Sign in to follow this  
deltariilir

Albanski Brvnarski Pas - (Qen T'bani Shqiptar- Rudat)

Recommended Posts

da nije tema o psima dobro bi se zapitao koja je zvotinja na 1. i 2. slici :lol: :mrgreen: :mrgreen:

Mora da ti je profesor biologije bio los :D

da nije tema o psima dobro bi se zapitao koja je zvotinja na 1. i 2. slici :lol: :mrgreen: :mrgreen:

Mora da ti je profesor biologije bio los :D

Mora da si jedva prosao iz crtanja u skoli. :mrgreen:

Nije mi jasno cemu konstantne, bespotrebne provokacije i podbadanja?

Ne vidim zasto bi se neko mesao u nesto sto mu smeta, "bode" oci, ili u ono sto ga ne zanima...

Odlican je ovaj beli, bas odlican.

Predlažem da ponovno prošpartate Šar planinom i za svakog psa kojeg vidite u blizini ovaca ili kuća napišete standard.

Šteta bi bilo i da oni prirodno bezrepi nemaju rasu.

Pa oni šareni malo ufircane dlake, pa oni potpuno crni, pa oni roze boje.. :D

Mora da si jedva prosao iz crtanja u skoli. :mrgreen:

Naprotiv, moj profesor umjetnosti je cijenio ideju (srz crtanja) vise nego figurativni izgled.

A ove gore nacrtani crtezi sigurno imaju ideju.

Pozdrav svima,

Na brzaka sam procitao napisani standart i moram priznat josh mi treba da bi to realizirao u glavu i uporedio sa Rudi-psima koje ja poznajem i koji su mi josh od malih nogu poznati.

Rudi se najvishe gajio, a verujem da je to i danas tako, zentralnom delu Kosova u niszim predelima gde je mnogo vruce nego na shari prokletijama i ostalim visokim predelima. I to bash zbog vrucine. U ovim predelima ( odakle i ja dolazim) su leti jako vruce i DI psi imaju broblema danju raditi svoj poso i bash zbog ovog su cobani ali i za kucne potrebe forsirali Rudija ( Kod nas se kaze da Rudi i nemirishe /smrdi).

Rudi psi su jako temperamentni, budni, ostri sa brzinom reagovanja koju DI psi nemogu da se mere.

Jedna od najvecih razlika izmedzu DI i Rudi-pasa u nacinu cuvanja stoke je ta, da Rudi psi, kad osete divljac (vuka, svinju, lisice) ganjaju je preko brda i planine i tako se udaljavaju od stada satima, a DI psi to ne rade.

Vidim da ovde ima primedbe da prikazani psi podsecaju na Kangale.

To je tacno da u zadnje vreme (zadnjih 25 godina) pocelo se ove pse mesati sa „kangalima“ ( znaci cistim ili necistim psima poput kangala, samo nek su malo veci)

Ova karakteristika je u prostorima Balkana nazalost vishe nego poznata i ako se neradi dobro imam osecaj da ce sve authtone rase –pasmine da nestaju (pretvore se u neke nove a posledice toga su nam poznate)

To sto se Radilo sa Sarplanincem (ubacivanje svakojakih vecih pasmina) isto sa DI-psima a isto tako se radilo i sa Rudi psima. I to je kod Rudi pasa josh vishe izrazeno (znaci josh vishe se meshalo)

Rudi pse koje sam ja video i znam nemaju ama bash nishta slicno sa Kangalima (osim ) kratke dlake). Sasvim drugi oblik glave, usadzenost i oblik ociju, znatn su manji od kangala a i odnos duzine nogu prema trupu je sasvim drugaciji a i dlaka i ako je isto kratka. Kod Rudi pasa je ko „celicna zica dvrda“

Kako je vec Muhamet pisao, slicno kao kod DI pasa ali josh drasticnije su se Rudi gajili iskljucivo kao Familjarne Linije i do pre 30 godina se skoro nije moglo naci pas iz Linije jedne Familije dalje od 3-4 okolnih sela tako da su nam i dan danas te Linije poznate po imenima Familija a u zadnje vreme po imenu Sela.

Od starih pasa –Linija ( pricam o selima koje su u blizini mog rodnog sela) skoro da nishta nije ostalo. U potrazi prema tim psima pre 3 godine nasho sam samo jednog predstavnika i cim sam ga vidio podsetio me na te stare pse koje je ujak mog oca cuvao a i nam aje dva ili tri pre 35-40 godina dao. I ako je taj pas imao ne bash dobre zadnje noge opet je za meine bio njabolji predstavnik tih starih pasa. Postavi cu sliku njegovu i videcete da ti psi ni najmanje slicnosti nemaju ni sa kangalima ali i ni sa jednom rasom sveta.

