Guest gama

Shih Tzu (FCI: 9.5-208)

Recommended Posts

Jao kako je sladak!!!Isti kao Gizmo kada sam ga kupila....ali je najsmjesnije kako hodaju kada su mali, izgledaju kao male cupave loptice, ali ova slika Anastasia je pljunuta Gizma kad sam tek dobila, ma svaka sara mu je ista, i kao sto sam rekla sare su mu bile potpuno crne ali sada mjenjaju boju, u malo svjetliju, pa tako imam savjet za sve one koje misle da uzmu sebi Shih Tzu, a zele specificnu boju a to je da vide roditelje ako hoce dobru ideju kakva ce mu dlaka biti. Ja nisam bila specificna na boji tako da nisam birala. Ali samo upozorenje! Boja ce se promjeniti (ili zavisi kakvi su roditelji).

Pozdrav

Dijana

Guest gama

Dijana,uspjela sam naci vinijevu sliku kad je bio bebica. Mozes vidjeti razliku u boji.

album_pic.php?pic_id=553

Znaci i Viniju se boja promjenila, je si li ga sisala do sada???Kako je podnio sisanje? Ja sam Gizma osisala kratko pa mu je bilo hladno, jadnicak mali......Vini je presladak Gama, Velika je razlika u bojama, ali kada vidim male bebe Shih TZu srce mi stane kako su slatki. Evo par slika Gizma poslije sisanja. Da li Vini ima crvenu dlaku ispod ociju od suza i sta radis da sprijecis fleke, kao sto vidis na slikama kod Gizma su bas grozne???

Pozdrav tebi i tvom malom ljepotanu

(da li odlucila da ga vodis na izlozbe?)

album_pic.php?pic_id=555

album_pic.php?pic_id=554

Guest gama

Gizmo je pravi medic!

Vinija nismo jos sisali ali planiramo poslije izlozba u Sarajevu i Travniku. Potrebno je dobiti ocjene da bi se mogao pariti. Nekako sve odugovlacim. Osisani mi vise lice na curicu. Mada, joj, znam sve prednosti sisanja.

Vidim da i Gizmo ima ruzne crvene fleke ispod ociju.

Ja mu to mazem masnom kremom ili bebi uljem. Ne izgleda uredno ali se bar suze slijevaju niz dlaku.Svako drugo vece kapljem po kap borne vode (Acidi borici) u oci i brisem mekom krpom time natopljenom. To se ovdje moze kupiti u apotekama ili vet. stanici.

Luce mi je prije par mjeseci kupila neki bijeli puder u Pragu (bas da sprijeci to crvenilo) ali sam ga prilikom selidbe u novi stan negdje zaturila. Moram pronaci, bas je bio dobar.

Provjeri i sa ljudima od kojih si kupila Gizma. Kako se oni bore protiv crvenila. Mozda ce nam reci nesto sto vec ne znamo. Sve se treba probati, naravno, ako im ne skodi ocima.

Za crvenilo ispod ociju ja koristim neku tekucinu koja mi je preporucena od ljudi od kojih sam kupila Gizma, ne skodi oku i namjenjena je za takve probleme, zove se Diomond Eye (ili tako nesto), uglavnom natopi se na vatu i onda se njezno cisti ispod ociju, svaki dan. I ja isto pokusavam da drzim mu taj dio oko ociju kratko osisan jer je lakse cistiti. Tvoja ideja za masnu kremu je dobra, probat cu i to, ako ikada nades taj puder javi mi kako se zove i koja ga kompanija proizvodi da ga probam i ja naci, ili Luce ako procitas ovo javi nam kako se zove?

Poljubci za tebe i tvog malog ljepotana!!!!! :kiss:

Pozdrav

Guest gama

Cini mi se da je mnogo bolje kad im se dlaka oko ociju ne sisa. Ovdje veterinari odmah osisaju. Cak su i mom Viniju kad je bio beba osisali iako sam naglasila da ne prilaze ocima. Oni kao, sve najbolje znaju i navodno sisanje sprecava infekciju. Sasvim obrnuto. Kad je kratka dlaka dok ne naraste stalno mu ulazi u oci, iritira i mogucnost infekcije je veca. Moja prijateljica je svojoj Lei osisala i sad muku muci dok ne naraste. Kaze da Lei oci nikada nisu tako puno suzile kao sada.

Posurfaj malo po stranicama Shih - Tzu odgajivaca pisalo je nesto o tome kako se dlaka oko ociju ne bi trebala sisati.

I jos nesto. Njima se dlaka iz usiju cupa, kao sto mi cupamo obrve (samo ne pincetom nego prstima). Tako se omoguci kanalu da dise i nema upala. Mene su vet. uvjeravali da se dlacice samo sisaju i ni u kom slucaju ne cupaju. Pa ti sad vidi!

U knjigama lijepo pise, da S-T nemaju tako osjetljive nerve na usima kao drugi psi da se dlake MORAJU cupati. Naravno uz predhodnu pripremu da koza malo omeksa.

lijep pozdrav

Zadnji put kada sam ga odvela kod frizera, on su mu cupali dlaku is usiju, i od sada cu to radim non-stop, lakse je meni kada mu cistim usi ....samo sto se ne usudujem da radim to sama a nije skupo da ga odvedem i da mu oni to iscupaju svako malo.......ja sam mu osisala dlaku oko ociju dok se ne rijesim crvenila, ali nisam znala da se nesmije sisati, hvala na savjetu!!!!Sada kada naraste nema vise sisanja, iako se puno crveni, nema veze, jel tako?

