ivanab456

Australski ovčar

Recommended Posts

Da skace i preskace :)

Koji ste transporter uzeli, plasticni ili metalni?

Kod nas u CG se od skoro u Ulcinju mogu snimati kukovi i laktovi, tako da znamo gdje cemo kad nam dodje vrijeme za to :)) Za oci cemo morati jos malo da tragamo.

Kad smo vec kod traganja bas sad trazimo ljekove za prevenciju dirofilarioze (srcani crv) koji ne sadrze ivermectin posto je on koban za aussije.

Ovo pravilo mi je doooobro poznato ;))))

Trazio sam plasticni transporter a na kraju sam se morao zadovoljiti sa metalnim kavezom :( Uglavnom jos trazim plasticni pa kad nadjem uzecu...

Planiram danas da ubacim na youtube 1 video gde skakuce :) pa cu da stavim link ovde.

Ja sam snimao ovde u Subotici, oci je valjda gledao ultrazvukom. Skipi ima malu pigmentaciju na oku , a ja sam mislio da se mozda negde udario. Tako da je sve u redu i sa ocima:) Ne trebaju mu naocare :) Ovo je inace bio probni snimak, a pravi snimak se radi posle godinu dana.

Ima ovde kod nas na buvljaku da se kupi to sredstvo protiv srcanih crva koje prenosi komarac. Ja za sada samo stavljam frontlajn.

Poceli smo sa treninzima tj. dresurom kod Silvije Kovac iz Subotice. Pocelo se sa nekim osnovama, upoznavanjem, a cilj nam je poslusnost, malo agilitia i frizbia a najvaznije je da se dobro zabavimo :)

Rasa je poreklom iz Evrope, a standardizovana je u USA u koju je dosla sa stocarima iz australije... Amerikanci se sada kaju sto je nisu nazvali Americki ovcar...

racke lep pas,nisam znao da u subaji imamo i tu rasu..

pozzz

mnogo lepi psi.Koja je razlika izmedu njih i Border colli?

Da ne trazim sad po internetu poredjenja reci cu iz mog skromnog iskustva neke razlike ,a iznecu i svoje misljenje u vezi nekih stvari...

Prvo u vezi velicine Borderi su uglavnom dosta sitniji u procentima 30-40 posto, samim tim su dosta i okretniji. Sto se tice dlake Border kako se meni cini ima za nijansu duzu dlaku od australijanca, dlaka australijanca zahteva dosta nege i dosta se linja moj australijanac ali ako se potrudimo onda stvarno i prelepo izgleda. Jednim cetkanjem ja uklonim svu prljavstinu koja se zna nakupiti kod mog psa. Dalje po izlozbama kako sam video Borderi su i malo meksi psi od australijanca koji je takodje dosta mekan naspram npr. nemackog ovcara. Znaci Australijanac je dobar pas za cuvanje dvorista tj. javljanje ali uglavnom to nije pas koji ce fizicki da zaustavi uljeza... Takodje u radu Australijanac i Border koli nisu psi za napad i odbranu bas zbog te mekanosti i tu se malo sta ozbiljnije sa njima moze postici. Sto se tice ostalih segmenata poslusnost trag ili npr agility obe rase briljiraju i skoro su bez konkurencije.

Dalje cuo sam dosta misljenja da je Border malo nervozniji od australijanca i da zahteva dosta vise rada. Moj Australijanac nije previse temperamentan i opusteniji je malo. Dok ima i dosta temperamentnijih. Ako zelite neke zesce zezancije sa Australijancom npr frizbi bolje je da je temperamentniji nego melanholik. Takodje je za frizbi npr bolje da je pas nizi jer je i okretniji tada. Moj pas je blizu gornje granice standardan i nije preokretan...

Toliko za sad ako se setim necega pisacu...

Evo konacno da se i mi predstavimo, posto je i Crna Gora dobila svog australca prije nekih 2 mjeseca :))))

Thornapple Twist of Fate ili kratko Fejt je blue-merle zenkica koja je stigla iz cuvene americke odgaivacnice Thornapple.

Sire:DKCh, Noch, Clubch. Inter.Ch, AKCCh Thornapple Cuba Blue

Dam:Thornapple Euphoria

U njenom pedigreu se nalaze neki dobro poznati Thornapple psi ukljucujuci i dva pobjednika sa Crufts-a Am Ch Thornapple Climate Controlled(2002 godine ) i Am Ch Thornapple Aftershock( 2007 i 2011 godine)

forsign.jpg

33801021594458632831160j.jpg

Puno hvala Vasiliju na fotkama (clap)(clap)

Vise detalja kasnije a fotki...cekamo naredni mjesec :)

Stigla prije 2 meseca a tek se sad javljate! Treba vas dobro nagrditi!!! :) Cura izgleda bas lepo! Mislim da ste se bas usrecili sa njom! Koliko je stara? kakvog je karaktera? Moze sledaca slika da bude glava u krupnijem planu? Pozdravljamo Skipi i ja:)

Ulijenili se preko ljeta (asleep)(asleep)

Fejt sada ima 6 i po mjeseci i uci nevjerovatno brzo.Nepresusan izvor energije :grin: , razigrana, vesela, bez straha i radoznalo prilazi svemu,po najvecoj grmljavini zeli vani da se igra(probali prije neki dan kad je bilo jako lose vrijeme, mislim da nije ni primjetila razliku), pomalo suzdrzana prema strancima.Pse obozava, na nepoznatu djecu ne obraca paznju :)

Naravno, da ne zaboravim... omiljena aktivnost :skakanje...od skakanja za lopticom do skakanja i preskakanja drugih pasa.Ima obicaj da u jurnjavi skoci na ledja Lari ( moj pasonja sa avatara), bukvalno se zadrzi par sekundi dok ova trci i opet skoci dolje....Definitivno, najcudnije sto sam do sada vidjela.Hmmm mozda da pocnem da je iznajmljujem cirkusu :giggle::giggle::giggle:

Medjutim, iako joj je skakanje omiljena aktivnost itekako zna i da bude nepomicna kada to trazim od nje.U odgaivacnici je sa njom radjen stav i izlozbeno kretanje tako da sam samo nastavila ono sto su oni zapoceli i na njenoj prvoj izlozbi, koja je bila prije nekih mjesec dana, sudija je dobro pohvalio ne samo njen izgled vec i ring dresuru....Bila je pravi mali profesionalac <3 BIS Baby 2 <3

Ono sto mi je najsmjesnije je to sto ce dobro da se potrudi da zadobije paznju nekog psa, a onda kada tom psu postane zanimljivo i kada zeli da se igra sa njom, ona ce da odseta jer joj je vec dosadilo :grin::grin: Mala lisica <3

Evo jedan portret od prije par dana...

dscn0928z.jpg

Hehehe, bas mi to nesto zvuci poznato:) Secam se kako smo cale i ja dve nedelje pravili kucicu izolovanu sa svih strana da bi se nas Skipi mogao skloniti od kise i od zime, a on po kisi bio napolju a po snegu u najvecu zimu lezao na betonu :) Sto se tice skakanja to je australijancima u krvi. Jedino pazi da je ne preforsiras, da sacuva kukove...

Fejt je bas prava srcolomka kako vidim :)

Lep uspeh tako rano. Super sto se vec lepo ponasa u ringu. Mom Skipiju fali malo ring dresure, posebno se videlo na zadnjoj izlozbi :)

Kada sam rekao na sliku iz blize mislio sam front a ne portret :) Koliko je inace stara Fejt?

Pa bas pokusavam da joj suzbijem zelju za tolikim skakanjem ali jedno je reci a drugo uraditi :oops: Ne skace kada je samnom ali sa drugim psima "leti"...

Pa evo jos dva dana pa ce biti novih fotki...

Ima vremena, malo po malo i usavrsice se Skipi....Nije da im treba mnogo da nauce :wink:

Stara je 6 i po mjeseci

Ja sam svom psu kada je imao 9 meseci radio probno snimanje kukova, bas zbog skakanja posto sam planirao da mu malo bacam loptu frizbi i malo agilitija, a i da mu malo nabijem kondiciju i srecom kukovi su u redu tako mozemo slobodnije da idemo u akciju :) Mi inace namamo priliku tj. prostor gde bih ja mogao da pustim psa da se izjuri sa drugima, tako da se malo druzi, a jako voli druge pse jedino sto nije svestan svoje velicine i snage i zna da ugnjavi pse manje od sebe, a nikako mu nije jasno zasto se ovi sklanjaju od njega :)

Sto se tice ring dresure problem je sto je nismo nesto vezbali, a trenutno je i Skipi jako zapaljen na pse i samo zeli da im pridje da dodje do nekog kontakta :)

Mogli bi mozda i da nakacite neki snimak na youtube da mozemo da vidimo malu lepoticu u pokretu, igri.

Pa lepo vam Racke kazem da dođete u moj deo grada tu pun park pasa, cak ima jedna patuljasta snaucerka koja ce se oduseviti kad vidi velikog psa jako voli sa njima da se igra.Ovde svaki dan kad dođete posle 8 sati nacicete uvek nekog .Cak i po kisi:

ps * Kammerado , kujica je prelepa

Pozdrav

Definitivno cemo morati da odradimo snimak kukova tamo negdje do/oko godine a i pregled ociju nesto kasnije jer joj je vec jednom odradjen dok je bila stene a radi se na svakih godinu dana.

Pokusala sam vise puta da ubacim po neki snimak na youtube jer imam gomilu njenih simpa snimaka ali mi ne uspijeva, obicno me izbaci a ja nemam vremena ( a i zivaca) da ponovo pokusam :( Ali dobro, opet s vremena na vrijeme pokusam da ubacim pa cim uspije postavljam link ovdje :)

Za to vrijeme evo jedan snimak njenog PREDIVNOG oca Kube :inlove::inlove:

Odlicno bi bilo za Skipija kada bi se druzio sa psima svih uzrasta i velicina, mi se zabavljamo sa Vajvasovim( clan na forumu) 5-6 mjesecnim stencima i odraslim gonicima, sa moje dvije cure (Lara, polusarplaninka i Luna sarplaninka) u setnji sa azijatima, bulterijerima, foxicima, boxerima, roticima... svih boja i velicina (party)

Da iskoristimo da ubacimo jos koju fotku.

Ova je od prije neko vece nakon kupanja....prispavalo joj se |-)|-)|-)

dscn9910k.jpg

Hvala igor&puli :)

Sad mi je tesko da se odlucim koju fotografiju da postavim (whew) Imam toliko slatkih fotki :inlove::inlove: Evo jedna iz Amerike kada je imala 2 mjeseca I jedna iz Crne Gore par mjeseci kasnije, kratko po dolasku.

dsc0090fz.jpgdscn1803jk.jpg