azra

RAD SA ŠTENETOM

Recommended Posts

Evo da otvorim ovu temu da malo diskutujemo oko rada sa štenetom jer smatram da je to veoma važno za budućnost radnog pa i svakog ostalog psa.

Dobri temelji su osnova za svaku nastupajuću nadgradnju!

Za početak jedan film kako upravo počinjem sa novom generacijom pasa kod mene u školi.

E odlicna tema, svidja mi se! :)

Odmah 2 pitanja. Da li treba stenetu vec u ovom uzrastu od 2-3 meseca zabranjivati da gricka prste kad se igra, i da skace na ljude kad oce da se igra ili ih "pozdravlja" ?

Skakanje ne znam ni kako bi joj zabranio...na ulici je ljudi stalno maze i igraju se s njom, a ona normalno skace da bude visa il sta znam...

Teba ga pustiti da malo odraste (da prođe prvi pubertet), ali ako se to grickanje kasnije pokaže kao jaka želja za dominacijom onda treba reagovati.

Što se tiče skakanja može se naučiti da ne skače kad mu kažete da to ne radi.

Odlicna tema i snimak.

Jedino nisam racunao da se mora farbati auto u toku dresure steneta. :)

Azra,smanji kontra pitanja i povecaj br. snimaka dresure stenaca od 8 nedelja, pa do vremena kada ga treba dovesti kod tebe na obuku za ZTP.

Neka ovaj prvi snimak bude kao kopanje temelja,idemo dalje sa grubim radovima.

Evo na ovom filmu se može videti kako Silvija odlično radi na hranu sa ovom mladom kujom (6meseci).

Hrana je odlična motivacija za psa jer je ona osnovni refleks psa i sa njom je lakše psu objasniti i izgraditi reflekse nego da koristimo lopticu. Veoma često Silvija i ja počinjemo sa hranom i objašnjavamo psu šta tražimo tako što potvrđujemo određene pozicije psa ali takođe i nagrađujemo mentalno stanje psa. Na ovom filmu se jasno vidi koliko energije i volje Silvija izvlači iz ovog šteneta i koliko je pas dugo vremena skoncentrisan, zainteresovan, prisutan i koliko svojim aktivnim ponašanjem provocira da dobije hranu.

Često, ako u početku koristimo lopticu psi su previše napaljeni i koncentrisani na lopticu pa im je teško objašnjavati jer "blokiraju" u plenu i kao da te ne čuju.

Kada izgradiš reflekse i oni pređu iz velikog u mali mozak onda može loptica da se to sve još više ojača i izvuče još više energije iz psa.

Silvija na ovom filmu zahteva i neke pozicije od šteneta ali je mnogo više koncentrisana na mentalno stanje psa i energiju koju pas daje. Energija pokreće sve na ovom svetu pa tako pokreće i psa. Ako štene vidi igru sa tobom kao neku lepu žurku ono će na kraju kada se sve završi raditi sa mnogo energije i volje.

Ima literature ali ne na srpskom.

Traži na internetu, ali postoje dve vrste knjiga. Jedna je stručna a druga je "stručna".

Najbolje je naći literaturu od nekih iskusnih praktičara, što je dosta teško. Treba izbegavati knjige koje pišu kako ih ja zovem "teoretičarski idioti"

Bilo bi dobro da uputiš u kliker trening, ta metoda je super za štence. Preko interneta možeš kupiti nekoliko dobrih knjiga o kliker treningu. Meni se dopada "Don't shoot the dogs" od Karen Prior.

hvala.

a da li je kasno zenku od 10 meseci navikavati sad na kliker treninge?

vec je naucena "osnovne" komande i uglavnom slusa ali cesto se i razmislja da li da poslusa a nekad i ne poslusa kad joj je nesto mnogo zanimljivije.:)

hvala.

a da li je kasno zenku od 10 meseci navikavati sad na kliker treninge?

vec je naucena "osnovne" komande i uglavnom slusa ali cesto se i razmislja da li da poslusa a nekad i ne poslusa kad joj je nesto mnogo zanimljivije.:)

Može se kliker početi i sa 9 godina starim psom. Samo moraš znati da ti imaš psa kojme je već nešto izgrađeno i sada treba promeniti, malo je lakše ako se krene od "sirovog" psa.

Informiši se o kliker treningu, shvati kliker filozofiju i nauči kliker tehniku i pravi sve što hoćeš sa svojim psom.

Evo i ovo je napravljeno "na kliker"

DarkFall99.jpg

P.S. Niko nije ubijen zapravo!

:D :D :D Gledala sam kliker metodu i mislim da bi mi super odgovarala,posto ne prihvata hranu kao nagradu,ali nisam nasla gde kod nas moze da se kupi.

Ne znam kako kliker bez hrane. Može klik i loptica, ali kliker je u uskoj sprezi sa hranom.

Mislim da hoće hranu ako je gladna. Ali mora zapravo biti gladna i hrana mora biti neka ukusna salama a ne briketi ili neki keks ili frolik.

Kliker se može kupiti u nekim pet šopovima.

Prvi treba dobro pročitati knjigu nekoliko puta i sve shvatiti pa onda krenuti sa treningom.

Gore možeš videti kako je ovaj pas sređen na kliker da bude socijalizovan. Taj pas je grizao sve što mu je prišlo na bliže od dva metra, a onda sam kao što vidiš na slici uzeo kliker i punu kantu salame i krenuo polako korak po korak i psa jako lepo socijalizovcao...

Već su ga hteli uspavati a sad cela familija uživa sa njim...

Hranu hoce samo u kuci,pa sam mislila za pocetak kad nesto dobro uradi(donese lopticu i sl.)da uz klik i bravo prvo stekne u kuci uslovni refleks pa tek onda vani.Napolju nece ni lopticu ili joj ne drzi dovoljno paznju.Palo mi je napamet da umesto klikera koristim neku manju heftalicu.Ovde ga u pet sopovima nema.Mozda ste u pravu za stres vani,mada po prirodi nije nimalo plasljiva ili je takav pas da na taj nacin pokazuje po malo strah pa jurca i nasrce pored svake kapije gde ima pasa.Pozdrav

Tako i treba, prvo sve na domaćem terenu pa onda početi menjati mesta.

Pa i fudbaleri ne igraju isto kod kuće i u gostima.

BILD1581.jpg

Ja sam Kiki i imam 6 nedelja i 1,6 kg i već sam naučila sa spavam u svojo korpici!

Guest
This topic is now closed to further replies.