Sign in to follow this  
Petite

Sta je presudno da pas dobije dobru ocjenu (pobijedi) ?

Recommended Posts

Guest kazak

Sad imam internet vreme pa bih iznela svoje miЕЎljenje i iskustvo o temi...

IzlagaДЌ sam ЕЎnaucera punih 12 godina, a odgajivaДЌ 8,5 godina, ovde Д‡u izneti samo svoja iskustva. Moj prvi izoЕѕbeni pas( ceo Еѕivot imam psa, ali to je bio mamin i tatin :-) ) koji je otvorio moje srce prema izlaganju i odgajanju uopЕЎte, bila je kuja Velikog ЕЎnaucera, koju smo zvali Majra...

Njen prefinjen, ponosan, plemeniti karakter doneo nam je 14 pobeda od 16 izložbi na kojima smo učestvovali. U žestokoj konkurenciji ( tada je šnaucera bilo mnogo više na ovim prostorima ) iako je bila jako kvalitetna kuja nikada ne bi pobedila da njeno ponašanje u ringu nije bilo savršeno. Zbog svog izgleda, ali i prvenstveno ponašanja ona je pobedjivala ''nepobedive'' ( one koji su imali ničem zasluženi monopol u rasi šnaucer ). Nekad su sudije bile na mukama, iako znajući da ce biti kritikovani od ''pretplaćenih'' morali su da biraju izmedju ''kritika'' i prejakog zvižduka i negodovanja publike ( nekad je i publike bilo više na izložbama, ali i manje izložbi je bilo, a publika je bila dobro kinološki potkovana). Na 14 izložbi od 16 izabrali su ''kritike''.

Ali, kinologiji kod nas dolazila su teža vremena, umesto da napredujemo mi smo na nesreću nazadovali... Moja mala patuljanerka nije imala publiku u velikom broju koja bi stala na njenu stranu. Publike, odgajivača i vlasnika bilo je sve manje na izložbama. Redjala su se druga mesta, potpuno nezasluženo, jer je stvarno bila bolja od konkurencije ali je kao svog vršnjaka imala konkurenta iz ''pretplaćenih'' ( da baš ne lažem, bilo je i sudija koji su na dali prvo mesto, a dobila je i Cacib Beograd -:)... Kujica je uvek bila propisno sredjena, uvek fenomenalna u ringu, uvek u punoj kondiciji...

U svoj toj situaciji ja sam se veoma razočarala, u kinologiju, u ljude, kinologe, u neke tad sam mislila prijatelje..., ali ne zbog činjenice da smo bili ono večito drugi, jer da je bio bolji pas ne bih imala ni trunke razočaranja, već znate kako je kad stalno gubite od lošijeg, a ne vidite da ce ikada doći svetlost dana na ove naše prostore... Mislila sam , i jedno vreme sam čvrsto rešila :-), da me više ne interesuje kinologija, izložbe...

Ali, onda... usledili su pozivi od ljudi koji su se interesovali kada Д‡u imati ЕЎtence, njihove priДЌe da ja moja malena ipak bila bolja, da su gledali tu i tu izloЕѕbu...

Eto šta može da učini lepa reć, a i lepe oči moje kujice. Bezgranična ljubav prema ovoj rasi i par lepih reči vratili su me ne staru stazu :-) Na žalost mnogi drugi koje sam nekada vidjala na izložbama odlučili su se za lakšu varijantu :-(

Odlučila sam se da svoje pse izlažem, što više mogu van u inostranstvu, a kod nas da biram tamo gde imam prijatelje i npr. Cacib-e, da pokažem svoje pse pa ako se već unapred pobednik zna, ako nek pobedi, a ja ću opet da se super provedem sa društvom...

Psi su mi uvek tip-top sredjeni, ДЌesto ih i hendler izvodi jer su uz njega savrЕЎeni, mene nekad malo maleni zezaju ( vole da me ljube u ringu, ДЌim spustim glavu na njihovu visinu ), ЕЎta cu kad sam razmazila previЕЎe svoje patuljanere i kad su to prvenstveno moje male maze :-), nekad zbog obaveza i ne stignem do izloЕѕbe ali oni stignu :-) ... A u ostalom , neko to ipak radi bolje od mene i to poЕЎtujem...

Usledili su uspesi u inostranstvu, prvo Boki, pa Mimmy... Uz uspehe napolju, počeli su se nizati i uspesi kod nas. Posle par pobeda kod renomiranih svetskih sudija i objavljenih fotki sa jakih inostranih izložbi i moje patuljanere počinju primećivati, čak i u Best in Showu...

