Sign in to follow this  
Petite

VASA lista sudija za CACIB

Recommended Posts

Guest Radojčić Goran

Slažem se sa tobom Petite da ima i među stranim sudijama sudija koji su pristrasni i daju psima potomcima od svojih pasa titule ali napr. neće primera jedan Englez koji ovde sudi retrivere biti pristrasan jer nema razloga za to , ali kažem još jednom da ima i svetlih primera u našoj kinologiji ali se takve sudije ne forsiraju i pozivaju se sudije koji neznaju ni standard a ne da su specijalisti za određenu rasu, mada i tu ima izuzetaka.Napr. gledao sam u dva navrata Dušana Paunovića kako sudi retrivere u Irigu prošle godine i u Apatinu ove napominjem da moj pas nije pobedio u ova dva slučaja u Irigu sam bio promatrač a u Apatinu sam bio i učesnik i mislim da je dotični gospodin odlično obavio svoj posao mada ne uzgaja tu rasu, ali kažem da je to retkost.U svakom slučaju puno ima onih sudija koji misle da su stručnjaci a prave početničke greške čak su i visoko pozicionirani u svojim savezima, e sad postavlja se pitanje dali oni ne poznaju standard i pasminu koju sude ili to rade iz lične koristi ili nekih drugih razloga.Neću da ih imenujem ali mnogi će prepoznati o kojim sudijama se radi.

Vidis Gorane, ja ne cekam da se neko prepozna pa da se popravi - jer da ti isti koji NE sude kako treba imaju obraz, ne bi dosli u situaciju da ih aj kao izlagac upozoravam da sudjenje nije u redu.

Sto nije u redu - nije, i to treba reci

Znam da svako grijesi, ali onaj ko pogrijesi, pa mu se ukaze na to, nece se naljutiti no ce na lsedecem primjeru pokazati da se popravio.

Bar je moje misljenje takvo

:baby:

Guest zoro

Ja ne znam kako neko od organizatora moze da zove Obrada Skipica da sudi.Verujte mi da ne mogu da se setim svih njegovih "bravura" i skanda-

loznih sudjenja.Taj je napravio toliko zla sarplaninskoj rasi da je to nemo-

guce ispraviti za narednih 50 godina.Ja bih njemu zabranio da ocenjuje sa-

rplanince.

Ni Zoran Brankovic nije mnogo bolji.On je kum sa Drndarskim pa onda njih dvojica prave specijalku u Surcinu i sve pobedjuju psi od Drndarskog

koji u 2-3 kolenu imaju krvi kavkazca sto je i sam Drndarski nekoliko puta

javno priznao.Sada je i njihov treci pajtos Nenad Stojmenovic Piksi polozio

za sudiju pa su napravili klan.Medjutim,napravili su losu procenu.Vise niko

nece da kupi njihove pse.

Da ne bi bilo da samo grdim sudije evo nekoliko imena sudija koje bih ja

pozvao da sam organizator neke izlozbe:Stipan Bosnjak,Bratimir Bjelica,

Andras Polgar,Sinisa Sancanin,Ljilja Pavlovic,Radivoje Tomasevic,Dragan

Janjic itd.

Ja sam definitivno za dovodjenje sudije koji je specijalista za rasu i ujedno odgajivac.... Jer nemoze niko oceniti psa u odredjenoj starosnoj dobi nego neko ko je odgajio vec generacije pasa te rase.... Sve sudije psa gledaju kao odraslu jedinku, jer oni neznaju kako rasa koju nikada nisu drzali izgleda i treba da izgleda u odredjenom periodu rasta... Druga stvar, odgajivac je taj koji ce suditi u cilju unapredjenja rase, dok vecina (cast izuzetcima) sudija ocenjuje tako da odradi izlozbu i ubije dnevnicu, i da podeli sto vise odlicnih ocena i kandidatura da bi sami izlagaci bili sto zadovoljniji i da bi ga organizator pozvao i sledeceg puta da sudi....

Naravno ma kog sudiju doveli bice i onih nezadovoljnih, ali ako je vecina zadovoljna i ako je sudija sudio po sopstvenoj svesti bez nekih pritisaka i presija, to je uspeh. E sada, mozda ce sudija forsirati nesto odredjeno kod pasa, ili neki svoj tip psa, ali bitno da bude fer sudjenjenje i da ocenska lista bude znatno duza od one uobicajene..... "Pas u tipu, dobrog kretanja bez vidnih mana. ".....

Mada normalno je da organizator nemoze pozvati specijalistu za svaku rasu, ali bar za one najbrojnije rase moze, a za ostale bar sudiju koji sudi nekoliko rasa ili maximalno jednu grupu... Jer nemoze jedan sudija (all-round) poznavati sve rase podjenako.....

