majadimitrijevic

Bobtail- Stari engleski ovcar

Recommended Posts

Smatrala sam da i o ovoj plemenitoj i prelepoj rasi treba da se kaze nesto pa sam pronasle neke zanimljive i potrebne podatke kako bi se ova divna rasa sto vise priblizila svima.

Poreklo:

Staroengleskog ovčara zovu bobteil, a u Engleskoj je poznat već vekovima. Veruje se da je nastao sparivanjem brijarskog ovčara s ruskim ovčarom, koji je genetski povezan s mađarskim ovčarom. Neki primerci ove vrste nalaze se na slikama koje je naslikao Gainsborough 1771. Klub je za ovu vrstu utemeljen 1888; a standard se do tada vrlo malo izmenio. U prošlosti su ga koristili kao goniča goveda ili za čuvanje stada ovaca. Početkom 18.veka goniči su bili oslobođeni poreza, a repovi su im podrezani kao znak raspoznavanja. Tako su dobili naziv "bobtail". U novije vreme vrsta je jako popularna, a pas je omiljen i kao pratilac.

Neki smatraju da potiče od dlakavog ruskog psa zvanog "ovčarka", koji je doveden u Veliku Britaniju na baltičkim brodovima; drugi misle da se radi o bliskom srodniku brijaskog ovčara ili bergamskog ovčara; treći, opet, u njemu vide i krv pudle ili škotskog hrta (deerhound).

Snažan, kompaktan pas, potpuno simetričan. Ne sme odavati utisak psa na dugim nogama, bogato odlakan po čitavom telu. Mišićav pas, snažnog tela, inteligentnog izraza. Prirodni izgled se ne sme menjati šišanjem.

KARAKTERISTIKE

Veoma snažan pas, lagano uzdignute leđne linije, telo ima oblik kruške kada ga gledamo odozgo, korak je tipično medvedast kada ide kasom ili hoda. Lavež je vrlo zvucan.

NARAV

Poslušan pas stabilne naravi. Vrlo veran bez znakova nervoze ili neopravdane agresivnosti.

GLAVA

Glava i lobanja: Proporcionalna veličini tela. Lobanja široka i četvrtasta. Dobro zaobljeni očni lukovi. Fino izražen stop. Vilica snažna, četvrtasta i tupa, dužine otprilike polovine glave. Nos velik i crn. Nosnice široke.

Oči: Postavljene dosta široko, tamne ili plave. Svijetle oči su nepoželjne. Poželjna pigmentacija oko očiju.

Uši: Male, nošene priljubljene uz glavu

Zubalo: Zubi snažni, veliki i ravni. Makazasto zubalo, snažne vilice sa savršenim, pravilnim i potpunim makazastim zubalom, tj. da gornji zubi lagano preklapaju donje. Klještasto zubalo se tolerise.

VRAT

Poprilično dugačak, jak, lagano povijen.

UDOVI

Prednje noge: Potpuno ravne, snažnih kostiju, držeći telo dovoljno daleko od zemlje. Laktovi priljubljeni uz prsni koš. Ramena dobro položena prema natrag, šire se od grebena prema vrhu plećnih zglobova. Gruba ramena nepoželjna. Pas je niži u grebenu nego u slabinama.

Zadnje noge: Slabine vrlo snažne, široke i zaobljene; noge snažne i mišićave, bedro dugačko i dobro razvijeno, koleno naglašeno, pete niske. Spreda gledano, pete bi trebale biti ravne, šape nisu zaokrenute ni prema unutra ni prema van.

Šape:Male, okrugle i zbijene; prsti dobro zaobljeni, jastučići skupljeni i čvrsti. Peti prsti se odstranjuju.

TELO

Prilično kratko i kompaktno sa dobro savijenim rebrima i dubokim i snažnim prsnim košem.

REP

Kupiran ili prirodno kratak.

Nekupiran - ne ističe se u stavu, nisko nasađen, nikad zakolutan ili nošen preko leđa, nema vidljivih previjanja linije. Dobro odlakan obilnom, oštrom dlakom.

KRETANJE

Kada hoda, izgleda kao medved gledan spreda. Kada kaska, iskorak je dugačak i snažan a noge idu potpuno ravno u smeru kretanja.Galop elastičan. Kada idu polako neki psi imaju devin korak. U kretanju, glavu drže u prirodnom malo spuštenom položaju.

DLAKA

Gusta, oštra, nije ravna nego valovita i ne smije biti kovrdzava. Podlaka ne propušta vodu. Glava dobro odlakana, uši su srednje prekrivene dlakom, vrat kao i prednje noge dobro odlakani. Zadnji deo još jače odlakan nego ostali deo tela. Kvalitet i gustoća dlake su važnije od same duzine.

BOJA

Sve nijanse sive, sede i plave. Telo i zadnje noge su u jednoj boji sa ili bez belih "čarapa". Bele mrlje u sivoj dlaci ne treba poticati. Glava, vrat, prednje noge i donji deo trbuha su beli, sa ili bez sivih oznaka. Smeđe nijanse nepoželjne.

VELIČINA

61 cm i više za mužjake, 56 cm i više za ženke. Tip i simetrija su vrlo važni i ne smeju se žrtvovati samoj veličini.

GREŠKE

Svako odstupanje od gore navedenog treba smatrati manom, te ocenjivati proporcionalno veličini greške

N.B.

Mužjaci bi trebali imati dva proporcionalna, potpuno spuštena testisa.

Bog je stavio dlaku ispred očiju Bobteila "da ovaj ne vidi greške onih koje voli".

Ova rečenica je internacionalni moto ljubitelja ove pasmine i predstavlja dušu Bobteila - DOBRA DUŠA! Staroengleski ovčar je jedan fantastičan pas koji osvaja svakoga ko ga jednom vidi.

Ako pomislite na pse kod kojih ne uspevate razlikovati glavu od zadnjeg dela, na psa koji će "zalepiti" svoje prljave šape na vaše grudi i ostaviti znak... to je Bobteil, ali znajte, ako uspete prepoznati glavu i podignete dlaku, videcete dva velika oka, najbistrija, najsimpatičnija i najsvjetlija koja ste ikada mogli zamisliti. Voleti Bobteila je jednostavno.

Za njegov opis upotrebljeno je čak šest prideva: jak pas, kompaktnog izgleda, velike simetrije, mišićav, robustan i zbijen (masivan).

Tipičan predstavnik se nameće na jedan specifičan i nezamjenljiv način. Kad hoda pomjera levu prednju i levu zadnju nogu istovremeno. Ovaj hod je karakterističan kod malo psećih rasa, a karakterističan je za mnoge divlje životinje, pa i medveda (još jedna sličnost sa Bobteilom).

Njegov kas je dug i izgleda kao da lebdi, a bez zamora može preći velika rastojanja zahvaljujući jakim zadnjim nogama i šapama, kao i solidnom prednjem delu. Što se galopa tiče, retko je sresti psa koji galopira tako elastično i prirodno.

Uz veliku simpatiju koju ovaj robusni i dlakavi pas povlaci za sobom, zajedno sa prašinom i zemljom koju svakodnevno pokupi, ima i puno drugih karakteristika koje ga svrstavaju u red savršenih pasa.

Živahan je, umiljat do besvesti, druželjubiv, sjajnog karaktera, što vam omogućava da mu bez ikakvog straha poverite štene od dvadeset dana, malo mače ili dete staro par meseci.

Iako je velikog i čupavog (strašnog izgleda), nećete naći slađeg, pristojnijeg, a jako teško i većeg šeprtlju od Bobteila.

U svojoj postojbini je izuzetno popularan zbog brižnosti koju pokazuje prema tek ojarenim jarićima. Pažljivost koju mnogi upoređuju sa majčinskom ljubavlju.

Neke osobe koje nedovoljno poznaju, a nikada nisu imale Bobteila, sklone su tvrdnji da on ima jedino ulogu igračke, te da nije u stanju obraniti ni gazdu, ni kuću, ni stado. To nije točno. Bobtail je dobar čuvar, a oštar je samo prema zlonamernima (setimo se samo da je Bobtail u svojoj prošlosti branio stada i od vukova i od medveda). U suštini je to poverljiv i druželjubiv pas, a instinkt i natprosečna inteligencija omogućavaju mu da oseti zlonamerne.

