Axentije

Alt-Deutschen Schäferhunde-Stari Nemački Ovčar

Recommended Posts

Vec sam nekoliko puta rekao da je guranje u prvi plan onih standardnih cista diskriminacija prema dugodlakim i drugacije obojenim NO.Mozda je tako i bolje,jer danas nema ni 5% radnih "normalnih" ovcara,a ovi drugi su zakon.Znaci,standardni su zatupljeni do koske!!!Treba forsirati pametne radne pse,bez obzira sto im dlaka "nije pozeljna"

Krasni psi.

Nemogu pronaći sliku, moram još pogledati kod roditelja u staroj kutiji.No pronašla sam u svom starom novčaniku nasljednika, iako nešto kraće dlake ali potpuno iste pameti. :wink:

52B513EC-CF6F-914D-B038-E435DDC21DF1_thumb.jpg

Zvali smo ga Colombo. Možete pretpostaviti zašto. :lol:

Za ljubav prema rasnim psima kriva je moja baka. Inače iz Italije, jedno vrijeme je boravila u Austriji da bi se konačno nastanila u Hrvatskoj. Dok ne pronađem fotografiju mogu ispričati kakve je naravi bio taj pas. Ja sam ga zvala Lesi iako je bio muško, jer sam gutala filmove a on je imao bujnu dlaku, dobro , ne baš tako ko prava Lesi al meni je to bilo manje bitno. Al je bio jako pametan. :lol:

Imao je jednu nezgodnu karakteristiku. Zapravo jako korisnu, al nama je stvarala nevolje. Zacrtao si je prostor od par sto metara ispred kuće kao teritorij za čuvanje. Problem je bio taj što su tuda prolazili radnici kada bi išli u tvornicu ili izlazili iz nje. Njegova specijalnost bi bila ta da bi bez glasa napao, srušio čovjeka a onda lajao iznad njega.Ako bi se ovaj pomakao, uhvatio bi ga za bilo koji dio tijela i držao režeći pritom.No nikad nije nikog za stvarno ugrizao. Bilo je poderanih jakni,hlača, itd. Kako je s druge strane te staze bio potok većina radnika bi nakon toga bila mokra. Na biciklu se tek nije moglo proći jer je usavršio skok za skidanje s bicikla. Tako je morao bit na lancu koji je bio zakačen na sajlu od ujutro do tri sata popodne, kada su svi otišli kući. Nakon toga je nastupilo moje i njegovo vrijeme. Tada nije bilo nikakvih komandi, no pas je sve razumio. Pratio me svuda, bio pristojan i zaštitnički nastrojen al umjereno. Zavisno jer bi se ja plašila. Pse nije napadao, jednostavno bi mu se svi sklanjali. Pod stare dane je doduše sredio jednog malog psa, no samo zato jer mu je nakon par rupa na stražnjim nogama -jer mali nije odustajao kad je bio srušen, bilo dosta.

Nakon što je uginuo stigao je Colombo. Njega smo naučili skupljati kokoši, znao ih je i brojati, dovoditi svinje u red, pomagati kad bi netko išao uz i niz srme stepenice. Naučila sam ga hodati po drvenoj gredi na visini od tri metra ispod koje je tekao potok. Skakati preko dijela kanjona i još svašta nešto. No imao je isto ponašanje prema radnicima ko i stari ovčar. I to ga je nakraju stajalo glave u dobi od dve godine.

Nakon toga je došao labrador Dik, koji je poživio narednih 15 godina, nadživio baku al njoj je ostao uvijek-glup pas, a bome ni ja se nisam našla s njim.

Trećeg NJO sam "naslijedila" udajom, u dobi od osam godina. Doživio je dvanaest, pratio moje prvo dijete u školu i dočekivao pred školom. Ni dan danas neznam kako je znao kaj joj završava nastava, jednostavno bi preskočio ogradu i vratio se s njom.

Nakon toga htjela sam novog, no već su bili deformirani pa sam tako krenula u potragu za pasminom sličnog karaktera ali još pune funkcije.

Karla230305-038.jpg

Karla020306-012.jpg

Karla120905-047.jpg

Karla von der Freiheit Westerholt

Z.B. Nr.:: SV 2137735

Wurftag :28.11.2003 Kör

Körklasse :: I

Zuchtbewertung: V -Auslese

HD:frei ED : frei

Grösse : 59 cm

Junghundchampion, Internationaler Champion

1.Platz Best of Breed

Datum: 13.09.2009

Titel: Weltsieger

Bewertung: V 1

Klasse: Champion

Datum: 21.06.2006

Titel: Europasieger

Datum: 21.06.2006

Titel: Sieger Fürstentum Waldeclk

Datum: 25.09.2005

Titel: Best of Breed

Bewertung: 1.Platz

Klasse: Offene

Titel: Worldchampion

Titel: Deutschlandsieger

Ajme koj prekrasni psi, Axxo svaka cast, uziva u ovim slikama. Moj prvi pas je bila dugodlaka njemacka ovcarica koja je uzeta iz JNA, dozivjela je 17 godina i bila je toliko pametna i poslusna, gotovo ravne ledjne linije, nikad niakkvih zdravste+venih problema s kukovima isl., vjerujem da su bili odlicni mada se to tada nije ni slikalo, a ni ona nije imala papire, bila je jedna od onih "za ubit". S nama je u kuci zivio stric kojeg je ona obozavala, zvala se Fida, i svaki dan bi ga pratila do posla, radio je u skoli kojih 1.5 udaljenoj od kuce i tocno u vrijeme kad je njemu zavrsavala smijena ona je isla i cekala ga ispred skole da idu zejedno doma, pritom je prolazila tada glavnu cestu za more.

Nema djeteta koje ju nije mazilo ispred, a ja sam bila strasno ponosna. Fida je bila vrlo slicna raven u glavi, tamne maske, ali je bila puno ravnije u ledjima. Ma sunce divno, tako mi je zao da nemam ni jednu sliku, nismo uspijeli sacuvati u ratu. :(

Kad sam vidjela sto su napravili s danasnjim njo, tj, njihovim sapima i ledjima, rekla sam da takvog psa ja vise nikad ne zelim i zaljubila se u dugodlake svicarce na prvi pogled, isti kao ona samo bijeli. Fida je bila gradjena kao Azra, samo krupnije glave.

Odlicna tema, svaka cast na otvaranju tog topika.

m1 dali imate psa sad?

Da, imam, a ako bude sreće i zdravlja iduće godine imam još i "svoju" unuku.

Pasmina mi je doduše malo teža za učenje, imaju dosta svoje volje, al nadmudrujemo se, ide polako. :wink:

Klub koji se bavi ovom linijom kao sto sam vec napisao, vrsi pregled svakog psa i na osnovu analiza ga uvrstava u pasminu,

postoji jos nesto sto je veoma zanimljivo, psi rodjeni od "normalnih" roditelja NO obavezno prolaze taj postupak i ne smatraju se automatski pripadnikom rase na osnovu samo svog izgleda, sto znaci, da posle pregleda dobiju "sertifikat".

Svaki pas koji se koristi u uzgoju, mora da dobije kerung, odnosno uzgojnu dozvolu i tu je klub nemilosrdan, nema teoretske sanse da prodje neki pas koji ne ispunjava standard ali doslovce, postavicu ovih dana i to da se moze procitati i upoznati i sa tim pravilima, licno sam ubedjen da ni jedno stene ne moze da dobije rodovnik ukoliko mu oba roditelja nemaju uzgojnu dozvolu, bas zbog toga sto se zeli ocuvati na prvom mestu zdravlje pasa i koliko sam upoznat radi se na eliminaciji losih ledja i kukova jer se tezi potpuno zdravom psu ovakvog izgleda koji se zadrzao i pored svih nastojanja da se on "ocisti" iz uzgoga NO, ponavljam gotovo da nema legla u kojem se ne pojavi bar jedno ovakvo stene.

Svaka cast Nemcima,ali umeju brate i oni ponekad da useru stvar do daske!Glupiraju se sto hoce da izigravaju Boga,jer za ovoliko godina selekcije nisu uspeli da izbace te gene(pa se uvek javlja poneki dugodlaki),a sikaniraju prelepe pse zbog duzine dlake!!!!Dobro je sto su shvatili tu glupost i sto ce cupavci biti ravnopravni sa klasicnim,a onda ce se videti ko je lepsi i bolji!

NOLE1-1.jpg

NOLE-1.jpg

NOLE2.jpg

Evo mog (pokojnog) ''genija'' auuu srce me boli za njim kako je taj radio.....Smejali su se kad su ga videli kako je cupav,a kad cupavi krene sve puca. Naj draza pobeda nam je zajednicka kad je u Kikindi kod naseg sudije Ilije Latinovica od 100 bodova na odbrani i napadu moj cupko ''zvekno''98!! opaaaaa!!!!! Radi cupavi :shock:

Svaka cast Nemcima,ali umeju brate i oni ponekad da useru stvar do daske!Glupiraju se sto hoce da izigravaju Boga,jer za ovoliko godina selekcije nisu uspeli da izbace te gene(pa se uvek javlja poneki dugodlaki),a sikaniraju prelepe pse zbog duzine dlake!!!!Dobro je sto su shvatili tu glupost i sto ce cupavci biti ravnopravni sa klasicnim,a onda ce se videti ko je lepsi i bolji!

Tacno tako Valis, uzalud im se bilo igrati boga, nekako sam uveren da su ovi i lepsi i bolji u svakom smislu reci.

E Baltazar, da je još malo ravniji to bi bio moj tip psa. No i ovako mi je prekrasan.

Ako budu stari stvarno prionuli poslu da "spase" pasminu morat će zaboravit sadašnji standard, da se razumijemo, to je moje osobno mišljenje. Ako budu jurili kantice i to će otić "na kvasinu".

Današnji psi su većinom uski, sa predugim metakarpalnim kostima, a zadnji kraj i da ne pominjem. Rijetki su ti kad ga pogledaš u oči vidiš "ono nešto" što je krasilo ovčare.

Možda bi opet trebali krenut od "vučjaka" :wink:

Axxo, svaka čast na otvaranju ove teme!!!

Zanimljivo i hvale vrijedno!!!

Ja sam cijeli život imala njo a posebno sam slaba na dugodlake!!! Odustala sam od rase zbog svima poznatih izmjena u izgledu a bome i ponašanju ovčara.

No, nikad ne reci nikad, još me srce vuče ka bar jednom čupavom i crnom njo, ali iskljuivo starih i radnih linija!!!

Pratit ću vas redovito i još jednom čestitam na super odabranoj temi!!! :D

Goga & Brit (švicarski ovčar - dugodlaki, naravno :wink: )

BeauBrit,

drago mi je da ti se dopada ideja da predstavimo i ove pse,

trudicu se da prenesem najnovija desavanja u vezi njih,

jer kako sada stvari stoje u samoj nemackoj je oko 1000 vlasnika i odgajivaca uclanjeno u ASVD i svakoga dana ih je sve vise,

uzecu samo primer dvadesetak odgajivacnica koje pored standardnih u odgoj su uvele i ovaj tip i to uistinu poznate odgajivacnice sa uspesima u SV,

sto samo po sebi daje na tezini, plus, sto ovi psi u sebi nose jos poneki starinski gen i danas ih se nemci ne stide, nego se ponose sa njima.