Shih Tzu

Generalne diskusije o zdravlju pasa

Recommended Posts

Dragi moji clanovi foruma!!!!

Samo zelim da vam izrazim da je veliko zadovoljstvo da vam predstavim i jednog veterinara koji ce uskoro da nam se pridruzi na forumu, njegovo ime na forumu je AZTECY, on ce pokusati da nam pomogne sa bilo kakvim pitanjima u vezi zdravlja nasih ljubimaca, ali kao sto znate ne sva pitanja su rijesljiva putem interneta tako da moramo da budemo strpljivi i razumjeti da za neke probleme veterinar treba da vidi zivotinju za bolje analize.

Zelim da mu se zahvalim na njegovoj dobrocudnosti sto nam se pridruzuje, i iz sveg srca HVALA!!!!

Evo i ukratko njegova biografija o radu sa zivotinjama.

- Diplomirao sam na Fakultetu Veterinarske Medicine u Skoplju, Makedonija

- 1999 god. Imao sam prakticnu nastavu i radio 6 meseci na Fakultetsku kliniku za malih zivotinja u Austriji u Becu, gde sam najvise radio na odelenju za patolosku anatomiju i fiziologiju i na hirurskom odelenju. Od tih 6 meseci sam 2 meseca posvetio na rad sa konjima.

- 2001 god. sam otputovao u Africi gde sam, takodje, 6 meseci radio sa Doktorima u rezervatima za divljih zivotinja i reptila. U tom razdoblju sam radio i na Fakultetskim klinikama na Fakultetu Veterinarske Medicine u Pretoriji, JAR.

- 2002 god. sam imao 2 mesecnu prakticnu nastavu u Ljubljani, na Fakultetsku kliniku za malih zivotinja.

- 2003 god. sam 3 meseca radio na Veterinarskom Institutu u Bukurest, Rumunija, na odeljenju za mikrobiologiju i hirurgiju.

- Nakon diplomiranja, pa do danas, volontiram na fakultetsku kliniku u Skoplju i nadam se da cu jednog dana poceti da radim na tu kliniku.

Veliki pozdrav svima!!!!

Postovani clanovi foruma,

bilo mi je veliko zadovoljstvo da se ukljucim u ovom predivnom sajtu i da pokusam odgovoriti na sva vasa pitanja vezana za domacih zivotinja i kucnih ljubimaca. Na samom pocetku bih hteo da se svima izvinim za moji losi srpsko-hrvatski jezik i za razbacivanjem padezima, ali sta je - tu je.. Kako sam napisao, ja cu da se potrudim da dam odgovore na sva vasa pitanja i dilema, kako i da napisem po neki korisni savjet za sve vas koji imate cetvoronozni ljubimac.

Shih tzu je odlicno podvukla da je preko interneta veoma tesko postaviti dijagnozu ili ordinirati terapiju, ali misljenje i savjet je uvijek dobrodosao. Molicu vas da mi ne zamerite ako nekad moji odgovori kasne po koji dan, jer sam stvarno prezauzet za poslovima.

Moju kratku biografiju je vec citirala Shih Tzu, ja cu jos samo da vam predlozim teme koji bih hteo da napisem samo za vas. Naravno, ako je neko zeljan da sazna vise za odredjenu temu, moze slobodno da postavi topic, a ja cu se angazirati da moji odgovor sto brze stici.

Dakle, najpre bih da napisem po neku rec kako izgleda zdravi pas, koji su normalne vrednosti telesne temperature, pulsa i krvnih elemenata, kako podici zdravu stenad, vakcinacije i jos puno slicnih tema, a svakako, bice prostora i za internu veterinarsku medicinu, gde cu narocito obratiti paznju na opaki Stenecak, Parvovirozu, Leptospirozu, Besnilo i slicnih bolesti, kako i saveti kako da vas ljubimac zastitite od njih. Nikako nemogu da preskocim zoonoze (bolesti od kojih se mogu zaraziti i ljude i zivotinje), a svakako bice prostora i za prvu pomoc pri trovanju i slicnih urgentnih stanja (ujedi osa, pcela, zmija, saobracajka...)

Hm..mislim da je ovaj uvod bio dovoljan da bi ste se informisali koje ce te teme sigurni procitati na ovom sajtu, a naravno, ono sto vas posebno zanima, bice detaljno opisano.

Voli vas

AZTECY

Veliki pozdrav Aztecy,

Drago nam je da si sa nama. Za jezik i pravopisne greske ne brini uopste, ovde je vazno da svi razumemo sustinu, a to je kako sto bolje da drzimo i gajimo nase pse.

U tvojoj kratkoj biografiji pise da sada radis u Skoplju, pa me malo buni ova kanadska zastava ispod tvog imena. Greska ili neka fora?

