ivanab456

Australski ovčar

Recommended Posts

Prvo se pozalim kako vas nema a onda ja nestanem :oops::oops::oops:

Cccccc nije lepo od tebe :P Jedino te sad spasava to crvenilo na obrazima :)

Preko interneta, razgovora sa odgaivacima, hendlerima i vlasnicima.Pokupila sam sve sto se moglo pokupiti posto vec par godina unazad skupljam informacije o njima i uz malo srece uskoro ce mi se pridruziti jedna zenkica ali otom potom, da ne ureknem :X

Ti se bas temeljno pripremas za australijanca. A moze li se znati odakle i koje stene ti je zelja da nabavis?

Bice fotki, zasad mi net radi katastrofa pa mi je postavljanje slika nocna mora a imam lepih slika i sa izlozbi. A i moram da se pohvalim Dzeki je za sad osvojio 2xCAC, 1xCACIB, 1xBOB a do kraja leta idemo na jos izlozbi pa ce biti nadam se i sampion Srbije a dogodine i internacionalni :grin: E to su tako bila lepi planovi jos da vidimo da li ce se ostvariti (nod)

Inace Dzekonja je lud k'o struja , naucio sam ga i razno razne zezancije pa cu postaviti i to na you tube

Cestitke na uspesima. Dzeki je bas zaredjao titule! Uskoro ce imati i konkurenciju od moga Skipija, posto planiram da ga sad na leto izvedem na prvu izlozbu! :)

Lepo lepo! Jel pala neka titula? Vi ste bas ozbiljno krenuli po izlozbama?

Dzeki fino izgleda! Da li si ga mozda merio? koliko kila ima?

Ovde je ostvario CAC i CACIB u razredu intermedia, tako da nam treba jos 2 caca i 2 caciba za sampiona Srbije i internacionalnog sampiona . Vise idemo po izlozbama da se razbije monotonija nego zbog nekih rezultata, oni dodju onako usput.Eto morao sam da kupim kera da me malo provede po svetu :). Dosao bi i malo do Subotice ali sam prodao kola pa kad budem kupio drugi auto eto mene i tu na neku CACIB izlozbu. Sto se tice kilaze merili smo se dok je imao 24 kile a sad smo tezi od 120 kila koliko meri kucna vaga pa ga nisam merio vise, ali tu je negde oko 30 kg. Moracu da nadjem neku vagu gde moze da stane sam.Poprilicno je sirok i ima jaka ledja i grudi, debele misicave noge a bogami i dlake ima na kile. Ima prelepu dlaku na grudima i nogama al bogami ne znam kako ce da prezivi ovo leto, prokuvace ispod krzna :) Sto je stariji , sve se vise vezuje za mene i gde god da idem moram da ga vodim, otkacena rasa totalno :)

Moj sada ima 9 meseci i 23 kile. Vodio sam ga na jezero da se malo kupa i kada se skvasi izgleda bas mrsav. Ali svi mi kazu da to tako treba i da je taman. Ako budes dolazio za Suboticu mogli bi da se vidimo! I meni se cini da se moj Skipi vise vezuje za mene kako prolazi vreme. Sve teze ide od mene kada smo negde na livadi i kad nije na povodcu... U dvoristu cesto se nasloni - zalepi za moju nogu i tako ide pored mene. Cesto mi se zavuce izmedju nogu da se mazi...

Sto se tice slika bice nesto uskoro.

Jako je lep, ima lepu dlaku oko vrata s tim da ce mu jos porasti pogotovo pre sledece zime tako da ce sledece godine sav biti u fulu. ima i jake kosti, nabacice jos koju kilu dok ne napuni godinu dana. Sve u svemu bas lep pas. Probaj neku dresuru sa njim , sad jako dobro prihvataju nove stvari. ukucaj na jutjubu kikopup, to je jedna devojka koja dresira pse i jako je zanimljivo, ja sam Dzeku naucio par stvari i veoma je brzo prihvatio. Spremi neku hranu koju jako voli , naoruzaj se strpljenjem i isplatice ti se kad vidis rezultate. Postavicu na youtube sta sam naucio ovog mog magarca.

Ti se bas temeljno pripremas za australijanca. A moze li se znati odakle i koje stene ti je zelja da nabavis?

U medjuvremenu sam bila par puta na listi cekanja za stene ali su bile ili samo 2 zenkice u leglu, ili nisu bile prirodno bez repa (nbt) a ja sam htjela nbt jer je tada postojala zabrana izlaganja kupiranih pasa u CG. Pocetkom ove godine zabrana je ukinuta (party)(party)(dance)(dance):cheer::cheer:(drinking)(headbang) tako da sam mogla da se bacim i u potragu za kupiranim stenetom i eto sad cekamo da vidimo dal ce zenkica koju sam odabrala biti show.....Drzite nam fige :wink::wink:

tvidy :arrow: ako budete na youtube izbacili snimke postavite nam link ovdje da mozemo pratiti Dzekija :) Cestitke na ostvarenim rezultatima :)

racke :arrow: Nove fotke su predivne...Vidim poceli ste da se spremate za izlozbe :)

U medjuvremenu sam bila par puta na listi cekanja za stene ali su bile ili samo 2 zenkice u leglu, ili nisu bile prirodno bez repa (nbt) a ja sam htjela nbt jer je tada postojala zabrana izlaganja kupiranih pasa u CG. Pocetkom ove godine zabrana je ukinuta (party)(party)(dance)(dance):cheer::cheer:(drinking)(headbang) tako da sam mogla da se bacim i u potragu za kupiranim stenetom i eto sad cekamo da vidimo dal ce zenkica koju sam odabrala biti show.....Drzite nam fige :wink::wink:

tvidy :arrow: ako budete na youtube izbacili snimke postavite nam link ovdje da mozemo pratiti Dzekija :) Cestitke na ostvarenim rezultatima :)

racke :arrow: Nove fotke su predivne...Vidim poceli ste da se spremate za izlozbe :)

Koliko ja znam jedan broj stenaca se radja sa repom a jedan bez. Meni su nekako sladji bez repa. Ti bas oces takvog i to da bude zenka? Ciljas na show zenku ili i neke radne predispozicije? U svakom slucaju drzimo fige da se sto pre usrecite sa australijancem po vasem ukusu i verujem da se necete pokajati. Evo Tvidy i ja se nismo pokajali :)

Sto se tice izlozbi Skipi je ucestvovao u nedelji na CACIB Subotica i uzeo prvaka razreda mladih :) Sudija je bio Dusan Rodic i u opisu kaze da je pas dobre predispozicije i dobro prezentovan u ringu. Ja sam presrecan kako je bilo. Ne samo zbog rezultata vec zato sto nam je bila prva izlozba, ja nisam bio nikada na izlozbi, vec i zbog toga sto smo se super proveli. Skipi se odlicno ponasao iako je bilo bas dosta pasa oko njega. Bio je smiren i poslusan. Cini mi se da je Skipiju bilo lepo i da voli da se pokazuje i zbog toga planiramo na jos izlozbi.

Inace skipi je bio sam u razredu mladih. Od australijanaca bila su dva psa iz madjarske muzjak: Tabmark's Diamond Mine u intermedia razredu i zenka: Bleuroyal Destined For Fame ( zenka od Thornapple pasa) Ova dva psa su bila dosta manja od Skipija, zenkica je bila duplo manja. Skipi je inace oko 54 cm visok u grebenu i oko 24 kg ima sada. Zenka je dobila komentar od sudije da je dosta slabije konstitucije. Ova dva psa su inace bila odlicno prezentovana i jako lepe dlake. Muzjak je bio takodje blue merle kao i moj pas i dobio je i prvaka rase. Cestitamo!

Sto se tice sudjenja nisam bas zadovoljan jer je sudija dosta manje vremena posvetio australijancima nego nekim drugim rasama. Npr nemackim ovcarima i komondorima... Ja sam ocekivao da ce gledati kretanje psa a on je samo trazio stavljanje psa u stav i to je to. Takodje u Junior best in show kada smo trcali u krug sa psima nisam se jos ni zaustavio a sudija je vec podelio trece i drugo mesto. Izgleda je to islo laganica na pocetku izlozbe a pri kraju se zbrzalo...

Koliko ja znam jedan broj stenaca se radja sa repom a jedan bez. Meni su nekako sladji bez repa. Ti bas oces takvog i to da bude zenka? Ciljas na show zenku ili i neke radne predispozicije? U svakom slucaju drzimo fige da se sto pre usrecite sa australijancem po vasem ukusu i verujem da se necete pokajati. Evo Tvidy i ja se nismo pokajali :)

Da, jedan broj stenaca se radja sa repom, jedan bez repa a opet, moze biti i stenaca kojima rep nije citav tj. nema samo vrh repa ili polovinu itd.

Ja sam iskljucivo bila za show zenkicu, drugo nije dolazilo u obzir a sto se tice kupiranja i meni su mnooogo ljepsi bez repa i nekako mi je pravi aussie - aussie bez repa.Naravno, znam da cinjenica dal ima rep ili ne nema nikakve veze sa kvalitetom psa kao ni sa tim da li jeste ili nije rasan.Sigurna sam, da mi se pruzi prilika da uzmem neko stene sa repom iz neke kombinacije koja mi se mnogo svidja, da bih presla preko toga i uzela stene jer je kvalitet bitniji od toga da li ti pas ima rep ili ne.

Cestitke na rezultatu :))) Dal ima fotki? Mislim da moderatorima nece smetati fotke sa izlozbe (wasntme)(wasntme)

Zenka mi je poznata, tj njeni roditelji ali muzjaka ne znam.Ko je vlasnik psima?Pretpostavljam da su oba istog vlasnika? Cudi me to za zenkicu jer joj je otac LaDew dao neke zaista sjajne pse a iz istog legla su odgaivaci zadrzali cini mi se 2 ili 3 steneta i jedno koje je u suvlasnistvu sa Thornapple...

Sto se tice visine, uvijek mi je bilo cudno ,ne samo za australce vec i za druge rase, kako to da postoji jedan standard a opet na internetu mozes naci 100 verzija....negdje je visina do 49 cm, negdje do 52-3cm a opet je prava visina za muzjake od 51 do 58 cm s tim sto se ne smije staviti visina psa iznad kvaliteta...

P.S.Ne mogu da postavim neke simpa fotke sa australcima :(:(

Da, jedan broj stenaca se radja sa repom, jedan bez repa a opet, moze biti i stenaca kojima rep nije citav tj. nema samo vrh repa ili polovinu itd.

Ja sam iskljucivo bila za show zenkicu, drugo nije dolazilo u obzir a sto se tice kupiranja i meni su mnooogo ljepsi bez repa i nekako mi je pravi aussie - aussie bez repa.Naravno, znam da cinjenica dal ima rep ili ne nema nikakve veze sa kvalitetom psa kao ni sa tim da li jeste ili nije rasan.Sigurna sam, da mi se pruzi prilika da uzmem neko stene sa repom iz neke kombinacije koja mi se mnogo svidja, da bih presla preko toga i uzela stene jer je kvalitet bitniji od toga da li ti pas ima rep ili ne.

Cestitke na rezultatu :))) Dal ima fotki? Mislim da moderatorima nece smetati fotke sa izlozbe (wasntme)(wasntme)

Zenka mi je poznata, tj njeni roditelji ali muzjaka ne znam.Ko je vlasnik psima?Pretpostavljam da su oba istog vlasnika? Cudi me to za zenkicu jer joj je otac LaDew dao neke zaista sjajne pse a iz istog legla su odgaivaci zadrzali cini mi se 2 ili 3 steneta i jedno koje je u suvlasnistvu sa Thornapple...

Sto se tice visine, uvijek mi je bilo cudno ,ne samo za australce vec i za druge rase, kako to da postoji jedan standard a opet na internetu mozes naci 100 verzija....negdje je visina do 49 cm, negdje do 52-3cm a opet je prava visina za muzjake od 51 do 58 cm s tim sto se ne smije staviti visina psa iznad kvaliteta...

P.S.Ne mogu da postavim neke simpa fotke sa australcima :(:(

Meni je sasvim normalno da neko voli vise bez repa a neko sa repom iako je potpuno ista rasa. Neko voli duzu dlaku neko kracu itd.

Hvala na cestitci, ima par fotki ali sve od pozadi slikan pas, slikao je moj mladji brat koji nije nesto strucan... :)

Vlasnik oba psa je gospodja Rozosos Eszter, Ona je i odgajivac muzjaka, a odgajivaci zenkice Blueroyal, koja potice od Thornapple pasa su neki spanci... Inace otac zenkice je Thornapple Code Red a ne LaDew ? A majka je Thornapple Peachy Keen. Sto se tice visine ovde na temi pise:

Standard Kennel Kluba Amerike od 01.01.1993.

