Sign in to follow this  
Danka Dubajic

Specijalke i dodela CAC???????

Recommended Posts

Od ove godine, na nasim Specijalkama se ne dodeljiju titula CAC, ukoliko na istima nije prijavljeno najmanje 20 pasa jedne rase.

Ja cu se osvtnuti na pse iz IX grupe koju po prirodi stvari najbolje poznajem.

Od svih rasa koje mogu da ispune ovaj, po meni prilicno problematican uslov mogu da nabrojim pudle, mops i mislim da se tu prica zavrsava.

Nerealno je ocekivati da ce psi iz inostranstva popuniti broj u npr.Lasama, Kavalirima, Tibetanskim spanijelima, bisonima, Shih Tzu ima, Maltezerima.

Bojim se da ce zbog ovoga, broj stranih izlagaca na nasim Specijalkama biti sve manji, a Specijalizovane izlozbe ce izgubiti svoj smisao i tezinu.

Volela bih da sa vama podelim svoje misljenje.

Pa sad meni nije jasno... je li to u domenu naše regulative.. ili je to neko internacionalno FCI pravilo?

U suštini 19 pasa je solidna konkurencija... kada je o retkim rasama reč ni na daleko popularnijim CACIBima u inostranstvu ne nakupi ih se znatno više... :(

U suštini jeste, kad malo bolje čovek razmisli, besmisleno da se na CAC i CACIB izložbama CACevi dele bez obzira na to koliko prijavljenih pasa ima u rasi... a da na specijalki to ne ide. Međutim, iz nekog samo sebi znanog razloga, ja sam razumela da ukupno pasa (bez obzira na rasu) na specijalki mora biti barem 20. Kako i zašto sam došla do tog zaključka - nemam pojma.

To je velika šteta... jer uz pretpostavku da se na specijalku po pravilu pozivaju sudije kojima su date rase veoma bliske... odn. tzv. "eksperti za tu-i-tu rasu"... logično bi bilo da nema razloga sumnjati u opravdanost tih rezultata... čak i više nego kod nekog all-round sudije koji je na dan tamo nekog CACIBa u praksi imao da odsudi ne samo pse cele jedne grupe već i još po koju rasu iz drugih, a da mu je vreme prilično ograničeno.

Evo i ja da se ukljucim kao clan organizacionog odbora jedne od veoma poznatih i cenjenih specijalki u ovom delu sveta. Na zalost, i nasa specijalka je zahvacena tom odlukom Saveza.

Iako ne mogu da dokucim koji je krajnji cilj i logika pomenute odluke, mislim da ona, bar kad je nasa specijalka u pitanju, nece imati nekog narocitog efekta.

Evo razloga: na nasu specijalku zovemo iskljucivo sudije, najbolje poznavaoce rasa koje se izlazu. Najcesce su to veoma eminentne, renomirane, cesto stroge i beskompromisne sudije, koji detaljno ocenjuju pse, pisu veoma opsirne i precizne ocenske liste, a pse rangiraju i ocenjuju prema kriterijumima najjacih izlozbi u maticnoj zemlji rase. Logicno je da u takvim okolnostima na izlozbu dodje mnogo vise ljudi koji imaju pet quality pse kao posmatraca, a pravih izlozbenih pasa koji izadju u konkurenciji je prilicno malo. Ovi prvi ce svoje pse radije oceniti na nekoj seoskoj izlozbi i dobiti titulu i sampionat, nego sto ce izaci na specijalku i dobiti nizu ocenu. Na specijalku ce doci da vide najboje pse u konkurenciji i nauce nesto prilikom sudjenja ili u toku pratecih aktivnosti (seminar i sl.). Tako da nasa specijalka nije i nikad nece biti masovna kada je broj izvedenih pasa u pitanju (a i rase su prilicno retke), ali ce uvek biti veoma edukativna i dobro posecena.

Konkretno, na nasu izlozbu ljudi izvode pse da bi culi misljenje eminentnog eksperta, dobili detaljnu ocensku listu, ali i zbog prestiznih titula Sampion Kluba i Kandidat za Sampiona Internacionalnog Kluba pasmine. Onaj kome je bitan CAC, otici ce do prvog sela ili na neki, na primer, CACIB Paracin (tamo dele cak i CACIB :D ). To sto na nasoj specijalci nece dobiti kandidaturu za Sampiona Srbije, u principu nase tipicne izlagace jako malo zanima.

Medju nasim izlagacima ima dosta ljudi koji pse izvode iskljucivo i samo na specijalku.

Ne razumem svrhu brojčanog minimuma pasa od 20. Pa na većini naših cac i cacib izložbi većina rasa ne prelazi tu famozno zamišljenu brojku 20 i svi udeno dobijaju CAC i CACIB kandidature. Imajući u vidi da se na specijalki uzgavnom pozivaju sidije stručnjaci za rasu ne vidim razlog brojčanog minimuma pasa. Mogući razlog je: Povečati nezainteresovanost izlagača prema specijalkama jer što bi dolazio tu i čuo mišljneje od stranog sudije specijaliste za rasu kad on može glat da skupi dovoljno CAC-ova na našim mnogobrojnim izložbama bez obzira na broj izlaganih pasa.

Mene samo zanima da li je to svojevoljna odluka KSRS ili je doneta po generalnoj sugestiji FCI (npr. prema nekom nedavnom Protokolu)?

To je priličan nonsens... i vrlo će loše uticati na promociju klupskog organizovanja.

Mene samo zanima da li je to svojevoljna odluka KSRS ili je doneta po generalnoj sugestiji FCI (npr. prema nekom nedavnom Protokolu)?

To je priličan nonsens... i vrlo će loše uticati na promociju klupskog organizovanja.

To je odluka našeg saveza koja se nije poštovala, a sad je još i smanjen broj pasa na 20 jer kako sam ja saznao taj broj je bio i veći.