Sign in to follow this  
jasmina

Srpski gonic

Recommended Posts

Legenda kaze da je srpski gonic potomak rase koju su u Evropu doneli fenicanski moreplovci.Njegove osobine najpre su se prilagodile jugoslovenskom reljefu u klimi,a zatim su usavrsene selekcijom.Ovaj pas je izuzetan lovac na zeceve,jelene i divlje svinje,neumoran i izvanredan tragac za ranjenim zivotinjama.U izgledu srpskog gonica sjedinjena je snaga i elegancija.

To je snazan pas,srednje velicine,lisicje crvene boje sa crnim plastom,kratke guste dlake,duge glave i jakih kostiju.Visina je za muzjake od 46-54cm,a za zenke od 44-52cm.Tezina je 20kg.Duzina trupa treba da je najvise 10% veca od visine grebena.Potiljna kost je slabo izrazena,celo blago zasvodjeno,sa slabo izrazenim prelazom u nosnik koji je prav.Gledano odozgo,glava je srednje siroka i duga.Duzina glave je od 20-25cm.Njuska nesto duza od lobanje.Ocni lukovi su jako izrazeni,ceona brazda vidljiva.Stop je slabo izrazen.Njuska je duga,u osnovi siroka,prema nosu se blago suzava.Nosnik je ravan.Nosna pecurka je crna.

Usne su dobro razvijene,crno pigmentisane i dobro pripijene.Zubalo je snazno i makazasto.Oci su ovalnog oblika,izrazite,kestenjaste boje,kapci crni,pogled bistar.Usi su srednje duzine,ravno padaju niz obraze i ne uvrcu se,srednje siroke,na donjoj strani zaokruzene,nesto mesnate.

Vrat je srednje duzine i vrlo snazan.Linija ledja se blago spusta od grebena prema sapima.Greben je jedva primetno izrazen.Ledja su puna i ravna.U bubreznom delu snazno i jedva primetno zasvodjena.Sapi su duge i snazne,misicave,nesto nagnute.Grudni kos je srazmerno sirok,izbocen i dug,dubina mu doseze do lakata.Obim grudnog kosa je 10% veci od visine.Prsa su srazmerno siroka.Trbuh i bokovi su blago prikupljeni.Rep je srednje visoko usadjen,u korenu deblji i postepeno se stanjuje prema vrhu.Duzina je do skocnog zgloba.Rep je blago povijen na gore i dobro je odlakan.Prednje noge su prave,saplja malo izrazena,dosaplje je snazno,kratko i skoro okomito.Sape -macje,prsti izboceni,nokti jaki i pigmentisani.Zadnje noge su prave,butine snazne i duge i dobro razvijene.Skocni zglob je snazan i dobro postavljen.Dosaplje je skoro vertikalno i snazno.Hod je izrazen i zivahan.

Koza je elasticna,pripijena uz telo i dobro pigmentisana.Dlaka je kratka,gusta,sjajna,polegla,elasticna sa poddlakom.Boja je osnovna lisicje-crveno ili zuto crvena sa crnim plastom ili sedlom.Plast doseze do glave sa crnom mrljom na obema slepoocnicama.

Evo jedne slicice jednog odlicnog primerka ove rase.Stvarno mi je zao sto je ovaj topic takoreci zamro, odnosno sto se ne javlja veci broj imalaca,odgajivaca i postovalaca ove izuzetne rase. Nadam se da ce se to veremenom poboljsati.

balkanski_gonic03.jpg

Lep primerak stvarno,predina rasa!

Mare slazem se sa tobom o ovom topicu,mada iskreno mislim da na ovom forumu i nema toliko ljubitelja srpskih gonica! Bas mi je krivo zbog te cinjenice!!! :cry:

Pozdrav svima!!! :!: :!: :!:

Evo ja bih zeleo za pocetak da predstavim svog psa.

cToiK8QhCQf0sZEW.jpg

Torpedo od DЕѕamba sa 6.5 meseci

PoЕѕeljni su svi bjektivni komentari i kritike.

Ajde bre ljudi javljajte se, nek Еѕivne malo ovaj topik!!!

Cao svima ja sam Darko, zivim u Nisu i imam tri srpska gonica 2 kuje i jednog kera. Obozavam ove pse, zainteresovan sam za izradu nekog sajta koji ce da odradi samo srpske gonice( stg, sg i pg) nase autohtone pse. Posto jos uvek ne znam sta ce sve da bude obuhvaceno saljite svoje predloge. Pre svega imam nameru da omogucim laksi pristup priplodnim primercima nesto kao katalog sa slikama i podacima iz rodovnika

Cao svima ja sam Darko, zivim u Nisu i imam tri srpska gonica 2 kuje i jednog kera. Obozavam ove pse, zainteresovan sam za izradu nekog sajta koji ce da odradi samo srpske gonice( stg, sg i pg) nase autohtone pse. Posto jos uvek ne znam sta ce sve da bude obuhvaceno saljite svoje predloge. Pre svega imam nameru da omogucim laksi pristup priplodnim primercima nesto kao katalog sa slikama i podacima iz rodovnika

Cao Darko lepo sto si pridruzio.Mogao bi da postavis slike svojih pasa.

