Sign in to follow this  
Bojan Stevanovic

Rijetkost rase i veza sa titulama?

Recommended Posts

Mislim da retkost rase ne bi trebala da ima veze sa titulama. Evo primer iz Zagreba: kod crnih ruskih terijera, medju 5-6 muzjaka nije dodeljen CACIB vec samo jedan CAC. Sudija je imala kriterijum kao sto bi imala da sudi na specijalci u sred Moskve sa 150 pasa. Ja to podrzavam.

Sto se tice cestih rasa (NO, Rotvajler i sl.) vidjao sam na nasim (srpskim) izlozbama da CACIB dobijaju psi koji ne bi dobili ni peticu da je sudjenje objektivno, cak iako je izvedeno vise desetina pasa.

Kod nas je normalno da osrednji pas bude veliki champ ili je poznato stancovanje champ..Vazno je da pored imena psa stoji poznati odgajivac ili odgajivacnica.Sudija bi kod nas u ringu trebao imati samo katalog sa rednim brojem i u kojem je razredu taj pas.Ne bi trebalo da pise ime psa,komu je odgajivac i vlasnik psa.A ovako kad sudija vidi ime poznatog psa i poznatog odgajivaca odma taj pas ima plus na odnosu na njemu nepoznatog psa.Onda ide tu poznanstvo sa sudijom,razne veze itd.U razvijenim kinoloskim zemljama sudija ima katalog samo sa rednim brojem psa i razredom.I psa hendla poznati hendler tako da opet sudija nezna ciji je to pas.Ima i kod nas nekolicina sudija koja ocenjuje kako treba i dolikuje, i ne zanima ih sta je taj pas ranije osvojio i komu je vlasnik.Uglavnom su to sudije koje su se specijazirale za odredjenu rasu ili FCI grupu.

Problem nije u kolicini pasa na ringu vec u kompententnosti sudije. Desava se da sudija smatra obaveznim da da nekome CAC ili CACIB, bez obzira da li pas zasluzuje!

Ja imam cane corso, pre nekoliko godina se desavalo da budemo u ringu samo sa nekoliko pasa, sada se desava da ih ima po 50. I uvek pobedjuju isti psi, ukoliko sude sudije koji poznaju rasu. A ukoliko sude oni koji su videli cane corso samo na fotografiji, desava se da zaista los pas dobije titulu.

Nedavno je u Moskvi bila medjunarodna izlozba. U razredu sampiona je bilo 8 pasa, i svu su otisli kuci samo sa ocenom odlicno. Normalan sudija nikada nece dati titulu losem psu, bez obzira koliko je pasa u ringu, ali ce uvek dati titulu dobrom psu makar bio i jedan jedini na izlozbi!

Guest Svenja

Meni su savetovali(imajuci u vidu da je rasa relativno retka (ili bolje reci

nije bas tako raspostranjena), a imajuci u vidu da mi je maticna zemlja Balkan, da bi bilo dobro da posetim izlozbe u Bdg ili Zagrebu

i da cu tu (odnosno moj Otelo) da dobije fantasticne ocene, jer bi verovatno bio jedini ili jedan od tri komada, sto naravno

na nekoj svetskoj izlozbi u Dortmundu ili nekoj evropskkoj izlozbi nema veze.. Ljudi piutuju po 2,5 hiljada kilometara doSt.Petersburga i nazad

u saznanju da su jedini predstavnici te rase na doticnoj izlozbi.

Hocu da kazem, nisu krivi ljudi koji poseduju za balkanske prilike ekzoticne uzorkle

( kao ja naprimer Bearded Collie) , nego je po mom skromnom misljennju kriv ukus balkanske publiike koja poznaje i "gotivi"

samo nekoliko rasa.Stvar se opet vrti u krug, jer mislim da bi publika

(odnosno krajnji potrosac da se kapitalistacki izrazim) imao drugaciji ukus

kada bi mu odgajivaci prezentirali i neku drugu vrstu pasa.

Inace mislim da se uzeo odlicnu temu za diskusiju.

lep pozdrav

Svenja

Ako je sudija kompetentan, nevazno je koliko pasa ima u grupi. Pored toga, svaki LJUBITELJ pasa, uzima rasu koju koju voli a ne rasu koja mu naj lakse donosi titule. Naravn, mislim na pravel jubitelje pasa a ne profitere.

Mi smo pre dobermana i jorkija imali kuvasa,koji i nije toliko brojan na nasim izlozbama.Desavalo se da ukoliko se pojavi na izlozbi u konkurenciji sa svojim ocem Talpasom,kod pojedinih sudija(kao npr.Cekic)Talpas uvek odnese pobedu.Kako?Pre izlozbe mi nikada sa sudijom nismo isli na kafu,dorucak...ali neko jeste.Situacija u ringu.Talpasa maltene ni ne pogledaju,a Meda prepipavaju pola sata trazeci mu neku zamerku.Objasnjenje na kraju:Vas pas je mlad,pred njim je karijera,a Talpas je vec pred penziju...Ja sam protiv toga da pas dobije titulu ako je jedan jedini u razredu,ma koliko to bila retka rasa.Mada je u praksi obrnuto.Mora presuditi kvalitet.