I sad se trudim da su mi psi uvek u top stanju, uvek su dostojni prestavnici svoje rase u ringu i van njega, i na naЕЎim i na inostranim izloЕѕbama kao ЕЎto u ringu reprezentuju rasu tako i van ringa totalnim laicima za rasu pokazuju kako treba da izgleda i da se ponaЕЎa jedan negovani i vaspitani ЕЎnaucer...

A ja na izloЕѕbe idem i ovde i napolju da se pokaЕѕem svoje pse, da se druЕѕim, vidim prijatelje, upoznam nove... Ako pobedimo super... Pravilnim prezentovanjem svojih pasa, stekla sam mnogo inostranih prijatelja, oni jako poЕЎtuju kad vide kako je pas spremljen za izloЕѕbu. Pa malenog Oskara nikad ne bih dobila da mene i mog psa i moj odnos prema izlaganju nisu videli i liДЌno upoznali u Bratislavi... pre toga nije bilo govora da ''show class'' ЕЎtene poЕЎalju za Srbiju...

Eto to su moja iskustva, i zato smatram da je mnogo bitno kako je pas prezentovan na izložbi, a da je sudija tu da vlasnicima ukaže da trebaju povesti računa i o prezentaciji, vaspitanju i nezi psa..., jer ne može biti Ok ono '' šta ima veze, ovo je domaća izložba'', bez obzira što je domaća ili manje bitna ipak nije to ''kereći vašar'' , ajd se nespremni, u bilo kom smislu te reči, pojavite na bilo kojoj značajnijoj izložbi...

Svi imamo razliДЌite rase, pa zato i razliДЌit pogled na isto pitanje. Ali u stvari jako sliДЌno mislimo, sve su ovo varijacije na zadatu temu i koliko vidim zavisi samo koja je rasa u pitanju jer samim tim su nam i iskustva razliДЌita...

Veliki pozdrav

Jelena & Е nauceri

Sad smo dosli na pitanje profesionalizma izlagaca, sto jeste bitno, ali ne treba zaboravljati da vecina ljudi nisu profesionalce, vec izvode svoje pse na izlozbe iz razloga da se pas oceni i da cuju strucno misljenje sudije o njihovom ljubimcu.

Za pse, koji se trimuju i za koje standartom propisana odredjena "frizura", pripremanje je jako bitno. Nepripremljen pas ne bi smeo na izlozbu, a za nepravilno sredjene pse ocena moze biti niza (ili - bez titule).

Ali treba razlikovati i status same izlozbe. Jeste na "domacim" izlozbima kriteriumi su nesto nize, broj pasa je cesto veoma mali (desava se i po jedan-dva u ringu) i mnoge sudije ocenjuju blaze, pogotovo all-roundere (govorim o proceni realne vrednosti psa za rasu). Cesto odlucuje njegovani izgled, korektno prezentovanje psa, profesionalizam vodica.

Nesto drugo su specijalke i uzgojne smotre. Tu pod obavezno bi trebali ocenjivati sudiji-odgajivaci, koji tu rasu poznaju od "A" do "S", i to je vec nesto drugo.

Tek onda u jakoj konkurenciji moze da se prica o njuansima i tipu, a pas i ako dodje nesredjen, ocenjice na najbolje moguci nacin (mada i ovde ne bi mogao da racuna na pobedu), jer u tom trenutku se ocenjuje njegova vrednost za rasu i eventualni doprinos (ili steta), koji taj pas moze da da u buduce.

Guest Nenad
a ko je ono pitao za prevod CACIB

Certificat d'Aptitude au Championnat International de Beaute - CACIB

Dakle "potvrda o kandidaturi za internacionalni shampionat u ljepoti"!

Ne u brzini, poslusnosti, spretnosti, snazi ili bilo kojoj drugoj karakteristici. :P

Ocjenjuje se koji je pas tog trenutka naj ljepsi. Vec sam to negdje spominjao, kada je sudac (bio sam stazist) psu u shampionskom razredu dao odlican bez kandidature, a 14 dana ranije taj je pas dobio BIS. Na toj je izlozbi pas bio prezentiran od strane vlasnikove zene koja psu nije namjestila prednje noge pa je jadan stajao kao charlie chaplin, nije mu namjestila zadnje noge pa je visio na jednu stranu (stajao kao njemacki ovcar), dlaka mu je bila nerascesljana i odavao je pomalo otuzan dojam.

Ko je sudio BIS 14 dana ranije? Taj isti sudac. :wink: Dakle nije da ga mrzi ili nesto slicno, vec jednostavno svaki dan sudi, kao da te pse nikad ranije nije vidio.

Guest kazak

OK, takve sudije jako postujem, ali na zalost retko susrecem!

U ringu uvek treba da pobedi trenutno najbolji, ukoliko se u napred zna pobednik cemu onda sve, ajd psima da upisemo cim stignemo ocene i titule, a onda da ih pustimo da se igraju a mi da uzivamo u prizoru...

Guest Dotty fan

Hallo,

Dakle "potvrda o kandidaturi za internacionalni shampionat u ljepoti"!

Ne u brzini, poslusnosti, spretnosti, snazi ili bilo kojoj drugoj karakteristici.

Imenjace i jesi i nisi u pravu.Naravno da se o lepoti ,ali mislim da rec LEPOTA u ovom slucaju ne znaci isto sto i lepota kod ljudi,ne znaci neki opsti utisak vec je pas onoliko lep koliko je blizu standardu,sto je priblizniji zamisljenom idealu to je lepsi,barem ja to tako dozivljavam.

Na toj je izlozbi pas bio prezentiran od strane vlasnikove zene koja psu nije namjestila prednje noge pa je jadan stajao kao charlie chaplin, nije mu namjestila zadnje noge pa je visio na jednu stranu (stajao kao njemacki ovcar), dlaka mu je bila nerascesljana i odavao je pomalo otuzan dojam.

Moje misljenje je da dobar pas je dobar kako god stao.To sto neki pas izgleda kao "raga" sto su mu ledja sedlasta,noge krive itd...u slucaju kada ga prezentira neko ko nije iskusan u tome to je samo odraz ta taj pas samo uz pomoc hendlera prikriva te mane a nikako da je pas dobar ali ga osoba koja ga izlaze kvari.U Americi a i ponekad Evropi sudije praktikuju da kazu izlagacu da ide sa spom dijagonalno i da se pred sudijom zaustave ali bez ikakvog dodira i postavljanja,rastezanja psa,kako stane stao je...Tako da sam hendling meni licno nije bitan,odnosno bitan je ali samo kao dodatak na odlicnog anatomski psa.

Sto se tice Kazak-ovog odgovora na moje pitanje sta dobija pas koji ne zeli da pokaze zube,i moj odgovor je bio pa diskvalifikaciju ali nije tako.Pas ne moze zbog toga nikako biti diskvalifikovan,on se samo udaljuje iz ringa uz obrazlozenje da sudiji nije omoguceno da sagleda psa.Pas e diskvalifikuje samo u slucaju kada ima manu koja standardom je predvidjena kao diskvalifikaciona a ne pokazivanje zuba nigde nije takva greska.

Nenad

Guest kazak

Nenade hvala na ispravci, kad sam rekla diskvalifikacija mislila sam na to da se udaljuje iz ringa ali se nisam dobro izrazila, tj ponekad se tesko setim pravih reci, pa upotrebim one manje strucne :-)... prava rec je udaljuje se iz ringa. Potpuno si u pravu za obrazlozenje diskvalifikacije.

Pozdrav

Nenade (ne Dotty :D ) - jeste naziv CACIB ono sto je u bukvalnom smislu rijeci -

ali hajde da sastavimo par stvari ovde napisanih -

Ovde ima shnaucerasha - pa evo uzet cemo za primjer velikog crnog shnaucera

ulazi se u ring (pretpostavimo da je konkurencija neka recimo 7-8 pasa u klasi)

- sta prvo sudija radi -

pregleda zubalo i testise (ako sam u krivu - ispravite me) - svi psi dozvoljavaju pregled osim onog koji je najsredjeniji - malo tamo malo amo - sudija ga preskoci dok zavrsi ostale pse, pa se opet vrne njemu da vidi da se pas nije odobrovoljio - iako uz malo muke, uspije da pregleda zubalo

- pas sredjen -do bola sto bi se reklo (znaci govorimo o tom primjerku koji nije bio raspolozen da pokaze zubalo)

- stoji kao statua - pokazuje se - nema zamjerke - sve po standardu -

-vlasnik se takodje potrudio da bude u skladu sa izvedenim primjerkom tako da vodic i pas predstavljaju jedan vrlo skladan par

Sudija trazi da se trci u krug - psi trce - ovaj nas uzeti primjerak i dalje pokazuje nervozu - okrece se za primjerkom koji trci iza njega, rezi, vidno pokusava da stigne psa koji trci ispred njega, iako iskusni vlasnik ga drzi pod kontrolom

malo po malo krug se suzava - ostaju 3 primjerka - 2 onako za nijansu slabije uredjena, i sa slabijom preentazijom u stavu, ali skladna (kad kazem skladna mislim da je pas u standardu) primjerka - i kao 3 taj nas delija - vrlo dobro sredjen - fino postavljen i fantasticno prezentiran pri pojedinacnom ocjenjivanju -