Sto se tice sajta svakako treba da stavis datume svih utakmica u radu i specijalki u exterijeru.Ovo za bazu priplodnog materijala ti je odlicna ideja.Mozes da ubacis tekstove i slike o obuci ovih pasa. Mnogo slika da stavis pogotovu onih u radu. Ako nekako mogu da pomognem tu sam.

Stvarno bi bio red da ove vrhunske gonice predstavimo siroj javnosti.

Pozdrav!!!

Marko

evo mene opet, bice svih datuma od specijalki do utakmica, mozes li da mi obezbedis nekakav primerak monografije srpski gonici od M. Urosevica u bilo kom obliku kopiorano skenirano..,kontaktirao sam i njega licno ali je vrlo malo izdanje i sve je razdeljeno, bice mi drago da saradjujemo , bice i slika ali su mi potrebni i kontakti nekih odgajivaca tu oko Dunava (mislim da ih ima u Pozarevcu i Golupcu)

unapred zahvalan

mozes li da mi obezbedis nekakav primerak monografije srpski gonici od M. Urosevica u bilo kom obliku kopiorano skenirano..,

Znaci na svim sajmovima, u svim bibliotekama, cak i na ulici i nigde nisam uspeo da je nadjem. Jedino sto sam saznao da je izdanje vrlo malo.

Na netu sam isto pokusavao ali tu nema ni govora.

Pozdrav!!!

Marko

Evo "izvestaja" sa CACIB BG.Nisam stigao da ispratim celo ocenjivanje iz raznih razloga (da ne smaram sada) no sta je tu je ( i onako sam ja skoro jedini zainteresovan na ovom forumu za ovu rasu).

Najvise pasa iz cele VI FCI grupe bilo je iz ove rase cak 9.

Ne znam sta da kazem, nije se primecivao neki profesionalizam prilikom sudjenja, desilo se da je pas stajao i 15-20 min u "stavu" a da sudija i nije gledao u psa nego pricao sa hendlerom psa. Sve u svemu moglo je mnogo bolje. Plasman ne bih komentarisao.

ny7l6T1DHV3yrTXC.jpg

Ovo su Eči i Elza brat i sestra iz istog legla (Džambo Džet od Magdalenića Šanca x Linda) oboje iz razreda mladih. Inače Eči je pobedio u svom razredu i postao prvak rase,dok Elza je izgubila od Alke Rašinovačke i samim tim nije usla u izbor za rasu.

Guest fiksideja

da li znas gde moze da se polaze ispit urodjenih osobina, za gonice!

ja imam bigla

da li znas gde moze da se polaze ispit urodjenih osobina, za gonice!

ja imam bigla

Ispiti za urodjene osobine osobine gonica uglavnom organizuju lovacka udruzenja u kojima se pretezno lovi gonicima, a to su mesta u Sumadiji i juznije od Sumadije. U Vojvodini nema gonica zbog glupe zabrane upotrebe gonica na terenima ispod 500 m. nadmorske visine (radi se na tome da se ta zabrana ukine).Sada skoro sigurno niko ne organizuje utakmice za gonice i ispite urodjenih osobina iz prostog razloga sto je sada lovna sezona u punom jeku.

E sad sto se bigla tice ja iskreno nikad nisam video ni jednog primerka na nekoj utakmici u radu ili na ispitu urodjenih osobina pa tako nemam blage veze kako njihov IUO treba da izgleda i da li se uopste odrzavaju ispiti za ove pse.

Guest fiksideja

mislim da je ista prica kao i za srpske gonice, tj da se ne plasi puske, i da laje kada naidje na trag, i onda da laje na lovinu 2 minuta.

uglavnom ja sam tako nesto cuo!

hvala na obavestenju, i ako cujes nesto, javi!

a jel moze da se lovi sa gonicima, zeceve, ako su manji od 40 cm, u vojvodini!

mislim da je ista prica kao i za srpske gonice, tj da se ne plasi puske, i da laje kada naidje na trag, i onda da laje na lovinu 2 minuta.

Koliko je meni poznato pri ocenjivanju pasa gonica pas treba da goni sto je duze moguce a pauza pri gonjenju ne sme da predje limit od 2 min. :?

a jel moze da se lovi sa gonicima, zeceve, ako su manji od 40 cm, u vojvodini!

Moze, ona glupa zabrana o kojoj sam pisao vazi samo za visokonoge gonice, a sa brak jazavicarima i biglovima je dozvoljeno.

Guest fiksideja

alo mare. imam pitanje, a posto si ti u to upucen, ajde pomozi.

zanima me gde moze na netu da se nadje zakon o lovu. da se malo uputim u sve to.

Guest fiksideja

idi na sajt imageshack a tamo nabaci svoju sliku, tj upload, i onda ce ti on dati precice koje samo prekopiras, ovde. tako barem ja radim

mada ima i drugih mogucnosti :roll: