Sign in to follow this  
deltariilir

Albanski Brvnarski Pas - (Qen T'bani Shqiptar- Rudat)

Recommended Posts

http://i234.photobucket.com/albums/ee265/deltariilir/DSC09269.jpg

http://i234.photobucket.com/albums/ee26 ... C09269.jpg

Na stranu svega sto zaista ne poznajem tamosnje prilike,niti sam jak sa kinoloskom istorijom tih krajeva,opet izuzimajuci veo sumnje na cistotu ovih pasa,moram priznati da mi se cela ova prica u standardu i slike koje gledam,dosta dopadaju.

Lepi su posebno ovi psi koje cije sam slike istakao a i generalno vidi se tu neki odredjeni ,,tip".

Svidja mi se :!:

Cudo jedno ova kinologija,da mi nisi pojasnio,ostao bih ubedjen da su to kangali :shock: :mrgreen:

Ja ko da sam pricao Albanski pa si me tako dobro skapirao.. :roll:

Meni izgledaju psi starog kova,ali mi se cini da su vise da budu kraj ovaca nego da cuvaju kucu,ali moze biti da se varam.

Onda si verovatno promasio temu :wink: . Unë mendoj se është e ndaluar për të shkruar në gjuhë të huaja.

Koji je taj strani jezik.

Meni izgledaju psi starog kova,ali mi se cini da su vise da budu kraj ovaca nego da cuvaju kucu,ali moze biti da se varam.

Pa da oni su lijewti vise kraj torova i brvnara kada su u katunima i planinama,ali u posnu jesen zimi i proljece su kod kuca u selima.

@labeati

Jel su ,,ljuti" na coveka ili se ponasaju kao pastirci :?:

Kod ovih pasa za razliku od D.I,izrazeno je nepozeljna odlika kod neki,agresivnost,a ono drugo sve zavisi kako ce se odgajati iz malena cuvar,ili pastirac a cini mi se da se u coporu jako dobro se slazu.

@labeati

Kod ovih pasa za razliku od D.I,izrazeno je nepozeljna odlika kod neki,agresivnost,a ono drugo sve zavisi kako ce se odgajati iz malena cuvar,ili pastirac a cini mi se da se u coporu jako dobro se slazu.

Izvini,nisam te najbolje razumeo,znaci ovi su PO PRIRODI malo ostriji nego li D.I. :?:

Da.Pustite ove neke sabotere i radite svoj posao-ono sto ste naumili.Ako ispadne kako valja svaka cast,ako ne ispadne nema veze.Sve u svemu,ima tu jos mnogo posla :)poz

Izvini,nisam te najbolje razumeo,znaci ovi su PO PRIRODI malo ostriji nego li D.I. :?:

NE nego njihova ostrina ponekad ispadne ili djeluje kao agresivnost,znaci malo teze kontrolisati u odnosu kod D.I. gdje je lakse kontrolirati tu ostrinu,koja ne pokazuje odlike agresivnosti.

Ovi psi su mi uvek odlvacili paznju. :)

Imam par pitanja za Muhameta, vezano za `tip` ovih pasa.

Ne bih da govorim o fenotipskoj sarolikosti (koja i nije drasticna) jer je rasa jos uvek u nastajanju...ali, ocigledno (i sasvim prirodno) da ima vise `tipova`, pa me zanima koji tip pasa je pozeljniji, kakve pse ljudi preferiraju, kakvi tipovi pasa su u davnim vremenima bili zastupljeniji? I obzirom da se radi o, slobodno mogu reci, iskonskim psima, koliko su se oni promenili danas, u odnosu na odprilike pre 100 godina?

Zaista je tesko izdvojiti nekolicinu pasa ovde predstavljenih, jer vecina njih su zaista izuzetni, al `tip` pasa koji je meni zapao za oko, su svakako ovi (nadam se da mi moderatori nece zameriti sto ponavljam slike):

BardhoshateSadris.jpg

http://i234.photobucket.com/albums/ee26 ... oshat2.jpg

Scan0025-1.jpg

Scan0004-1.jpg

DSC03302.jpg

ArapiiPalit1-1.jpg

TORNADO-1.jpg

Medju slikama primetih i jednog psa sa bojom koju mnogi ne vole da vide kod pastirskog psa :arrow:

13-3.jpg

Koliko je cesta ova boja, i sta je uslovljava?

Mozda ovo moje pitanje deluje naivno, al imam razlog sto pitam...

Naime, u par navrata sam imala priliku da vidim (sto na slikama, sto na video zapisima koje posedujem) pse ovakve obojenosti, medju populacijom pasa u Afganistanu, i to u najudaljenijim zabitima...pa se odmah iskljucuje sumnja da bi ti afganistanski nomadi tamo melezili sa N.O. :D, a i nemaju potrebe, jer im psi odlicno sluze za svrhe za koje ih koriste...melezenjem bi samo degradirali te azijate.

@ Elir

Pre 100 godina ovi psi su bili mjesani po koji sa Albanskom starom hrtu,pa neki djeluju dugonogi,ima takvi u okolnim selima oko Tropoje u Albaniji,i kad sam pitao ljude zasto su mjesali,odgovor je bio zbog ljutnje,pa neki psi su razliciti od drugi zbog toga sto te pse uzgajali porodice,odnosno velike familije koje u Dukagjiniju su cinili i do 100 clanova i imali po 20 pasa uzgojeni u incestu-isultu i svaki su imali odreceni tip...no kod standarda kod tih pasa nasaosam kompromis i od njih napravio taj lik sto mislim kako treba da izgleda za 10 godina,no sada po Albaniji u arhivima skupljam materijale,i dokumente iz socijalistickih zadruga...

Meni je ovaj pas interesantan:

http://i234.photobucket.com/albums/ee26 ... 0025-1.jpg

labeati, koju sliku bi izdvojili kao ono cemu se tezi da se ustali za 10 godina?

Upravo ovakvog kojeg si ti odvajao,taj pas je imao sve,cuvar,stocar,borbeni pas,nepodmitljiv nikak uplasen u tudju teritoriju.veoma socializovano ponasanje...daleko od bolji protiv zvjeri... visok je bio 71 cm, 46-48kg ...