Ja bi zamolio Ljubitelje ove pasmine da jako paze pri izabranju i selekciji ove pasmine i da se koncenrishu samo na stare Linije i njabolje primerke jer ich ima jako retko da nebi ova pasmina vremenom licila na sasvim drugom i da ceo trud die u „vodu“

Postavi cu i nekolko slike i ako to nisu bash dobri primerci ali eto to imam za sad.

Ovo je taj pas o kome sam pisao (stara linija Nishorska ) i za meine najbolji zivi predstavnik kojeg sam ja uzivo vidio. Ja mislim da se ovakvim psima mora teziti i ovog po mogucnosti koristi u priplod i naci mu zensku koje ima bolje zadnje noge i stavove.

P1050379-1.jpg

evo josh nekolko fotografija drugih Rudi pasa ;

P1040276.jpg

P1040284.jpg

P1050482.jpg

P1050485.jpg

P1050486.jpg

P1040262.jpg

stene od 7 meseci

P1020857.jpg

stari pas

S7300136.jpg

Quallakaj131.jpg

“Pogodio si”, :idea: :D :D :D

Qeni-1.jpg

To je otac od tog “Kangalla” :D :D :D sa druge slike i kucke sa trece slike, oni su iz istog legla

Kudra-2.jpg

A ova im je majka iz “Kurdistana” :D :D :D

A sada malo ozbiljno ovo je Made in Peja.

Edit Moderatora

zbog citiranja fotografija

ovaj pas je sin starog ljusa iz sela djermo u makedoniju ovaj je bijo moj pas i jasam taj na sliku ovaj je pravi kako treba da bude

Prije nekoliko mjeseci sam razgovarao s Saudom koji mi je objasnjavao da se cesto po izgledu psa se moze pogoditi ,od koje familije je pas.To mi je super zvucalo,odgojiti pse da drugi vec iz daljine mogu reci ma to ti je uzgoj tog i tog uzgaivaca.

Pozdrav svaima na temi.

Erogrom,malo se zna o tim psima pa ljudi ne maju sto pisati,i tesko je temu odrzavati.Vidis koliko sam se ja trudio na temi Bandog.

Onaj crni sa pocetka foruma je silvan(sumadinac).Ovi zuti su malo drugaciji pa neznam sta su ali onakve ko onog crnog je drzao moj pradeda.Sad pokusavaju da smisljaju neke nove nazive.Greota je da se taj pas mixuje sa ovim drugim na ostalim slikama,ocigledno nije rec o istoj rasi.Ima jos par zutih i onaj tigrasti boljih pasa na ovim slikama koji su lupoidni sumadinci,tj za vreme turaka kad je rasa pala u ruke seljaka mesali su ih sa vukovima pogresno verujuci da ce tako psi biti jos agresivniji i jaci.Ovaj standard koj je napisan donekle odgovara kasnom tipu silvana kad je velicina pasa malo opala.

Svaka cast onome ko se setio da spasi sumadinca od nestanka pa makar ga nazvao i rudi ili kako mu god volja.Samo ne mesajte te pse sa onim zutim sto su oko ovaca.To nisu iste rase.

Inace da ne bude zabune sumadince su jos u 12 veku odgajali organizovano od Skadra,preko Makedonije pa na istok do Karpata i do planine Rudnik u Sumadiji na severu gde se jos i danas mogu naci retki primerci ove rase.Mrnjavcevici su imali veliku odgaivacnicu jos u 12 veku u blizini Skadra na Bojani.Neki spisi govore da je tu bilo preko 300 pasa u svakom trenutku.Inace ti psi su bili nesto krupniji od ovih opisanih u standardu i malo manje lupoidni.

Sve cestitke i samo napred ali forsirajte tip onog crnog,taj je najblizi izvornom.

Sve je super...ali ja ipak mislim da su ovo samo obicni psi sa livade...

Od pasa sa livada, brda i planina je napravjen standard.

To je sada pasmina.

Sve je super...ali ja ipak mislim da su ovo samo obicni psi sa livade...

Od pasa sa livada, brda i planina je napravjen standard.

To je sada pasmina.

Neka je sa srecom zelim vam veliki uspeh u popularizacii...