Pozdrav!!!

Guest

Kako imam psa u 9. grupi, predložila bih kao i u prethodnom postu Dušana Paunovića. Mom tibetskom terijeru je sudio samo jednom, mislim da se radilo u Mostaru, no sviđa mi se način njegova suđenja.

Slazem se. Nego imam neki utisak da smo na ovom forumu malo satanizovali celu struku kinoloskih sudija i da bi moglo da se razume da unapred imamo animozitet prema svemu sto se zove "kinoloski sudija" kod nas, iako neko za tako nesto moze da nadje opravdanja.

Imam utisak da polako stasava jedna generacija veoma kvalitetnih mladjih i nekorumpiranih sudija kojima treba dati podrsku. Mislim da bismo mi tu mogli i da pomognemo kroz glasanja (bodovanja) i pravljenja rang lista (belih i crnih). To bi svima moglo da donese koristi, a da izlozbe ucini kvalitetnijim.

Zanimalo bi me sta o tome misle profesionalni odgajivaci, kao i ostali koji svoje pse vode na izlozbe. Ako smo konstatovali da postoji problem, dajte da probamo da ga resimo, a ne da bezimo od njega.

Po meni jedan sudija ne bi trebao suditi na jednoj izlozbi vise od jedne FCI grupe.

Ovo organizatoru naravno donosi dodatne troskove ali ...

Prilikom organizacije izlozbi "organizator poziva sudije"... da li je to uvijek tako? Mladje sudije ce tesko (nikako) dobiti sansu u danasnjoj situaciji i uvijek ce biti "debitanti".

Ovdje ima ljudi koji su cesti na izlozbama pa da vas pitam nesto. Zar vam sve pomalo ne izgleda kao "deja vu", uvijek iste sudije, isti izlagaci itd. :dontknow: kakvog interesa neko kao odgajivac ima da vodi svog psa 4-5 puta tokom sezone kod jednog te istog sudije? Kako mozete osvojiti sampionat?

Bojim se da ce slika biti ista kao i svake godine. Mozemo mi praviti liste, bijele, crne, zelene, plave... ali sudit ce oni koji "treba da sude". Naravno, mi ovdje mozemo nastaviti razgovarati o tome cije nam se sudjenje svidja a cije ne, to je dobro i treba to iznijeti, samo se bojim da to nista nece promjeniti. Bojim se da su stvari postavljene naopako. Ko je tu zbog koga?

Jednom sam vec bio kritikovan :-# zbog slicnog pisanja u biltenu naseg kluba ali neka... Valjda ce se stvari promjeniti na bolje jednog dana.

:director:

Samire - iskreno -

ja sam upravo zbog toga i otvorila ovu temu.

Ja sam 2002 skoro svaki vikend isla na izlozbe - na 90 % izlozbi u BH - drugu grupu (ili bar dio gdje su bili dobermani) je sudio Refet Hadzic. Tako da sam dosla u situaciju da imam ne znam ni ja koliko njegovih ocjenskih listi. Sreca moja te sma uspjela nekako 'uganjati' par izlozbi gdje su sudili drugi suci - tako da je na kraju ispalo ok - No ipak :-k

Ovo je samo jedan od primjera kako se isti sudija pojavljuje na maltene svakoj izlozbi.

Da li treba dati sansu mladjim - po meni - naravno da treba - ako nista drugo - da se ubije monotonija.

A zbog tvog nacina pisanja - konkretno o ovome sto si ovde napisao na ovu temu - kome je iole stalo do razvoja kinologije, porazmislit ce o onome sto si napisao - a kome nije - dijeli kritike - bar ja tako smatram.

nema onoga ko NE grijesi - i SVAKO bi trebao da preispita svoje postupke ako neko ima kritiku na rad - niko nije nepogresv. Ne kazem da sve kritike treba uvaziti i nesto promijeniti - ne, jer kritike nerijetko dolaze zbog licne netrepeljivosti - ali ako nista drugo - bar onda izaci s argumentima i pokazati kako taj ko neosnovano kritikuje nije u pravu.

:baby:

Petite

Mislim da je previse INTERESA u kinologiji. Mozda je to normalno a mozda i nije. Ja sam ovdje iz hobija koji volim. Uvijek mi je drago druziti se ljudima, razmjenjivati iskustva, pa i :beer:

Napisao sam ovo sto sam napisao iz razloga sto je sve vise protesta i povika na nasim izlozbama, glasnih ili nesto tisih, i sto mislim da je potrebno nesto promijeniti da se izlagaci osjecaju dobro na izlozbama. Potrebno je da se cuje glas ljudi koji izlazu, ponekad i po 5-6 pasa.

Izlozbe se organizuju zbog izlagaca, zar ne.