Nas delija u zavrsnom postavljanju i dalje stoji onako kako ga je vodic postavio i sudija se odlucuje za njega -

pruza ruku da cestita vlasniku - a pas skoci i za dlaku promasi sudijinu ruku pruzenu prema njegovom vodicu -

Da li je ovde u pitanju - SAMO ljepota (takmicenje je za CACIB) ili se ipak MORA uzeti u obzir i karakter - i da li je sudija uradio pravilno time sto je izabrao tog primjerka kao pobjednika u klasi ?

I kada sudija treba da udalji (tj ne ocjeni ili diskvalifikuje ili vec kako hocete to nazvati) psa iz ringa

neka ste vi meni zivi i zdravi

:D

:baby:

Guest JanaSchn

Ja tom psu ne bih tala titulu.Kao sto postoje pravila izgleda,tako isto postoje i pravila ponasanja.Kad se radi o nijansama,vazno je ponasanje.

Na jednoj izlozbi nisam mogao ja da izlazem moje pse i umjesto mene je to uchinio moj otac, koji je na izlozbama imao iskustva samo kao posmatrach ... do te izlozbe ...

Muzjak, star oko 3 godine, koji inache bez problema dozvoljava pokazivanje zuba, zarezao je na sudiju kad je ovaj prishao rukom da mu petlja po ustima ...

Sudija mu je dao odlichnu ocjenu bez titule, uz obrazlozenje, da nije tako lijep - diskvalifikovao bi ga ...

Vjerujte mi ... da je moj Ary, dozvolio da mu sudija petlja po ustima, a da makar ne pokaze minimum svog karaktera - NEPOVJERLJIV PREMA STRANCIMA - dobio bi diskvalifikaciju od mene ...

Sudija mora da zna karakterne osobine pasa i da ih poshtuje ...

Na kraju, mnogi se opredjeljuju za odredjenu rasu i zbog karaktera, a ne samo zbog izgleda ...

Vase textove su jako zanimlivi i istiniti samo mi se malo nedopada sto ovde puno savjetuju neki pojedinci, koje znam iz izlozbe i bas oni imaju veoma agresivne pse, koje rezi na sudju, napadaju cuke cak i stence u blizini to je za mene pas ODMAH za diskvilifikaciju.

Luce ... zashto sudije postavljaju pojedine pse jedan naspram drugoga i shodno njihovoj reakciji, ocjenjuju te pse ...?

Monty -

i ja mislim da svakako treba imati u vidu karakterne osobine psa -

no takodje ima jedna

'svaka agresivnost psa prema covjeku ili covjeka prema psu pvovlaci diskvalifikaciju' (nazalost ima i vlasnika koji 'shutaju' svog psa nakon izlaska iz ring ajer pas nije bio raspolozen za poziranje)

ps

kod nas je nivo tolerancije za iskazanu agresivnost vrlo visok - najvisi od svih zemalja u kojima sam ja bila i kao posmatrac i kao izlagac -

nazalost ima i vlasnika koji 'shutaju' svog psa nakon izlaska iz ring ajer pas nije bio raspolozen za poziranje

To su debili ...

kod nas je nivo tolerancije za iskazanu agresivnost vrlo visok - najvisi od svih zemalja u kojima sam ja bila i kao posmatrac i kao izlagac

Slazem se ... ali ipak, ne govorim ovdje o nivou tolerancije kod nas i kod drugih ... govorim o odnosu sudija prema rasama koje sude i o tome da bi trebalo uzeti u obzir karakter rase i odnositi se prema rasi tako da se poshtuju neke osnovne karakteristike te rase ...

Ako se generalno bude radilo na tome da psi, kojima u standardu pishe da su "nepovjerljivi prema nepoznatima" i koji bi morali da odreaguju ako im nepoznati gura prste u usta, postanu "machkice" kojima ce moci svako da shvrlja po zubima, bez njihove prirodne reakcije, a to je makar izraz nezadovoljstva rezanjem ... onda mislim da cemo u buducnosti dobiti pse koji ce imati izgled koji nam se svidja, ali ce izgubiti svoj karakter ...