[schild=14 fontcolor=000000 shadowcolor=C0C0C0 shieldshadow=1]Dobrodoslica AZTECY :)!!![/schild]

Izuzetno hvala sto si dosao medju nas :). Ovdje su veterinari i te kako na cijeni :lol: :)... Hvala ogromno i Shih Tzu sto ti je dala glavne upute za dolazak kod nas :).

Primila sam tvoj e-mail i napisacu ti detaljnije objasnjenje kako na najbolji nacin mozes da nam pomognes :). Nadam se da ces uzivati medju ovolikim ljubiteljima zivotinja, a narocito pasa :).

Zdravo Aztecy!

Sjajno da imamo veterinara u redovima! I ja "kuvam" jednog da nam se pridruzi (dugo godina je radio na Novom Zelandu). :-)

Aztecy, kad budes imao volje i vremena, volela bih da nesto detaljnije pises o bolestima unutrasnjih organa (bolesti jetre, pankreasa, bubrega, zeluca). Sa mojom prethodnom labradorkom sam se bas namucila pune dve godine i niko nije znao da postavi sigurnu dijagnozu (cak su sumnjali i na lupus). Dakle kako dolazi do oboljenja ovih organa i kako se lece. Sve u interesu da se izbegnu komplikacije, koliko god mogu. Jako je strasno 2 godine ne izlaziti iz veterinarske ambulante i provoditi sate na infuzijama...(u jednom trenutku je moja pokojna kujica primala 9 razlicitih injekcija).

Takodje me interesuje u kojim slucajevima se pribegava lecenje kortikosteroidima, jer je moja kujica bila na toj terapiji poslednjih godinu dana svog zivota. U pitanju je humani lek Pronison.

Puno pozdrava i jos jednom, dobro nam dosao!

Mail poslat AZTECY :).

Denise (deniscamo) je jos jedan nas veterinar na stranici :), tako da sam jako srecna da smo i na ovom polju sve bolje pokriveni :).

Nasi veterinari imaju svoj odjeljak "Veterinar Pise", gdje nam mogu postavljati svoje tekstove, naravno kada i koliko vremena budu u mogucnosti posvetiti tome :).

Veliki pozdrav svima :)!

Guest operahouse

AZTECY - Veliki pozdrav i dobrodosao!!!

Izuzetno sam ti zahvalna na dobroj volji da nam se pridruzis i nesebicno das savete za zdravlje nasih ljubimaca.

Guest helga

:P

Odusevljena sam sto ovakav sajt postoji. I ja sam veliki ljubitelj pasa, a u svome domu imam bolonjsku pudlu. U nedelju 2.maja je ostenila 5 stenaca, nazalost moralo je carskim rezom, a zbog komplikacija joj je tom prilikom izvadjena materica.

Sada imamo problema, jer ima proliv, povremeno, uglavnom u popodnevnim satima, jako dahce, pa onda kratko, imam utisak i da je malaksala, ali kada neko od nas ukucana dodje kuci,vesela je i pritrcava mu srecno.

Sta da radim? Mislm da veterinari u mome mestu smatraju da ja preterujem sa brigom, a ja se jako sekiram za nju. Stenci su inace dobro i preslatki su.

Pozdrav svima, pozdrav veeeliki Aztecy i dobrodoslica. =;

Helga, nemoj bre da se toliko sekiras, pa kujica je imala operativni zahvat. Jeli operacija obavljena na fakultetskoj klinici? Ako jeste ko joj je operisao, jeli to bio Prof. D-r. Vasic ili Prof. D-r. Stevanovic? Super su oni strucnjaci. Opet cu ti reci, nemoj da brines, pusti kuju na miru :) nejk se pas oporavi od tu operaciju. Organizam to dozivi kao vrstu soka, pa trebamu malo vremena da se sredi. Svakako, ako proliv postane uporan, ondak se trebas opet obratiti tvom veterinaru.

Guest Ceca

pozdrav za novog veterinara! Drago mi je da postoji joЕЎ neko ko Еѕeli da nam pomogne.Nadam se lepim tekstovima od Vas-ono ЕЎto sam proГЁitala je zaista zanimljivo i pouГЁno,pogotovu za osobe kao ja (o svim naЕЎim psima je brinuo moj pokojni otac-pa naЕѕalost dosta toga ne znam).

Eto cekam samo dan kada cu vam sa zadovoljstvom moci predstaviti prije svega odlicnu osobu kao osobu, a onda velikog strucnjaka veterinara orijentisanog vecinom na pse kao zivotinjsku populaciju. I sam ima Istarskog gonica mislim, pa cemo uskoro moci pogledati mnostvo slika, ali uz to i mnogo savjeta, mozda jos po neku knjigu!

Eto ja i danas moram neshto da pitam. Zenka Airedalea, 8 god. Temperatura povishena vec treci dan. Amilaza u krvi ogromna (1700), ery i leu u redu, urea visoka (oko 18 ) a i kreatini povisheni. Shta da radimo? Shta joj je? Sedimentacija ok

Guest Dragomir Srećković

Možda nije baš odgovarajuæi forum,naime juèe sam èuo tužnu vest,mom drugaru uginuo je AST 5 godina star,tigrasti pun snage divan.Prošlog leta je glodajuæi neku granu šta li poèeo da kašlje .Veterinar je konstatovao da æe sam izbaciti cepku koja se zaglavila.Duki je kašljao jos par dana i sve se smirilo.Pre petnaestak dana ponovo je poèeo da kašlje po prièi mog druga mnogo reðe nego prvi put pa ga on èak nije ni vodio kod veterinara(Duki je imao strah) jer je bio veseo nornalno jeo.Nažalost prekljuèe ujutru Duki se nije probudio iz svog kreveta(spavao je u kuæi).Da li je moguæe da se ugušio?Da li ima neka bolest èiji simptomi izgledaju kao da se pac povredio koskom ili cepkom?Ne odlazak kod veterinara je iz ovog ugla pogrešan znam ali retko ko ima poverenja u veterinare,a u Valjevu neka detaljnija analiza da se uradi sve je to komplikovano.Za Dukija je kasno ,mozda razgovor na ovu temu nekome pomogne.

Ja imam mali problem,moja Djina(3,5 meseca*samojed) zna cesto malo da povrati,cinjenica je da su to psi koji vole da jedu i ne znaju da stanu kad treba vec jedu dok ne nestane hrane,ali ona ne jede puno ujutro vec voli da jede pred spavanje i tad se prejede i nocu povrati,pa joj stavljam manje porcije,al'cesce.Sve je bilo ok.medjutim jutros je povratila zuckastu tecnosti pre nego sto je jela,pa se pitam dali je to neka bolest ili je normalno,jer je po prirodi jako zivahna,nema nikad mira,cesto se valjamo po tepihu i mazimo,ona uziva u tome,pa mozda od silne igre i skakanja povrati.Sta da radim?

Jcinjenica je da su to psi koji vole da jedu i ne znaju da stanu kad treba vec jedu dok ne nestane hrane,ali ona ne jede puno ujutro vec voli da jede pred spavanje i tad se prejede i nocu povrati,pa joj stavljam manje porcije,al'cesce.Sve je bilo ok.medjutim jutros je povratila zuckastu tecnosti pre nego sto je jela,

Cao Jovana, nisam veterinar ali imam samoyeda....

Greshka od starta.....shtenci od 3,5 meseca moraju da budu "uobrocheni"...u tom periodu na 5 obroka dnevno.....Zavisi shta mu/joj dajesh da jede....i u kojim kolichinama....samoyedi , uglavnom, sami sebi doziraju kolichinu hrane....neki put se desi da u toku dana ne pojedu ama ni mrvicu...

Danas u toku dana "prati" psa...povracanje i moguci proliv....ako se to ponovi u toku dana..proshetaj do veterinara...shto je sigurno, sigurno je...

Radi se o njemackom lovnom terijeru. Stara je oko godinu dana i vec pune dvije sedmice je u problemima. Pri redovitoj setnji ozlijedila je usta i veterinar je rekao da je granom probila nepce i dao terapiju. Sve je bilo u redu par dana ali je opet postala bezvoljna. Sada je dijagnoza upala krajnika, terapija antibiotici. Ne reaguje na terapiju, odlazi na veterinarsku kliniku i tamo kazu da je sada u pitanju upala pluca. Nakon dva dana u klinici reaguje na terapiju ali se nakon jos jednog dana situacija pogorsava. Sada kazu da jedan dio hrane odlazi u pluca i trebaju joj raditi CT. Nezgodna stvar je sto je vikend i CT joj nece raditi prije srijede. Pas prima infuziju, hrane je preko sondi. Nije mi jasno kako hrana moze prolaziti u pluca i kako to nisu ranije primjetili. Moze li mi neko pomoci?

Ako mozete da mi kazete kako da poboljsam dlaku kod mog zlatnog retrivera malo mu je slamasta. Jede kvalitetnu hranu.

Hvala unapred

i dalje nema jedinstvenog misljenja o tome koji vid ishrane je najkvalitetniji i najzdraviji za psa, u ovom slucaju moj psic labrador Aston ima 6 meseci.

da li sme da povremeno jede voce

da li samo granulasta hrana

ako ne kakva kombinacija sa obicnom hranom

koliko cesto junetina

kuvana ili ziva...

znam price, moj pas jede sve sto meni ostane od rucka, i onr druge da je najbolje bez kombinovanja da jede svoju hranu, citaj granyle.meni je nekako logicno da je ok da pas jede i potpuno prirodnu hranu ipak je zivo bice kao i covek, a ne samo industrijsski preradjene granule...

volela bih da cujem vasa iskustva :idea:

Guest
This topic is now closed to further replies.