Vec od prvog dana pokusavam da zapocnem ovu temu o sudjenju i sudijama o namjestaljkama i kompetentnosti i znanju pojedinih sudija. Dosta sam razocarana pojedinim sudijama koji ocigledno forsiraju odredjene odgajivacnice, ciji psi vidim i dan danas pobjedjuju na izlozbama, ali ne zato sto su najbolji. Vec 6 godina idem na izlozbe samo kao posmatrac a ne kao izlagac, jer jednostavno nemam ni snage ni nerava a ni novaca da se borim sa svim tim namestaljkama , niti zelim da svoje pse maltretiram putovanjima i zlaganjima po kisi ili suncu, da bi ih pobjedio neki pas sa sedam mana. Jer cim se opredjelis za neku rasu, normalno je da sve o njoj naucis, od standarda do karaktera. I svako od nas zna kako treba da izgleda pas u standardu, i koje su diskfalifikacione mane. I svako sigurno zna i koje su mane njegovog psa, i gde mu je mjesto na izlozbi, i samo lud bi se bunio ako pobjedi najbolji pas.Cak nemam nista protiv i da pobjedi pas koji je otprilike istog kvaliteta kao moj, od srca cestitam "protivniku", ali jadno je to kad sudija da titulu psku koji to ne zasluzuje, a to se vrlo cesto dogadja na nasim izlozbama.

Ni sudijama nije lako eto zablude u kojoj zivis!

mislim da ne treba biti toliko cinican kao sto si napisao u gornjem tekstu Drasko.

Ne zelim da kazem da nema negativnog i da se ne dogadja ovo sto je nabrojano - ali ako bismo svi bili cinicni i negativno nastrojeni - onda drzanje pasa bar meni - ne bi bilo zadovoljstvo - no grcevita borba osvajanja titula po svaku cijenu.

Mislim da ima negdje topic na slicnu tematiku - u vezi sudjenja i sudija.

Opet ponavljam, ne kazem da nema namjestaljki, ne kazem da nema toga sto je navedeno - ali ako bismo pocinjali biti cinicni, pa onda bijesni i ljuti, to nas nikuda ne bi odvelo - samo bismo se svadjali i .... :shoot:

Ako cemo pravo - na normalnoj izlozbi nije lako ni sudijama koji ahtijevaju, ni izlagacima koji izvrsavaju zahtijevano.

Ja dalje mislim - onaj kome smetga sudjenje vecine sudija - neka fino stazira, polaze za sudiju i neka se sam pokaze u ringu u ulozi sudije - a ne izlagaca, pa cemo onda sacekati kako ce izlagaci komentarisati tu osobu kao sudiju

pozdrav svima

:baby:

Znam da dugo nije pisano na ovu temu, ali zelela bih da se ukljucim. Gajim Americke akite, koje su nasim prostorima jos uvek retka rasa. I skoro na svakoj izlozbi na koju sam izvodila pse bili su jedini u toj rasi, a kada su i imali konkurenciju to bi bio jos jedan do dva psa. Imam odlicnu zenku i uglavnom je ona odnosila pobede, ali kada sam prvi put izvela muzjaka (samo radi prikaza rase) nisam ocekivala ni 5 a kamoli BOB i 3BOG. Zasto? Pa on ima diskvalifikacionu manu!!!!!!!! I ma koliko puta ga izvela uvek je dobijao BOB, i jos par puta 3BOG!!!! Samo jednom i to u Subotici kada je sudio Madjarski sudija dobila sam napomenu da je pas za diskvalifikaciju.

I zasto tako? Samo zato sto je jedini u toj rasi? Ne znam ali bez obzira na titule i sampionat on nikada nije pusten u priplod.

Ne znam ali bez obzira na titule i sampionat on nikada nije pusten u priplod.

Pitnje glasi : Kolio ogdajivaca ima ovde, na ovim prostorima, a da su postigli svetske rezultate, koji bi postupili slicno? Ja znam par njih, koju su tako iskljucivali iz priploda i , na zalist, svi su propali ili propadaju kao odgajivaci. ZASTO?

Ne znam ali bez obzira na titule i sampionat on nikada nije pusten u priplod.

Pitnje glasi : Kolio ogdajivaca ima ovde, na ovim prostorima, a da su postigli svetske rezultate, koji bi postupili slicno? Ja znam par njih, koju su tako iskljucivali iz priploda i , na zalist, svi su propali ili propadaju kao odgajivaci. ZASTO?

Pa zato sto su mislili na dobrobit rase, a ne na sopstveni dzep. Najlakse je pustiti muzjaka u priplod i naplatiti parenje, ili pustiti zenku u priplod i prodati stence, a to da li ce stenad biti dobrog kvaliteta to i nije bitno (sve dok donose novac). :x

A verovatno je u pitanju ego doticnih vlasnika. Zasto bih ja priznala da imam loseg izlozbenog psa, kada imamo tolike titule koje "dokazuju" suprotno.

Jeco, ti i toja porodica ste jedan zaista svetal primer u kinologiji uopste. Daj boze da bude vise odgaivaca kao sto ste vi, kraja nam nece biti....

Dule hvala na lepim recima. Zaista bih zelela da ima vise ljudi koji ce svoje pse gledati objektivno. Ja nisam rekla da je moj pas ruzan ili tako nesto, on ce nama biti najlepsi takav kakv je, i to je deo njegovog sarma. Ali isto tako smatram da ako smo se vec odlucili da pse vodimo na izlozbe i postanemo ne samo vlasnici pasa vec i odgajivaci, onda mi sami moramo da im budemo najstroze sudije. I da i najmanju manu primetimo i samim tim da odlucujemo da li ce takav pas ici u priplod. A i sami znamo da nema psa bez barem neke male mane i da bas zbog toga svi tezimo "idealu". Pa logicno je da cemo pse pariti samo sa jos boljim psima, a ne psima koji imaju ne samo neke mane, vec za odredjenu rasu i diskvalifikacione.

A dodala bih jos i da ne bi bilo lose kada bi sudije i te retke (ili na izlozbama malobrojne) rase malo bolje upoznali. Pa makar bi mogli da znaju sa kojim manama psi mogu dobiti titulu, a koje mane su samo za cistu diskvalifikaciju.