Drugim rijechima ... spolja gladac - a iznutra jadac ...

ja se slazem u potpusnosti s tobom Monty - posebno iz razloga jer i sama imam i izlazem sluzbene rase - a i ti vjerovatno znas kakav je stav i kod nas - a posebno u svijetu na to 'nepovjerljiv prema strancima' - jos malo pa ce i joksirac biti svrstan u 'opasne rase'

- no - ja nikako da pronadjem sredinu u svemu tome iskreno govoreci

doberman npr - sluzbeni pas cija je svrha nastajanja DA CHUVA I BRANI i onda - kako reagovati ako ........ sudija npr isprovocira psa - naravno - sudija je uvijek u pravu - pa ti sada gledaj kako ces i sta ces -

spremis psa, uradis ring dresuru, i sve sto ide uz to - dodje sudija da prepipa psa, ustine ga (kao nenamjerno) i pas reaguje -

e sta onda - kako - koga ocijeniti, koga diskvalifikovati i sve to onako zajedno -

ja licno nikada na taj nacin ne bih provocirala psa u ringu, no ima slucajeva (vise no jednom) da se to dogodilo

hehehe ... i za to ima lijeka ...

Bash bih volio da sudija neki ushtine mog psa ... ja bih se kao sluchajno smotao i ispustio povodac .... a onda nek se nosi sa posledicama koje je sam isprovocirao ...:)

Znash ono ... "Ko tebe kamenom - ti njega hljebom" ... samo gledaj da hljeb bude shto stariji i tvrdji ...;)

Guest kazak

Ovde ima shnaucerasha - pa evo uzet cemo za primjer velikog crnog shnaucera

ulazi se u ring (pretpostavimo da je konkurencija neka recimo 7-8 pasa u klasi

Takav pas u takvoj situaciji ne treba da dobije titulu, a procena je sudije da li Д‡e psa i izbaciti iz ringa... Dobar sudija Д‡e znati uvek da odliДЌno proceni.

ZaЕЎto kaЕѕem procena dobrog sudije?

Postoje mnoge situacije kao ona sa provokacijom koju je pomenula Petite... Meni se dešavalo da mi ''poznati'' izlagač štipa malenog patuljanera, neposredno pred izlazak u ring ( baš kao svidja mu se što mi je starija kuja živac za takve stvari, a ja neću da ga tresnem po nosu) , a onda taj iritirani patuljaner mora da da sudiji da mu brčka po zubima..., to smo resavali malo žešćom mojom rekcijom kojom pas prepozna da sad mora da posluša, ali se na kilometar ipak vidi da to apsolutno nevoljno radi, a i sudija primeti i jasno stavi do znanja proveravajući psu na druge načine karakter, na moju sreću na te provere karaktera moji psi super reaguju pa se i sudija ubrzo odobrovolji.

Ali da se vratim na velike ЕЎnaucere..., postoje razliДЌite situacije kad je npr. kod muЕѕijaka velikog ЕЎnaucera sasvim normalno da je uznemiren i agresivniji .

Primer, kojem sam više puta prisustvovala - Mali ring za velike šnaucere, ring takav da se u njemu ne možete sami sa psom okrenuti, a u ringu 10.tak ogromnih mužijaka, i u ringu neiskusan sudija ( iskusan bi odvojio pse i svakog posebno posmatrao u hodu). Sudija želi prvo da vidi sve pse zajedno. Dok hodaju ( jer ne mogu da trče ) ovi po prirodi izrazito dominantni psi previše dolaze u bliski kontakt jedan sa drugim, jedan od pasa iza njuškom prilazi previše blizu onom ispred, nastaje konflikt, svi mužijaci u ringu ( ako su pravi šnauceri) staju u gard . Sad sudija odvaja pse i svakom posebno gleda zube, testise... Većina pasa je jako uznemirena i teže ( samo uz jake instrukcije vodiča, a to se primećuje ) dozvoljava sudiji da ih ''prepipa''. Za razliku od psa iz prvog primera koji je dala Petite ovde su svi psi manje ili više uznemireni , što najviše zavisi od poretka tj. vremena za hendlera da smiri psa... Koga ovde treba diskvalifikovati ? Pse koji po svojoj prirodi su jako dominantne životinje i ako nisu agresivni prema ljudima ( ukoliko ne čuvaju svoju teritoriju...), prema mužijacima indentičnog karaktera jesu bar dok se ne utvrdi ko je ''alfa'', ali dovedeni u stanje pripravnosti teže dozvoljavaju da im neko nepoznat ma bio on i sudija ometa pažnju, jer to je ono što im smeta, ometanje pažnje, a ne brčkanje po zubima...Ili da diskvalifikujemo sudiju , koji po mom mišljenju je pogrešio izbor rase kojoj sudi...

Е ta mislite o situaciji kad se sudija boji psa, kako onda reagovati ?

Raznih izlagača ima, to je potpuno tačno Petite, ali njih što šutiraju pse bar možemo da psujemo, kritikujemo javno, glasno, vičemo... A šta da radimo sa sudijama koje nisu kvalifikovane da sude pojedine rase, a da ne dobijemo kaznu zabrane izlaganja ? Jel postoji neka institucija kojoj možemo da se obratimo ? Znam da tamo negde izgleda nama previše daleko postoje pasminski klubovi koji su jako uticajni u savezu i preko kojih ide prijavljivanje sudija za rase, oni izdaju dozvole ili već preporuke... kod nas to nažalost ne postoji, a kad će ... postoje pasminski klubovi ali oni nemaju nikakav uticaj na sudije...

Ovde se prica o 7-8 snaucera u ringu, muzjaka... I vec nailazimo na jedan mali problem, jer pas dobrih rasnih karakteristika moze da ostane bez titule, jer organizator nije predvideo veci ring za pse, a sudija nije znao da njih pravilno da rasporedi, a vlasnik nije mogao potpuno da drzi situaciju pod kontrolom... Standartna situacija i dosta cesto se srece na nasim izlozbama (samo daj Boze da bude toliki broj pasa u ringu na CAC izlozbama).

Sta reci za agresivnije rase - kavkasce, azijate, sarplanince i druge rase, cija je svrha - cuvanje vlasnika i teritorije, uz to njihova zelja za dominacijom ponekad veoma jaka, pogotovo kod muzjaka...

Naravno, mnogo lakse izlagati malecke pse, koji u ringu stavis na sto, posle smestis u kutjicu, ili lepo ga stavis u dzep i odes na kafu...

Ali ipak treba imati razumevane za sve, kao sto organizatore bi trebali razumeti potrebe izlagaca (recimo, da ne pravie male ringove za vece rase i da ne stavljaju dugodlake pse da se ocenjuju u 2 sata popodne po najvecoj vrucini). Sudije bi trebali da imaju razumevanje za osobine karaktera svake rase, za koju polagali ispit i da znaju da dobro organizuju svoj posao u ringu, sto uz malo pameti i nije tesko. Vodic pre svega bi trebao imati dobar kontakt sa svojim psom i da bude uljudan prema drugim izlagacima, bilo to konkurente ili ne... A mi, izlagace, naravno, trebali bi da imamo razumevanje jedni prema drugima, jer nismo svi isti i bas iz tog razloga drzimo i gajimo ono, sto volimo...

Ja, recimo, vise volim da setam satima sa mojim psima u prirodi, nego da vrtim i da skidam njima viklere pred svako samponiranje...

Postoji i jos jedna stvar - upotrebna svrha psa, u stvari zbog tih razlicitih covekovih potreba i nastao toliki broj rasa. Neko voli pse za rad, dresuru, sport, lov, nekoga fasciniraju psi-cuvari, a neko se opredelio za pse za "pratnju i razonodu". I ova klasifikacija ne vrsi se samo po izgledu pasa, nego po karakteru i upotrebnoj vrednosti. Tako da karakter, ko rasnu osobinu, nikako ne bi smeli da zanemarujemo...

Citat:

mi se malo nedopada sto ovde puno savjetuju neki pojedinci, koje znam iz izlozbe i bas oni imaju veoma agresivne pse, koje rezi na sudju, napadaju cuke cak i stence u blizini to je za mene pas ODMAH za diskvilifikaciju.

Luce, pa nema problema, kad polozis za sudiju - evo me kod tebe u ringu, pa ces imati priliku :wink: .

Doduse, nikad ovde nisam dozivela diskvalifikaciju za agresiju u ringu, vec mi snizavali ocene zato sto kavkazac "ne dize rep"! Taj izraz se prevodi kao - "nema karakter"!

Druga stvar, instinkt cuvanja. Kavkasca ili azijata dovoljno ostaviti i 5 minurta na jednom mestu, i on pocinje da to smatra svojom teritorijom, "nacrta" sebi zamisljenu liniju, i ko predje preko nje - moze da reaguje... Slazem se, ne poznaju svi te osobine pojedinih rasa.

Al zato smo tu, da lepo razmenimo iskustva, a ne da zauzimamo odmah negativan stav prema necem, sto ne poznajemo...

Pozdrav, toliko za sada, Polina.

Guest JanaSchn

Slazem se sa kazak u potpunosti.I srednji kao i veliki schnauzeri su IZUZETNO dominantni psi ,tako da reakciju psa koja ce nekome ko ne poznaje rasu izgledati kao agresivnost.

Koga ovde treba diskvalifikovati ? Pse koji po svojoj prirodi su jako dominantne Еѕivotinje i ako nisu agresivni prema ljudima ( ukoliko ne ДЌuvaju svoju teritoriju...), prema muЕѕijacima indentiДЌnog karaktera jesu bar dok se ne utvrdi ko je ''alfa'', ali dovedeni u stanje pripravnosti teЕѕe dozvoljavaju da im neko nepoznat ma bio on i sudija ometa paЕѕnju, jer to je ono ЕЎto im smeta, ometanje paЕѕnje, a ne brДЌkanje po zubima...Ili da diskvalifikujemo sudiju , koji po mom miЕЎljenju je pogreЕЎio izbor rase kojoj sudi...

dopunicu samo da ponekad treba diskvalifikovati nesavesne izlagace.

Sad ce neki reci "pa svako ima pravo da nauci, i "ne treba svakoga ko ne zna izbaciti". Zato se neiskusni psi ili neiskusni vlasnici prvo trebaju prijavljivati na izlozbe nizeg ranga.

cula sam mnogo puta od odgajivaca drugih rasa kako mi je pas"agresivan i netolerantan",ali schnauzerasi znaju da sve svaki schn muzjak bori za poziciju alfa muzjaka.Uglavnom je njihova reakcija " cuti budalo lajava,neces me uplasiti!"

Po prirodi ali ni jednog psa I to sto posto ni vase pasmine /koju poznajem jako malo/ nije to da bez razloga napadne coveka koji stoji blizu ili u prolazu zgrabi nekog. Ni to da bez razloga napadne psa pogotovo jos stene!!! To sve se moze na balkanskim izlozbama videti!

O ovome je Polina precizno rekla ... dovoljno je ostaviti nekog Kavkasca 5 minuta na jednom mjestu i on vec to smatra svojim i javlja se odbrambeni instikt ...

Primjer:

Putovao sam sa mojom zenkom za Beograd vozom ... u kupeu je bilo josh nekih 3-4 putnika ... svi su bili unutra kad smo ushli u kupe ... onjushila ih je i smjestila se ispred mojih nogu ...

Jedan momak iz kupea je izashao bez problema pored nje vani i nije ga bilo nekih pola sata ... kad se vratio, pokushao je da udje u kupe, ali nije smio od File jer je ova divlje rezala na njega, iako je imala korpu na njushci, momak je zatrazio svoje stvari i preselio se u drugi kupe ...

Kao prvo monty sracunaj procenat pasmina koje se tako stavljaju u odnosu na druge pasmine. Mislim da je to manje nego 5 posto. Ovo postavljanje je jako cesto na balkanu I na specialkama za tu pasminu. Vjeruj ali na CACIBu u ceskoj, Austiji ili Franciji to tako cesto nije. Makar ja tamo cesto izlazem I nikada to nisam videla.

Uopshte mi nije padalo na pamet, niti ce, da pse pretvaram u procente ...

Kad govorim o rasi ili o grupi rasa sa nekom zajednichkom karakteristikom, sasvim je sve jedno koliki je njihov procenat u odnosu na pseci rod generalno ...

A shto se tiche postavljanja pasa ... da li ih tako postavljaju po Evropi ili ne ... pa, na to ti mogu reci da nije sve najbolje i najpametnije ako je "Evropsko" ...

Lichno mislim da takvo postavljanje pasa ima svoju funkciju, naravno, govorim o odredjenim rasama, (eto tih 5 % mozda) i da ako Rusi to rade Kavkascima i Azijatima, onda bi trebali i ostali koji sude tim rasama, iz prostog razloga shto vjerujem da Rusi ipak imaju dobar razlog zashto to rade ...

misljenja sam da svaki pocetnik iz gore napisanog moze poprilicno toga da nauci - eto ja sam napisala jedan primjer, zamisljajuci se u situaciji, pokusala sam da docharam prizor,

Srecom pridruzili su se i ostali koji izlazu i naveli jos poprilicno toga sto meni nije palo na pamet.

Ovako gledajuci sve to napisano - ljudi ja opet nikako da nadjem neku sredinu, a kako da je nadje pas kad ja kao vodic (ili sudija) ne mogu da si zacrtam liniju.