Pozdrav

Guest gama

Tako je! :lol:

Vidjet ces da ce mu oci manje suziti i samim tim i crvenilo ce biti manje.

Guest gama

Dijana, samo da ti javim da je Vini danas dobio ocjenu ODLICAN i PRM.

Kasno je a sutra rano idemo za Travnik.

Poljubi Gizma

Moje cestitke!!!!!!Mali slatkis!kada se vratis is Travnika javi mi kako je sve proslo i kako se Vini ponasao i sve to!

Pozdrav tebi i Viniju

Guest gama

I u Travniku je bilo super. Opet odlican i PRM.

Ufurani smo jer imamo i povelju Mladi sampion BiH u ljepoti.

Sta bi tek bilo da smo znali da se dlaka poslije kupanja treba uljiti nekim posebnim uljima i da nismo trcali kroz sumu i lezali u blatu? :whistle:

Da svaki dan nemamo takmicenje u sumo hrvanju s Gamom! :roll:

Bio je jedini Shih-Tzu koji je cijelo vrijeme po travi trckao i sakrivao se od sunca ispod stolice, a ostali ljepotani su bili u kavezima i mirno cekali svoj red. U Travniku je puhao vjetar tako da je Vini pred sudiju izasao potpuno razbarusen. Uzas! Vidjela sam da vlasnici unose u ring cetke i dodjeruju pse. Mi smo bili toliko pod tremom da nije bilo sanse naci cetku. Da nije bilo Luce, kakvi smo blentavi, izasli bi i bez masnice.

jeahhhh.... :wiggle: , i meni je Gizmo bio ruzan kada sam ga prvi put osisala, ali se naviknes....kako on to podnosi? Gizmu je bilo hladno u pocetku, pa je uvijek trcao u krilo nekome da se malo ugrije :)

Ocekujem slike sa novom frizurom!

Puse za tebe i Vinia!

Guest gama

I Viniju je izgleda hladno. Prvi put je cijelu noc spavao na krevetu medju dekama. Obicno spava na parketu pored vrata od sobe pa ga ja onda po cijelu noc podizem na krevet. Bilo me strah da se ne prehladi.

Da ga samo vidis. Zaista je ruzan, nezgrapan,...ma stavit cu slike pa cete ga moci vidjeti.

A kad se samo sjetim njegove predivne dlake. Iskreno se nadam da je njemu sad mnogo bolje i da nisam pogrijesila.

Ma nisi pogrijesila...nemoj da se brines, a pored svega ona ce da naraste, znas kako brzo raste, ja sam Gizma skoro sisala, i eno vec sada nemoze da gleda na oci od dlaka :).....

Nemoj da se brines, dlaka ce narasti brzo:)

Ma nije ruzan Gama...bas je sladak!!!

Sada izgleda kao da nije jeo mjesec dana, mali mrsavko, valjda ih ona pusta dlaka cini debljim :)

Gama gdje si mi ti...odvano nisam imala vremena da se javim...Kako je Vini?da li ste isli na jos koju izlozbu????

Puse od:

Guest gama

Redovno citam forum, ali mi se nesto ne da pisati.

Vini je dobro, jucer smo ga odveli kod mojih roditelja na vikendicu.

Tamo uziva i trci s Gamom do iznemoglosti. Isprlja se kao prasac. Niko ga ne gnjavi brisanjem njuske cim pije vode,ne maltretira ga da mora lezati na peskiru a ne na plocicama i parketu...

Upravo se ljulja s mamom u mrezi-ljuljacka.

Ma, cini mi se da njih voli vise nego mene i supruga. :(

Poljubi Gizma!

Pozdrav Svima!

Evo i nas nije dugo bilo (odmor) ali smo imali vremena da se slikamo..jedna novija slika Gizma poslije kupanja i sa duzom dlakom.

slika se ne vidi

Imate veliki pozdrav!!!!

Guest matana

Ma Gizmo je mali maneken. Bas ima slatke oci. Jedna pusa za njega i velik zagrljaj i za tebe.

Zdravo svim ljubiteljima prelepe rase Shih Tzu i ja sam jedna od vas.

Interesuje me da li moze neko da mi kaze gde mogu da nadjem i naucim nesto vise o ovoj rasi, kako o standardu tako i o trimingu ove rase. Interesuje me sve o ovoj rasi, volim ovu rasu, imam ovu rasu ali jako malo znam o njoj, zato bih volela da naucim. Videla sam na ovim stranicama da ima o standardu rase ali generalno, volela bih da nadjem nesto vise, opsirnije i detaljnije, pa ako neko zna neku knjigu, brosuru ili neki sajt, bilo bi odlicno.

Videla sam vase kuce ovde i mnogo su lepe, ja imam tri Shih Tzu-a, jednog matorka i dva mala od po mesec dana. Obozavam ih.

Ovaj sajt je odlican za sve ljubitelje pasa, razmene iskustva, ucenje o psima i bas mi je drago da sam pronasla ovako nesto.

Pozdrav , Bilja i nadam se da cu uskoro nauciti nesto vise o Shih Tzu rasi.

Pozdrav Biljo i dobrodosla na forum!

[schild=14 fontcolor=000000 shadowcolor=C0C0C0 shieldshadow=1]Dobrodosla![/schild]

Svoje ljubimce nam mozes predstaviti na podforumu "Predstavite svoje pse", a sigurna sam da ce se i Dijana ubrzo javiti.

PS. Poruka za Dijanu: nemoj vise sisati Gizma na kratko, nemas pojma koliko je lepsi i sladji sa duzom dlakom.