Dusko

Hendler ili ne???

Recommended Posts

Postovani Prijatelji,

imam samo jednog psa, koga neizmerno volim i kome posvecujem svo slobodno vreme. Setajuci po izlozbama, srecem jako puno pasa, koje vode profi hendleri, koji poznaju sve "cake" show ringa, poznate su face, znaju svoj zanat...

Ja ne mogu da zamislim da mog psa "ustupim" bilo kome da ga vodi na izlozbu, a siguran sam da ni Ike ne bi prihvaio bilo kog drugog coveka, osim mene i moje supruge, da ga vodi po ringu. A i pitam se, da li je potrebno svog psa potrebo dati nekome, samo da bi dobio neku titulu???

Interesuje me sta Vi mislite na ovu temu? Da li ste za hendlere ili protiv?

Pozdrav

http://www.nn-com.com/ike

Guest bolonjezer

Mozda prvi put!Ti onako sav zbunjen, treses se, samim tim pas jos gori...mozda!Al' samo dok se ne uvezbate...a posle-nikom drugom ne daj svoje pseto!

Pozdrav

Guest Dotty fan

Dragi Forumasi,

da bi moj odgovor bio precizniji moram da oduzim malo.Vise pitanja se krije u postavljenom.

1. da li bi ste ustupili psa profi hednleru

2.da li biste ustupili psa bilo kome ili bi ste iskljucivo vi vodili tog psa

Na prvo pitanje moj odgovr je NEBI ,ne zato sto imam fobiju protiv profi hendlera kao osobe koja zaradjuje novac baveci se tim poslom,vec zato sto sliku o takvim osobama sam stvorio iz postojecih hendlera.Ako idealizujemo sve to,i kazemo da postoji neka osoba koja prosto ima talenta da ostvari kontakt sa psom,poznaje dovoljno rasu da zna kako da istakne sve njene vrline itd takvoj osobi bi dao svog psa da ga izlaze na izlozbi GDE SAM JA PORED RINGA.Ali kao sto rekoh ta idealna slika ne postoji,ne postoji hendlovanje kao profesionalizam koji nudi posebni kvalitet izlaganja,postoji trenutno hendlovanje kao profesionalizam koji nudi siguran rezultat ali raznoraznim indireknim kontaktima sa osobama u tom kinoloskom krugu.Pa tako postoje hendleri koji ujedno rade kao generalni distributeri neke hrane za pse,i onda se stvaraju kombinacije ja ti pomognem organizaciju izlozbe a pojavim se kansije kao izlagac....Onda nije tajna nikakva da je homosexualizam jako zastupljen u tim profesijama,ja neznam puno hendlera ali sve koje znam su ... I da ne nabrajam dalje,kvari mi se raspolozenje.To znaci takvi hendleri imaju raznorazne kontakte sa sudijama,organizatorima itd i te svoje kontakte unovcavaju u pobede.Ja sam prosto alergican prema takvima tako da je odgovor NIKADA.

U sustini nikada do sada mi nismo koristili profi hendlera iz razloga pre svega sto je jadan od razloga zasto idemo na izlozbe sam taj osecaj dok si u ringu ,to tumbanje u stomaku,blaga vrtoglavica,rumeni obrazi,nerviranje ili radovanje svejedno ali su neki izlizvi emocija.To daje svemu draz....Ja se nebi odreko tog osceaja zarad jednog pehara.E sad mi nemamo jednog psa pa cesto sa sbobom vodimo i vise njih,normalno je da fizicki ne mozemo da postignemo izlaganje samostalno pa nam pomogne neko od nasih prijatelja sto mi je sasvim normalno.

Nenad

Dragi Forumasi,

U sustini nikada do sada mi nismo koristili profi hendlera iz razloga pre svega sto je jadan od razloga zasto idemo na izlozbe sam taj osecaj dok si u ringu ,to tumbanje u stomaku,blaga vrtoglavica,rumeni obrazi,nerviranje ili radovanje svejedno ali su neki izlizvi emocija.To daje svemu draz....Ja se nebi odreko tog osceaja zarad jednog pehara.Nenad

Dotty,

Svaka cast. da ne filozofiram vise, dovoljno je receno...

Ja bih vas nesto pitala, cisto informativno :oops: ...

Da li profesionalni hendler psa prvi put vidi na izlozbi ili prije toga? Kako pas reaguje na stranog hendlera, ako ga prvi put vidi na izlozbi?

Guest Dotty fan

Vako stvari stoje iz mog ugla,

postoje slucajevi kada hendler izlaze psa prvi put ga videvsi na izlozbi,ali to nikad nije mladi pas,plasljivi pas itd,jer takvog psa oni ne bi prihvatili hendlati.Ukoliko neko ima mladog psa koji po prvi put treba ici na izlozbi hendler radi sa njime pre izlozbenekada i po vise nedelja unapred.Hendleri su ti koji se dosta razumeju u psihologiju pasa,i neretko ces videti da pas koji ne slusa gazdu uopste u rukama hendlera se ponasa drugacije.Prosto taj kontakt ,nametanje psiholosko alfa clana je tu "uvezban".U engleskoj recimo kada sam bio na CRUFTS-u posmatrao sam takmicenje u junior hendlingu.Svaki hendler ima svog psa koga izlazge ali u jednom trenutku sudija izmenja medusobno pse i po vise puta,tako da svakome pripadne pas kojeg nikada pre toga nije video i onda u par sekundi prikazuje ga...

Nenad

Guest kazak

MOje misljenje je malo drugacije od vasih jer smo verovatno u razlicitim situacijama. Moji psi su mali, patuljasti snauceri, i kuje su mi mnogo razmazene tako da kad ih ja hendlujem one se ne pokazuju tako dobro kako se pokazuju kad ih hendluje Hendler. Tada su divne i bez pogovora i greske odrade sve... Tako da postujem , narocito na velikim i znacajnim izlozbama kad je konkurencija ogromna i iskustvo hendlera jako bitno, a ponasanje psa cak i presudno za odluku sudije, da neko zna nesto vise od mene i ume nesto bolje da uradi nego ja... Ali ja sam kriva sto moji psi mene ne slusaju onako kako bi trebali u ringu...

Jelena

Guest JanaSchn

Ja se donekle slazem sa Jelenom..

Cilj je psa pokazati u najboljem mogucem svetlu,zar ne? Za hendlera ti ne moras uzeti nekog homosexualca niti distributera hrane.Zapravo,uopste ne moras uzeti profi handlera.Zasto to ne moze biti neki tvoj prijatelj koji to radi jako dobro??? JA mislim da je glupo dozvoliti nekom da izvede tvog psa ukoliko ga vidi prvi put u zivotu,ali ako taj pas i taj handler vezbaju izvesno vreme,zasto da ne??

Nenad je pomenuo Crufts.Cilj junior handling je tek delimicno pokazati kako jako dobro prikrivas vrline ili mane,tu je cilj nesto drugo,pokazati neke opste stvari,da umes pravilno prezentirati korak,postaviti psa u pravi stav.. to i klasicne izlozbe uopste se ne mogu porediti. Na junior handlingu -gleda se handler,a na izlozbi pasa-pas!

nije mi bas jasno cemu toliko negativan stav...no svako ima svoje misljenje

ja licno pri ovoj pameti ne bih dala da neko drugi izvede moga psa,iz prostog razloga zato sto verujem da to radim dobro ,a to mi potvrdjuju drugi ljudi cije pse ja prezentujem s vremena na vreme,ali da to ne radim ovako kako radim,svakako bih svog psa ustupila nekome ko ce to uraditi bolje od mene.

Guest Dotty fan

Evo ja opet,

sve u svemu svi se slazemo oko nekih stvari.Ja sam i napomenuo da vrlo cesto sa nama idu nasi prijatelji koji izlazu nase pse,i da mi je to potpuno normalno.U cilju prezentacije svog psa,ukoliko bi neko to bolje od mene radio od mojih prijatelja uvek bih mu dao psa da izlaze,mada ipak volim taj osecaj kada sam u ringu.Ono sto sam rekao da nikad ne bih uradio je da dam profihendleru psa,u uslovima kakvi sa danas sa profi hendlerima.Ja na izlozbu ne idem da bi cuo misljenje sudije o mom psu(ili jako jako retko je to slucaj) misljenje o njemu ja imam svoje ja idem na izlozbu da se vidim sa ljudima i da se takmicim i jedino zadovoljstvo mi pricinjava ako je otakmicenje fer,realno...Nema veze sto drugi mozda ne misle tako pa ce me pobediti,ali moje je da razmisljam pozitivno.Zanci NIKAD ne bi dao profesionalnom hendleru da mi izlaze psa jer znam da ce iz nekih licnih razloga sudija njemu dati titulu pa ce moj pas profitirati.

