philip

Ima li namestanja na izlozbama?

Ima li namestanja na izlozbama?  

287 members have voted

1. 1. Ima li namestanja na izlozbama?

• Ima, video/cuo sam licno
      209
    • Nisam siguran ali sumnjam da ima toga
      69
    • Ne, pouzdano znam da nema
      5
    • Naravno, i sam cesto namestam
      7

Recommended Posts

(doh) pa do kad ce da bude sve gore i gore??? 'oce li nekad da krena u drugom pravcu?

Hoce, kad se prestane ignorisati problem.

Ignorisanje problema samo doprinosi nastavku i vecem zapetljavanju. A to je ovde slučaj.

Sad se ja nesto razmisljam...da li je to problem? mozda tako treba? ako svi namestaju, mozda je to i smisao ?

Meni to  nije smisao. I smatram da to jeste problem.  

Sto rekose jos davnih dana na pocetku teme- za tvrdnju da je nesto namesteno, treba imati dokaz. Posto dokaza nemam (nemamo?), onda nema smisla mnogo ni debatovati na ovu temu. 

Prezentovala sam na taman toliko izlozbi i sa taman toliko uspeha da mogu da kazem da nemam utisak da se namesta. Ako nista drugo, ono bar na izlozbama na kojim sam izlagala i to u ringu u kome sam izlagala. Ali sam videla mnooogo neznanja u sudija, sto je po meni jos gore, vrhunac obesti. Gledala sam potpuno sumanuta rangiranja i tituliranja, do nivoa SF. Bizarno je npr. rangirati pse po boji, a ne po gradji i kretanju. BOB das psu, koji ne da ne zna da trci, nego ne zna bas ni da hoda. Ali ima flashy boju. Horor! 

Prije nekoliko dana na jednoj izlozbi, stojim i slusam covjeka koji prica telefonom i kaze, citiram "Ja tebe pazim vise od godinu dana, i ako tome italijanu ne da date pobjedu poci ces tamo dje treba da budes. Ima da mu da mu date to prvo mjesto i pobjedu ako mislis da ti dolaze iduce godine,..nema ti mene sto da pricas, nego slusaj sto ja tebe pricam......" Minut nakon toga dolazi taj famozni italijan i nesto pricaju na italijanskom i ovaj nas ga grli odlaze nedje. Vracaju se posliej desetak, dvadeset minuta, i naravno italijan sa titulom. I...o cemu mi pricamo? Izlozbe su odavno prestale da budu manifestacije za ljubitelej pasa, to je takmicenje za upisivenj sto veceg broja titula proizvodjacima pasa. Namjerno ne kazem odgajivacima, vec proizvodjacima. To je danas iskljucivo biznis. A u biznisu ima svega, i namjestanja i sabotiranja i spijanja i svega sto ne valja.

Skoro se desilo meni i mojoj supruzi da su nas neki dugogodišnji odgajivači isprozivali kako smo našem psu iznameštali sve titule koje je do sada osvojio...sve zbog toga što su na dve vezane izložbe u inostranstvu izgubili od našeg psa...Mi nemamo odgajivačnicu i psa smo kupili iz ljubavi prema psima ,nenameravajući da vreme provodimo po izložbama...ali eto desilo se da smo probali,videli, pobedili...i tako u krug...Jednostavno sklope se kockice i sve krene kako treba...i onda zajedljivi komentari...zajedljiva imena...Pinokio...kažu za našeg psa...jer je sve lažirano...A on pet para neda na te priče...na izložbama laje do iznemoglosti na druge pse ali kada zakorači u ring...sve to prestaje...to je njegov teren...jednostavno isključi se i radi ono što najbolje zna...šepuri se...retko nam se dešavalo da su nas pobeđivali lošiji psi...ali i kad pobede osmeh i ispružena ruka im daju garanciju da sledeći put neće biti tako lako...

Takođe znam za slučaj jednog sudije koji "gura" pse nekih "svojih" zemljaka ( najbolji prijatelji njegovog brata ) i ti takvi ljudi se pojavljuju samo kada taj sudija sudi...ili je delegat...što je dovoljna garancija za ono šta njima treba. Takođe iz "prve ruke" taj vlasnik  ( pasa ) je mom dobrom prijatelju ponudio da mu namesti koju god izložbu želi u okolini svoga grada...jer je tu radijus  dejstva najbolji...sa takvima se borimo kvalitetom...

Možda me još više "boli" neznanje sudija koji sude određene rase što u globalu daje jako lošu sliku o kinologiji uopšte...nepoznavanje rase nije razlog za nebulozne liste ili nabulozne odluke i obrazloženja . Zato i biramo izložbe na kojima sude ljudi koji su kompetentni da daju svoje mišljenje o određenoj rasi jer od takvih može dosta da se nauči, da se isprave greške na konto čega neće izostati uspeh kada se poslušaju saveti koje dobijemo. Nepoznavanje rase je razlog za konstantnim učenjem i napredovanjem u sferi kojom se bave...jer na osnovu takvih činjenica svi smo onda kinološke sudije, zar ne ?

@misa73 u potpunosti se slazem sa tobom, i mogu ti reci da je moj slucaj skoro isti kao tvoj, sa razlikom sto ja na izlozbe idem sa kumom a ne sa zenom.Znaci, isto nemam odgajivacnicu,psa sam kupio radi lova a ne izlozbi, i svagde gde odem za sada pobedjujem.Ni jednog sudiju ne znam, i ja sam cist primer da mozete pobediti bez namestanja.Cak sam video da uvazeni sudija Zoran Markovic(posle sam cuo da je najbolji za NKD) sedi sa svim ostalim ucesnicima za stolom(znaci da se znaju), a predhodno je meni dao prvaka rase, kojeg je tog dana prvi put video u zivotu kao i mog psa.Da li ja za sada imam neku srecu sa sudijama ili je moj pas jednostavno bio tog dana najlepsi, ja ne znam.Nadam se samo da ce tako biti i u buduce,a ako neko stvarno bude bolji ja cu mu pruziti ruku.Inace do sada sam imao samo 3 izlozbe,1 CAC(sudija Grk) i 2 CACIB-a(sudije Hrvat i Srbin).

Sta znam, i muz i ja smo tako kupili kucnog ljubimca, zaljubili se u nju, i rijesili da je izvedemo na CAC u Sarajevu. Dobili CAC i  BOB kod Slovenca, onako padobranski... Za sljedecu izlozbu odemo u Zagreb na Club Winner  i to ko jos veci padobranci- pudlu prethodno osisali na sportsku frizuru i onda se sjetili da idemo na izlozbu. Dobili CAC kod Dragane Vasiljevic (SRB). Dragana mi se jako dopala tokom citavog sudjenja jer je svakog milog psa opipala strasno! Naravno, ko zna sta se krije ispod frizura pudlecih!

Eh treci put smo vec znali sta nas ceka, otisli u Srebrenik sa (ko fol nekom) frizurom (koliko je uspjela da naraste) i dobijemo i CAC i BOB - sudac iz BiH.

Sve to bilo bez kanalisanja bilo koje vrste, vise ono uz hahah-pihihi - ajmo na izlet da se zabavljamo!

Vec smo se prijavili i za cetvrtu izlozbu i nemam pojma i ni ko sudi. Mozda bih se trebala raspitati? :D

Jedino sto mi je malo cudno bilo, a i mom muzu kao veterinaru, koliko je taj sudac iz BiH zapravo pokazao malo poznavanja pudli i kretanja pudli....

Predstoji mi izložba u Pirotu...gde ću da slikam i snimim sve u vezi forsiranja psa od strane sudije...Imam psa u razredu mladih (tek napunio 9 meseci) koji je za klasu bolji od sebi sličnih. Sin je svetskog juniorskog šampiona 2014...i dosta toga je pokupio od svog oca...tek će da izraste u ono u šta treba ...papreno je plaćen ( što u startu nije nikakva garancija za kvalitet psa ) ali u odnosu na pse koje štancaju kojekakvi "odgajivači"  kojih svuda u srbiji ima...je marka...tek treba da isplivamo u toj maloj bari punoj krokodila...i naravno da će IZGUBITI od tog sudijskog pulena. Već smo jednom izgubili od istog ali u pappy razredu što nema nikakvog uticaja na "kinološku karijeru psa" pa nisam svemu tome pridavao veliku važnost.  Ali sada je vreme za akciju...a onda ću da saspem drvlje i kamenje...  TO BE CONTINUED

Guest
This topic is now closed to further replies.