Sign in to follow this  
momir

vojvodjanski bradati ovcar

Recommended Posts

Na ocenskoj smotri za vojvodjanske rase pasa u sklopu cobanijade u Sakulama 22.04.2009 pored pulina bio je priveden i jedan primerak vojvodjanskog bradatog ovcara.Da li neko zna nesto o ovoj rasi ili ima neke slike?

Na ocenskoj smotri za vojvodjanske rase pasa u sklopu cobanijade u Sakulama 22.04.2009 pored pulina bio je priveden i jedan primerak vojvodjanskog bradatog ovcara.Da li neko zna nesto o ovoj rasi ili ima neke slike?

Kolikom ja pratim i koliko poznajem tu temu, radi se o križancima "pulina" i mađarskim dugodlakih ovčarskih pasa kao rezultat učestalog kretanja ovčarskih skupina kroz relativno malo područje (hrvatski kao i mađarski dio baranje, istočna slavonija, srijem, banat i bačka - odnosno vojvodina).

Ima na netu (forumu) slike tih i sličnih pasa i mogu se vidjeti

Na kom forumu?kolika je zastupljenost ovih pasa?

Na ovome! pisano je pod pulinom, valjda ne griješim - slijede fotke prenešene s topica o pulinu

8-1.jpg

2-2.jpg

1-2.jpg

5-1.jpg

Ovaj pas se pojavljuje kao posljedica križanja

image-141.jpg

najmanje dvije pasmine s ovog terena a to su (bez imena pasmina zasad)

puli puli-0002.jpg

i

pumi pumi-0001.jpg

sa psima s ovog terena hrvatski ovčar, mudi, pulin

HRVATSKI_OVCAR_Tena_od_vranih_bisera1_220.jpg

(a takvih ima i kod nas zbog istih migracija stočara, pasa i zajedničke povjesti i "kulture"

i pitanje je vremena kad će se ta pasmina standardizirati.

U Mađarskoj se oni redovno javljaju u puli leglima a skoro nikako u mudi leglima (što mbaš nisam siguran u tu info) a kod nas u HR se isključuju iz uzgoja dok se kod vas koliko vidim pušta u uzgoj zbog stvaranja nove pasmine.

Mislim da biste ove pse trebali izdvojiti i raditi na ovom psu kao bradatom ovčaru iz vojvodine a na vama ostaje kako ćete ga zvati.

http://i678.photobucket.com/albums/vv14 ... ge-141.jpg

Buco,ovu fotografiju sam ja namestio.

Zamolio bih te da dalje ne iznosis ne istinu,laz!

Oba psa i beli muzjak i crna zenka su Pulini. Iz te kombinacije su dobivena tri steneta.Dva crna (muzjacic i zenkica) i jedno belo (zenkica).

Ni na jednom psu nema nikakve sumnje da nisu Pulini (mozda to sto nisu bili u dlaci kada je fotka uradjenja),kao i stenci koje su dali.

Verovatno bolje znas to od mene koji sam sa njima skoro svakodnevno. :roll:

Žalosno ali izgledam da znam bolje o pulinima ja koji sam iz hr nego ti (vi) koji si iz srb?

Ono što ti (vi) predstavljate pod puLinima uopće nema veze s pulinima (onaj bijelim puli . . . pumi. . . štaveć) uopće nije vaš pulin!!! To je mađarska pasmina

Unatoč ovome svemu što sam dobronamjerno pisao, ipak ću ti poslati detaljno sve na pvt da ostale ne zamaram tvojim pričama i enegdotama iz svijeta autohtone kinologije

Buco,verovatno sam i ja rodjeni Vojvodjan ,vise kolena unazad...neko drugi?

Mozda bolje poznajes i moju lozu od mene samoga. :roll:

Mozda sam i ja u zabludi gde zivim,gde su mi koreni. Po tebi ,verovatno jesam.

Izvoli,teme si ti otvorio pa nastavi.Necu ti se vise meshati u "znalashtvo" i umece. Sretno.

Kad bi poznavao istinski pulina znao bi da bijeli mužjak nije pulin!

Da te podsjetim na standard pulina?

Ako itko iznosi neistinu to si onda ti iznio obmanjujući javnost da je i ovo pulin, a nije ni p od pulina.

Ovdje je riječ o tipičnom mješancu/križancu u tipu psa koji se spominje u ovom topicu a potomak je navedenih pasa.

Žalosno je što ti kao "poznavatelj" kažeš da iznosim neistinu i laž, mogu misliti kakav si uistinu onda kinolog kad ovakvo što prezentiraš kinologijom???

Možda je i bolje da se nejavljaš dok nevidiš pravu istinu, to je tvoj izbor, mada mi je žao što ne prihvačaš kritiku

Buco, ti nisi tacan covek, i cudi me da moderatori jos uvek nisu sankcionisali tvoje pisanje, tacnije budalastine koje pises...

U svakom drugom postu spominjes vi mi oni itd...

Kao da imas i nekih problema sto se tice nacionalnosti, ako imas bolje sam idi sa foruma, ili ce valjda i moderatori na to obratiti paznju pa preduzeti nesto po tom pitanju...

I ko si ti da prozivas ove ljude ovde, ono jest da ne znamo svi da su sve rase ovog sveta iz HRVATSKE, ali mozes to lepo da nam objasnis, bez vredjanja i prozivanja. :roll:

Ja sam ovdje htio pokazati kako je nastao taj tip bradatog ovčara jer ga ima i kod nas, to nije ništa loše ili je?

Sliku sam prenio iz teme o pulinu a da sam znao da je to "pulin" sigurno to nebi ovdje prenosio.

Prikazati jednu pasminu pod drugom kao što je to učinjeno s tim bijelim "pulinom" je krivotvorenje činjenica i ljude dovodi u zabludu. Ovo nije topic o pulinu već o bradatom ovčaru pa pulina neću više spominjati.

Ostalo neću komentirati kao ni ono za moderatora što ga prozivaš

Vojvođanski bradati ovčar je vrlo stara rasa za rad sa stokom više podataka o njoj www. klubvojvođanskihpasa.blogspot.com

U okolini Subotice ima puno fenotipski vrlo ujednačenih pasa, duge kovrdžave dlake, uvek jednobojno crnih ili belih, visine 40-50 cm. Najviše liče na mađarskog pulija, mada im je dlaka nešto kraća i manje uvijena.

Čuo sam da je Milivoje Urošević pre nekog vremena vršio merenja tih pasa, pod imenom Vojvođanski puli. Inače se na prvi pogled dosta razlikuju od pulina, naročito po dužini dlake, a i po visini. Čini mi se da su nešto manji.

Temperamentni su i lajavi. Ima ih u priličnom broju, na pijaci ima štenaca kad god hoćete. Zna li ko o kojim je psima reč? Nisu li to Voj. bradati ovčari?

СТАНДАРД ВОЈВОЂАНСКИ БРАДАТИ ОВЧАР

10.02.2009.

Војвођански брадати овчар

1. матична земља и порекло: Србија – покрајина Војводина у којој се гаји од памтивека па се сматра да су га срби довели на овај простор.

2. класификација: спада у овчарске расе паса, за њега постоје испити и утакмице у раду.

3. употреба: терач свих врста стоке великих радних способности, чувар свега што му се повери, пратилац, изузетан породични пас – лако се обучава за разне намене

4. особине и нарав: лако се одгаја, погодан за породицу са двориштем – тражи доста кретања, воли децу, присан са целом породицом али признаје само једног власника. Скромних захтева, виталан, живахан, упоран, храбар, лако поучљив и водљив пас, неки примерци су оштри чувари. Може да се прилагоди свим условима, поседује инстинкте и способности да опстане и репродукује се без помоћи човека.

Дисквалификује га: злоћудност.

5. општи утисак: складно грађен, компактан, мало издуженог формата, снажан спрам величине и тежине, густо одлакан. Полни диформизам је изражен.

6. величина и тежина: најпожељнија висина за кује је 50цм и више, за мужјаке 52цм и више. Дужина трупа је до 12% већа од висине. Најпожељније је да је пас у радној кондицији.

Смањује оцену: изгладнела кондиција

Дисквалификује га: рахитис, дисплазија, дужина трупа преко 12%

7. ставови и кретање: корак му је лак и издашан, кас лак живахан и издашан, кад је у галопу предње шапе се додирују или мало укрштају са задњим. Брз, окретан, издржљив, ставови су паралелни.

Смањује оцену: кратак искорак

Дисквалификује га: неправилна кретања

8. боја длаке: Mоже бити: сива, црна, жута, браон, може имати и ознаке друге боје на себи до 10% површине тела пса. Код сивих паса могу бити више нијанси сиве боје на псу. Неки примерци могу бити проткани појединачним црним или белим длакама.

Напомена: Код негованих паса длака је сјајна, код црних мртва длака је боја рђе или браонкаста, а код осталих боја мртва длака је блеђа од живе длаке.

Дисквалификује га: пруга дуж кичме, тигравост, палеж, албинизам и остале нетипичности.

9. длака: дужина длаке код одраслих паса на леђима је око 12цм, она је полумека, подлака је мекша, краћа, густа. Краћа длака је равна или таласата. Дужа длака може бити: равна, таласаста или коврџава. Глава је одлакана краћом длаком од осталих делова тела али има браду, бркове и дуже одлакане уши споља него изнутра. Врат и труп и реп су одлакани дугом длаком. Стомак је делимично одлакан. Бутине су гаћасте, ноге су одлакане дужом длаком равном или таласастом.