Albanski Brvnarski pas ? ja prvi put čujem za to,izmišljena imena za izmišljenu rasu

Postojeci stoljecima ime i pasmine Albanski Brunarski psi, a to sto ti nisi cuo niko ti nije kriv. Ali sad ti je jasno !

Prvi psi u Evropi su bili Canis f. domesticus Dardania (danasnje Kosova).

Prije pesto godina u vreme Gjergja Kastrioti (Albanski Kralj) u knjizi Kanuni i Lekë Dukagjinit bili su nazivani Qen T`bani Shqiptar. Iste psae Evlija Qelebija u svojim putopisima ih naziva (Arnautluk Coban Kophegi).

Za vreme carstva Austro -Ugarske su se nazivali Albanischen sennenhunde. To su cinjenice.

Drago mi je sto je ovde pokrenuta tema o Rudi psima...jer ono sto sam ja imala prilike da citam o njima, bilo je jako "mrsavo", pa jos pisano od strane coveka iz Amerike.

Dok se standard ne prevede (nadam se da cemo brzo imati ovde prevod standarda), jel moze neka slika?

Pozdrav,

Jelena

Pozdrav Jelena,

Brzo ce biti to prevedeno, nadam se za 3, 4 dana

http://i234.photobucket.com/albums/ee26 ... hoshi1.jpg

http://i234.photobucket.com/albums/ee26 ... dhoshi.jpg

Beli varijetet, slikan u Veli Begovu Planinu, Jula 2009, vlasnik Vllaznim Canziba.

lijep pas, i super fotka....kako je lijepa priroda.... :mrgreen:

idi begaj al preteruješ sa pričom to je običan lokalni melez nastao ukrštanjem nekih rasa gde bi neki hteli da to bude sada rasa al on to nije i neće da bude idućih 100 godina sigurno,ne preteruj

Slazem se !,Sad odjednom se pojavljuje i brvnarski , pa ce ravnicarski, pa rudarski pas.....,pa onda opet istorija upadne u sve to da se potkrepe te tvrdnje, i tako unedogled.....ajd svi da pravimo rase kako se kome ...........

Prije cetiri tisuce godina, bili su nazivani RUAJTËSIT DARDAN (dardanski cuvari)

a od tih pasa su bili psi Hititskog carstva pa poslije Asirski i persiski.

U vrijeme Leka Velikog (Aleksandar Veliki) psi su bili nazivani, Ruajtësit Pyrrik (Pyrricki Cuvari Stada). A za vrijeme Dusana Ruajtës Shqipëtar (Albanski Cuvari).

Ne znam čemu čuđenje, neverica i ismevanje! Kod skoro svih planinskih pastirskih pasa, javlja se i kratkodlaka (ruda) varijanta, zastupljena u podnožju planine i njenoj okolini, gde zime nisu toliko hladne, pa duga dlaka nije neophodna, i gde sam reljef oblikuje malo drugačiju anatomiju životinje... :idea: Zašto tako ne bi bilo i kod pastirskih pasa Šar - planine i okolnih planinskih masiva? Jedinke koje su se nalazile u nižim delovima i kotlinama Metohije, imale su kraću dlaku, i ne toliko zbijenu i čvrstu građu kao psi na većim nadmorskim visinama. Pročitao sam negde naziv, rugovski tip ovčara... Standard je ove pse zaobišao kao netipične jedinke sa prekratkom dlakom, ali ne vidim zašto se ne bi pokušalo i sa njihovom standardizacijom kao posebne rase. Ne znam samo koliko je adekvatno ime, i pitao bih nekog, bez želje za ikakvom provokacijom, da li psi ovog tipa postoje i na teritoriji Albanije, i u kom broju? Recite mi uopšte nešto o autohtonim psima Albanije... To je izolovana zemlja, što geografski što ranije i politički, i uopšte me ne bi čudilo da su se tamo očuvali neki primitivni tipovi pasa, bez mnogo upliva strane krvi. Ovo se naprotiv ne može reći za ove pse iz nižih predela, koji su se, logično, prvi stupili u kontakt sa rasama iz drugih podneblja. Zato i ne čudi što neki liče na kangale!

Crni pas sa početka teme je po meni jedan od najboljih pasa koji su postavljeni u ovom delu foruma. Sad, takav pas istina može i da bude produkt nekog mešanja (izvornjak i mastino, pa neki kasnije prečišćeni potomak), ali ovaj rustični izgled, grube crte i divlji izraz su za mene dokaz više da poverujem da se stvarno radi o autentičnom rudatu (rudom ,kratkodlakom psu), a ne o nekoj novokomponovanoj mešavini...