Guest Albert Madile

Cavalier King Charles Spaniel (FCI: 9.7-136)

Recommended Posts

affenell, čini mi se da smo pobrkali pojmove. po meni, štene izložbenog kvaliteta ja pas koji u potpunosti predstavlja svoju pasminu shodno standardima fci. svaki ozbiljniji odgajivač može prepoznati takvog, neki će vam čak dati svoju ličnu garanciju da će takav pas postići najmanje ocenu 5 tj. na izložbama neće biti diskvalifikovan.

druga je stvar cene šteneta šampionskog potencijala. ti psi su od pažljivo genetskih biranih roditelja, i da, ozbiljniji odgajivači ih prepoznaju - iako su tako mali. retko će ih prodati vlasnicima amaterima već ih najčešće razmenjuju među sobom kako bi poboljšali genetski potencijal svojih odgajivačnica. tek u ovom slučaju cena šteneta varira od legla do legla, pa i među pojedincima u istom leglu.

tada sam kontaktirao desetak od onih koje je affenell naveo. lako je to, jedan isti imejl na dvasetak adresa, i desetak odgovora.

Po tvome - onaj uzgajivač tko ti daje "ličnu garanciju" (ja zaozbiljno ne znam što to znači) da će štene od 2 mjeseca dobijati PETICE na izložbama - treba od njega kupit i nadati se kvaliteti što izložbenoj što uzgojnoj!!!

A ovisi i na koje izložbe će se izaći...tamo gdje ima desetak i više predstavnika pasmine i sudac koji se razumije ili tamo u nekom "selu" gdje nema niti jednog cavaliera, ai sam sudac ne zna šta bi, pa kako je jedini predstavnik da mu odličnu ocjenu, pa čak i titulu koja pristaje uz razred u koji je prijavljen!!

IvanB - ti si opet pobrkao pojmove KINOLOŠLI KOREKTNO i IZLOŽBENI KVALITET!

Ako govorimo o štenetu od 2-3 mjeseca starosti od kvalitenih roditelja.

Ili da pojednostavim:

Sa 2 mjeseca kupuješ KINOLOŠKI KOREKTNO štene izložbenih (uspješnih) roditelja i nadaš se IZLOŽBENOJ i/ili UZGOJNOJ kvaliteti...

ILI:

Kupuješ IZLOŽBENOG PSA/KUJU, za kojeg si siguran i dokazano je da jest izložbene kvalitete, što bi značilo da je izložen na dvije-tri izložbe (ne u već spomenutom selu gdje nikad nisu vidjeli predstavnike te i te pasmine)...u STARIJOJ dobi i za NARAVNO, više para...jer tada već znaš šta plaćaš!

UZGOJNI PAS/KUJA...mora imati "nasljestvo" tj. muški pas imati "djecu" koja su barem kinološki korektna, a kuja bi trebala dati barem jedno leglo sa štencima također u nekom višem postotku kinološki korektnih štenaca!

E, sad je na onima koji kupuju;

nekima se baš sviđa ta pasmina, al ih ne zanima rodovnik jel bi oni baš takvog al za kućnog ljubimca i naravno da onda pogoduju oglasi kućnih legala i švercera...pa se kupi štne za manje para...a ne zna se ni od koga i kakvog psa potiče...znači, raznorazne boleštine, što genetski/pasminske, što one koje proizlaze iz samog "Uzgajanja" bez papira i kontrole...paa ne cijepljenja na vrijeme, ne hranjenja kvalitetnog, ne čišćenja od parazita i sl...a najgore je i što se najčešće događa da su ti štenci prerano odvojeni od majke...da bi se što manje potrošilo i što ih se prije riješilo i prodalo, pa nije bitno jel to 200 il 500 il 800 Eura...

Nažalost takvih kupaca uvijek i posvuda koji ne razmišljaju tako, pa se onda priča i piše kako je pasmina zdrkana i bolesna i ovakva i onakva...

A dok je takvih neinformiranih kupaca, bit će i takvih prodavača i preprodavača (švercera) i sl...

nažalost, čini mi se da ste vi pobrkali pojmove. ono što ja smatram izložbenim kvalitetom je kod vas - kinološki korektno. ono što smatram šampionskim potencijalom vi smatrate izložbenim kvalitetom.

moraćete priznati nisu svi psi učesnici izložbi šampioni. neki vlasnici se zadovoljavaju učestvovanjem, druženjem, osvajanjem po kojeg cacib-a, rcacib-a. jedan je bis, jedan je bob.

ne bih komentarisao same izložbe, to je već druga tema. ne slažem se da je cacib izložba organizovana u nekom selu manje vredna od cacib izložbe organizovana na drugom mestu. fci ne pravi razliku, titula cacib je cacib - neovisno gde je osvojena. nekoliko cacib-a (u zavisnosti od pravila ks te države) pa se postaje ch države, i t.d. možda je problem što na ovim prostorima ima praviše država...

da vam pojasnim pojam lične garancije. kada je moj pas bio uzrasta 5-6 meseci, imali smo problema sa šetajučim testisom, česta pojava kog pasmine vesti. kontaktirao sam uzgajivača, korektno mi je ponudio više varijanti kao npr. povraćaj razlike u ceni, zamenu psa, novo štene izložbenog kvaliteta po diskontovanoj ceni... sačekali smo, spustio se i drugi, no zahvalan sam ponudi odgajivača.

koliko vidim, vi izjednaćujete pojmove izlaganje i odgoj, tj. ukoliko je pas izložbenog po vama je automatski i odgojnog kvaliteta. ponavljam, nisu svi izlagači i odgajivači, niti ih interesuje odgojni potencijal psa. za ocenu odgojnog kvaliteta su čini mi se važni i drugi kvaliteti kao npr. kako pas prenosi dobre osobine potomstvu, i t.d.

"E, sad je na onima koji kupuju;

nekima se baš sviđa ta pasmina, al ih ne zanima rodovnik jel bi oni baš takvog al za kućnog ljubimca i naravno da onda pogoduju oglasi kućnih legala i švercera...pa se kupi štne za manje para...a ne zna se ni od koga i kakvog psa potiče...znači, raznorazne boleštine, što genetski/pasminske, što one koje proizlaze iz samog "Uzgajanja" bez papira i kontrole...paa ne cijepljenja na vrijeme, ne hranjenja kvalitetnog, ne čišćenja od parazita i sl...a najgore je i što se najčešće događa da su ti štenci prerano odvojeni od majke...da bi se što manje potrošilo i što ih se prije riješilo i prodalo, pa nije bitno jel to 200 il 500 il 800 Eura..."

negde sam na nekom američkom forumu pročitao mišljenje da profesionalnim odgajivačima prava konkurencija nisu "kućna legla" več isključivo "fabrike štenadi (puppy mills)".

imam veliki broj prijatelja koji su sparili svoju ženku samo tri puta - prvi, jedini i poslednji. tu ima toliko maltretiranja, troškova, brige...

puppy mills definišu kao odgajivače koji proizvode maksimalni broj štenad uz minimalne troškove: čuvanje psa u kavezima bez izvođenja ikada, izvlačenja biološkog maksimuma od ženki, i t.d., i t.d.

šverceri u principu nisu štetni, ukoliko samo vrše uslugu dostave šteneta. problem je u tome što da bi ostvarili očekivanu razliku u ceni oni postaju glavni kupci puppy mills-a.

slažem se da je apsurd kupovati štene od švercera (nakupca) ili direktno od neprincipielnog odgajivaća (puppy mill-a). to se odmah vidi, ukoliko je tamo cena drastično niža od kod drugih, morate se pitati zašto. kod cav-a, kod vestija, kod drugih rasa veliki problem su i genetski nasledne bolesti pasmine. po meni, morate uspostaviti odnos poverenja sa kvalitetnim odgajivačem, pa i negovati ga posle uzimanja psa. za neke stvari njegovi saveti mogu biti dragoceniji od saveta veterinara, koji je ipak stručnjak za sve pasmine.

ukoliko je tražena cena izabranog odgajivača previsoka, razmislite o štenetu neizložbenog kvaliteta, štene koje ima takvu manu koja bi ga diskvalifikovala pri učešću na izložbi (zubalo, testis, o td.) i koje ne može imati rasno potomstvo. affenell bi takvo štene nazvala kinološki nekorektno.

IvanB - svakom se može dogoditi da pobrka pojmove :giggle:

Ja se bavim kavalirima od 1995-godine i sigurna sam da znam šta govorim.

Moji postovi su velikoj većini razumni i jasni.

Ako ti misliš da šverceri nisu štetni - griješiš...jel ima puno naivnih ljudi koji nasjedaju na "uslugu dostavljanja"...pri tome zarade (to me ne zanima i neka jer svaka usluga je naplativa) a to što kupuju na farmana i od tzv. kućnih uzgajivača koji ne vode brigu o porijeklu, zdravlju i sl. - e tu onda ima problem taj isti kupac kojem je bilo teško ili skupo podić svoje dupe i sam se raspitati, dogovarati i osobno otići po željeno štene, te biti u mogućnoti vidjeti svojim očima i razmisliti svojom glavom...

Prvo govoriš da "šverceri nisu štetni", a već u slijedećoj rečenici pišeš da je apsurd "kupovati od švercera"...

Zaista ne znam kako bih protumačila tvoj post. Iz rečenice u rečenicu. :oops:

Naravno da je poželjno da uzgajivač ostane u kontaktu sa kupcem, što većina normalnih i odgovornih uzgajivača i radi...

I da! : izložbena kvaliteta i uzgojna kvaliteta su dvije različite stvari!

Ako se ne baviš uzgojem onda je vjerovatno i normalno da ne znaš razliku.

Napisao si da imaš prijatelje koji su sparili svoju ženku samo 3 puta...

Pa niti ja kao uzgajivač nisam nikad sparila kuju više od 3 puta! Ako to ikom nešto znači (nod)

Prikljucio bi se temi samo sa ovim jedinim postom dalje ne zelim da pisem

Draga ljubitelji , vlasnici i buduci vlasnici Cavalier KCHS. Citam i citam i citam.

Sve su to lepe zelje izlozbeni kvalitet woww pobede na izlozbama to i jeste jedan deo kinologije.Naravno bez lepih i kvalitetnih psa nema ni pobeda, da bi imali takog psa treba godinama raditi ozbiljno savesno.

A drage moje i dragi moji sta je sa zdravljem Cavalier-a?????????????

Verujem da ste svi upuceni da neke linije imaju problema sa srcem ili MVD, u zadnje vreme su neki psi iz UK dosli sa EF veoma tesko i bolno, neki psi su bolesni a neki nosioci..pa od tih nosioca dobijete bolesne stence u legu ali jako lepe perspektivene!!!! Sta je sa ocima itd.... Da li je kome palo na pamet da zatrazi od odgajivaca certifikate koj su validni i izdati od Vet klinike koja ima licencu da radi te preglede da su roditelji zdravi i da nisu nosioci odredjenih bolesti???!!!

Kinolog sam od 1975 godine tada sam ucestovovao na smotri pasa sa zenkom Nemackog kratkodlakog pticara i sve do danas imam pse trenutno 5. I uvek mi je bilo na prvo mestu zdravlje pasa!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

A zasto pisem zdravlje pa to je osnov svega sto svi znamo . Evo jedam primer iz relanog zivota ..Elem na web stranici poznate odgajivacnice vidim prelepog psa pre 2 ili 3 godine unazad. Pas kako bi deca rekla kao sa razglednice lep exterierno skoro savrsen. Napisem email posaljem dogovorim se da za oko 3 meseca bi doveo zenku jer jo je tad termin za parenje... par puta sam gledao fotografije pocelo je i teranje odem na sajt da bi kontaktirao vlasnike kad shok !!!! Ista fotografija ali ispod pise pas ne pari vise ima srcanih problema!!!!! Pomislio sam ma to je neka greska, poslajem email dobije odgovor da ima srcanih problema povucen je iz priploda i izlozbi....Za taj period od nekoliko meseci sto je bio kod njih upario je 32 zenke . Pa sad vidite da je svaka imala po kedno stene to je 32 steneta koji su nosioci problema MVD mozda oni ne budu imali problem ali njihovi potomci hoce sigurno.

Kako je koleginica Andreja rekla izlozbeni i uzgojni kvalitet nije isto. Zelite izlozbeno stene onda kupite u starosti od 8 meseci najmanje gde se vec vidi skoro formirani pas malo ce vrlo malo da se promeni. Ne kazem da stene od 8 nedelja nije pun pogodak i da cete pogresiti ali ovako je sigurnije, ja sam licno tako kupio muzjka od 8 meseci uz sve garancije i ugovor sa odgajivacem.

Pocetak Cavalier KCSH u Jugoslaviji pocinje 1984 godine kada je supruga tadasnjeg ambasadora Jugoslavije koji je bio u Nemackoj donela kuju BT i koja je imala leglo TR muzjak i BT zenku.To su prvi psi koji su upisani u rodovnu knjigu i ziveli su u Beogradu.

Na zalost raspadom Jugoslavije i nastankom novih drzava u Hrvatskoj prvi vlasnica i odhjivac je Andreja Fennell , njeni psi su upisani u HR rodovnu knjigu prvi. To je bilo davne 1995 godine . Posle nje cuvena diva Tereza Kesovija uvozi TR zenku . 17 godina iskustva gdje Andreje nije malo u uzgoju Cavalier-a.

Za mene je zdravlje na prvom mestu pa sve ostalo .Hvala sto se posvetili svoje dragoceno vreme citajuci ovaj post.

affenell, vidim apsurdno je dalje nastaviti raspravu sa vama. neukusno je izvrtati jasno izrečene stavove, pa potom ih sporiti.

jasno sam rekao da su šcerceri nakupci i da oni pretstavljaju najštetniju pojavu u kinelogiji. omogućuju opstanak i rad farmi tj. puppy mills-a. nijedan kupac laik ne bi preuzeo štene takvog porekla kada bi stavno uvideo mizerne uslove iz koje potiće.

kućna legla su već druga stvar, po meni mnogo manje štetno.

"imam veliki broj prijatelja koji su sparili svoju ženku samo tri puta - prvi, jedini i poslednji. tu ima toliko maltretiranja, troškova, brige..."

affenell, da li vi čitate postove do kraja, ili onako trčite, naslepo. šta ima tu nejasno, amater (neodgajivač) će možda spariti svoju ženku samo jednom, jer će uvideti koliko je to komplikovana stvar. smatram da su kućna legla manje štetna samim tim što su retka.

jasno je da su izložbeni i odgojni kvalitet dve različite stvari, no vi poistovećujete izložbeni kvalitet i šampionski potencijal. po meni izložbeni kvalitet je ono što vi smatrate kinološki korektno i može se oceniti sa osam nedelja, a za procenu šampionskog potencijala uistinu treba osam meseci, pa i više.

da se vratim na temu - kavalira. pasmina je uistu problematična u smislu urođenih vitalnih zdravstvenih problema. iz tog razloga sam i posavetovao buduće kupce da prvo uspostave odnos poverenja sa izabranim odgovornim odgajivačem.

dalje, savetovao sam da ukoliko je štene izložbenog kvaliteta (kinološki korektno) od izabranog odgajivača preskupo, a cene se kreću 1.200-1.500 evra pa naviše, a nemaju aspiracija da učestvuju na izložbama, da se odluče za kupovinu šteneta neizložbenog kvaliteta (kinološki nekorektno).

cena takvog šteneta je obično upola manje, naizgled je savršeni prestavnik svoje pasmine, no ima neku manu (testis, zubalo, i td.) koja bi ga automatski diskalifikovala pri eventualnom učešću na izložbi, i stoga ne može ikada imati rasno potomstvo.

imam nekoliko pitanja u vezi kavalira...

1. ako stene kavalira ima belih mrlja na nosu, da li bi to trebalo da znaci da nije cistokrvno?

2. da li se odma kod steneta javi da ima srcanih problema ili se to tek nakon nekoliko godina javi? a da se nije kod veterinarskih pregleda primetilo da ima srcanih mana... (znam da pri izboru steneta trebam da pogledam sve papire i informacije o kuji i muzjaku)

hvala na odgovorima!

Orthodox bilo bi super kada bi podelili sa nama vasa zapazanja o linijama jer morate priznati da je u Srbiji ovo jako zapostavljena rasa i malo toga se moze naci o tome koje linije su prisutne kod nas (i da li uopste tome mozemo polemisati) jer ih ima jako malo.

slažem se, i ja se pridružujem pozivu orthodox-u da sa nama podeli svoja zapažanja o krvnim linijama, pa i o pasmini uopšte. koliko znam vezano za urođenu srčanu manu, ona se manifestuje tek u poodmaklom dobu, 4-6 godina starosti. stoga sam i predložio prvo izabrati odgajivača od poverenja, a potom sačekati štence tj. leglo.

uzgred, hrvatski sajt kavalira

imam nekoliko pitanja u vezi kavalira...

1. ako stene kavalira ima belih mrlja na nosu, da li bi to trebalo da znaci da nije cistokrvno?

2. da li se odma kod steneta javi da ima srcanih problema ili se to tek nakon nekoliko godina javi? a da se nije kod veterinarskih pregleda primetilo da ima srcanih mana... (znam da pri izboru steneta trebam da pogledam sve papire i informacije o kuji i muzjaku)

hvala na odgovorima!

Koliko je staro?Stenci se ne radjaju sa potpunom pigmentacijom nosa, tek nakon nekog vremena nos postaje skroz crn.

Kod kavalira se ova bolest zna javiti dosta rano.Davno sam cula da su pregledom jednog steneta od 4-5 mjeseci potvrdili da postoji sum na srcu, ali ne znam da li je kasnije potvrdjeno da je bolest m.z. prisutna ili ne.Naime, odsustvo suma iskljucuje prisustvo bolesti ali prisustvo suma nije automatska povrda da je pas obolio jer postoji vise vrsta sumova.

Imam odlicne vesti !!!! .

Nasa Izi je VICE JUNIOR EUROPIAN WINNER !!!!!

2012 Bucharest EURODOGSHOW

Sudija je bio A. Brace iz Engleske !!!!

Jako sam srecna i ponosna!!!!!

zlf43d.jpg