Sign in to follow this  
jasmina

Srpski gonic

Recommended Posts

Pozdrav svim kolegama lovcima i odgajivacima rase srpski gonic.Upravnik sam lovista u jednom brdsko- planinskom lovistu gde je lov bez gonica nemoguc.Maja meseca ove godine formirali smo klub odgajivaca i ljubitelja pasa gonica i tragaca po krvi Beljanica - Resavica, sto smo smatrali neophodnim za unapredjenje kinologije u nasem kraju kao i za ocuvanje domacih rasa gonica koje predstavljaju nase nacionalno blago.Imao sam tu cast da budem izabran za predsednika kluba.Po prvi put smo u nasem mestu 29.09. organizovali specijalku gonica i pticara gde je bilo prijavljeno 120 pasa.Interesovanje za clanstvo u klubu je veliko nasta smo mi koji smo ucestvovali u formiranju kluba jako ponosni.

Sa lovackim pozdravom DOBAR POGLED

Koliko je meni poznato pri ocenjivanju pasa gonica pas treba da goni sto je duze moguce a pauza pri gonjenju ne sme da predje limit od 2 min. :???:

Moze, ona glupa zabrana o kojoj sam pisao vazi samo za visokonoge gonice, a sa brak jazavicarima i biglovima je dozvoljeno.

Ukupno vreme rada psa na ispitu je ograniceno propozicijama, a organizator ga moze unekoliko korigovati u zavisnosti od broja prijavljenih pasa, s tim da postoji donji limit. Svaka pauza  u radu se negativno boduje, a pauze preko 2 minuta znace diskvalifikaciju.

Nakon elementarne nepogode koja je zadesila nas grad i okolinu primorani smo da izlozbu zakazanu za 17. maj odlozimo

za 7. jun,( po odobrenju KSS), izlozba se organizuje na sportskim terenima "Mladost", kod Lovačkog doma,KU Dragan Radovic - Dzoni ,Cacak

Po statistici, samo jedan par srpskog gonica je prijavljen za evropsku izlozbu u Brnu. Kako je to moguce? Brno nije daleko - svega oko 6-7 sati voznje... Sa jednim prenocistem ili dva dobra vozaca pa i bez prenocista, za 100 eura mogao se prijaviti pas. Je li moguce da silni pobednici grupa nisu bili zainteresovani? Na nasim izlozbama psi su veoma brojni i stalno na postolju.... ? 

Ma i kod nas je situacija ocajna sto se tice Srpskih Gonica. Evo i u mom kraju svi lovci drze Posavce, ponekog Trobojca i Alpinca. Znam samo za jednog muzjaka Srpskog Gonica u okolini. A Zutog Srpskog Gonica nisam video uzivo vec 15-20 godina... Nema ovde ljubitelja gonica koji nisu lovci (osim mene). Vecina ljudi drze Nemacke Lovne Terijere, Staforde, Vucjake i Sarplanince, sto se rasnih pasa tice. Znam i za jednog Rotvajlera i jednog Bernandinca. Ostalo su sve dzukci. Razni mesanci.