Sign in to follow this  
deltariilir

Albanski Brvnarski Pas - (Qen T'bani Shqiptar- Rudat)

Recommended Posts

Edit Moderatora

Opomena zbog pominjanja politike

Nedajte se smesti s tog puta i moje čestitke za trud, puno sreće i dalje!

Saude, vrlo vrlo interesantni psi. Rekla bih da ima d osta primeraka sa influencom kangala...? Bar na nekim od ovde postavljanih slika.

Ovaj crni pas je opak! Videla sam ranije negde njegove slike, jako mi se svidja...

Da Jelena i Culinovic A, ja sam postavljao slike sa terena, tu ima svega i svacega, standard odredjuje koji ce da pripadaju rasi a koji ce biti sanksionirani, vec radimo na tome da se selektiraju.

Ne bih rekao da je influenca Kangala velika, mada se ne moze izbaciti mogucnost, jer su ljudi u zadnje godine doveli pse sa Turske.

Kada vec pricamo o Kangalima, ja sam imao prilike vidjeti vise puta pse po Turskoj. Tamo mozete naci svakakve pse, dugo dlaki, kratko dlaki, mali, veliki, raznih boja, pojedini primerci bi mogli slobodno da su usvrstavaju recimo i u D.I i u SO,u KO u ABP ili... i na kraju krajeve pripadaju istoj grupi, pastirski psi lice jedan na drugome ali to nijesu Kangali, slozio bih se sa Aleksom kada kaze da psi donet iz Turske mogu biti svasta ali Kangali najmanje, jer su kangali zasticeni zakonom i kaznjava se zatvorom ako te uhvate da ces van granice sa Kangalom.

Imao sam prilike vidjeti i Kangale koji su u vlasnistvo vojske i policije, to su razliciti od nasih ABP, puno su veci sirih kuteve zadnjih i prednjih ekstremiteta, imaju druge proporcije glave...

Za Albanski Brvnarski Pas ima dosta dokaza da su postojali i prije dolaska Turske na ove teritorije, recimo knjaz Lek Dukagjini, koji je vladao u XV vek, u ”Kanuni i Maleve” spominje cetiri vrste pasa i medju njima i te pse kao “Qen Zingjiri” sto bi u prevodu znacilo, psi koji se moraju vezati lancem, jer su bili opasni za ljude i sluzili su kao cuvari.

Isto i prema pricama starijih ljudi ove pse pamte u sadasnji izgled.

Saude, hvala na opseznom odgovoru.

Slazem se kada je rec o kangalu. Ima tamo svega sto se predstavlja kao kangal. Ali, te psi koje ste pomenuli, koji vise lice na KO, SO, D.I. Turci ne smatraju kangalima vec ih zovu cini mi se "karst psi", zatim, imaju dosta tih pasa nalik SAO, koji su i slicne obojenosti kao SAO (a i ne cudi, sve je to povezano, i kako ste rekli, govorimo o pastirskim psima, izmedju kojih su, ako malo dublje pogledamo, razlike vrlo vrlo male), to su njihovi yoruk psi. Znam za te kazne ako se kangal izveze iz Turske, ali opet, ljudi nalaze i za to "lek". :) Samo, mislim da je geenralni problem sto vecina ljudi (bar ovde, u Srbiji) ni ne zna da prepozna dobrog psa, a kamo li kangala (misle da ako je pas karabas boje, da je to odmah kangal), pa tako kupuju razne pse tipa turskih mastifa, i nekih mikseva, i prezentuju ih kao kangale.

Ali, da ne skrecem sa teme...

Kako god, bilo bi zaista dobro da se jos neko, ko poznaje ove pse, pored vas i Muhameta, ukljuci u ovu temu. I naravno, da se postavi sto vise slika. Ja redovno pratim, al cu povremeno imati neka pitanja.

P.S. Saude, da li ste kojim slucajem fotografisali neke od tih pasa dok ste boravili u Turskoj? Ako jeste, mozete li postaviti te fotke, ili da ne opstrujiramo temu, mozete mi poslati na PP?

Jelena, slobodno pitajte i pisite ono sto mislite, i ja cu vam odgovoriti, naravno, onoliko koliko znam.

Dodao bih jos ovo, sto sam zaboravio da kazem.

Imamo jos jednu vrstu pasa koji su bez repa to im je prirodno, nijesu kupirani, ranije po koperativama bilo ih je mnogo takvih pasa. Dosta smo se dvoumili dali da obuhvatimo u standard i te pse ili da budu posebna rasa.

owo je neki drugi tip kangala ili shta? :roll: :roll: :?

Trebalo bi prvo biti upoznati sa Kangalima onda ih uporediti sa drugim psima. Ako imate neki napisani standard Kangala ili nesto konkretno sto bi mogli da ih uporediti, inace samo da se kaze da su isti nije dovoljno.

Pozdrav, Saud.