Guest kazak

Imam utisak da polako stasava jedna generacija veoma kvalitetnih mladjih i nekorumpiranih sudija kojima treba dati podrsku. Mislim da bismo mi tu mogli i da pomognemo kroz glasanja (bodovanja) i pravljenja rang lista (belih i crnih). To bi svima moglo da donese koristi, a da izlozbe ucini kvalitetnijim.

Bojane, VIDECEMO!!!

Dajem im sansu, ali opet zadrzavam veliku rezervu jer su me mnogi ljudi razocarali do sad, pa bolje da mislim lose a oni da me demantuju :-(

Mislim da nema trenutno puno resenja, i ne vidim brzi izlaz iz ove situacije. Odgajam i izlazem snaucere punih 12 godina ! Cini mi se da je iz godine u godinu losije... Postoji nada u mladji kadar koji je tu jos da se dokazuje ali se plasim da ce im sve dosaditi da ce popustiti pod pritiskom ili sto je jos gore da ce poceti samo da ''otaljavaju'' posao kao mnoge njihove starije kolege... Videcemo!

Jedno od resenja je omogicavanje specijalizovanih izlozbi sa potpuno nepristrasnim sudijama ( kao sto je ove godine uradio SCG Snaucer Pincer klub) pa ko voli nek izvoli, ko se ne plasi pojavice se... bar jedna takva prava izlozba godisnje...

Drugo resenje je ono kome ja pribegavam zadnjih 5-6 godina... Sto manje izlaganja u SCG , sto vise van... Npr. Cacib Zagreb- sve same strane sudije koje sude snaucere, svake godine druge sudije, nikad iste- pa ko voli nek izvoli, ako jedan sudija nije Ok i ne zna puno o rasi, drugi jeste... I tako moji psi u Zagrebu ( prosle godine zenka i ove godine muzijak) odnesose u jakoj konkurenciji- kuja 3 X CAC, 1xCACIB, 1xR.CACIB, a muzijak 2x PRM, 2xBOB... A ovde se samo nerviram... Na Beogradski Cacib otici necu dok sudija koji bude sudio rasu ne bude neko ko zna rasu koju sudi... Bolje da mi psi otvaraju sampionate po susednim zemljama, pa cak i da gube u jakoj konkurenciji, nego ovde da mi sude iz izlozbe u izlozbu iste sudije...

Postoji jos jedan pokusaj resavanja- da sto vise mladjih odgajivaca postaju polako sudije, ali... Mislila sam uci u tu proceduru jer kao to je normalno i nekako sledi posle 12 godina ... Ali ko ce mene zvati da sudim, jer cu zasigurno suditi ''ni po babu ni po stricevima'', takva sam i za druge stvari u zivotu... smatram da je posao posao, a prijateljstvo i rodbina je za kucu, kafic... nije da bih i zelela da sudim pa ni 5 izlozbi godisnje al jednu bi bilo fino :-) Ne znam mozda se ipak i odlucim, ne kosta me mnogo, cisto zbog neke buducnosti...

Obzirom da nisam struДЌnjak za ostale pasmine i grupe poneЕЎto za britance i IX

britanski ovДЌari: Sonia Belan Faletti i Susana Malacrida (I), Terry Thorn (UK)

IX: Hans van den Berg (NL), Tatjana Urek (SLO), Franco Ferrari (I)

Sjetit Д‡u se joЕЎ...

Tema je jako stara, ali zanimljiva. Hajde da vidimo kako sada stoje stvari po pitanju (ne)pozeljnih sudija. Koga bi ste u ringu (kao sudiju) voleli videti , a koga ne? Fokusirjamo se na Srbiju. Koji sudija je po vama znalac, a opet nije neko ko sudi svakog vikenda....

Pokusao sam uz pomoc "Pretrage" naci neku sveziju slicne tematike, ali nisam uspeo. Tako da se u napred izvinjavam ako nesto slicno vec postoji.

Striktno za moju rasu-najtemeljnija ocenjivanja dosad Sunčica Lazić, Pal Paroci, Vladimir Žižakov, Slavoljub Andrić . Potpisujem sve negativno i pozitivno sa njihovih ocenskih listi. Apsolutno se slažem sa rangiranjem pasa, kada su oni ocenili-bez obzira kakav je bio moj finalni rezultat toga dana.

Od inostranih sudija organizatorima izlozbi svakako bih predlozila!

Dr.Eva Sirko ( Madarska)- za III.FCI grupu

Roberto Schill ( Rumunija)- za IX grupu

Hans Bierwolf ( Austrija) - za II. i za IX grupu

Nagy Istvan ( Madarska)- IV.FCI grupu

Korozs Andras ( Madarska)- IV. FCI grupu

Szabo Sandor( Madarska) - I i II. Fci grupu