Guest Albert Madile

Cavalier King Charles Spaniel (FCI: 9.7-136)

Recommended Posts

Cao svima. Ja imam dva Kavalira, muzjaka i zenku. Dobio sam ih od oca, posto je otisao za Indoneziju pa nije mogao da ih povede sa sobom. Stari su oko godinu i po dana, tako da se nadam da ce se kad zenkica bude imala sledece teranje, nasa porodica uvecati za jos nekoliko clanova. Cuvam ih u stanu ali svaki dan provodimo po dva-tri sata napolju, igrajuci se pored Nisave (da iz Nisa sam) ili u nekom parku. U mnogim rublikama mozete procitati da se mogu cuvati u stanovima, a ja vam to i potvrdjujem. Imaju svoj kutak, ispod radnog stola, a ne retko vole da se izvale u krevetu. Jedino sto zahtevju je redovno cesljanje zbog duge dlake, narocito na usima, ali upravo one ih cine preslakim.

Pozdrav :)

Vec duze vreme razmisljam da uzmem psa, a s obzirom na to da nikada pre nisam imala ljubimca (osim ako ne racunate par ribica i kratkotrajno cuvanje 2 macke), mislite li da bi ova rasa bila pravi izbor za prvog ljubimca?

Posto su veoma retki, nadam se nekim preporukama za dobre uzgajivacnice, posto mi je jako bitno da pas potice iz zdrave linije (koliko sam citala, skloni su srcanim i ocnim problemima). Bilo bi lepo da nadjem nekog dobrog uzgajivaca u Srbiji, ali nece mi biti tesko ni otputovati u neku od okolnih zemalja :) .

Kolika je aktuelna cena stenaca (gore sam procitala izmedju 400 i 500 eura, ali to su stari postovi)

Takodje, s obzirom na njihovu dugu dlaku, koliko se linjaju i koliko cesto ih treba cetkati, kao i kojom vrstom cetke?

Posto svuda navode da su jako privrzeni svojim vlasnicima i porodici, zna li mozda neko koliko cesto pade od tzv. "separation anxiety" (na srpskom ne znam tacan naziv ovog poremecaja), posto, u slucaju da uzmem psa, morao bi da provodi odredjen deo dana sam (ne vise od 4 sata).

Hvala vam na svakoj pomoci koju mi mozete pruziti :)

Cao Aleksandra. Procitao sam tvoju poruku, pa posto ih ja imam, mogu da ti odgovorim na neka pitanja.

Tacno je da je ova pasmina kod nas veoma retka, skoro da niko nije ni cuo za nju. U Srbiji koliko ja znam neces naci ni jednu uzgaivacnicu kavalira. Ima ih u Hrvatskoj i to nekoliko ali cena im je poprilicna. Ja sam moje dobio od oca i znam da ih je platio oko 1200 evra po stenetu. Do duse kupljeni su u Ceskoj i roditelji su im sampioni. Sledece godine cu poceti da ih vodim na takmicenja, jer bukvalno nemaju konkurenciju. Sto se tice odrzavanja, jesu zahtevni ali sad to zavisi i od coveka. Meni je iskreno muka da ih cetkam svakog dana, pa sam taj poao predao majci, koja ima malo vise zivaca od mene, a redovno cetkanje je preporucljivo, narocito u periodu kad se linjaju. Velike su maze i brzo se vezuju za gazdu. Pametni su ( cist primer, posto ih ja cuvam u stanu ne dozvoljavam im da tu piske, nego ih izvodim tri puta dnevno. Pre neki dan muzjak nije mogao da izdrzi, jer nisam stigao na vreme da ih izvedem, pa se popiskio u sobi, a da se ja nebi naljutio, dovukao je jastuce na kome lezi i stavio preko toga. Do duse napravio mi je duplu stetu, ali me je i odusevilo, cega se on setio.)

Hvala puno na odgovoru :)

Ja sam nasla jednu odgajivacnicu u Srbiji na sajtu Kinoloskog saveza Srbije, ali im sajt nije azuriran od 2007.-e... Posetila sam i nekih odgajivacnica u Hrvatskoj i stupila u kontakt sa par njih, ali jedino me brine sto ih ne vode redovno na EKG, a poznato je da ova rasa boluje od srcanih problema. Takodje mi je zao sto ne rade genetkse testove zbog jos par bolesti...

Svakodnevno cetkanje mi ne bi bio problem, bolje to nego dlake svuda po stanu.

Oni su meni idealni psi, prelepi i predivnog temperamenta, a bas toliko vezivanje za gazdu me i pomalo brine, ne bih volela da ja izadjem iz stana i ostavim kucu samu, pa da krene da unistava sve po stanu od muke xD

pre dve godine, pre kupovine sadasnjeg psa (zapadno-skotski beli terijer - Zhika), sa kojim sam presrecan, zanosio sam se kupovinom cav-a. proucio sam sve moguce o cav-ima, i saznao da je u srbiji tada bio samo jedan uzgajivac (Ortodox Celt), a u hrvatskoj desetak. Skupi su, primerci sa izlozbenim potencijalom su od 1.500 evra, pa na gore. Rasa je genetski problematicna, sa mogucim urodjenim srcanim manama, lobanje, i t.d. nije samo rizik u tome da izgubite pocetnu investiciju (cene psa), vec je realnost da se posle nekog vremena vezete sa stenetom, pa su tu dusevne patnje i td. tada sam zakljucio da ako uzimam cav-a to bude samo od renomiranog uzgajivaca, sa svim potvrdama od lekarskih pregledima. Ni tada niste 100% sigurni. takva je rasa. Moj zakljucak, ako kupujete cav-a, kupujte od vrhunskog legla, a to je papreno skupo.

Novi zakon u Holandiji o zastiti i dobrobiti zivotinja od 2011 godine.

Kazu da je kraj rasnim psima dosao.Zasto?

Kada kupujete psa sa pedigreom,mislite da kupujete zdravog psa.Mada to samo ljudi misle.

Preko 40% rasnih pasa se radja sa nasledjenim bolestima(problemi sa lobanjom,sa srcem,ocima,displazija kukova,hronicne upale uva itd., itd.)

Kako veterinari gledaju na izlozbene pse?

Oni su uzgajani da budu lepi,a ne zdravi.Primer.Odgajivaci King Charles spaniel-a vole male lobanje kod psa.Njihov kriterijum.E,sad kad pas kasnije pocne da se cesa po glavi to nije jer ga svrbi glava nego mu je lobanja mala za mozak.Neverovatno ali tuzno i istinito.Pas se cesa jer ga glava otkida od bola.Primeri buldoga i bordoskih doga kojima je prosecni zivotni vek 7 godina.

Drzavni sekretar je sutra na TV-u u vezi ove teme i zakona.Novi zakon podrazumeva obavezno cipovanje i veterinarsko uverenje da je stene zdravo ili ne.Obavezni testovi srca,kukova tj. obavezni testovi za svaku eventualnu bolest koja ta rasa nosi.Samo ce zdravi psi moci u priplod.Na zub su uzeli,prvo odgajivace,pa, kinoloski savez i klubove rasa.Morace da izjave koje su bolesne linije kod rasa i da propisu zabranu o njihovom koriscenju u priplodu.Drzavni sekretar kaze da je to zacarani krug novca,ljudskog ega i opet novca.

Znaci sada se nece gledati na pigment oko ociju vec ZDRAVLJE na prvom mestu.

Imali su isti problem sa rasnim konjima koji su za nekoliko godina uspesno iskorenili sa istim merama.

Sutra uvece cu verovatno vise znati o novom zakonu.

Cao Aleksandra. Procitao sam tvoju poruku, pa posto ih ja imam, mogu da ti odgovorim na neka pitanja.

Tacno je da je ova pasmina kod nas veoma retka, skoro da niko nije ni cuo za nju. U Srbiji koliko ja znam neces naci ni jednu uzgaivacnicu kavalira. Ima ih u Hrvatskoj i to nekoliko ali cena im je poprilicna. Ja sam moje dobio od oca i znam da ih je platio oko 1200 evra po stenetu. Do duse kupljeni su u Ceskoj i roditelji su im sampioni. Sledece godine cu poceti da ih vodim na takmicenja, jer bukvalno nemaju konkurenciju. Sto se tice odrzavanja, jesu zahtevni ali sad to zavisi i od coveka. Meni je iskreno muka da ih cetkam svakog dana, pa sam taj poao predao majci, koja ima malo vise zivaca od mene, a redovno cetkanje je preporucljivo, narocito u periodu kad se linjaju. Velike su maze i brzo se vezuju za gazdu. Pametni su ( cist primer, posto ih ja cuvam u stanu ne dozvoljavam im da tu piske, nego ih izvodim tri puta dnevno. Pre neki dan muzjak nije mogao da izdrzi, jer nisam stigao na vreme da ih izvedem, pa se popiskio u sobi, a da se ja nebi naljutio, dovukao je jastuce na kome lezi i stavio preko toga. Do duse napravio mi je duplu stetu, ali me je i odusevilo, cega se on setio.)

Milutine,

koje boje ili varijacije su tvoji Cavaliri?

Ja imam kombinaciju muzjak trikolor,zenka Ruby

pozdrav

Ne zalim para, samo me jedino brinu ti zdravstveni problemi koje ste naveli, tj. brine me to kako da prepoznam dobrog odgajivaca i legitimne zdravstvene papire. S obzirom na to da bi mi ovo bio prvi put da kupujem psa, poprilicno bih bila podlozna prevarama...

Ne zalim para, samo me jedino brinu ti zdravstveni problemi koje ste naveli, tj. brine me to kako da prepoznam dobrog odgajivaca i legitimne zdravstvene papire. S obzirom na to da bi mi ovo bio prvi put da kupujem psa, poprilicno bih bila podlozna prevarama...

Kao prvo nisu to bas toliki zdravstveni problemi i nije ni blizu tako problematicna rasa.Ako cemo tako onda svakoj rasi,manje vise, se moze naci neka "urodjena" mana.To su pametni,zdravi i veseli mali psi koji bukvalno zive za covekovu paznju i ljubav.Takodje nemora biti tacno da pse treba kupovati u nekim"prestiznim" odgaivacnicama,jer to ujedno mogu da budu i stanceraji i pored sve raskosi koju Vam predstave i preslatkim recima koje Vam izgovore da bi Vam uvalili neko "sampionsko" stene.Ja kad sam ih kupovao raspitao sam se o poreklu,pogledao i kuju(majku) i muzjaka(oca),trazio garanciju i naravno se, malo cenkao ,sad imam prelepi par Kavalira,koji zive sa nama,za nas ,a i obrnuto.

Kao drugo,zasad ih je u Srbiji skoro nemoguce kupiti,pa treba malo gledati spolja i naravno treba se cenkati.Ja sam nabavio poprilicno kvalitetan par, ali nisam dao bas 1500 evra po kucetu,netreba Vama Sampion sveta,ako se nevaram.Inace nabavio sam par da bi jedno drugom pravili drustvo dok nas nema kod kuce,jer nevole da su sami,ali kad se vratimo kuci toliko nam se obraduju da je to neverovatno,nestignemo ni da se presvucemo a oni nam vec sede u krilima i lizu nas gdegod stignu

Drugim recima,hteo sam da Vam kazem da ipak malo opustenije kupujete Kavalira i nemojte da Vas plase sa tim "genetskim,urodjenim".... zdravstvenim problemima,jesu malo skuplji ali i vrede

Nadam se da sam Vam bar malo pomogao

poz

Morala sam da se umijesam jer bez obzira na to sto nemam kavalira znam dosta o njima jer sam dugo htjela jednog i nisam bila nimalo lijena da saznam sve sto se saznati moze o rasi prije nego je uzmem.

Kavalir, nazalost, jeste u ozboljnom problemu.Da, postoje neki zdravstveni problemi koji su podjednako ucestali kod njih kao i kod drugih rasa ili bar ostalih spanijela poput infekcija usiju, bolesti ociju i displazije.Ipak nisu to bolesti zbog kojih se toliko insistira na tome da provjerite odgaivaca i njegove/njene pse.

Oboljenja zbog kojih se najvise na tome insistira su bolesti srca, tacnije oboljenje srcanog zalistka (MVD) koje dovodi do zastoja srca.Ovo oboljenje je 20 puta ucestalije kod ove rase nego kod bilo koje druge.Prvi pokazatelj da pas ima ovo oboljenje jeste sum na srcu.To ce se pojaviti kod velikog broja kavalira u nekom trenutku i u najvecem broju slucajeva ovo oboljenje je razlog uginuca primjeraka ove rase.Ipak, da li ce pas uginuti zbog MVD ili nakon 10-12 god zavisi od stepena oboljenja, znaci da psi oboljeli od ove bolesti ipak mogu imati sasvim normalan zivot.

Episodic Falling - koji je slican epilepsiji i ima slicne simptome i epizode.

Siringomelia(Syringomyelia) do koje dolazi zbog toga sto je lobanja kavalira mala za njegov mozak.Pritisak koji se stvara je bolan, toliko da se pas nekontrolisano cese, lize, grize.Operacije mogu rijesiti ovaj problem ali su visoko rizicne a svi znamo sta to znaci.

Nije mi namjera da bilo koga ovim textom odgovorim od uzimanja ove rase.Iako zvuci kontradiktorno ipak ne mogu ni reci da bih voljela da ova rasa dozivi popularnost kod nas jer ukoliko su u Britaniji bili u stanju da je popularizuju do te mjere da je rasa sada u problemima u kojima je, onda ne mogu ni da zamislim njenu buducnost kod nas.

Slazem se sa klajom- desice se da i u prestiznoj odgaivacnici koriste u priplodu pse sa naslednim oboljenjem sto jos jednom znaci da ne treba da se vodite brojem titula ili da vjerujete samo tom odgaivacu i nikome vise.Provjerite kod drugih odgaivaca, uporedite price, zatrazite snimke.Samo tako cete doci do zdravog kavalira.

Da, ne treba vama sampion svijeta ali zelite zdravo stene bilo da u svom rodovniku ima 15 sampiona ili ni jednog.

Pokusala sam da napisem sto sam krace mogla, nisam bas sigurna da li mi je uspjelo :oops:

Pozz

apsolutno se slazem sa ovim sto je napisao "kamerado". i ja sam istrazivao podatke o kavalirima pre nego sto sam se odlucio na kupovinu. zamalo da kupim stene kavalira od uzgajivaca iz zagreba, no izbio je nesporazum u vezi cene tj. nacina placanja, pa sam odustao.

danas su na internetu podaci ipak mnogo dostupniji nego pre recimo desetak godina samo iz literature.

da, nazalost, kavaliri vaze kao jednu od genetskih najproblematicnijih rasa u vezi vitalnih zdravstvenih problema. urodjena srcana mana zalizaka srca, suzenje lobanje, i t.d., i t.d.

na jutjubu ima nekoliko klipova produkcije bbc (cini mi se u 4 dela) u vezi suzenja lobanje kod kavalira - strasno, grozno. da, ni kupovina od vrhunskog uzgajivaca nije garancija da cete izbeci ove bolesti. bas ovi klipovi govore o tome kako vrhunski uzgajivaci svesno mnoze svoje genetski bolesne pse, iako znaju da time prenose defektni gen.

sta raditi. rasa je prekrasna. kazem i ja sam se odlucio na kavalira dok igrom slucaja nisam odustao od kupovine. jedno resenje je kupovina druge, mile, rase. ja sam to uradio, uzeo sam vestija - evo ga sada ce da napuni i dve godine, prezadovoljan sam. drugo resenje je oprez, mnogo, mnogo opreza, lican i to duzi kontakt sa uzgajivacem, uvid u zdravstvenu dokumentaciju roditelja, razgovor sa drugim (zadovoljnim) kupcima steneta od izabranog uzgajivaca, i nesto sporstke srece. u krajnjem slucaju, do niceg sto je stvarno vredno se ne dolazi lako.

Neulazim vise u zdravstvene probleme Kavalira,ali cu se potruditi da Vas redovno izvestavam o zdravstvenom stanju mojih malih Kavalira,zenkica Liza ima 4,5 meseca,a muzjak Archi 5 meseci.Trenutno nista drasticno neprimecujemo,cak sta vise,toliko su razigrani i veseli da ponekad i preteraju.Mnogo su pametni i u jako kratkom roku su naucili da traze od nas da ih izvedemo da obave nuzdu i ponasaju se kao da da su sto godina u nasoj kuci,u prilog tome cu Vam reci da ni jedan komad namestaja nisu ni takli a kamoli ostetili.Takodje se slazem da postoje i druge rase pasa slicnih osobina,ali posto sam od malih nogu imao dosta susreta sa drugim rasama,mogu Vam sa sigurnoscu potvrditi da su Kavaliri vrh.Verovatno se zato i trose tolike pare na ispitivanje njihovog zdravstvenog stanja,a i cena im je malo veca.Njih bukvalno morate da shvatite kao clana porodice jer se oni tako i ponasaju.Imaju mnogo ljudskih osobina i jako lako se coveku uvlace pod kozu,da se ponekad pitamo ko je tu kome gazda oni nama ili mi njima.Muzjak je pravi mali gospodin sa Engleskog dvora,a zenkica je mali zvrk i pokretac svih igrarija,ludovanja i zadirkivanja.On je trikolor,a ona ruby(boja mahagonije).Cisto da spomenem ako neko nezna,oni se javljaju u cetiri varijacije i to:

-Princ Charles (trikolor)

-King Charles (Black & tan)

-Ruby (mahagonija)

-Blenheim (braon,crveno-belo)

Gledacu da u naredno vreme postavim i neke lepe slicice

Pozdrav za sada

Steta je velika sto rasa tako divnog temperamenta i ima toliko zdravstvenih problema, upravo zato i odlazem kupovonu kavalira vec vise od godinu dana. Razmatram kupovinu i jos nekih drugih rasa, ali cini mi se da mi ni jedna pasmina ne bi toliko odgovarala kao ova.

Vama svima hvala puno, pomazete mi dosta i terate me da budem jos pazljivija :)

Snimci koje je IvanB pomenuo, tacnije samo jedan koji sam uspjela pronaci a da je o kavalirima

Mislim da ovo pokazuje vise nego sto bismo mi ovdje mogli ikada napisati.

IvanB :arrow: Da li mozete pronaci snimak gdje se prikazuje da je bolesni kavalir pobjednik specijalke i gdje govore o falsifikovanju njegovih snimaka?Ja imam citav dokumentarac sacuvan na racunaru odavno ali ne mogu da nadjem taj dio na YouTube-u.

AlexandraP :arrow: Poslala sam ti pp gdje mozes vidjeti i saznati vise o kavalirima, posto nisam sigurna da li je dozvoljeno reklamiranje ovdje.

klaja :arrow: Cekamo fotke Vasih kavalira :)

Gledajuci te BBC-ijeve dokumentarce,predpostavljam da uopste netreba drzati rasne pse,nego mesance ili vukove?!Opet ponavljam da netreba generalizovati jednu celu rasu zbog nekih zlih ljudi zeljnih uspeha koji neprezu da experimentisu po svaku cenu sa ovom divnom rasom.Ako pogledate vise tih dokumentaraca bice Vam jasno sta su hteli da kazu,a to se neodnosi samo na Kavalire nego na rasne pse uopste i pohlepne ljude koji radi lepote i izlozbi,a predpostavljam i novca,prave od rasnih pasa nakaze i tesko bolesne pse koji ce se na prvi pogled dopasti sudijama i pokupiti titule.I opet se vracam na pricu o prestiznim odgajivacnicama koje Vam za velike pare uvaljuju stenad sampiona....

Ja i dalje tvrdim da su moji Kavaliri zdravi,pametni,a na kraju i lepi,a sad ako bas nebudu sampioni sveta,boze moj....

Gledajuci te BBC-ijeve dokumentarce,predpostavljam da uopste netreba drzati rasne pse,nego mesance ili vukove?!Opet ponavljam da netreba generalizovati jednu celu rasu zbog nekih zlih ljudi zeljnih uspeha koji neprezu da experimentisu po svaku cenu sa ovom divnom rasom.Ako pogledate vise tih dokumentaraca bice Vam jasno sta su hteli da kazu,a to se neodnosi samo na Kavalire nego na rasne pse uopste i pohlepne ljude koji radi lepote i izlozbi,a predpostavljam i novca,prave od rasnih pasa nakaze i tesko bolesne pse koji ce se na prvi pogled dopasti sudijama i pokupiti titule.I opet se vracam na pricu o prestiznim odgajivacnicama koje Vam za velike pare uvaljuju stenad sampiona....

Ja i dalje tvrdim da su moji Kavaliri zdravi,pametni,a na kraju i lepi,a sad ako bas nebudu sampioni sveta,boze moj....

Pa u tom dokumentarcu se pominju u jos neke rase koje su odgajivaci i uvalili u probleme, a spomenuli su i to da su danas obicni mesanci zdraviji od rasnih pasa.

Naravno, ne treba sve generalizovati, ali kod kavalira nasledne bolesti su postale jako veliki problem, broj bolesnih linija je postao alarmantno velik, a mnogi odgajivaci zanemaruju probleme i pare bolesne pse, a ovaj dokumentarac je jos jedan od pokusaja da se skrene paznja na ovaj problem i da kinoloski klubovi promene pravila registrovanja odgajivacnice i vise insistiraju na zdravlju pasa, kao i da se standardi za neke pasmine promene.

A tvoji kavaliri samo nek' su zivi i zdravi (pupupu), i sve ce biti u redu :D

Hvala Vam!

Nadam se da smo zavrsili tuznu temu o Kavalirima i poceli novu i veseliju.Takodje se nadam da cete i Vi nabaviti nekog Kavalira,pre svega zdravog,posto nas je jako malo na ovim nasim prostorima i da cemo razmenjivati iskustva i gledajte da to bude Blenheim posto ja zasad nisam uspeo da nabavim u toj varijaciji iako je to bila velika zelja moje supruge,ali ko zna neprestajemo da trazimo....

Pozdrav :lol: :lol: :lol: