravilnik, s tim sto se u nekim zemljama dodeljuje CAC i u sampionima.

Koliko ste sigurni da se dodeljuje jedan CAC u Italiji na CACIB izlozbama ?? To onda nema nikakvog smisla jer je jedan i CACIB ?! Ja sam dugo pricao sa ovom sudinicom i nisam shvatio da mi nije dodelila CAC jer je takvo pravilo vec je to njen licni stav a valjda je sudijama ostavljena ta mogucnost ... do sada sam izlagao psa na dve izlozbe, CAC ranga, oba puta u intermedija razredu i uzeo sam oba puta CAC, jednom sam bio i prvak rase... sada mi trebaju i dva CAC-a sa CACIBA a na njihovom sajtu ne vidim neki pravilnik o dodeli titula... znam da mi treba 6 puta CAC, dva normalna, dva sa caciba i dva na specijalkama...

ako neko ima neki link nek okaci ... hvala...

Ima smisla i te kako. Na CACIB-u se bira jedan CAC po spolu, i to samo između inter i otvorene klase. Za CACIB ide CAC i V1 Ch. Kod moje pasmine, da bi pas postao Ch It potrebno je 6xCAC, i to 2 na CAC-u, 2 na CACIB-u i 2 na specijalki, i kada postane takav pas Ch onda ize njega sigurno stoji kvaliteta. Vidim da vi imate lijepe uspjehe i It., što znači da sigurno imate kvalitetnog psa, pa se isplati truditi za talijanski Ch.

......i jos da dodam - jeste nasa kinologija prepuna sampiona i stancuju se legla bez kontrole, zna se uglavnom unapred ko ce pobediti ali nismo ni mi najgori, manite se price kako je svuda bolje... i na toj drugoj izlozbi sam trebao biti BOB ali me je pobedio hendler a ne pas, koji je i sa haskijem kod istog sudije uzeo BOB tako da sam znao sta i mene ceka..a pas je bio sa vidljivom manom i ne zasluzuje odlican 5...

Ja zaista nikada nakon izložbe nisam govorio da je moj pas trebao pobjediti. Svatko tko izlaže, dobije ocjensku listu na kojoj je potpis suca, i njegovo je diskreciono pravo da sudi po svojoj savjesti i znanju, a pravo izlagaća da objavi to listu gdje god hoće, i da tom sucu više ne dolazi na suđenje.

Ja istio ne dam na moju Hrvatsku, ali ono što bi trebalo mijenjati radi poboljšanja kvalitete pasmina i kinologije uopće, nema puno veze sa nacionalnim osječajima.

Pozdrav, Božidar.

...i jos da dodam - jeste nasa kinologija prepuna sampiona i stancuju se legla bez kontrole, zna se uglavnom unapred ko ce pobediti ali nismo ni mi najgori, manite se price kako je svuda bolje... i na toj drugoj izlozbi sam trebao biti BOB ali me je pobedio hendler a ne pas, koji je i sa haskijem kod istog sudije uzeo BOB tako da sam znao sta i mene ceka..a pas je bio sa vidljivom manom i ne zasluzuje odlican 5...

da ne dao isto ti se hvata :giggle: ....

Pogresih, pa da iskoristim, hiperprodukcija Sampiona kod nas, a i u nekim zemljama u okruzenju nista dobro nam nije donela niti ce...Na zalost, kod nas malte ne i pas sa 3 noge moze postati Ch.Manite se prica o patriotizmu, nikakve veze sa Konologijom nema..

Pogresih, pa da iskoristim, hiperprodukcija Sampiona kod nas, a i u nekim zemljama u okruzenju nista dobro nam nije donela niti ce...Na zalost, kod nas malte ne i pas sa 3 noge moze postati Ch.Manite se prica o patriotizmu, nikakve veze sa Konologijom nema..

Danka (y)

Agramer :arrow: sve je to tako kako kažeš, sudijska lista, sudjenje po savesti i znanju, itd... ali u nekom idealnom svetu... :wink:

Svijet stvaramo sami, kakav će biti, ovisi isključivo o nama.

Pozdrav, Božidar.

Treba mi pomoc sto se tice gledanja zubala , jer nisam siguran da oce da da nekom da mu prekleda zubalo ,kad je na povodcu neda bas svima da da ga pomaze .E sad ja sam se tek ove godine setio da ga vodim na izlozbu(NO 2godine ima trenutno)pa me zanima kako da ga barem naviknem da mu drugi gledaju zubalo .

Vi na poprilicnom broju tema dajete savjete, pa me cudi da ovo pitate :idea::wink:

Evo citata iz prvog posta ove teme .....

...........

pregled zubala - sudija ce da pod obavezno pregleda zubalo vasem psu, nebitno u kojem razredu bio prijavljen. To treba da ucite psa od malena, lagano, sve po malo.

Znaci nema razvaljivanja vilice stenetu da biste ga naucili da pregleda zubalo - tako cete samo postici suprotan efekat. Radite to lagano, mazite psa, pa prvo ga ucite da mu samo dirate njusku i pomalo dizete usnice, da pogledate zube s vanjske strane. Kada pas prestane da reaguje, tj kada vidite da takav pristup pas prihvatakao normalan, krenite dalje - a to je da mu prvo podignete usnice s prednje strane kako biste vidjeli prednji dio zubala i zagriz - a onda podizite usne dalje, malkice okrecuci glavu psa u stranu radi boljeg pregleda (ne previse). Kada vidite da je pas i taj dio savladao tako da to prihvata kao normalno, lagano mu otvorite vilicu, s dva prsta lagano pritisnite jezik, da bi sudija mogao da vidi unutrasnjost zubala. Dobro pazite da psu prilikom navikavanja na pregled/pregled zubala ne pritisnete nosnice, pa da ne moze da dishe - ako mu pritisnete nosnice, pas ce se otimati makar i vec bio naviknut an pregled zubala.

OBAVEZNO nakon toga pomilujte psa i kazite mu par finih rijeci tj pohvalite ga.

Prije pregleda zubala u ringu - psu naredite da sjedne, a vi zakoracite preko psa (tj 'najashite') i tako pokazujte zubalo psu ili tako drzite psa dok sudija sam pregleda zubalo. Tako cete najlakse da kontroliste psa da ne dodje do neke nezeljene situacije (ujedanja, otimanja, skidanja ogrlice i slicno).........

Pa problem je sto pas ima 2,5 godine i ne bih da druge rizikujem .Tek ovog leta sam poceo da radim sa njim na mene nece , ali problem je sa drugim osobama nadam se da ce to pomoci (y) .Znam da neke sudije nece da dozvole da im ja pokazem zubalo

Izvini ali ovo cu morati da odreagujem , po cemu ti zakjucujes da ne sta da radi na izlozbi

Razumem da je anatomski gledano los ,nema sanse da bi ga izveo na izlozbu .

Drugo NO nije rasa koja bi trebalo da ima mek karakter .

I da ja bih psa samo odveo cisto zbog ocene jer ima kvalitet ,ali nadam se da ce se to do sledece godine srediti sto se tice pregelda zuba.

Inace primetio sam dok neko pridje da ga mazi ako ga gleda u oci 100% ga napada dok neko ko odmah pridje i negleda ga dugo u oci on ga ne napada

Mek karakter nema veze sa ujedljivoscu. To samo moze biti izgovor i to poprilicno los.

Igor je u pravu, ujedljiv pas nema sta da trazi na izlozbi, posebno u ringu. To znaci da pas nije pripremljen za izlozbu i tacka.

Slazem se, lose ste odgojili psa, niste s njim nista radili dve godine i onda se ljutite ako Vam neko kaze sto se Vama ne svidja. Pitali ste za misljenje, e pa to je moje misljenje.

Sudije uvek pitaju da li je pas ujedljiv pre pregleda zubala (makar je tako bilo na ovih 5-6 izozbi gde sam izvodio psa). Samo jedan sudija je trazio da ja pokazem zube psa, ostale sudije su to radile sami.

Pas koji ide na izlzobe jednostavno mora da dozvoli pregled zubala, testisa i generalno opipavanje od strane nepoznatog coveka.

A ovo

Inace primetio sam dok neko pridje da ga mazi ako ga gleda u oci 100% ga napada
je po meni krajnje ozbiljno, da li bi to uradio i detetu koje je na istom nivou ocima ?

Na dete nece , videcemo negde u julu na izlozbu da li je stvarno za izlozbu , da li cu uspeti da ga sredim.

Kad sam krenuo sam njim preko leta da radim negde u avgustu je bio primeran pas ali opet.Videcemo ko je u pravu da li pas moze da se odvede ili ne ;)

Inace radio sam to za zube sa njim dok je bio mali .

Guest
This topic is now closed to further replies.