Sign in to follow this  
dule cg

LOV NA SUMSKU SLJUKU

Recommended Posts

Jako interesantna tema...ne postoji lov ciji se uyitak moze mjeriti sa lovom na sljuku...mozda je ovo malo subjektivno ali sigurno nije daleko od istine... :D

Nadam se da ce tema biti aktuelna na ovom forumu...

Cao sljukari. Prosle godine sam poceo da lovim ljuku, pa nemam mnogo iskustva . Uglavno sam je lovio u gustezima pored reke, i ponekad u sumama. Zato reci te mi kad moze da se ocekuje njeno prisustvo, i gde?

Pa krajem oktobra i pocetkom novembra se nalazi na nadmorskoj visini od 400 do 600 metara tako je kod mene u Kragujevcu uglavnom po hrastovoj sumi mada ima je i po bagrenjacima sto gusce to bolje.Cim padne sneg seli se juznije na primorje uglavnom mada sretnem pokoju i na snegu ali retko

Zdravo drugari. Napisacu vam jedno iskustvo pa prokomentarisite nesto. Prosle godine (lovne), izneo sam moju kuju seterku, prvi put na sljuku. Posto je isla malo daleko , nisam mogao da je pratim uvek sta radi. Posle 10tak minuta,vidim je nesto nosi u usta, pomislio sam neka mrtva pticurina, ali kad je prisla meni video sam da je sljuka. Ona ispusti aport, tek sljuka polete. Bum, bum .. sljuka pade, normalno aport itd. Da ne duzim ,sto mi je poenta.Kako je uhvatila zivu sljuku nije mi jasno, ali od tada nije markirala sljuke nego misli da svaku moze da uhvati, pa stalno ih podizala, sto na kraju krajeva u gustezima i nije bilo tako lose , jer sam se blagovremeno namestao i imao sam solidan uspeh. Kako da popravim to ?

Ljubisa :arrow: Desava se (vrlo rijetko) da pas uhvati zivu sljuku , cesce da uhvati zivu prepelicu medjutim da prestne da markira (nisi rekao dali inace ima marku) to prvi put cujem. To sto ja prvi put cujem za takav slucaj ne znaci nista ,vjerovatno lovci sa vise iskustva znaju tacno sto je problem.

Ako markira ostalu divljac ja mislim da nije veliki problem da ce se popraviti samo mora da se navikne na sljuku.

Psi koji love iskljucivo sljuku tacno znaju i gdje treba da je traze a gdje ne.

Znam da ti nisam mnogo pomogao ali valjda ce se jos neko ukljuciti. :wink:

Slazem se :arrow: bu 2. :arrow: Ljubo sljuka se uglavnom izvlaci dosta napred tako da pas treba da ima odlican kule da bi lov uopste bio efikasan i lep sto je i sustina.Ako ti pas radi kao cunjavac onda nije seter.Zamisli samo dva setera koji ne markiraju i sekundiraju nasta bi to licilo.To sto pas ne staje ne mora da znaci da ima los nos...problem je druge vrste,a to moras ti da otkrijes.

ivankg :arrow: Kuja markira odlicno, prepelice, jarebice , kamenjarke , cak sto vise i zeca, ali neznam sta je sa sjukama, dali je to sto je prvu uhvatila zivu pa misli da svaku moze, a mozda i markira a ja je ne vidim,. Zato sam kupio biper, i jedva cekam da naidju dugokljune lepotice. Bice puno prica i po neka slicica.

ljubo :arrow: ti u sustini nisi los, pa zato ako stvarno ne znas u cemu si uhvacen reci cu ti na pp.Htjela sam da dodam jos po nesto-za proganjanje i komplekse-ali rekoh necu...da ne kazes da sam skroz opaka :lol:

bu2 :arrow: pogledajte ovaj video klip da ne ispadne da lazem da kuja uopste markira.

To sto je uhvatila sljuku,mora da je predhodno nju videla kako se izvlaci. E sad ili je sljuka bila ranjena,ili je pas perpetum mobile.

th_VideoDJseter-1.jpg

ljubisa :arrow: Daleko od toga da sam rekao da lazes , samo nisi naglasio taj detalj oko marke pa nisam znao i ne mislim da pricas lovacke price ja bas zbog toga i volim lov sto se svakakve stvari dogdjaju.

Samo naprijed sa kerusom da nauci sto je sljuka i nece biti problema, jedino sto ti moze praviti problem je to sto sljuke nekad ima u vecem a nekad u manjem broju.

Posto je jesenas odnosno zimus odrzana prva utakmica na sljuku u Splitu interesuje me dali ima ko pravilnik o radu??? Ima li kod takmicara ili Dalmatinaca uopste koji mogu doci do tog pravilnika da se kopira i posalje na email???

Pozdrav svima.... Svaka cast za temu...

Sljuka je stvarno atraktivna za lov, kao sto ste rekli izvlaci se puno, i jako je veliki izvor mirisa za svoju velicinu, pa se od pasa mogu ocekivati, izuzetno lepe akcije... A i zbog nacina na koji leti izazov je i za nas lovce.....

Sve u svemu izuzetan je dozivljaj loviti sljuku...po meni mozda i najbolji...

Ja lovim sa Ostrodlakim nemcom, koje vi pse imate...

pozdrav

branko :arrow: Druze, dobro nam dosao na nasu temu, nadam se da ce se mnogo ljubitelja, lova na sljuku, ukljucitina nasu temu, tako da verujem bice veoma interesantno, . Ja licno cuvam engleske setere,zenka je 6god, i sa njom sam vec lovio prosle godine , i imam muzjaka 8 meseci, koji treba tek da pokaze koliko vredi. Pozdrav

ljubisa :arrow: Hvala na dobrodoslici....

Seteri su izuzetna rasa, i lov na sljuke im je verovatno najveca specijalnost, pre par godina sam razmisljao i ja da nabavim jednog Engleza..ali eto odoh na drugu stranu :D

Odakle si??

Pozdrav

Pozdrav kolege i od mene. Tema je prava, ali nažalost, ima malo zainteresovanih. Ne bi trebalo da bude tako. U mnogim zemljama šljuka je gotovo Božanstvo, što se tiče pernate divljači. Grci je jednostavno obožavaju. U specijalizovanim lovačkim i kinološkim časopisima posvećene su im mnoge reportaže, ima ih na odeći i obući, a psi specijalisti za ovu divljač se posebno cene. Ja delim to mišljenje, ali nažalost na terenima gde ja lovim, u zapadnoj Srbiji, šljuke nema u ozbiljnijem broju, pronađemo tek 4-5 za celu sezonu, ali to ne umanjuje moj užitak.

Zamislite, trofej od sljuke je pero, koje je velicine oko 2 cm. ( na svakom krilu po jedno) E sad zamislite od koliko takvih pera treba da bi se napravila lepeza , koju nam je predstavio bu2