Nenad

Ja se izvinjavam, jer sam pitanje postavio poprilicno nejasno. Pod hendelerom sam imao u vidu ljude koji se tim poslom bave, to jest profesionalce.

Eto ja jicno nevidim zasto bi psa neizveo hendler?

Jer u svetu postoje mnogo profi hendlera!Pogotovo kada neko ima nekoliko pasa nemoze da izvede njih vise u jedan ring,i sama ponekad moram da angazujem nekog. Pre svega titula psa nezavisi bas od hendlera,tu nemogu da kazem da neko upravu.Sa jednim psom mnogo lakse a vec sa vise :roll: ,a i netreba zapostaviti da uvek ima i nekih drugih strana zasto sam vlasnik nemoze da izvede psa.A i pitanje sta znaci profi.Izvinite ali ja videla takve na izlozbama u inostranstvu,i oni mnogo razlikujuse od nasih hendlera.Obuci kosulju i kravatu jos neznaci biti profi.A i prijetelji uvek mogu da bolje izvesti pse od samih vlasnika.

Moja cerka takmicise u konkursu hendlera,izlagala pse i ovde i to vlastnistvo stranaca,a izlagala zato sto ume sa psima,a i na takmicenju u inostranstvu mora da se hendleri zamene psima,to je jedam od bitnih uslova ,ona izlaze pse tudzi ali nemogu da kazem da profi. :wink:

A mogu i da dodam da radi to bolje od veceg dela nasih izlagaca.

Jer netreba zaboraviti da izlozba to je sow,i bolje i lepse kada hendler izvede psa u ring,nego vlasnik koj obucen bilo kako pa jos i borise sa psom u rangu da pokaza zube,ili moli ga da krene.

HENDLER covek koj zna i psihologiju psa i zna sa njima.Ja sama cesto izvodim pse prijateljama,jer ponekad sami nemogu da stignu ili imaju drugij razlog.

Naravno vise volim da sama vodim svoje pse,ali ponekad nemogu da budem otsutna nedelju dana od kuce,pa mnogo mi je zgodnije da dogovaramse sa prijateljama.Naravno kojim absolutno verujem i postujem.

A i nijedan profi hendler nece prihvatiti da vodi psa koj nije odgovarajuci kvalitet.Koliko ja znam neke odgaivaci ili vlasniki pasa uzimaju vodice(hendlere)zbog nekih svoih privatnih razloga,da nebroim ih imena.

Mi imamo problem sa jednom 'curom' koja je zaista lepa i kvalitetna ali je izlozbe interesuju koliko moju pokojnu babu. Njoj je dovoljno da se najede i igra samnom. Moj muz piiizdi zbog nje jer kad on uzme povodac, Betina spusti rep i hoda kao da je slomljena. Pre toga skace na njega i igra se. Kad JA uzmem povodac, ona sva ponosna digne rep i trcka kao lipicaner. E sad problem je sto zbog ostalih ja ne mogu da idem na svaku izlozbu ali zanimljivo je da bilo ko drugi uzme povodac, ona ga slusa pa tako 'angazujemo' prijatelja koji bi je izveo. Slazem se sa konstatacijama da prijatelj koji poznaje psa moze da bude bolji hendler od profesionalca, ali ima i hendlera koji su vrhunski

Ja bih se slozila sa Jelenom i Tatjanom .

Ja kada idem i u junior handling najcesce na toj izlozbi prvi put vidim psa kojeg trebam da vodim.

Na jednoj izlozbi sam izvela kujicu staru 7 mjeseci .

Kada smo ulazili u ring za junior handing bas sam bila uznemirena i sva sam se tresla , a ona je fenomenalno isla .

A poslije toga usli smo u ring za izbor najljepseg najmladjeg psa , i ja sam bila opustena , a ona me nimalo nije slusala.