Visina:

Preferirana visina za mužjake je 51 - 58,5 cm (20 - 23 inča), a za ženke 45,5 - 53,5 cm (18 - 21 inča). Kvaliteta ne bi smjela biti žrtvovana nauštrb visine.

Kao sto sam i napisao moj Skipy sa 9 meseci ima oko 54 cm. Muzjak iz intermedija razreda nema vise od 50 cm a zenkica koja je izlagana u razredu zrelih je bas niska i sitnija otprilike je konstitucije kao border koliji tj. ljudi koji su izlagali australijance imali su jos 3 ili 4 border kolija i ova zenka je tu njihove velicine. Takodje sudija je rekao za nju da je nesto slabije konstitucije... Sto se tice kvaliteta dlake i drugog tu nema sta da kazem niti sam veliki poznavaoc , ali meni su ti psi izgledali odlicni, bas dobro negovani, ali gledajuci mog psa I tu zenkicu bas je drasticna razlika... E sad sta se tolerise ceni to sudije znaju i savezi preporucuju... Ja ne kazem da je ta visina mana posto ne znam ni sam tj. ne znam sta sudije tolerisu... Mislim da je ta kujica dobila dobru ocenu, ali nisam siguran... ja sam inace bio pored ringa odmah pored satora od ljudi koji su izlagali ove pse pa sam dobro mogao da osmotrim sve pse. Nisam ih bas slikao jer bi to bilo neumesno kao da ih spijuniram , jer ipak smo mi bili konkurencija...

Samo sto otkucah izgasi mi se internet po ko zna koji put u zadnjih desetak dana :mad::mad:

LaDew je nadimak psu, tako ga zovu a ja nemam obicaj da napisem citavo ime psa vec samo nadimak ako mi je poznat...my bad :oops: Kao sto kad se pomenu Diablo, Shamba, Cruzan, Cuba, Deuce zna se tacno koji je pas u pitanju...

Odgaivacnica Bleuroyal je iz Chilea i vecina njihovih pasa je Thornapple...

Bas prije nego sto sam napisala prethodni komentar, bacila sam pogled na standard na prvoj strani , da vidim da li sam kada sam ga postovala stavila "pogresni" jer je nevjerovatno koliko dezinformacija ima sto se tice visine...Ipak je najsigurnije otici direktno na sajt akc i saznati...

Sad sam bacila pogled na rezultate i zenkica je dobila Cac i Bos a muzjak je bio BOG 2. Pokusacu da nadjem fotke sa izlozbi pa da postavim

E bas si potkovana teorijski :) Jos samo i sebi da izaberes neko stene od tih sampiona :) Evo gledao sam i ja malo na internetu i nema jos slika sa izlozbe...

Evo fotka BIG 2 , to je sve sto imaju a ja sam se radovala sto ce biti fotki ausija...

Tabmark's Diamond Mine BIG 2

24984021830493818764210.jpg

Al dobro jos malo i novi mjesec pa ce ponovo fotke :))) Kako tece Skipijeva obuka?

Kao sto rekoh nisam hteo da slikam ove madjarske pse jer su ljudi bili na 2 metra od mene i nisam hteo da ispadne da spijuniram. Inace par ozbiljnijih fotografa je slikalo Skipija, pa se mozda pojave neke slike...

Muzjak Tabmark's Diamond Mine BIG 2 je bio u intermedija razredu i dobio je prvaka rase. Inace ima dosta bujniju dlaku od Skipija i bas je bila lepa i negovana. Jedino mi se nije svidelo kod njega sto je na zadnjim nogama nazad iznad sapa imao bas velike zastavice, onako dosta bujniju dlaku koju su i cesljali pre nego sto se izlazilo pred sudiju... Nisam video na onim slikama vrhunskih australijanaca koje je Kamerado postavila da je neki imao tako velike i bujne zastavice na zadnjim nogama...

Sto se tice obuke mog psa-Skipija bili smo na prvom casu kod profesionalca pre nedelju dana. Trudicemo se da uradimo stvari koje su meni interesantne a da ne bude maltretiranje za psa, tj. necu ga forsirati na stvari koje mu ne idu... Odlucio sam se na obuku sa profesionalnim dreserom da ne bih ja napravio neke greske i pokvario psa koji stvarno zasluzuje i kao rasa a ovaj moj i kao jedinka da mu se omoguci da iskaze svoj potencijal... Najbitnije je da se malo izadje u prirodu, nesto nauci i da se dobro zabavljamo...

Kamerado: da li ste vi razmisljali o nekoj obuci?

Inace malo su me razocarali border koliji koje su doveli ti madjari, tj bili su mi tako nezni slabasni a jedan se par puta bas uplasio kada ga je hendler cetkao tj. uplasio se kada je ovaj par puta prsnuo fajtalicom da mu ovlazi dlaku. Bas mi je izgledao jako plasljiv.

Pa dobro, ipak je pas stariji od Skipija.Ima vremena, "popunice" se i on. Nadam se da ce negdje iskociti Skipijeve fotke :)

Sto se tice gruminga, sve zavisi od vlasnika, odgaivaca ili grumera kako ce ga srediti.Neko ide na sto prirodniji izgled sa sto manje upotrebe makaza, neko ih koristi vise.Bas cu pokusati da ponovo pronadjem par snimaka na youtube-u koji se ticu gruminga aussija.Nisu to neki extra snimci ali pokazuju bar neke osnove.

Drago mi je sto se Skipijevoj obuci pristupa ozbiljno a opet u skladu sa tim koliko je star (tj.mlad :) )Na kraju krajeva, najvaznije je dobro se zabaviti i uzivati u vremenu provedenim sa njim.

Ja licno, nemam u planu nikakvu specijanu obuku, bar dok ne odraste i dok se ne razvije. Radicemo na onom sto je najvaznije a to je socijalizacija ( i to sa uzivanjem i bez zurbe) ,navikavanju na buku, guzvu, pse (ukratko sve i svasta), samo osnovne komande iz poslusnosti i priprema za izlozbe.Upravo taj prvi period je najbitniji.

Zanimljiva pozadina (lol) Kad cemo vidjeti prednji dio? :)

Salu na stranu, vidim da je Skipi veoma fokusiran na hendlera.Pametan kucov :) Mnogo mi se vise svidja kada se sa ausijem radi free stav i kad smo vec kod toga, da li radite sa njim pored free stava i namjestanje? Sta je sudija rekao za Skiponju?

Zanimljiva pozadina (lol) Kad cemo vidjeti prednji dio? :)

Salu na stranu, vidim da je Skipi veoma fokusiran na hendlera.Pametan kucov :) Mnogo mi se vise svidja kada se sa ausijem radi free stav i kad smo vec kod toga, da li radite sa njim pored free stava i namjestanje? Sta je sudija rekao za Skiponju?

Rekoh da imam slike samo od pozadi :) Da dosta me gleda, to je veoma bitno za obuku... Ja sam vezbao free stav a namestanje sam ostavio za dresera jer je on bas specijalista za to, pa ja nisam hteo da sam nesto radim da ne zbunjujem psa. Samo mi se organizacija za dresuru malo oduzila jer nisam dugo mogao da nabavim transporter.

Sudija je bio Dusan Rodic i u opisu kaze da je pas dobre predispozicije i dobro prezentovan u ringu.

Inace da se vratim na jedan od tvojih prethodnih postova i da kazem da mi se svidja nacin na koji planiras da radis sa stenetom dok je jos mlad. I po meni je najbitnija socijalizacija od prvog dana kad stenac dodje kod vas. Najbolje je odraditi dobro taj deo na vreme i uspostaviti dobar kontakt sa psom, a posle izlozbe i dresura ce mnogo lakse ici a bice vam i zabavnije i bez stresa sto je najvaznije.

Ja sve sto sam radio, radio sam u skladu sa starosti psa i jako sam pazio da ga ne isforsiram. Displazija laktova ili Kukova moze biti problem kod ove vrste pasa i treba paziti.

Ja sam inace nosio svog psa na probno snimanje kukova i pregled ociju i za sada je sve ok :))) Na snimanje kukova sam se odlucio jer je to jako aktivna rasa i ja nisam zeleo da ga forsiram ako mu zdravlje nije potpuno dobro... Sada Skipi moze da Skace :)