Definitivno je jedno, a to je da rudat i kangal nisu isti.

Kangal je pas koji ima paralelne linije glave, a rudat ima divergentne linije glave…to je jedna od razlika, po meni jako bitna.

Moze se naci jedinki koje mogu da se ugrubo "provuku" kroz standard kangala (kao sto sam ja Raju u nekom od prethodnih postova napisala) ali, razlike u visini i tezini jesu ono sto ih, ipak razdvaja.

Kangal: visina za muzjake je 70 - 85 cm u grebenu, tezina 50 - 70 kilograma.

Zenke: 65 - 75 cm u grebenu, tezina 40 - 55 kilograma.

(po standardu odobrenom od Turske Kinoloske Federacije, 2005 godina, prezentovano od strane Dr. Mustafe Ozcana, Univerzitet Veterinarskog Fakulteta u Istanbulu, Odsek za uzgoj zivotinja i ratarstvo)

Za rudate pise na prvoj stranici ove teme, da ne prekucavam sad.

izgledaju na slikama mnogo vece nego sto u standard pise a verovatno su i mnogo tezi

Nisu ni veci ni tezi, evo jednog primera Arap Kolin je oko 71 cm visine do grebena, a bio je veci od mozda svakog koji je ovdje prikazivan, bilo se slucajeva da su porasli i veliki. Golo Haxhi Ajetov, kazu da je bio mnogo veci i mozda najaci pas u to vrijeme ali to je samo jedan pas, pa jedan pas ne cini standard.

Arapo Kolin je isto bio najaci u to vrijeme, na zalost, koristil su ga za borbe. Borio se sa psima i po 20, 30kg tezih, i nijedan nije mogao sa njime.

Njegovo stene je onaj crni pas sto je bio vezan u boksu.

Od njega ima dosta kvalitetnih pasa.

Scan0025-1.jpg

Ovo je taj pas Arapi i Koles

Scan0002.jpg

Ovdje je Arap, njegova majka Bardhoshkaa, i njegovi stenci.

Scan0003.jpg

Scan0004-1.jpg

Scan0013.jpg

Scan0014-1.jpg

Scan0015.jpg

Scan0021.jpg

Scan0025-1.jpg

Scan0036.jpg

Scan0037.jpg

Odlican je Arap bio.

Neke slike sam videla ranije, al vecinu nisam. Gledah jedan video sa njim, zaista impresivan pas...

Saude, ako imate jos neku sliku njegovu, ili od njegovog potomstva i od njegove majke, molim vas postavite.

Trebalo bi prvo biti upoznati sa Kangalima onda ih uporediti sa drugim psima. Ako imate neki napisani standard Kangala ili nesto konkretno sto bi mogli da ih uporediti, inace samo da se kaze da su isti nije dovoljno.

Pozdrav, Saud.

Pozdrav Saude!

kao 1-nisam rekao da su ISTI,vec sam pitao jel to neka druga linija kangala posto vidim da su slicni.

ja bar mislim da je ovde svasta ubacivano jer neki lice na kangala,neki na nasto drugo a ima i onih koji nisu definisani.... Bez ljutnje..

S obzirom da znam ljude koji stoje iza ABP, ne sumnjam u teoretsku ostvarivost rase i odrzivost standarda.

Zanima me, da li postoje ljudi koji bi se bavili konkretno ovim tipom pasa, odnosno ovom rasom? Po onome sto ja vidim, ljudi obicno svu snagu daju na D.I. , tako da se od pasa koji bi bili priblizniji ABP standardu, tezi psima, i dobijaju se psi koji su blizi D.I. standardu, pa mi se cini da se ABP polako gubi. Nadam se da grijesim...

......

Kada vec pricamo o Kangalima, ja sam imao prilike vidjeti vise puta pse po Turskoj. Tamo mozete naci svakakve pse, dugo dlaki, kratko dlaki, mali, veliki, raznih boja, pojedini primerci bi mogli slobodno da su usvrstavaju recimo i u D.I i u SO,u KO u ABP ili... i na kraju krajeve pripadaju istoj grupi, pastirski psi lice jedan na drugome ali to nijesu Kangali.........

U ovoj sliku je Turski pas sto ide u prilogu tvoje price

SLIKA

Ima istine u tom tvom zapazanju, Rajo. Jeste veliki raspon izmedju broja 70 - 85 cm. Ali, ono sto je zanimljivo kada su kangalski psi u pitanju, to je da su i ti psi od 80 cm u grebenu jako pokretni, lepo povezani psi, i jako dobri radnici. Naravno, u svakom zitu ima kukolja, pa tako i tu. Ali, ono sto sam ja imala priliku da vidim na osnovu nekih video zapisa sa terena, zaista je bilo prijatno i iznenadjujuce. Ili sam jednostavno imala srece da vidim pse koje drzi covek koga jako cenim a koji selekciju vrsi primarno na radne sposobnosti i funkcionalnost pasa... Al da ne duzim dalje pricu o kangalima...imamo temu za njih. :)

S obzirom da znam ljude koji stoje iza ABP, ne sumnjam u teoretsku ostvarivost rase i odrzivost standarda.

Zanima me, da li postoje ljudi koji bi se bavili konkretno ovim tipom pasa, odnosno ovom rasom? Po onome sto ja vidim, ljudi obicno svu snagu daju na D.I. , tako da se od pasa koji bi bili priblizniji ABP standardu, tezi psima, i dobijaju se psi koji su blizi D.I. standardu, pa mi se cini da se ABP polako gubi. Nadam se da grijesim...

Da spasoje, pravo pitanje.

Ima dosta ljudi koji poseduju i vole drzati ove pse. ali do pre nekoliko godina nije se niko ozbiljo pozabavio se ovim psima.

Istina je da smo ove pse stavljani malo sa strane bavijuci se D.I projektom, ali dok smo isli po terenu uz D.I imali smo prilike vidjeti i izmeriti i ABP.

Uvijek kada smo okrenuli temu o ABP, bili smo dosta skepticni da cemo moci uraditi nesto u vezi toga, sve dok nijesmo stupili u kontakt sa Olsi Qazimi iz Tirane koji je radio puno godina o psima po Albaniju, mogu da kazem da se tamo ovi psi cuvali malo bolje nego na Kosovu zbog nemogucnosti kontaktiranja sa drugim psima za vreme komunizma u Albaniju

Pravicemo klub ABP sa ljudima koji su zainteresovani za ovu rasu.

Zamolicu Olsija da nam se pridruzi u forumu.

Scan0013.jpg

Ova fotografija je mozda slucajno zabelezen trenutak ili dobro izreziran marketinski potez. Kako god ona vrvi od simbolike, u meni budi bezbroj asocijacija,... i sve je tu nekako u simbiozi i stenje i pas i covek, opako uvezano. Posebno me boje odusevljavaju. Muzjaka sa ove slike greota bi bilo otklesati iz ovog mramora, al' ono sebicno ljudsko u meni govori mi da bi ga rado imao u ravnici Vojvodine, ma koliko god ne pristajao njoj.

Pozdrav svima :)

Jelena, slobodno pitajte i pisite ono sto mislite, i ja cu vam odgovoriti, naravno, onoliko koliko znam.

Imamo jos jednu vrstu pasa koji su bez repa to im je prirodno, nijesu kupirani, ranije po koperativama bilo ih je mnogo takvih pasa. Dosta smo se dvoumili dali da obuhvatimo u standard i te pse ili da budu posebna rasa.

Moj predlog Vam je da nesirite standardizaciju i za ovo i ono i levo i desno.

Nego se usresredite na jednu rasu pa kad to odradite do kraje uzmite drugu, jer u protivnom moze doci do malo dangubljenja

Moj predlog Vam je da nesirite standardizaciju i za ovo i ono i levo i desno.

Nego se usresredite na jednu rasu pa kad to odradite do kraje uzmite drugu, jer u protivnom moze doci do malo dangubljenja

Culinovic A, da bi se sacuvali ovi psi od mesanja, ja mislim da treba standardizirati, bez standarda se stvara konfuzija. Treba imati nesto na sta se naslanjati.

Culinovic A, da bi se sacuvali ovi psi od mesanja, ja mislim da treba standardizirati, bez standarda se stvara konfuzija. Treba imati nesto na sta se naslanjati.

Naravno standardizovati. Nego sam ja mislio prvo standardizovati ove pse pa onda preci na standardizaciju neke druge rase, da se to neradi uporedo jer tad moze malo da se iskomplikuje.

Samo napred

Bez obzira sto populacija pasa izgleda razlicita, razlog je da razne porodice su uzgajali svoje varietete, genetski je dosta jaka samo treba selekcijom ujednaciti vanjski izgled i …

BardhoshateSadris.jpg

1-14.jpg

2-15.jpg

3-12.jpg

4-12.jpg

5-13.jpg

uglovanost-1.jpg

Gore navedeni ideal,ispod komentar kao objasnjenje...

A jedno s drugim u suprotnosti jer ideal je zatvorenijih uglova i od "prekutovanog " primera... :roll:

Preprekutovani "ideal" ...il crtezi pojasnjenja koji nemaju "veze s zivotom"

Opomena zbog citiranja slika

Pametnjakovicu, gornji crtez je samo da bi bi pokazivao na koje kuteve se misli, a donji crtezi su elaborirani i jasno je to objasnjeno.

Kada ces ti nesto nacrtati, proslo vec tri godina... nesto original a ne plagiat.

Bardhoshat2.jpg

Elir, evo jos jedna slika, to su dva brata istog legla, slicni su jer bilo je dosta incesta kao sto sam i ranije naveo porodicnih sojeva.