Valjda se htjela pokazati u jh'u . Hvala joj :wink:

Prvo gazde bi trebale otici na koju izlozbu pa da vide kako to sve funkcionise , pa onda kod kuce vjezbajte sa svojim psom i tako se liejpo pokazite i na izlozbi . Srecno !

DEfinitivno DA!

DA se ja sama ne bavim handlingom, uvek bih svog psa dala nekome da ga izvede. Ipak che handler bolje izvesti psa, jer im vishe iskustva i znanja o handlingu. A to sad ako je nekom gazdi zao da se odvoji od psa ili da tu ''srechu i vrtoglavicu'' prospusti... pa nek izvodi onda sam svoje pse ako milsi da to radi dobro... u neku je ruku i bolje da TAKVI sami izvode psa jer onda che ako pas neshto ne uradi sa handlerom naravno okriviti handlera...

Evo jednog primera...

Bila sam ja jednom na CACIB ZG i jedna prijateljica me je zamolila da izvedem akitu od jedne njene prijateljice... Navodno, ima problem sa nogom...

I tako sam ja pristala, vezbala sa psom u pred ringu i sve je ishlo super! Ali kad je doshlo do ringa, taj pas je POLUDEO!!!!! Nije htela da stane, ni da trchi ni nishta!!!!! I shta sam ja sad mogla?? Jednostawno mu je doshlo i nije mu se htelo... PA SHTA SAD????? Narawno, pas nije nishta uradio....

E, ali kad sam izashla iz ringa, doshlo je do pomutnje... Ta je zena wikala na mene kao ludak... i na kraju sam morala da joj objasnim da se psima deshava da polude u ringu i da im nije do izwodjenja... i onda je ona rekla kao,... Pa bolje bi bilo da sam je ja izvwela!

Tu sam poludela ja!!!!!! I na kraju joj rekla da kad misli da taaaako dobro wodi i da moze da obuzda psa kome nije do izwodjenja, NEKA GA WODI SAMA!!!!

i tako... mislim shta ona sad tu oche?? Psima se deshawaju takwe stwari!!! i tu niko nishta ne moze!!!!

Ali kad je doshlo do ringa, taj pas je POLUDEO!!!!! Nije htela da stane, ni da trchi ni nishta!!!!! I shta sam ja sad mogla?? Jednostawno mu je doshlo i nije mu se htelo... PA SHTA SAD????? Narawno, pas nije nishta uradio....

E, ali kad sam izashla iz ringa, doshlo je do pomutnje... Ta je zena wikala na mene kao ludak... i na kraju sam morala da joj objasnim da se psima deshava da polude u ringu i da im nije do izwodjenja... i onda je ona rekla kao,... Pa bolje bi bilo da sam je ja izvwela!

Tu sam poludela ja!!!!!! I na kraju joj rekla da kad misli da taaaako dobro wodi i da moze da obuzda psa kome nije do izwodjenja, NEKA GA WODI SAMA!!!!

i tako... mislim shta ona sad tu oche?? Psima se deshawaju takwe stwari!!! i tu niko nishta ne moze!!!!

Jooj, kako je to meni poznato! :)

Elem, oduvek sam zavidela svima a narocito vlasnicima Chow-a koji angazuju handler-e... Iako Chow-e prati zloglasna reputacija da su cudljivi, nepredvidivi i tvrdoglavi... da su psi za jednog coveka... na ozbiljnijim izlozbama je vise nego ocigledno da to nije ni izbliza tako! Koliko vam dusa iste hendlera sa chow-ima po evropskim izlozbama... a narocito iz Italije. Ovde, uglavno ko ima Chow-a teskom mukom i sam uspeva da vaspita psa... pa nas zato i prati takva reputacija.

Medjutim, iz licnog iskustva, najiskrenije, mastam o tome da mi neko treci vodi psa, pa makar i komsija...:) Jer, mnogo su nezahvalni... Narocito posle 2-3 godine... jednostavno ih je tesko motivisati i pokrenuti u ringu.

Primera radi, sa starijom kujicom u pocetku gotovo da nisam imala ni mrvu nesuglasica i problema, ta je prosto uzivala u produciranju... tacno joj se lice ozari cim ugleda cist prostor u ringu... i samo "paradira" sto bi rekla Bella "kao lipicaner". :) Sa njom je bilo milina... naravno... samo je sa mnom bila takva. Cim je povede bilo ko drugi - posle par metara stane, ukopa se i "vraca se kuci" (odn. do nasih mesta pored ringa). Ali, dobro... realno gledano... nas dve smo sasvim dobro funkcionisale sve dok se doticna nije smorila i prestala da saradjuje. Od tog doba... nema te osobe sa kojom bi lepo isla a kamoli stala, a da ne govorim o tome da podigne glavu, naculji usi - ne bi li ostavila makar kakav "afektivni" utisak... Mislim da je osnovni problem, bar kod chow-a... ne to da li ce se pas lepo kretati, biti postavljen i prezentovan u ringu... jer su oni generalno stalozeni psi i u stanju su da stoje mirno kad treba i kako ih postavite. Problem je naci osobu na cije ce "komande" (da se razumemo, nema tu mnogo "komandovanja" ) chow reagovati... odn. da moze hendler da uspostavi makar kakvu elementarnu komunikaciju sa psom (prevedeno na moj slucaj - da se pas barem svojevoljno krece po ringu, a ne da izgleda kao da ga neko vucara i cima po istom :) ).

Iako su svi moji psi od malih sapa naviknuti da budu u svacijim rukama i da im svako moze otvarati usta i gledati im zube i propipavati ih, bas kao i izvoditi u setnju, ipak ovde (medju ovdasnjim vlasnicima i odgajivacima chow-a) je jos uvek tesko savladiv problem i makar potpuno socijalizovati psa - da ima poverenja u druge ljude. Tako da ovi moji mozda jesu lepo vaspitani i "tolerantni" ali definitivno ne reaguju na druge ljude.

Sve u svemu - nama je potreban hendler -motivator! :) Inace, izlozba i izlaganje postaje blago mucenje i za vlasnika i za psa.

Pozdrav,

Iva

Desava se upravo to sto je Bella rekla da pas hoce ici sa nepoznatim covjekom, a sa osobom uz koju je odrastao jednostavno nece da se pokazuje, jednostavno je tu razmazen i svojeglav.

Meni se vise puta desilo slicno da pas sa vlasnikom nije zelio ici, vukao je, spustao glavu, nemirno stajao, medjutim bih ga uzela pod svoju kontrolu on je bio potpuno drugi pas. Jednostavno je potrebno ostvariti odredjenu komunikaciju sa psom. Recimo, muzijak kraljevse pudle star 2 godine kojeg sam izvodila prosle sedmice na CACIB Gradiska, vlasniku nije zelio dignuti glavu. Tad sam ja probala s njim i sve je islo odlicno.

Ono sto mene kao hendlera cini najsrecnijom jeste da kada smo u ringu i dok trcimo pas me pogleda u oci, kao da me i sam zei ohrabriti :lol:

Ono sto mi je do sad najsimpaticnije bilo jeste jednom prilikom dok sam izlagala lhasu apso, da sam se sagela da mu popravim prednje noge, on me je polizao po licu. To je bio dovoljan znak da pored toga sto ja uzivam u handlingu i izlozbama, dovoljno uziva i on.

Tako da ako bilo kome je potrebna pomoc u handlingu slobodno neka se javi :wink:

Pozdrav

Jovana

http://www.point-of-royal.com

Kao vlasnik jedne zenke snaucera i kao ljubitelj pasa nisam neki silni strucnjak u tim stvarima ali.. Dati psa hendleru ima svoje prednosti i mane i to,po mom misljenju,zavisi iskljucivo od psa do psa i individualno je. Sto rece Jelena,moja je zenka prilicno razmazena. Prisustvovala sam izlozbama gde je neko drugi vodi kroz ring,a ona pogledom trazi mene uz ivicu i taj "nastup" lici na pravu katastrofu. Kada neko strucniji to posmatra sa strane shvati da je to ocajno. I ja sam toga svesna. Kada nisam prisutna,taj pas sa onim ko ga vodi sasvim pristojno funkcionise pogotovo ako hendlera poznaje. Jednom sam je izvela,prvi put pre 15ak dana i nije bila losa.

Definitivno je sve to relativno...hendler -u nekim situacijama za,u nekim protiv.

Guest
This topic is now closed to further replies.