Mada deluje kao fraza, svako ko želi nabaviti Bobtaila mora imati u vidu da je njemu ljubav važnija i od hrane

A napokon da neko zapocne ovu temu. :mrgreen: :mrgreen:

Majo, pas ti je stvarno lep. Kako se zove ...koliko je star...itd...

Pricaj nam malo o rasi.Tvoja iskustva :?: kako se ponasaju,kakvi su sa porodicom :?:

Hvala puno. Suzi je stara 10meseci i vrlo je umiljata i plasljiva curica, kao da joj je tri meseca. Moje licno iskustvo sa ovom rasom je izvanredno, imala sam muzjaka pre Suzi koga su na zalost zli ljudi otrovali iako je bio samo godinu dana star :cry:

Muzjaci imaju izrazeniji karakter i jesu tvrdoglavi, ali su velikog srca, zavisi kako se sa njima radi. Hektor je bio pravi ljubimac kuce, uzeli smo ga sa malo vise od mesec dana i bio je vise vezan za nas nego za druge pse. On je bio fenomenalan pas, odan, velika maza i ako je znao da mnogo sto sta radi na svoju ruku. Nije ni lajao, nikada zarezao...samo je voleo da svom svojom tezinom i duzinom skoci na nekoga kog voli, a to je trebao izdrzati na nogama :D :D. U Nisu postoji jedan bobtail za kog odgovorno tvrdim da je bolje vaspitan nego vecina danasnje dece. To je milina da se vidi, kako je on odan i privrzen svom gazdi, a to samo pokazuje koliko veliko srce imaju i koliko su poslusni.

Zenke su druga prica...Suzi je maza, razmazena jedna devojcica koja ne izlazi ujutru iz kreveta dok se ne pomazi bar dobra dva sata :D . Jesmo mi malo krivi za to, ali posle loseg iskustva sa Hektorom nju cuvamo kao malo vode na dlanu.

Jako su plasljivi, od svega se plase, i manjih pasa, cudnih zvuka, nepoznatih ljudi. Suzi se plasi decijih kolica i postanskih sanducica. To nikako ne znaci da ne znaju da se odbrane ili da ne reaguju ako je gazda u opasnosti. Vizuelno jesu veliki, i nekim ljudima odbojni zbog mnogo dlake i moje licno misljenje je da zbog velike kolicine dlake ljudi izbegavaju da ih cuvaju...linjaju se i ostale price, ali to nije istina. Njima mnogo malo dlake opada, najvise opada tj.ostane na ceslju kada se sredjuju. Samo je potrebno redovno cesljati, nekoliko puta nedeljno i sve ce biti ok. Ako se zapostavi dlaka, ucebaju se i onda je problem i za njih i za vlasnike, vise je posle oko sredjivanja, a i pas se maltretira. Ovako ako volite svog ljubimca, a njih je nemoguce ne voleti, redovno cete ga i sredjivati i vi i on srecni.

Pored svega najvise im je potrebna ljubav vlasnika, pate kada ostanu sami, niz ulicu zna da se cuje njihov jauk kad odlazite negde, ali vas zato svakog dana docekuju neverovatno srecni.

P.S. Drago mi je da se neko odazvao na ovu temu, vec sam se zabrinula da se nikome ne svidja ova divna rasa.

Ako vas nesto konkretno interesuje o rasi ja sam tu da odogovorim

Ma ja obozavam ovacarske pasmine

pa kako onda da se nejavim kad imate tako lepu Suzi :D :D ...Imate li slike kad je bila beba ..

A to sto se nejavljaju drugi je zato sto nema puno vlasnika Bobailova ......(barem mislim)

i da od mene mozete ocekivati tacu uvek da se javljam .. :mrgreen: :mrgreen:

pozzdrav od igora

Preslatka je, ali stvarno! To je moja ne ispunjena zelja, da imam bobtaila...bice i to valjda jednog dana! :D

Sve pohvale za Suzi i za tebe sto si tako dobra vlasnica! :mrgreen:

Tesko mi je i da gledam ove lepe slike. Ja sam imao ovakvo divno stvorenje do pre tri godine... Tesko da postoji umiljatiji i privrzeniji pas. Bar je Ajk bio takav, a imao sam pored njega i staforda i dobermana. Moje iskustvo sa ovom rasom je vise nego ocaravajuce, a ono sto bi posebno izdvojio je da su ovi psi savrsenog zdravlja. Gotovo da nije ni video veterinara. Jedino me tesi sto je imao lep i dug zivot....... ...Nekako vam zavidim.... Pozdrav svima!

Bas mi je zao Ajka...ali verujem da je za svog zivota pruzio dovoljno neznosti i ljubavi. Prosto se ne zna da li je teze rastati se od mladog psa koji je kratko bio u covekovom zivotu i izgubio zivot zbog zlobe ljudi ili kada nas napusti posle mnogo godina kada je vec sastavni deo nasih zivota :cry: . Jako su teske te stvari za preboleti

Suzi je jedna razmazena bebica, koja je veliki folirant i ne moze mnogo da istrpi, tako da smo mi cesto posecivali veterinare zbog svakakvih sitnica, ali je i takvu neizmerno volimo.

Kako se Ajk slagao sa dobermanom i stafordom, mislim oni su malo hiperaktivnije rase. bobovi su flegme?

Kad je zdravlje u pitanju, ponavljam, ja sam zaista bio fasciniran. Ceo zivot imam pse i nisam imao ni sa jednim toliko lepo iskustvo. Sto se tice odnosa sa ostalim psima, dok sam imao staforda i njega zajedno, tu se zaista znalo ko je bio gazda. Mada kada sam uzeo Ajka staford je vec imao 7 ili 8 god. (ne secam se tacno, bilo je bas davno. To je bio prvi staford u Srbiji) a kasnije sa dobermanom je doslo i Ajkovih 'pet minuta' posto je tada imao vec oko 3 god. Sve u svemu sa svima se lepo slagao. Nisam imao bas nijedan incident. A moram da naglasim da su to zaista hrabri psi, iako deluju sto ti kazes kao igracke.

Pozdrav za tebe i tvoju Suzi i nadam se (znam) da ce te uzivati jedna u drugoj...

caooooo,konacno da ozivi tema bobteil na ovom forumu................

drago nam je da se promovise rasa i to bas na pocetku sa suzi ...

puno pozdrava

ivan i aleksandra

Ehejhej...caos :D

evo promovisem ti pse, a tebe kao iskusnog odgajivaca nema nigde :D

Ajde ne budi lenj nego postavljaj slike Suzine mama, Bensona i male prinove da vidimo :D

Pokusavam ali nemogu da prikacim slike. :!: :!:

idete li na cacib bg 14 februara :?:

Ehejhej...caos :D

evo promovisem ti pse, a tebe kao iskusnog odgajivaca nema nigde :D

Ajde ne budi lenj nego postavljaj slike Suzine mama, Bensona i male prinove da vidimo :D

Pokusavam ali nemogu da prikacim slike. :!: :!:

idete li na cacib bg 14 februara :?:

sliku morate negde uplovdovat (ja bih vam preporucio Tiny pic)... pa stisnete u porici img (to vam je gore)

i posto ste uplovdovali sliku pre onda kopirate kod slike za forume kad to uradite vratite se u odgovor kad ste sisnuli znak od pre izace vam ovaj znak onda u mesto između ta dva znaka stavite kod koji ste kopirali . i to vam je to

Suzi jos uvek nismo vodili na izlozbe, cekali smo da preraste tih devet meseci pa onda. Tako da krecemo od ove sezone da se pojavljujemo.

Ivane ne verujem da cemo u BG posto mislim da ce tada biti vreme za teranje :D

Mozda ce malo kasniti teranje :roll: :lol: :lol:

Bilo bi super da se vidimo tamo ja idem samo sa Bensonom ako budete vi isli,mozda dodje njen brat iz hr :wink:

Ja sam inace vlasnica jedne prelepe zenkice bobteila, zove se Rona, trenutno ima stence :D . sedam decaka i jedna devojcica.

Inace Majo mi smo "prijatelji" na Fb-u.Nekako se ne snalazim najbolje sa ovim pisanjem vec sam neku poruku slala- koja ko zna gde je zavrsila. Zato sada pisem ovako sturo, nesto i nemam vremena. Inace i moja zamisao je bila da zapocnem ovu temu o Bobicima, nema smisla TAKVI psi a da ih nema u BK. :cry:

Veliki pozdrav uz zelju da tema zazivi :lol: