Guest Albert Madile

Cavalier King Charles Spaniel (FCI: 9.7-136)

Recommended Posts

Milutine,video sam tvoje Kavalire na fb-u, prelepi su, stariji su od mojih,steta sto smo toliko daleko mogli smo se i oroditi,ali ko zna nije Srbija velika ko Rusija....

Neznam da li ce ovo neko i procitati,ali posle pet dana pakla resih da se oglasim.Supruga je setala nase Kavalircice i iz jednog dvorista je izleteo cuveni Rotvajler,vijao ih i srusio suprugu u jarak.Dohvatio je suprugu za nogu i ona i danas ima velike komplikacije sa ranama,gnojenem itd.Gazda velikog Rota je ,naravno,tvrdio da je pas vakcinisan sto se ispostavilo kao laz jer takvi ljudi su na sve spremni kao i njihovi psi.Nas mali Archi je prosao sa razderanim stomakom,ali na srecu bila je povrsinska rana i sam Bog ga je spasio od one zveri.Nikad nisam gotivio rase tipa Rota,i slicne,ali sad sam ubedjen da takve pse nemoze kontrolisati,a najgore sto su i gazde jos gore(cast retkim izuzecima).Nadam se da ce se sve dobro zavrsiti po nas,a za Rota i njegovog gazdu cemo vec videti....

nema losih psa, niti pak rasa, vec losih gazdi. nemojte mu oprostiti. tuzite ga sudu, naplatite mu pretrpljenu i materijalnu i dusevnu stetu. izbezumljuju me pobesneli dvorisni psi sa lanca koje vidjaju gazdu samo nekoliko minuta na dan.

Neznam da li ce ovo neko i procitati,ali posle pet dana pakla resih da se oglasim.Supruga je setala nase Kavalircice i iz jednog dvorista je izleteo cuveni Rotvajler,vijao ih i srusio suprugu u jarak.Dohvatio je suprugu za nogu i ona i danas ima velike komplikacije sa ranama,gnojenem itd.Gazda velikog Rota je ,naravno,tvrdio da je pas vakcinisan sto se ispostavilo kao laz jer takvi ljudi su na sve spremni kao i njihovi psi.Nas mali Archi je prosao sa razderanim stomakom,ali na srecu bila je povrsinska rana i sam Bog ga je spasio od one zveri.Nikad nisam gotivio rase tipa Rota,i slicne,ali sad sam ubedjen da takve pse nemoze kontrolisati,a najgore sto su i gazde jos gore(cast retkim izuzecima).Nadam se da ce se sve dobro zavrsiti po nas,a za Rota i njegovog gazdu cemo vec videti....

Sto se tice ove price,jedino sto mogu da kazem je da pas nije za svakoga i da veliki broj vlasnika olako shvata drzanje ljibimca. Ja zivim na Novom Beogradu i svakodnevno setam svog psa,koji nije prijareljski nastrojen prema psima istog pola,bez problema. Prosli smo dresuru,on ide pusten i za sada nismo imali nekih problema. Po meni najveci je problem u vlasnicima.

Kao prvo - slažem se da se treba dobrano raspitati o pasmini prije nego uletite u kupovinu bilo kojeg psa.

Ali previše čitanja i gledanja BBC-evih emisija svakako šteti.

Najbolja solucija je ta da se stupi u kontakt sa nekoliko uzgajivača, po mogućnosti dugogodišnjih, prouče se linije pasa koje uzgajivačnice nude i onda je slika puno bistrija.

Svakodnevno (kao uzgajivač) dobijam upite za štenad, i uglavnom se prvo pita "ima li odmah" i "kolika je cijena"...tek onda rijetki pitaju za zdravstvene preglede i testove. U slučaju da nema odmah i da je cijena previsoka nikad se više ne jave, a ako je želja prevelika - otvore se raznorazni oglasi i kupuje se prvo dostupno štene, najčešće bez papira jel je jeftinije i onda znaju nastati veliki problemi.

Svi znamo kako je ova pasmina u zadnjih nekoliko godina postala popularna, te su se mnogi "kućni uzgajivači" i šverceri našli u prilici za zaradom, ne razmišljajući o porijeklu svojih jedinki, pa tako ni o budućnosti štenadi i njihovih novih vlasnika.

Mnogi kažu da im ne treba rodovnik jer ne misle na izložbe. GREŠKA! Rodovnik nema veze sa izložbama. Rodovnik je dokument o porijeklu psa. A ako se malo pomnije traži i bira može puno reći o pretcima i njihovom zdravstvenom i exterijernom stanju.

Što se tiče srčane mane - tu su velike nedoumice oko pregleda i testova, jer se bolest ne pojavljuje u prvim godinama života, tako da kuja ili pas koji imaju potomstvo sa svoje cca 2 godine starosti mogu imati perfektno čisto srce i nalaze, a razviti simptome tek u 5/6 godini života, što bi značilo da je moguće i da potomstvo nosi istu genetiku, mada nije garantirano.

Ima pasa koji su se razboljeli, a otac i majka imaju savršene nalaze u 10. godini života.

na živo biće nema 100%-tne garancije.

I nije istina da je većina kavalira bolesno.

Ja se bavim uzgojem 16 godina, poduzimam sve što je u mojoj mogućnosti - dakle pažljivo biram parnjake svojim kujama i do sada se mogu samo pohvaliti i biti ponosna, što zbog exterijernih kvaliteta, pa tako i zdravstvenih.

Ako imate kavalira koji je cijeli život zdrav i prvi simptomi srčane mane se pojave u npr. 8.oj godini života, sa korektnom terapijom može proživjeti još nekoliko godina i imati sasvim kvalitetan život.

Lijep kavalirski pozdrav svim zaljubljenicima ove predivne pasmine! :inlove:

Zelim kupiti psa ove rase,po mogucnosti zenku,naravno sa rodovnikom.Ako bi mi neko mogao pomoci,bilo da ih odgaja,ili zna nekoga ko ih odgaja,bio bih veoma zahvalan. :)

hvala unapred!!

Imam jedno pitanje: Naime, imala sam koker spanijela koji je bio prgav i mnogo se linjao. Linjanje je bilo glavni izvor konfrontatcija u mojoj porodici buduci da su neki clanovi vrlo zivcani kad se radi o redu u kuci :giggle:

Da li se i King Charles spanieli linjaju u istoj meri?

Ne bih stene nabavljala u skorije vreme, samo me zanima zbog nekih buducih razmisljanja i opcija

NacaFaca, Izi je predivna.Otvorite temu za nju, nema ih mnogo na forumu a bilo bi super pratiti jednog kavalirceka dok odrasta. :inlove:

deda_zr Odakle ste? U Hrvatskoj ima dosta odgaivacnica.Mislim da je neko iz Lord of Manor odgaivacnice (Hrvatska) clan foruma, moguce da oni sada imaju stence za prodaju. U BIH znam samo za Orthodox Celt a u Srbiji ne znam ni za jednu.

Iva_ mislim da se oni manje linjaju od kokera ali evo neko ce od vlasnika to potvrditi ili opovrgnuti.

koliko znam, u srbiji nema više ni jednog (registrovanog kod fci) odgajivača. orthodox celt je ranije bio u beogradu (zemun) no preselio se u bih. u hrvatskoj ima desetak odgajivača, idite na sajt hks ili guglirate naziv rase i zemlje i pojaviće vam se linkovi. pre nekoliko godina, pre uzimanja sadašnjeg ljubimca - vestija, zanosio sam se kupovinom cav-a. tada je cena šteneta bila 1500 evra pa naviše.

Orthodox Celt odgajivacnica je i dalje u Zemunu , ali ima jedno leglo godisnje i stenci ide van ex Yu . A to sto psi i vlasnik povemeno odu iz Zemuna za BiH pa i Italiju ne znaci da ne postojimo u Srbiji. I molim Vas da ne sirite dezinformacije hvala.

Hvala *Kamerado*, otvoricu joj temu kada budem imala malo vise vremena :D Sto se tice cene i dalje su jako skupi i mislim da je to jedan od razloga sto nisu toliko popularni kod nas. Ali nadam se da ce nasa Izi da doprinese promovisanju rase u Srbiji :)

1. Kavaliri hrastove šume

Uzgajivačnica Kavalir King Charles španijela FCI 120/08

vl: Vesna Filmar

Adresa: Jastrebarsko

Telefon: 091/5805-197

Web stranica: http://lavenders.pondi.hr/

3. Lord of the Manor

Uzgajivačnica Kavalir King Charles španijela FCI

vl: Višnja Madile

Telefon: 091/5677-932

Web stranica: http://www.victoriancavaliers.com/

5. Zlatno Srce

vl: Suzana Grozdanić

Adresa: A. Hallera 27, Zadar

Telefon: 095/9120-750

Web stranica: http://free-os.t-com.hr/EbonyLover/

7. Willowfly

vl: Andrea Mihaljević

Adresa: Lanište 17, Zagreb

E-mail: willowfly.croatia@gmail.com.

8. Corona Croatica

vl: Ivanka Ursic

Adresa: Prilesje 54, Zagreb

Telefon: 01/2341874, 091/ 7375-961

Web adresa: http://www.pinkrosescavaliers.com/

E-mail: melita@pinkrosescavaliers.com

10. Sage Seal

vl: Dubravka Katić, Darko Bihler

Adresa: Zagreb

Telefon: 098/ 478-485

Web adresa: http://www.secretpride.com/

12. Forhill Cavaliers

vl: Iva Šega

Web adresa: http://www.royal-sweethearts.com/

E-mail: vlatka@royal-sweethearts.com

14. "King As" Cavaliers

Uzgajivačnica Kavalir King Charles španijela FCI 96/06

Vl: Jasna Ašprijan Lustig

Adresa: Kralja Tomislava 20, Ivanić Grad

Telefon: 098/ 796-419

Web adresa: http://www.fortunadalm.pondi.hr/

16. Red coral

Uzgajivačnica Kavalir King Charles španijela FCI 70/11.

vl.Biserka Babarovic

Telefon: 01/2323-323, 091/2502-793

E-mail: biserka.babarovic@gmail.com

17. Vitteo

Uzgajivačnica Kavalir King Charles španijela FCI 78/11

vl: Mario Grozdanić

Telefon: 098/228- 495

E-mail:vitteo.info@gmail.com

Web adresa:

Imam jedno pitanje: Naime, imala sam koker spanijela koji je bio prgav i mnogo se linjao. Linjanje je bilo glavni izvor konfrontatcija u mojoj porodici buduci da su neki clanovi vrlo zivcani kad se radi o redu u kuci :giggle:

Da li se i King Charles spanieli linjaju u istoj meri?

Ne bih stene nabavljala u skorije vreme, samo me zanima zbog nekih buducih razmisljanja i opcija

Ako su dlake problem onda se radije odlučite na neku drugu pasminu, da ne bi kasnije bilo "Ne znam kuda ću sa ljubimcem!"

Kokeri/Cavalieri spadaju u pse koji se linjaju.

koliko znam, u srbiji nema više ni jednog (registrovanog kod fci) odgajivača. orthodox celt je ranije bio u beogradu (zemun) no preselio se u bih. u hrvatskoj ima desetak odgajivača, idite na sajt hks ili guglirate naziv rase i zemlje i pojaviće vam se linkovi. pre nekoliko godina, pre uzimanja sadašnjeg ljubimca - vestija, zanosio sam se kupovinom cav-a. tada je cena šteneta bila 1500 evra pa naviše.

Za cijenu šteneta je najbolje kontaktirati pojedinog uzgajivača.

Variraju i od legla do legla...i vjerujem da ima sasvim kvalitetnih legala prilično ispod 1500 Eura. 8)

"Orthodox Celt odgajivacnica je i dalje u Zemunu , ali ima jedno leglo godisnje i stenci ide van ex Yu . A to sto psi i vlasnik povemeno odu iz Zemuna za BiH pa i Italiju ne znaci da ne postojimo u Srbiji. I molim Vas da ne sirite dezinformacije hvala."

nisam imao loše namere, ne morate odmah tako oštro. pomislio sam da ste se trajno preselili u bih. ja sam vas tada (pre nekoliko godina) i kontaktirao i tada ste pisali da relativno retko imate legla tj. štedite svoje ženke ne izvlačeći biološki maksimum - što je za svaku pohvalu i respekt.

"Za cijenu šteneta je najbolje kontaktirati pojedinog uzgajivača.

Variraju i od legla do legla...i vjerujem da ima sasvim kvalitetnih legala prilično ispod 1500 Eura."

sigurno je da će odgajivači dati svoje konkretne ponude. pisao sam da su se tada (pre nekoliko godina) štenad izložbenog kvaliteta nudila po ceni 1500 evra pa na gore. ne verujem da je u međuvremenu cena pala. drugo je pitanje cena šteneta NE izložbenog kvaliteta. cena takvih štenaca, sa genetskim manama koje ih automatski diskvalifikuju za izložbe (testis, zubalo, i td.) su diskontovane 50 pa i više posto u odnosu na cenu izložbenog. poenta mi je, cena štenaca NE varira od legla do legla, već od toga da li je izložbenog ili nije izložbenog kvaliteta. u svakom slučaju, i jedni i drugi su savršeni ljubimci, u pitanju su samo aspiracije budućih vlasnika.

cav je skupa pasmina. za poređenje, štene zapadno škotskog belog terijera izložbenog kvaliteta (ch srb i mk) sam platio 600 evra.

IvanB - ne znam koga si kontaktirao, ali očito nisi sve uzgajivače...

Štene od 2 mjeseca starosti, kada je vrijeme za preuzimanje NE MOŽE biti IZLOŽBENOG I UZGOJNOG KVALITETA, može biti samo KINOLOŠKI KOREKTNO!!! ili kinološki NEkorektno!!! (veeelika razlika)

Tko normalan može reći za štene od 2 mjeseca da je IZLOŽBENOG KVALITETA???

Može biti korektno štene od roditelja izložbenog kvaliteta, i može biti i kinološki korektno u toj dobi, ali to nije garancija IZLOŽBENOG KVALITETA i da ne zaboravimo i UZGOJNOG!!

Ne znam kako je kod drugih, ali kod mene je kinološki korektno štene od izložbeno kvalitetnih roditelja jedna cijena, a kinološki nekorektno druga cijena...a ako Vam netko govori o GARANCIJI da će štene koje je korektno biti izložbeni i uzgojni potencijal...hm... :roll:

Pas IZLOŽBENOG KVALITETA se kupuje kad je već poznato da izgleda kako treba, a to sigurno nije sa 2-3 mjeseca starosti.

Pas/kuja UZGOJNOG kvaliteta, mora iati izložbeni kvalitet i biti sposoban/sposobna donijeti leglo na svijet...onda možemo pričati o uzgojnom kvalitetu...

Htjela sam pomoći potencijalnim i zainteresiranim kupcima stavljajući popis uzgajivačnica u HR...pa ako je nekom jako stalo, taj će se i raspitati...

afennell u potpunosti se slazes sa svim napisanim. Mi smo je jako dugo raspitivali, posecivali sajtove uzgajivaca, stupili u kontakt sa njima i izabrali stene koje je nama najvise odgovaralo i nadamo se da ce ispuniti nasa ocekivanja. Jedino sto bih dodala je da se sampion ne radja nego se pravi, jer i pored dobre genetike i svega ostalog sto dobije rodjenjem, mora se i jako puno truda i rada uloziti, obezbediti mu dobre uslove itd, itd... Jer ti mozes da uzmes stene sa 2 i po meseca koje je bilo potpuno pravilno i na primer neodgovarajucom ishranom mu se iskrive noge i ko zna sta sve jos moze da bude

@afennell

nema sanse da bi ni ja ni dzangrizavi bilo kog psa kog smo uzeli ostavili. takve smo :wink: . Ozbiljno me zanima da li se manje linja od engleskog koker spanijela? oni se stvarno linjaju ekstremno. secam se, moj koker kako se osloni na teget sofu tako ostane obris siluete :giggle:

affenell, čini mi se da smo pobrkali pojmove. po meni, štene izložbenog kvaliteta ja pas koji u potpunosti predstavlja svoju pasminu shodno standardima fci. svaki ozbiljniji odgajivač može prepoznati takvog, neki će vam čak dati svoju ličnu garanciju da će takav pas postići najmanje ocenu 5 tj. na izložbama neće biti diskvalifikovan.

druga je stvar cene šteneta šampionskog potencijala. ti psi su od pažljivo genetskih biranih roditelja, i da, ozbiljniji odgajivači ih prepoznaju - iako su tako mali. retko će ih prodati vlasnicima amaterima već ih najčešće razmenjuju među sobom kako bi poboljšali genetski potencijal svojih odgajivačnica. tek u ovom slučaju cena šteneta varira od legla do legla, pa i među pojedincima u istom leglu.

tada sam kontaktirao desetak od onih koje je affenell naveo. lako je to, jedan isti imejl na dvasetak adresa, i desetak odgovora.