OgnjenBK

Ruski crni terijer (Tchiorny Terrier FCI:2.1-327) - 4. dio

Recommended Posts

Pozdrav ,nadam se da ima neko na temi .Da li kod nas (Srbija ,Hrvatska ,Bih ) ima crt koji imaju polozen ipo ?Ja imam info samo o jednom ili dva psa odg SLOVEN. DUSA ,Ima li jos koji pas ?

On 2/27/2019 at 7:28 PM, bojan said:

Pozdrav,nije me bilo godinama,ali sam i dalje ostao veran Rusima.

Simba

22553346_10154761381451020_5203276511906172988_o.jpg

(y)

Posle Rusa, teško da bi drugo "leglo"...

Generalno ako se ne vode na izložbu i ne radi se izložbena frizura, mogu se ošišati kraće. Zadrži se forma ali je dosta kraće.

Pogledaj: Letnja frizura by Došen

Edited by Nebojsa77

U mom slucaju,kad je napolju i za ljude nepodnosljivo Rusi vreme provode u kuci gde im je milina za popodnevnu dremku.

On 3/29/2018 at 1:16 PM, Nebojsa77 said:

Za ruski portal Russia Beyond smo radili jedan intervju o ruskim terijerima. Koga zanima, može ga pročitati na:

https://rs.rbth.com/zivot/81121-kako-su-staljinovi-psi-osvojili-srbiju

Pročitao sam tekst. Lepo je videti da je neko zaljubljen u rasu i da joj se posvećuje. Najvažnijiji jekasnije priplod, samo pažljivim odabirom se rasa održava i unapređuje. Imaj to na umu kada budeš pario.

Već sam negde napisao da je prvog ruskog terijera iz Rusije doneo moj poznanik. Zapravo prošvercovao ga je jer drukčije nije moglio, Rusi nisu u to vreme dozvoljavali izvoz rase. Ne sećam se tačne godine, ali to je bilo nešto oko 90-te plus/minus koja godina. On je inače zubar, ali peva u horu pa je prilikom jednog gostovanja reskirao i uzeo tog psa i doneo ga je ovamo. Ne znam sudbinu psa kasnije jer su se putevi vlasnika i mene razišli.

Volim šnaucere pa sam sigurno zbog toga zavoleo i ruske terijere. Vidim da ima dva tipa, jedan zdepastiji i jedan elegantniji, vižljastiji. Sviđa mi se jedino ovaj drugi tip. Tamo negde 2005. kada mi je uginula poslednja irska seterka jako sam razmatrao mogućnost rusa, ali sam odustao jer sam jako do  bro poznavao irce, a nisam mogao da nađem dobrog i zdravog. Onda sam pomislio kako bi CRT bio čista lutrija jer o njima ništa ne znam. Bio sam u pravu. Srećem čoveka koji je operisao oba kuka ili kolena ne drži te me strogo za reč svom psu ugradnjom veštačkih. Keruša je zapravo u pitanju i hvala Bogu omogućio joj je da normalno živi, jedino što je usporenija. Naravno, pored stresa i patnje to je i mnogo i koštalo, ali saznao sam da se i to radi u Beogradu, zaista nisam znao do tada. Moja bivša koleginica je takođe uzela rusa i posle par godina psu je utvrđen melanom. Kada smo se poslednji put čuli pas je bio dobro i navodno je dijagnoza sa fakulteta bila pogrešna. Ne znam da li je pas još uvek živ. Eto, to su neki od problema koji prate pse nedovoljno poznatog porekla. Znam da postoje i ozbiljni odgajivači, ali nisam se preterano upuštao u tu materiju. Znam jedino da posle 49 godina sa seterima ne mogu da pronađem dobrog i pouzdano zdravog psa jer je komercijala uzela danak. 

Rasa koje vidimo previse na ulicama manje su sanse da se pronadje kvalitetan primerak.U Vrscu ima mozda 10ak Ruskih Terijera,svi su odlicnih linijia.

Ja sam ih prvi imao u Vrscu jos 2003.godine

Just now, bojan said:

Rasa koje vidimo previse na ulicama manje su sanse da se pronadje kvalitetan primerak.U Vrscu ima mozda 10ak Ruskih Terijera,svi su odlicnih linijia.

Ja sam ih prvi imao u Vrscu jos 2003.godine

Da li je jedan od njih Storm?

Jeste,ali je Storm dosta kasnije stigao,tek posle nekoliko godina jedan momak me je zaustavio na ulici i pitao da li je to CRT,rekoh jeste,prvi put je video uzivo rasu,svidela mu se i onda je on nabavio zenku.To je bilo tamo negde 09/10.

Dugo ovde nije bilo CRT-a,mali grad i ljudi ih mahom mesaju sa Snaucerima.Kod mene polako stasava cetvrta generacija,u planu je jos jedna zenka.

Edited by bojan

Ajde da i ovdje zatrazim savjet. U prilici sam da udomim CRT, iz azila, muzjak, nedje oko 2-3 godine starosti. Imam uslove, dvoriste, box ce se zavrsiti, i sto je najvaznije, volju i ljubav prema njima, a i vremena nece faliti. E sad, svaki savjet vezano za pocetak socijalizacije psa gore navedene starosti bi mi dobrodosao, jer na znam sto je i je li nesto radjeno sa njim ranije. Za sad sam ga rezervisao jer je zadnji put kad isao da ga vidim (isao sam par puta, mazio ga kroz ogradu boxa, rekose mi da su ga pustali, igrali se sa njim i bas je bio dobar) pokazao agresivnost, poceo d apodize gornj usnu, podigao rek, zalajao i krenuo d aujede ovu gospodju koja je tamo zaduzena za udomljavanje a upravo se ona mazila i igrala s anjim koji dan ranije. Kasnije ga je radnik azila obisao i izmazio se sa njim bez problema. Nadam se da je to nesto trenutno bilo, a da mu je narav cas ovako ca onako. Uglavnom praticu jos neko vrijeme, jer ipak je silan muzjak a ne bih d anekoga zubne.

Nisam siguran da je baš mudro udomljavati takvog psa. Te priče ok udomljavanja pasa, spašavanja, itd... samo donekle piju vodu.

Rasni psi i imaju tu glavnu odliku RASU. I ta njihova rasa definiše standard ponašanja, psihe, mogućnosti, inteligencije, agrresivnosti, i ostalog.

Rusi su vrlo specifični, i zahtevaju jedan kontinuirani rad koji je strogo u okvirima postavljenih granica. 

E sada, vi ćete uzeti ruskog terijera koji je star 2-3 godine bez ikakvog ranijeg istorijata o njemu. Može da bude da porodica nije imala više mogućnosti da ga odgaja, odselili se iz zemlje, ili ko zna koji razumljiv razlog. Ali isto tako može da bude pas koji je maltretiran, koji je bio na lancu, koji je samoodgojen u lošim uslovima i zbog toga razvio nepoverenje i povećanu agresivnost. A takvog Rusa, verujte mi, ne želite u svom dvorištu. Kažete "Nadam se da je to nesto trenutno bilo, a da mu je narav cas ovako ca onako".  Da li biste ostavili takvog psa sa decom? Da li biste smeli da izvedete takvog psa u šetnju a da ne znate kad šta može da mu klikne u glavi i u kom okruženju?Da li biste smeli da kaznite i prekorite takvog psa ukoliko 5x uradi nešto što Vam nije po volji? 

Ne kažem da je nemoguće socijalizovati takvog psa, i od njega napraviti ono što on treba da bude, ali je pitanje da li Vam je taj rizik potreban, uz rad koji je višestruko veći nego da ste odabrali zdravo štene i sanjim radili od prvog dana.

Uzimati jednog izuzetno jakog, snažnog i preinteligentnog psa kao što je ruski terijer iz azila, bez poznavanja njegove istorije, je po meni MNOGO rizičan posao. Da ne pominjem moguće zdravstvene probleme. Ne znate genetiku i pedigre psa, ne znate da li ima i šta ima od testova (kukovi, laktovi, JLPP u HUU, itd, itd...) Sve to kasnije može da vas košta višestruko od inicijalne cene zdravog šteneta koje ćete vi da odgajate kako treba.

Ukoliko želite Rusa, kupite provereno i testirano štene. Ukoliko želite da udomite psa, odaberite nekog manjeg i pitomijeg psa koga ćete moći eventualno da kontrolišete ukoliko bude bilo problema.

Puno sreće Vam želim.

Nebojsa, havala na odgovoru. Sve sto si napisao, aposlutno podrzavam i slazem se. Prateci njegovo ponasanje ovih nekoliko dana, odlucio sam da ne uzmem tog psa i pored sve moje velike zelje za njim. Malo sam poslozio kockice i malo se raspitao (nema mnogo CRT u Podgorici) i shvatio da je taj pas imao vec jedan "izlet" kad se iz cista mira zaletio na covjeka sa kolicim i djetetom (a upravo je i uhvacen na toj teritoriji dje se to desilo). A i razlozi koje si upravo  gore naveo. Ne zelim da rizikujem, iz svih onih gorenavedenih razloga. Ajde sad to sa troskovima i nekako, ali ostalo je opasno i po moju porodicu i po ostale gradjane, ako bi nedaj boze doslo ko kakvog incidenta. NIjesam neko ko se zaleti na prvu, uvjek volim da cujem misljenje iskusnijih i pametnijih od mene. Ja sam svejstan svog neznanja, cak i da je stene u pitanju, a kamo li jedne ovakve grdosije koja ima ćudljivo ponasanje. Cak i to sto mogu da dobijem i pomoc, mozda najboljeg poznavaoca CRT u Crnoj Gori me ne tjesi da uzmem ovog psa. U svakom slucaju, hvala na savjetu. Bice pasa, nije trka :)

Pozdrav i hvala jos jednom.