Osjetne su razlike u principima izlaganja i ocjenjivanja od zemlje do zemlje, na kraju krajeva od izlozbe do izlozbe (ovo a propos ovoga sto je monty napisao da mozda i nije dobro sve sto je evropsko) - necu da ulazim u to sta je dobro a sta nije dobro - ali ako imamo vrhunskog primjerka, steta ga je ne pokazati na sve strane - gdje su naravno kriteriji razliciti, ali se trebamo prilagoditi

No svi mi izlazemo i bez obzira sto govorili volimo da pobijedimo - zar ne.

Trudimo se da psa prezentiramo najbolje sto mozemo (nebitno koja je rasa u pitanju).

Evo uzeli smo u razmatranje karakter (nivo agresivnosti) i ring dresuru -

misljenje moje malenkosti je da bez ozbira koja rasa j eu pitanju - pas MORA da ima ring dresuru - bez obzira da li bila kao izlagac ili kao sudija - ja stvarno ne volim pse bez ring dresure da vidim na izlozbi.

Ako sam sudija - takav pas (pa makar bio i najmanji) ce da mi napravi muke (zubalo-testisi) dok ga pregledam, ako sam izlagac, smetat ce i mom psu (nebitno da li je ispred ili iza) i ni ja necu moci da prikazem svog psa u najboljem svjetlu bez obzira koliko se trudila.

Takodje sam misljenja da velikuuuuuuuu ulogu u svemu ovome ima VODIC - zasto se zove VODIC _ pa valjda zato sto VODI psa- tj pas ga slijedi. Ond abi valjda trebalo da pas PRATI svog vodica, tj da reaguje po nalogu vodica, bez obzira na rasu - mozda ce uzgajivaci drevnih ovcarskih pasmina da pisu replike, ali moramo biti svjesni da izlozba nije isto sto i Shar Planina - bez obzira na moju veliku zelju da se jedna izlozba napravi naShar Planini.

Dodje nazovi vodic koji je npr kavkasca vidio na TV - nabavio psa, izveo ga na izlozbu - nepripremljenog naravno - i onda taj pas reaguje po svom urodjenom karakteru - mislim da tu ne treba da krivimo psa - no treba paznju da obratimo vodicu - da kontrolise psa - ja licno mislim da dobar vodic ako obraca paznju moze da kontrolise svakog psa u svakoj prilici.

Znaci - da ne bismo diskvalifikovali prave rasne primjerke - koji pokazuju rasne karakteristike - sto je prava shteta za uzgoj - treba da VODIC psa bude strucan, obucen, kontrolise psa i VODI ga kako treba i kontrolise - da zadovolji i sudijske kriterije i kriterije rase - ako ne zna te kriterije - e pa neka se raspita malo prije no sto izvede psa, neka pita, ne rovi po internetu (bar je sada sve to dostupno).

Napisala sam vise no jednom da ja mnogo paznje obracam na karakter - i stojim iza toga, ako je jedan primjerak dobar fizicki, vodic ce da mu pomogne da se predstavi kako treba, da sve protekne kako treba.

Vec sam navela kao primjer pregled zubala - pas prvi put na izlozbi, 'vodic' stane ispred psa - ni sam ne zna kako se pokazuje zubalo - a kako da zna pas - i cak i ako je primjerka vrlo dobar - los vodic to sve pokvari.

Nije samo uzeti novac, kupiti vrhunskog psa s karakterom i izvesti ga u ring da bi ga pokazao - treba jos poprilicno toga uz to - evo su prethodnici naveli poprilicno toga

-razumjevanja rase (znaci - rasu treba shvatiti i razumjeti, ne mogu ja od rota traziti da mi radi u gateru divlju svinju)

- od pravilnog vodjenja i vaspitanja

-preko snalazenja u 'x' situacija kojih bude mali milion u zavisnosti od takodje mali milion (ne)prilika

- toliko trazene tolerancije medju izlagacima

- ...... (vjerujem da ce vama na um pasti jos mnogo toga)

Ja licno - volim da citam razlicita misljenja, posebno sada kada sam eto krenula tim putem da mogu da se nadjem u situaciji da ocjenjujem pse, pa stoga zelim da cujem razlicita misljenja izlagaca - imam ja svoje misljenje kao izlagac, no kada izlazem ja sam sama sa svojim misljenjem, ali ako bih se ustra nasla u situaciji da ocjenjujem, to ipak povlaci veliku dozu odgovornosti 'sta -kako-zasto' za svaku napisanu rijec.

I kako god ja pogledam - u svemu ovome mnogo vecu ulogu ima ljudski faktor (ne znam - mozda grijesim)

budite mi pozdravljeni svi

:baby: :sailor: :D