Guest Veca

Nesto o Lhasa Apso

Recommended Posts

Guest Veca

Caos :)

rekose mi da smo prvi Lhasa Apso predstavnici na ovom forumu a ja obecah da cu nesto napisati o ovoj pasmini. Nemam informacije o tome koliko su dugi, visoki, teski itd. ali te standardne stvari mozete naci na internetu a i ja cu se truditi da ih napisem.

Evo nesto o istoriji Lhasa Apso pasmine, odakle poticu i za sta su 'koristeni', drugim rijecima: KO SI I STA SI? :)))

Istorija pasmine:]

Lhasa apso potice iz egzoticnih i misterioznih planina poznatih kao Tibet. Nastanjen visoko na Himalajima, sjeverno od Indije i Nepala, Tibet je sada dio Kine. Kuca Mount Everesta, visoki Himalaji drze Tibet izolovanim i odvojenim od ostalog svijeta vec stotinama godina, ali opste poznato je da egzoticne price i rituali Tibeta oduvjek zanimaju Zapadnu Kulturu.

Korijeni Lhasa Apso pasmine su duboko urasli u kulturu Tibeta. Lhase su, vjerovatno, dio Tibeta vec 800 godina, iako su tek od nedavno predstavljeni ostatku svijeta kao pasmina.

Stotinama godina Dalai Lame (lideri Tibeta) poklanjaju Lhasa Apso kucice svaki put kada posjecuju poglavare u Kini i ostalim vaznim zemljama. Dobiti Lhasa Apso na poklon je uvjek smatrano kao veliki dar i vjerovalo se da Lhasa Apso kucici donose srecu onome ko ih dobije na poklon. Legende kazu da su Lhase bile ucesnici u religioznim ceremonijama i uvjek su smatrane za svete (zivotinje) zbog dusa umrlih Dalai Lama, za koje su smatrali da su u tjelima lhasa Apso pasa.

U aristokratskom Tibetanskom domacinstvu Lhase su smatrane strazarnim psima. Veliki, upecatljivi Tibetski Mastif je imao posao da fizicki uplasi i otjera svakog lopova, a mali, runjavi Lhasa Apso da sluzi kao alarm i upozorava ukucane da je u blizini lopov ili opasnost.

Godine uzgajanja ove pasmine doprinijele su tome da Lhasa Apso razvije vazan instinkt koji joj (pasmini) pomaze da osjeti razliku izmedju prijatelja i neprijatelja. Na domacem Tibetskom jeziku Lhasa Apso je poznata kao: "Abso Seng Kye", sto znaci "Strazarski, lavlji pas za lajanje".

Lhasa Apso je jedan od cetiri rase koje su prirodno potekle iz Tibeta, a preostale tri su: Tibetski Terijer, Tibetski Spanijel i ogromni, Tibetski Mastif. Svi imaju siroku, gustu dlaku koja ih stiti od teske, ledene, planinske klime. Lhasa Apso je dobio ime po Lhasa, glavnom gradu Tibeta. Apso potice, predpostavlja se, od Tibetske rijeci "RAPSO", sto znaci "Kozji-Kozje", a ime je povezano sa ovim znacenjem jer Lhasina dlaka je duga i gusta. U nekim zemljama Lhasa Apso je poznat kao Tibetski Apso.

Tek od dvadesetog vijeka Lhasa Apso je nastanjen i na prostorima Engleske i US. Taikoo, crno-bjeli muzjak Lhasa i Dinkie, zenka "boje nepreradjene svile", bili su prvi Lhasa Apso psi koji su usli u US. Negdje oko 1934, Tibetan Breed Association (Tibetska Udruzenje Uzgajivaca (ili rasa)), organizovano je da obiljezi i jasno oznaci sve karakteristike ove rase i onoga vezano za standard iste. Sljedece godine, 1935, Americki Klub Stenaca, oficijalno je prihvatio tj: prisvojio standarde rase Lhasa Apso. Ove standardi su ostali do sada, relativno, nepromjenjeni.

Tek u 1978oj godini, neke modifikacije su napravljene i poneke promjene.

---------------------------------------------------------------------------------

Nadam se da ste uzivali citajuci ovaj tekst o Lhasa Apso pasmini. Ne zamjerite na greskama prevodila sam sa Engleskog iz knjige. No, vjerovatno ce vam zapasti jedna stvar koja me nasmijava ali mrzi me da trazim po internetu kako se kaze. Da li se kaze Tibetanski ili Tibetski? :dontknow: Eto, Engleski ide i nekako a srpski izgleda nikako.... :oops:

Veliki pozdrav svim ljubiteljima pasa.

:lol:

Idem sada da spremam ispit :bumbum:

Vidim da tema Lhasa i nije baš popularna. Možda zato što ljudi o njima malo znaju. Barem je u Hrvatskoj tako. U Hrvatskoj ima danas 40-tak lasića. U mojoj obitelji žive Nina, Quan, Patrizia, Tiarro i bebe Ruby, Arny, Oscar i Zlatko.

Nina je crna, Quan je potpuno krem, Patrizia će biti krem kad promjeni dlaku u potpunosti, Tiarro je zlatni, bebe su party crno bijele, zlatno bijela i zlatna....Znači mogu doći u bilo kojoj boji.

Idealna veliДЌina po FCI standardu je oko 25 cm za muЕѕjaka, ali tog u stvarnosti gotovo viЕЎe i nema. Nina je visoka 25 i bila je ubjedljivo najminijaturniji lhasa u ringu.

Lhasa je jako inteligentan, zahtjevan, buДЌan, tvrdoglav, cijelo vrijeme misli da je veliki pas. Ima samo jednog "gazdu" (barem moji - muЕѕa posluЕЎaju, odrade ЕЎto se traЕѕi ako ja nisam doma) i za njemu je njegov ДЌovjek najbolji na svijetu....

Toliko ako Еѕelite znati joЕЎ, pitajte

ЕЅeljka

Guest dare...

2005-te na izloЕѕbi u SurДЌinu (BGD) jedna devojka je dovela prelepog muЕЎkog Lasa Apsoa. Prelepe srebrne boje celom svojom duЕѕinom. Ona je prvi put bila na izloЕѕbi Isto kao i mi sa Shih Tzu-om i bez obzira na ЕЎiЕЎanje glave i ЕЎiЕЎki u homemade verziji sudija je pao na teme kad je video takav lep primerak. A tek kad je video rodoslov...

Devojka je dobila kuče (za stalno ili na staranje svejedno) od nekog mladog bračnog para iz "finijih krugova", koji su ga ne pitajući za cenu pazarili u inostranstvu, a onda u međuvremenu shvatili da ne mogu da se brinu o njemu. Bio je prelep i dobre naravi i dan danas mi krivo da nisam uzeo adresu devojke, pa da možda za jedno leglo sparim Lasu sa mojom ShihTzu devojkom samo za moju dušu i štence podelim familiji i prijateljima... :roll:

2005-te na izloЕѕbi u SurДЌinu (BGD) jedna devojka je dovela prelepog muЕЎkog Lasa Apsoa. Prelepe srebrne boje celom svojom duЕѕinom. Ona je prvi put bila na izloЕѕbi Isto kao i mi sa Shih Tzu-om i bez obzira na ЕЎiЕЎanje glave i ЕЎiЕЎki u homemade verziji sudija je pao na teme kad je video takav lep primerak. A tek kad je video rodoslov...

Devojka je dobila kuče (za stalno ili na staranje svejedno) od nekog mladog bračnog para iz "finijih krugova", koji su ga ne pitajući za cenu pazarili u inostranstvu, a onda u međuvremenu shvatili da ne mogu da se brinu o njemu. Bio je prelep i dobre naravi i dan danas mi krivo da nisam uzeo adresu devojke, pa da možda za jedno leglo sparim Lasu sa mojom ShihTzu devojkom samo za moju dušu i štence podelim familiji i prijateljima... :roll:

pozdravcic!!!

imam deckonju lasa apso, star je godinu i 4 mjeseca, ima dobar pedigre ali jos nije bio na izlozbi. lijep je, blesav je, sharmer i glavni frajer u psećem parku :wink: .i ja sam ga dobila kao ta djevojka koju pominjes. ako si zainteresovan da sparimo nasa chupava stvorenja, za rodbinu i prijatelje, pisi mi na mejl pa ti mogu poslati i fotke itd. btw, zivim u ns.

javi se svakako na moj mejl the_red_one@neobee.net

mah mah

Kazite mi ,molim vas, koliko kosta jedno zensko stene ove rase, da li neko ima trenutno kucice i kako se slazu sa trogodisnjom decom? :?

Posalji mi na PM cenu.

A koja rasa bi od tih slathih malih cupavih najbolje odgovarala(moze i vise, da imam izbor). Hvala. :)

Imam joЕЎ jedno Еѕensko ЕЎtene slobodno, ali lhase ne idu sa malom djecom... nisu baЕЎ tolerantni, ne podnose ДЌupanje za uЕЎi i za rep tako da nisam sigurna da bi lhasa bio pravi izbor uz trogodiЕЎnje dijete.

http://www.yackety.prv.pl

pozdrav!!!

mislim da grijesis u vezi odnosa lase i djece.

lhasa apso je jedna od najdruzeljubljivijih rasa i idealna je za porodicu sa djecom jer su lase u igri jako pazljive sa djecom a izmedju ostalog to su i "strazarski" psi tako da su i pravi mali cuvari porodice a narocito djece. lhasa apso po standardima spada u devetu grupu, sto ce reci u grupu - PSI ZA PRATNJU I RAZONODU - COMPANION AND TOY DOGS.

sto se tice tolerancije psa prema odredjenim postupcima, mislim da je individualno i da to jednim dijelom zavisi i od toga kako je pas naucen i kako mu je dopuЕЎteno da reaguje ako mu nesto ne odgovara. moj lhasa se samo izmakne ako ga nepoznato dijete "ДЌaДЌka", niti reЕѕi niti ujeda i sliДЌno. naravno, i dijete treba nauДЌiti ЕЎta smije a ЕЎta ne smije da radi psu, ЕЎto jednom roditelju ne bi trebalo predstavljati problem da to djetetu i objasni.

eto, ja sam za druЕѕenje djece i lhasa :wink:

Kazite mi ,molim vas, koliko kosta jedno zensko stene ove rase, da li neko ima trenutno kucice i kako se slazu sa trogodisnjom decom? :?

poz!!!

ako živiš u srbiji, ja znam da u Laćarku kod Sremske Mitrovice ima odgajivačnica za lhasa apso jer je moj pas porijeklom od tamo. cijenu ne znam jer sam ga dobila. ako želiš broj tel. odgajivačnice da se raspitaš, cimni mi PM pa ću ti broj proslijediti da ne ispadne da ovdje nekog reklamiram.

mah mah

Ja najiskrenije nisam za druzenje malih pasa sa djecom jer su mali psi dosta krhki , jednostavno maleni. A djeci svasta pada na pamet sto sam se uvjerila sa proslim psom :roll: . Jedino ako je djete vec nauceno na pse i zna odprilike sta smije a sta ne .

Tatjana ne znam da li mislite na Best Line ?

Lhasa spada u IX grupu, ali je isto tako vrlo razliДЌit od ostatka IX grupe. Imala sam priliku vidjeti kako je lhasa reagirao kad ga je dijete povuklo za uho i stalo mu na rep... Lhasa se ne da maltretirati, a priznali mi to ili ne desit Д‡e se trenutak kad Д‡emo se opustiti uvjereni kako se dijete i pas savrЕЎrno slaЕѕu, a onda malo navlaДЌenja i lhasa ugrize dijete. E, onda pas postaje problem jer je nepouzdan. Treba ga se rijeЕЎiti i sl.

Stoga i dalje mislim da lhasa ne ide uz malenu djecu i ne preporuДЌujem svoju pasminu (ДЌitaj ne prodajem ЕЎtence) ljudima sa djecom mlaД‘om od 6 godina... koliko god vam to glupavo zvuДЌalo.

Ja najiskrenije nisam za druzenje malih pasa sa djecom jer su mali psi dosta krhki , jednostavno maleni. A djeci svasta pada na pamet sto sam se uvjerila sa proslim psom :roll: . Jedino ako je djete vec nauceno na pse i zna odprilike sta smije a sta ne .

Tatjana ne znam da li mislite na Best Line ?

ej, da, mislim na best line, jedino za njih i znam, nisam bas upucena u odgajivacnice i tak to...

Pozdrav svima,

evo kod nas ovako stoje stvari. Mi imamo dvoje dece cerkicu od 3,5 godine i sina od 15. meseci. Sa nama u kuci zivi sedam odraslih lasa koje su slobodne, kad kazem slobodne mislim na to da moje lase ne zive u boksovima vec su sa nama u sobi. Mi stvarno nismo imali nikakvih problema izmedju nase dece i nasih lasa.

Sa jednim muzjakom iz Beograda smo parili nekoliko zenki i mogu Vam reci da oni imaju dosta problema sa svojim muzjakom. On je njima gazda.

Oni smeju da ga pomaze samo kad je on raspolozen, moraju da paze kada mu stavljaju ogrlicu i povodnik, moraju da paze kako ga uzimaju u ruke, kada im neko dolazi u goste to je pravi haos, a imaju dve velike cerke koje moraju veoma da paze kako se ophode prema njemu. Oni su uzeli od nas jedno stene za parenje, sva sreca pa je Medo kako su ga oni nazvali totalno drugaciji od svog oca.

Ja smatram da lase nisu lose za porodice sa malom decom samo treba objasniti i deci i psima sta se sme a sta nesme.

Evo da se pridruzim kao vlasnica jednog decka lhase starog skoro 4 mjeseca i zove se Gandalf Yackety :

http://img138.imageshack.us/img138/6838/gandiev8.jpg

http://www.moj-album.com/slike/3770961/ ... hnX9T3.jpg

Pozdrav Jovana

Ostala sam ti duzna za informaciju.

Evo izvoda iz knige Sudije Milivoja Urosevica( inace jedan od retkih sudija koji ti stvarno prepipa psa od glave do repa, po meni strog ali pravedan sudija, uostalom takvi treba da budu)

Zubalo: makazasto, po mogucnosti potpuno

Telo: Duzina tela veca od visine grebena

Velicina: Idealna za muzjaka 25,5 cm, a zenka nesto niza.

Za sve ostalo sto te interesuje, pisi mi na meil.

Da te obradujem, dlaka Lasica se takodje ulji kao kod Shih Tzua

Evo da se pridruzim kao vlasnica jednog decka lhase starog skoro 4 mjeseca i zove se Gandalf Yackety :

http://img138.imageshack.us/img138/6838/gandiev8.jpg

http://www.moj-album.com/slike/3770961/ ... hnX9T3.jpg

Pozdrav Jovana

Ostala sam ti duzna za informaciju.

Evo izvoda iz knige Sudije Milivoja Urosevica( inace jedan od retkih sudija koji ti stvarno prepipa psa od glave do repa, po meni strog ali pravedan sudija, uostalom takvi treba da budu)

Zubalo: makazasto, po mogucnosti potpuno

Telo: Duzina tela veca od visine grebena

Velicina: Idealna za muzjaka 25,5 cm, a zenka nesto niza.

Za sve ostalo sto te interesuje, pisi mi na meil.

Da te obradujem, dlaka Lasica se takodje ulji kao kod Shih Tzua

Hvala mnogo !

Urosevic je odlican sudija. Imala sam priliku da mi sudi jednom JH i stvarno je bio detaljan.

Nego, ja sam negdje procitala obrnuto makazasto zubalo, ali ne znam sta podrazumjeva pod obrnutim ?