Zagor

Australijski govedar

Recommended Posts

Jedno pitanje - da li neko zna za odgajivacnicu ovih predivnih pasa negde kod nas u okruzenju?

Nekako ne mogu da nadjem nigde blizu.. :(

Sa velikim veseljem objavljujemo naše prvo leglo australskih govedara : http://www.vascerquarterhorses.com/wp/lang/en-us/2012/05/a-litter-for-saleprodaje-se-a-legloa-leglo-na-prodaj/. Imamo 4 muška i 3 ženke.

Potrudili smo se staviti i nekoliko informacija te foto albuma aktivnosti sa našim mužjakom i ženkom.

Stranica je trenutačno na engleskom/hrvatskom/slovenskom jeziku, pa ako nešto ne bi bilo razumljivo, rade volje ču probat objasnit (nod)

lp,

t

Ovaj vikend imali smo mali fotošuting, pa jednostavno moram podeliti ovu fotografiju :inlove:

naš pas Jethro Tull vom Teufelsjoch

Untitled2.jpg

Iako na prvi pogled psi izgledaju (blago rečeno) nepristupačni, posle nekoliko vremena otkriju svoj pravi karakter i svako, ko nam dođe u posetu, jednostavno ih počne obožavati :)

lp

t

Cestitam vam na leglu! Bilo bi lepo da nam nesto iz prve ruke napisete o vasem iskustvu sa ovom rasom, posto kako sam video na vasem sajtu imate dva odrasla psa.

Predivna rasa ,koliko se to moze zakljuciti na osnovu procitanog i vidjeno na slikama, jako bi voleo da ih i vidim uzivo. Novom leglu zelim mnogo zdravlja

Hvala :)

Mi smo inače več 25 godina srcem i dušom "dobermandžije" :) i govedar je, več vizuelno, nešto sasvim drugo.

Ali kako smo odlučili, da če naša Haika Alba Avis biti poslednji doberman kod nas, počeli smo tražiti pasminu, koja bi se uklopila u naš "rančerski" način života. Govedar je bio logičan izbor, puno smo jih sreli kad smo putovali po Europi zbog konja i uvjerili se, da je to pasmina za nas. Kako nismo imali iskustva s obučavanjem mladog psa, odlučili smo se za trogodišnju ženku. U knjigama piše, da se govedar veže za jednog gospodara, pa je bilo tu i malo dileme, jer je bila starija, ali več drugi dan mogle smo šetati po prirodi bez povodca, jednostavno se priljepila na mene :)

Stvarno je ta odanost fascinantna. Mislim, dobermani su jako odani, ali ... več sada naši mali govedarčiči jednostavno se naljepe pogledom i žele te pratiti, a tek su im tri sedmice.

Mužjak je mlađi, s njim moramo još raditi oko konja, jer mu je njegov instinkt jači od slušanja naredbi (i kao radni pas uvek želi nešto raditi, pa bi mogao tjerat konje naokolo), za razliku od ženke, koja sluša, pa tu i tamo čak pomogne potjerati konje tamo kamo treba :)

Zanimljivo, kad se ide na jahanje, prate konje bez nekih gluposti, ne tjeraju jih.

Koliko god da su odani, ne bi preporučila te pasmine početniku, jer, kako kažu knjige, razmišljaju svojom glavom, pa ako nema pravog avtoriteta i ako se adekvatno ne zaposle, sami si nađu posao o to rade sa svim srcem :)

lp

d

Za sve one, koji se pitaju, kako je živjeti s australijskim govedarom - nikada nije dosadno, pogotovo ako ih ima 7, 8, 9 :)

Linkujem snimku našeg multinacionalnog društva, ACD mužjak je iz Austrije, ženka je Belgijanka, koja je neko vreme živela u Italiji, teta dobermanka stigla iz Srbije (Kragujevac), indiferentni jazavčar je iz Hrvatske (Osijek) - a svi uživaju u Sloveniji :grin::giggle::giggle:

Moram priznati, da nas fasciniraju svaki dan iznova :)

lp

t

Pogledao sam sa uzivanjem snimak! Bas vam zavidim i zelim vam puno uspeha u radu sa ovom predivnom rasom i da stence sto bolje udomite! Veliki pozdrav!

Bas lepe slike! Moj australijski ovcar nije bas odusevljen kada je ok 40 stepeni celzijusa temperatura :(

Malci su fantazija, kao nacrtani! Da li je to frizbi na slici? Radite li neku ranu socijalizaciju sa stencima i da li bi mogli preporuciti ovu rasu za neki ozbiljniji rad tipa, poslusnost, frizbi, agiliti, tj u cemu bi se po vama ova vasa linija najbolje pokazala?

U to vreme, koliko radimo s govedarima, sigurno je jedno: imaju iznimnu radnu etiku. Ako zatreba, za svog "gazdu" radit če 24/7 i za to neče zahtjevati ništa osim lepe reči i pohvale i biti če presretni, da mogu raditi.

Sretni su čak i kada samo prate svaki vlastnikov korak, bez neke određene "misije", samo da se kreču, bez povodca, bez dozivanja i puno komandi, naljepe se uz nogu ko čičak :) i zahvalni su ti jer te mogu pratiti.

Naši su psi neumorni kod igre s frizbijem, pa moramo mi odrediti kraj igre, da ne pretjeramo zbog ili zglobova ili vručine ...

Štenci imaju sad tri meseca i več odlazimo u šetnje, na povodcu, u grupama po 2 - 3. Ovisi od karaktera ali neki to več uzimaju jako ozbiljno, pa sljede uz nogu i "priljepe" pogled na tebe kao školovani psi. Fascinantno je, kako malo truda je potrebno. I šetnja sa tri mala psiča mala je šala, jer niko ne vuče, svi se poredaju jedan do drugog i ... idemo. I to je rad i oni vole raditi :)

Jako vole frizbi, baca im se ga naravno po tlu, da ne opterečujemo zglobove, donose ga neumorno natrag, bez "podkupljivanja" keksičima, samo na "komandu" :). Dotrče, kad se jih pozove, sjednu, ...

Trče za loptama, skaču na klupe i stolove, pa preskaču, penju se, spuštaju, sakrivaju se i otkrivaju jedan drugog, ne plaše se ni visine, ni dubine, ...

Iako na izgled djeluju "grubo", okretniji su, brži i, nikad nisam mislila, da ču to izreči, elegantniji (ostavimo vanjski izgled :) - u smislu koordinacije pokreta i udova) od naše dobermanke :).

Iako se ih ne viđa puno u frizbiju i agilitiju, to nije zbog tog, što ne bi bili uspješni. To je manje poznata pasmina, večina vlastnika koje znamo, ili su rančeri ili bilo kako vezani na konje i slično, pa ni nemaju vremena za takve stvari :)

lp

Teja

Stvarno su fantasticni! Gledao sam video i bas ste dobra ekipa! Imanje vam je predivno, konji takodje a australijanci sigurno uzivaju u takvom okruzenju! Veliki pozdrav!

S velikim veseljem i ponosom objavljujemo, da je naša Arcadia (prema našim informacijama) prvi Australian Cattle Dog ~ Australijski govedar u Srbiji (clap):grin::giggle:

acd4m-026.jpg

LP

Doroteja

vgh stvarno svaka cast (clap) psi su vam prekrasni,jos uvijek ni jednog nisam srela kod nas u Zagrebu ali znam da poznanica ima jednoga u Riijeci ali nazalost neznam od kud je i iz koje uzgajivacnice.

Ja osobno ne mogu reči da imam baš jako puno iskustva sa govedarima, ali u to kratko vreme od par godina mogu reči, da jesu temperamentni, ali ne u takvoj meri kao Coliji. Uzgojeni su bili za druge stvari, za rad sa stokom, zato jesu energični i temperamentni, ali misle i svojom glavom, razmisle pre nego što reaguju. Iz osobnog iskustva mogu da kažem da sa odraslim psima baš i ne radimo nešto posebno svaki dan, da bi potrošili energiju. Celo popodne prate nas šta god da radimo, čistimo bokse, konje, "pomažu" kod raznih popravaka oko farme i sasvim su sretni, ne prave nikakve štete, kad su sami, nema nervoze, nepoželjnog ponašanja, ...

Preko kontakta sa raznim uzgajivačima, vlastnicima a i klubovima za obuku službenih pasa vidim, da su ti psi uspešni kod svega, šta im se predstavi, pa tako znam da se bave agilitiem, frizbiem, kao psi spasioci, ...u biti raditi če sve samo da udovolje svome čoveku :)

A moram i da napomenem, da smo u prvom leglu imali sedam štenaca i sedam različitih karaktera i temperamenata, od maza i ljenčina do provokatora i marljivih radnika :)

A kako če biti sa drugim leglom videt čemo uskoro,

pozdrav,

Doroteja

Svaki dan dodjem na ovaj post i zao mi je sta nema novih informacija,slika , itd. Jako lijepa rasa nazalost rijetka na ovim prostorima. Kada pricamo o radu s ovom rasom, na sta tocno mislite i kojim intenzitetom? Zanima me bili se acd mogao uklopiti u prosjecan obiteljski zivot i pritome biti zadovoljan i uzoran ljubimac? Koliko sam razumio njemu treba puno posla u protivnom moze postati nezadovoljan a to s aktivnim rasama nnikako nije dobro. Ako moze netko iz iskustva napisati njegov odnos s djecom, drugim psima i opcenito socializaciju bio bih zahvalan. Nadam se da ce post malo oziviti da ljudi imaju od kuda saznati za ove lijepe pse. Hvala unaprijed.

ACD-u rad je u biti sve, što se događa između njega i njegovog vlastnika. Znači, ne treba svaki dan po 50 puta ponavljati jednu te istu vježbu, oni su prepametni za takve stvari. Malo šetnje, malo igre, i ako mu dozvolite, da vas u korak prati koliko je god moguče, znam, ne može svako po ceo dan da ima psa sa sobom, ali u slobodno vreme ako mu dozvolite, da se uz vas kreče svugde, to mu je največa nagrada i dovoljno "rada". Sama sam srela ACD-a, koji je tri dana ležao ispod stola po ceo dan, dok mu je gazdarica bila na seminaru, samo su izašli obaviti najnužnije  stvari :). Dvojica naših ACD-a iz A-legla žive na farmi, po ceo dan prate gazdu i "pomažu" kod konja, gusaka, svinja, ... ništa posebno s njima ne radi, ali kako se kreču i psihički su zaposleni po ceo da, to im je dovoljno. Naš pas, Jethro, prije izložbe je bio par dana u kuči (inače uživa vani, u dvorištu), pa me pratio u stopu kod kučnih poslova, posle podne pao je umoran ko pas i zaspao, toliko se umorio šetajuči od prostora i prostora i gledajuči šta radim, a ja sam bila tek na pola obavljenog posla :) Znači, fizički rad (šetnja, trčanje, frizbi, lopta i slično) potreban je, ali dobro je zaposliti ih i psihički.

Dvojica, koju sam prije spomenula na farmi, vlastnik je presretan, nema miševa, krtica, štakora, počiste sve i samo čekaju gazdu, što još mogu napraviti za njega.

Iskreno priznanje :): kad mi je muž rekao, da bi hteo ACD-a, pao mi je mrak na oči. To mi je bio jedan ružnijih pasa koje sam ikad videla. Sad ne bih menjala ni za koju drugu pasminu :) Tolio su odani, da rečima jednostavnone možeš opisati. 

Jedan od štenca iz B-legla odlazi u porodicu sa petero manje dece. Naslediti če ACD-a, porodica je isto sigurna, da neče imati nikakvog drugo psa, nikada.

Ne bi htela prekršiti pravila foruma i propagirati naše pse, zato i ne stavljam fotografije i snimke, to stavljam samo na našu web stranicu, a rade volje popričamo i primimo u goste svakog, ko bi želeo upoznati ACD-e uživo. Sada nam je jako zabavno, štenci imaju četiri nedelje i svaki slobodan trenutak provodimo igrajuči se njima :)

Doroteja