Ruski Izvor

Juzhnoruski ovchar

Recommended Posts

@Red Nousse

A koji problem sa bojom pasa? Pa, ona ne smeta u obavljanju posla :smile:

Edited by Yalita

Aludirao sam na to da svetli psi ,nisu korisceni za rad u sluzbama,tipa beli no se ne koristi iz tog razloga jer je beli pas jako uocljiv ,jna je potencira pse gvozdeno sive iz tih razloga mislim na sarplanice slicno je i sa crvenom armijom i ko pasminom potencirana je gvozdeno siva boja .Na to sam mislio ............

Yalita..........Koliko imate pasa ...............da li se ponasa kao klasican pastirac ........ili .......moze malo o karakteru ovih pasa.........cim su rusi ovu pasmnu koristili za cuvanje zatvora mora da je u cuvarskom poslu vrh ...........

Još uvijek može se naći JRO, koji nije samo za izložbe, nego i radi u državnim ustamovama...

Zatvor u Nižnjem Novgorodu

1012833_548484111901203_831383027_n.jpg

za ove sve treba oruzani list .......uu kako dobri psi .....

Nisam imao susret sa ovom pasminom ali mislim da joj je karakter za pozeliti jer nije pomodarska pasmina ......gde ima kod nas savremenim recnikom receno u regionu ovih pasa...........

Nisam imao susret sa ovom pasminom ali mislim da joj je karakter za pozeliti jer nije pomodarska pasmina ......gde ima kod nas savremenim recnikom receno u regionu ovih pasa...........

U HKS upisano sveukupno 34 pasa, koliko od njih živi - neznam.

Ja sam imala leglo - znači da 10 od njih bili moji...

trenutno imam 5 pasa, 2 otišlo u Srbiju, 2 u Ukrajinu, jedan u Pulu.

ima još jedna uzgaivačnica u Bugarskoj, u Hrvatskoj imam ja uzgojne primjerke i jedna uzgaivačnica u Zagrebu...

Više nema na Balkanu - jer pasmina stvarno nije za svakog, imaju nezgodan karakter.

Pa onda svi, koji vole čupavce - kupuju Bobtejle. 

Lično ja prezadovoljna - nikakvih problema nemam sa odgojem (ili možda takav je moj karakter...)

Yalita...........nesumljivo da su u pitanju dobri i realni psi za cuvanje ,ako nije tajna gde ste prodali pse u srbiji .kazete ,,nezgodan karakter,, kakvo ponasanje imaju psi ,kakva je reakcija na strani element ..........kojoj pasmini ima najslicniji karakter.........

Muško štene otišlo  u blizini Užica, a žensko u Sremsku Mitrovicu. Vlasnici njih uzeli isključivo kao čuvare, nikoga ne zanimaju izložbe (nažalost)

Nezgodan karakter u smislu - djeluju kao blage i nespretni, ali u stvari su munjeviti. Problem za vlasnika može predstavljati to, što oni u radu sami donose odluku.

znaći ni blizu nema sličnosti sa NO. 

U doba, kada su koristili se za čuvanje ovaca - 2 psa slobodno moglo da održi na okupu , teraju i čuvaju do 400 ovaca.

To su podatke iz arhiva Friedrich von Falz-Feina, koji te pse selektirao, a imao imanje  Askania-Nowa u Južnoj Rusiji, i bavio se uzgojem ovaca.

te bogataše prije brojnost ovaca izražavali količinom JRO

E sad, neznam šta da kažem kojoj pasmini najsličniji karakter, jer neznam takvu pasminu.

Znam KO, NO, doga.... Nisu njima slične.  

Upravo zbog karaktera sam JRO i zavoljela.

A lako je meni, kada sam "ovan", a oni - ovčari! (lmao)

reakcija na strani jelemenat - ovisi što je taj elemenat...

Kod mene: tuđa maca - nema više mace... tuđa kokoš - nema više kokoši...

Svoje mace obožavaju, svoje kokoše uvijek tjeraju u kokošinjac(misle da su ovce)

Ja nemam ovce, ni koze, ali kada šetam pse - njih izuzetno privlače te životinje!

kao da imaju neko genetsko pamčenje! 

Ljudi... - ne priznaju nikoga u dvorištu osim vlasnika, međutim vani su potpuno mirne i kao da njima potpuno svejedno, prema drugim psima nisu uopšte agresivne, ali te druge pse boje se njih. (barem u mojem selu)

Ako drugi psi iskazuju agresivnost - naravno prihvate izazov :)

U  Setnji ,znaci van svoje teritorije kako reaguju na coveka ...........prlilaz .....kakva je tu situacija ............

Oprezni su, nepovjerlivi, ali su spremni.

Naravno ne podnose pjane i ljude u kapuljaći (kojima se ne vide oči)

U principu, ponašajuse kao čuvari. 

Imam  mužjaka, koji iz jedne poznate uzgaivačnice Ukrajine - kada je došao kod mene, primjetila sam da je on razmažen.

Ali, nisam mu baš puno vjerovala i bila sam upravu - kada je došla situacija, on je mene branio svom svojom snagom, i u tom trenutku meni je bilo strašno.

Znači, u njegovom životu do tada nije bilo neophodnosti da ponaša se zaštitnički, zato ja nisam ni vidjela negovu pravu narav.

Edited by Yalita

Nov. 1891 in the French cynological review "Le Chenil".

Dog imported (with a female) from Askania Nova.

Publikacija u francuskom kinološkom  magazinu"Le Chenil", 1891 godine

Pas (ženka) uvezen iz  Askania Nova, imanja Friedrich von Falz-Fein

1509694_10152307120283260_90719722960318

Posted · Hidden by timon, April 28, 2014 - No reason given
Hidden by timon, April 28, 2014 - No reason given

Вратио сам се после Бана од
годину дана,због национализма.Дуго сам размиљао о томе,и могу вам рећи
да је ваша забрана деловала на мене.Извињавам се још једном,нећу више
никада бранити своју нацију и Србство ОБЕЋАВАМ!
Ево једног видеа за моје пријатеље из Хрватске,који показује да можемо сарађивати на обуци паса.

https://www.youtube.com/watch?v=5TTaf3y7fpA

Ево још видео  паса

Yalitin post 112

Svi pastirci sami donose odluke a sad koliko se sa njima da upravljati je druga stvar...od pasmine do pasmine...od uzgoja do uzgoja

...od jedinke do jedinke

=Чабанская собака, по словам атамана*, в одиночку душит волка; на вид они не особенно огромны, только необыкновенно свирепы; они на высоких ногах, поджары, лохматы и с очень длинными челюстями; почти все белые, а глаза, словно кровью налитые. Атаман передал мне живописный рассказ о том, как собака боролась в овраге с волком: "Они обхватились, как человек, и боролись долго, как человек, встав на задние ноги; и собака загрызла его!" — говорил, торжествуя, атаман.
При свирепости и силе своей, пастушьи собаки чрезвычайно умны. Они умеют сами собой раскидывать цепь кругом стада, отрезать волку дорогу, собираться разом на один пункт; по голосу хозяина они узнают даже оттенки его воли и слушаются его, несмотря на свою дикость, как учителя благонравные ученики.
— Как же подходят к вам чужие люди? Ведь они насмерть заедят? — спросил я чабана.
— Как? — отвечал он весьма спокойно. — Чужой придет — на дерево лезет, кричит: "Чабан, отбей собак!" Я и сам по лаю знаю — человек или волк; а когда чабан сказал, собака не тронет!
Ему казалось, что этот способ доклада о себе посредством влезаний на дерево и отчаянных криков — вполне удобен и естествен.=
Евгений Марков «Очерки Крыма. Ночь в облаках».
603670_851632208187596_87974489541416703

1978622_591320964284184_1273429400_n.jpg

10155590_591300740952873_1614914574_n.jp

= Pastirski pas , prema riječima Atamana* sam guši vuka ; 
naizgled nisu osobito veliki , ali iznimno oštri i jaki; oni su na visokim nogama, suhi, dugačke dlake i sa vrlo dugim čeljustima ; gotovo svi bijeli, a oči - kao da je obliveni krvlju. 
Ataman mi je ispričao slikovitu priču o tome kako je pas bori sa vukom : " Oni obuhvate se kao čovjek, i bore se  dugo vremena, 
kao čovjek , stojeći na zadnjim nogama , i pas  je zagrizao vuka" - Rekao je slavodobitno poglavica .
Pri svoj svojoj  snagi i žestini  pastirski psi su vrlo inteligentni . Oni znaju kako da se razbaca "lanac"  oko stada , kako presječi vuku put, u kratkom vremenu  okupe se na jednom mjestu ...
U glasu pastira prepoznaju čak nijanse njegovoj volji i slušaju ga unatoč svojoj neobuzdanosti, kao učitelja slušaju učenici.

- Kako da vam priđu stranci ? Uostalom , oni će njih zagristi na smrt ? - Upitao sam pastira .
- Kako ?  On je odgovorio vrlo smireno . 
- Tuđi dođe - i na drvo penje se, vrišti : " Pastir , Odmakni pse! " Ja osobno znam po lajanju - čovjek ili vuk dolazi ;
a kad pastir rekao - pas neće dirati !
On je mislio je da je to način najave sebe, penjanje na drvo, očajne krikove - posve udoban i prirodan =
Eugene Markov " Crtice iz Krima. Noć u oblacima . "

Mislim da sam vidio jednog JRO u Zagrebu, čini mi se samo da je bio ošišan prilicno kratko i da je puno viši od 65 cm.

Da li mogu takvi psi zivjeti u stanu s malom djecom?

65 cm - donja granica za mužjake, 62 cm - za ženjke.

Mogu Južnoruski ovčari živjeti gdje god... Djecu vole, a i djeca njih   :smile:

101oi6e.jpg

c3ac22c04bed.jpg

201q4hP.jpg

a85d57309f2c.jpg