Sign in to follow this  
Guest Nenad

Happy Legs - treniranje stava

Recommended Posts

Guest Nenad

Evo jedne metode (pomagala) za treniranje stajanja u pravilnom stavu. Metoda se svodi na to da se postave povišenja, stupiæi, (nazovi kako oæeš) na mjesta gdje pas drži šape. Dakle pravilan raspored, razmaci ... i onda pas stoji na tim stupiæima. Ako pokuša pomaknuti nogu, stane u prazno i odmah izvrši korekciju i stane kako treba. Evo i slike ispod.

will_on_happy_legs.JPG

Komentari, iskustva naravno dobrodoЕЎli :wink:

Nešto slièno nije neki problem napraviti u kuænoj radinosti, a možda bi neki majstor mogao investirati nešto i napraviti balkansku kopiju. Ako mogu kinezi... 8)

jedan slican fazon sam vidjela na crufts - vlasnik dobermanu postavlja 'dekicu' i pas jednostavno stavlja shape na tu dekicu :)

A ova tvoja fotkica je super - vjeruj mi da cu da probam - pa sta ispadne cem vam reknem :)))

:D

:baby:

Guest Nenad

Ja sam svojima napravio nešto slièno sa ciglama (kockama). Spojio 2-3 komada, to postavio na malo širu bazu, da se ne izvrne i æuko stoji tako. Kažeš mu STAV, a on stoji (šta æe drugo) i dobije nagradu. Jedino bi volio znati, kako toèno (i najlakše) postaviti psa gore. Vjerojatno prvo prednje šape, pa onda zadnje (zvuèi logièno). I nekako mi se ova podloga metalno sjaji, možda je magnetni sloj na stupiæima? Ili je možda šmirgl papir? Ako su spupiæi previše stabilni (kao moje cigle), oæe li biti pravog efekta ili to ipak mora biti malo klimatavo, kako bi æuko morao rasporediti pravilno težinu i potpuno ispravno stajati? Eto to su neka od pitanja koja me muèe u vezi ove naprave. Izgleda da je Luce na odmoru, pa bi se mogla malo po Èeškoj raspitati kad se vrati... :idea:

meni ovo kao da lici na neki rigips :dontknow:

mislim da stalci bez obzira kako napravljeni moraju da budu stabilni, u protivnom ne znam kako psa nauciti da stoji normalno (da ne bi bilo klimanja) [-o

Samo me jos zanima, sta mislis da li bi sudija dozvolio da ovu kutijicu (jer je ocigledno da je spravica na slici spakovana u kutijicu) rasklopis i postavis psa na nju :)))

:P

Guest Nenad

Samo me jos zanima, sta mislis da li bi sudija dozvolio da ovu kutijicu (jer je ocigledno da je spravica na slici spakovana u kutijicu) rasklopis i postavis psa na nju :)))

:))) Г€ek, ГЁek... onaj dobermandЕѕija iz tvoje priГЁe, dekicu je prostirao u ringu? :roll:

Ovo smatram samo sredstvom za obuku (kao i bicikl).

A evo i jednog ЕЎtenca na malo luksuznije izvedenim stalcima.

HappyLegs.jpg

Potrefilo se da sam tada bila u posjeti svojoj sestri u England pa sam gledala sve to.

jeste, chova je prostirao dekicu u ringu - cak je pas i uslikan i to na nekoliko slika i na razlicitim mjestima (u zavisnosti od nivoa takmicenja). Dekica je mala, nekih 40 x 20 cm, zelene boje, nesto kao choha, pa vjerujem da je pas jednostavno naviknut da stoji na njoj.

ja takodje mislim da je to samo kao sredstvo za obuku - no ipak mislim da je neki markirni trik uspjesniji, posebno kod primjeraka koji i nisu bas voljni da se pokazuju u ringu (kao sto jedan od tih tvojih delija nije voljan da trci :))) )

Ove od drveta mi se vise svidjaju :D (nemoj mi zamjeriti jer ja inace vise volim prirodne materijale)

ma sto ti je reklama,

vidis ovog gore rot-a - on gdje god da stane dobro bi izgledao - nije tesko kvalitetnom psu dobro izgledati.

A i ovo stene sto je slikicu Nenad postavio - vidis da je kao kvadrat - sve na svom mjestu.

Sto ne stave neki primjerak koga stvarno treba nashtimati da bi na nesto licio :?: - Nesto sto ima ledja kao sedlo - :))) - pa da vidis kakva je to reklama za stalak :)))

E ja i nisam neki marketinski radnik jel' da :bonk:

zivjeli vi meni

Da dodam i ja nesto. Ovo sa vezbanjem pravilnog stava u ringu sa stubicima radi mnogo odgajivaca, nedavno sam cak i gledao na National Geographic kanalu i kratku emisiju o tome iz Amerike. Izgleda da ima efekta. Bas je bio primer sa “ mojom” rasom, avganima. Izgleda je da je to veoma popularno u Americi, jer su tamo izgleda vlasnici pasa, ili tacnije njihovi hendleri kratki sa zivcima i vremenom da na klasican nacin uce psa pravilnom stavu. Kazu da je ovako to mnogo brze.

Kad smo vec kod pravilnog stava, da spomenem i zanimljiv nacin kako oni uce svoje avgane pravilnom trcanju u ringu sa sto izdasnijim hodovima, mada ovo mozda nije primenljivo za sve rase. O cemu se radi: postavljaju okrugle grede na pravilnom razmaku ( za stenad manji razmak, a onda kako pas raste, tako se i razmak izmedju gredica povecava). Navode psa da trci preko tih greda, ali stim da ne sme stati na gredu, vec samo na zemlju. Ne znam da li sam dovoljno slikovit, ali da bih vam to ilustrovao evo jedine fotke koju sam trenutno nasao, u pitanju je odgajivacnica avgana iz Nemacke El di-tschu-rahdan, ali mislim da su oni malo omasili, jer su stavili kockaste grede na koje pas moze lako i da stane, dok je malo teze psu da isfalsira sa okruglim gredama, pa mora uvek da ih prekoraci a ne da stane na njih prilikom trcanja.

E, malo sam ga zapetljao ali se nadam da ste me razumeli.

Ja volim double handling jer se pas postavi u svoj naravni stav. ImaЕЎ takve profije, koji mogu postaviti psa tako, da izgleda, kao da nema greЕЎke. Mogu sa svim tako manipuirati, da izgleda, da so mu kutevi odliДЌni, ledja odliДЌna etc. Ali ovo je prikladna stvar. ali moja kuja ne bi bila na miru, hehe.

Guest kazak

Verovatno da sve to ima efekta, baš me zanimaju iskustva onih koji ovo pobaju. Do sad nisam znala za to, hvala Nenadu za informacije jer će meni ili nekom mom prijatelju verovatno nekad zatrebati. Za sad mi ovo ne treba jer moji patuljaneri prirodno stoje kako treba, naročito ovo praško prase ( kako od milošte zovemo Oskara ), on je uvek u pravilnom stavu, noge uvek paralelne, jednostavno ne zna na drugi način da stane bez obzira gde je, u kući, parku, terasi, izložbi, ringu i smirenog je karaktera tako da mu nije potrebna preterana ring dresura...

Pozdrav

Jelena

Guest Dotty fan

Pozdrav,

istina je da u Engleskoj nose (poneki) izlagaci "podlogu "za svoga psa,licno mislim da nema veze podloga sa time da pas reflexno reaguje na nju jer je utreniran na istu da stoji vec da je razlog zbog cega izlagaci istu nose taj sto etisoni koji su po ringu su relativno klizavi a to sto oni nose je od materijala koji pospesuje trenje tepas kada stane on -STOJI bez problema.Ja sam tamo takodje video da izlagaci nose vlazne krpice,i kada god ocekuju da ce sudija ta trazi od pasa da trce oni na brzinu sve 4 sape odozdo prebrisu tim vlaznim krpicama,i pas verovatno manje"slajfuje" lepse se olsanja i potiskuje o podlgu...

Nenad

Guest Nenad

A krpica natopljena obiènom Coca Colom, ali obiènom ne light, jer mora imati šeæer koji se u stvari ljepi. Naravno može i sok na razreðivanje :)

Poslije toga psu oprati ЕЎape...

Guest Oki

Moj Golden bi odmah polizao sape.Kod nas u Bgd nema tih problema.Betonski pod u hali tako lepo odrzavaju da uopste nije cist i klizav.Dodjite u Bgd!