Дисквалификује за: вунаста, упредена, шишке, раздељак дуж кичме.

10. кожа: припијена уз тело, еластична. Код црних паса изражен је таман пигмент слузокоже а код паса осталих боја у складу са бојом длаке – тамније је пожељније.

Дисквалификује га: вишак коже, албинизам код црне длаке.

11. глава: лупоидна, линије главе су конвергентне, дужина је око 40% висине до гребена. Њушка је краћа од лобањског дела од дужина њушке наспрам лобање 40 до 46%.

Дисквалификује га: нетипична глава

12. носна печурка и њушка: носна печурка чини са њушком складну целину. Боја носне печурке је код црних паса црна а код осталих је у складу са бојом длаке - што тамнија то боље. Мумификација се толерише. Њушка је затупасто конусна са равним носником, сува, у корену широка, горњи део је доста вишљи од доњег. Образи су заобљени, средње изражени. Усне су затегнуте, добро се преклапају горње преко доњих. Боја усана код црних паса је тамно браон или црна, код осталих је у складу са бојом длаке – што тамније то боље.

Смањује оцену: мало ужа њушка

Дисквалификује га: нетипична носна печурка, нетипична њушка. Светлија пигментација носне печурке и усана од прописане.

13. зубало: комплетно, снажно, маказасто, мање је пожељно клештасто. Вишак зуба се толерише ако је у низу. (напомена: само у првој генерацији ће се толерисати скраћени очнјаци).

Дисквалификује га: Неправилно зубало, манјак зуба – ако је стечена мана доказати ренгенским снимком и остале неправилности.

14. лобања: сужава се благо ка корену њушке, лобања је обла, дужина лобање је мало већа од ширине, а ширина је већа од висине. Теме је заобљено. Стоп је изражен, чеони канал је приметан, потиљак је широк, потиљна кост мало изражена.

Дисквалификује га: нетипична лобања, низак стоп, без стопа.

15. очи: средње велике, бадемасте, бистре, паметног живахног погледа, ни буљаве ни упале. Очни лукови нису изражени. Једнаке боје од тамно жуте до тамно браон – тамније су пожељније. Очни капци су приљубљени, рубови очних капака код црних паса су тамно браон или црни, код осталих су у складу са бојом длаке - што тамнији то боље.

Дисквалификује га: светлије пигментисани рубови очних капака од прописаних, око птице грабљивице, албинично, различита боја очију, на једном псу, буљаво, упало, видљив трећи очни капак, ентропијум, ектропијум.

16. уши: нису ниско усађене, спуштене или полу дигнуте дужина им не прелази висину лобање, пожељно је код паса које имају опуштене уши да мало буду одстојеће од образа. Лако су покретљиве.

Дисквалификује га: нетипичан облик, дужина ушију, једно уво полудигнуто а друго уво опуштено, свако одступање од стандарда.

17. врат: сразмерно дуг, средње снажан, широк, заобљен, мишићав, горња и доња линија су равне, шири се од главе ка трупу, лако и високо носи главу.

18. гребен: мало изражен изнад леђне линије, прелаз у врат је постепен.

19. леђа: кратка до средње дуга, равна у мировању и кретању, мишићава, чврста, сразмерно широка. Слабине су кратке и добро повезане, неистичу се.

Смањује оцену: седласта, мекана леђа.

Дисквалификује га: шаранаста, предуга у целини.

20. сапи: сразмерне дужине благо се спуштају, мишићаве, заобљене, сразмерно широке, складно се надовезују на слабине

Дисквалификује га: предуге, стрме, оборене, преуске, надграђеност.

21. реп: средње високо усађен или високо усађен, у мировању је сабљасто ношен, у висини леђа, или ниже, увек у правцу главе, у афекту ношен изнад леђне линије, може бити и у сталном контакту са сапима, слабином или пљоштимице о бутину, дозвољен је „лајкин реп“, увек у правцу главе. Дужина репа досеже до око скочног зглоба, густо одлакан. (напомена: ако је сломљен реп не може добити већу оцену од 5, псима са купираним репом ће се толерисати у раси само ако су прва генерација).

Дисквалификује га: кусав, краћи од нормалног, неправилног облика или држања у мировању или афекту.

22. грудни кош: сразмерне дужине, и ширине, дубина пожељно до лакта, фронтално мало изражене, прелаз у врат је у равној линији.

Смањује оцену: узан грудни кош.

Дисквалигикује га: бачваст.

23. предње ноге: углови су око 1000, гледано спреда ноге су паралелне, сразмерне дужине, плећке су правилно поставњене око 450 сразмерне дужине, мишићаве. Надлактице релативно кратке, подлактице дуге вертикалне и суве. Шапља сува, дошапља сува, мало закошена ка напред. Шапе чврсте, мачије прсти скупљени са кратким и јаким ноктима, који су обојени претежно до потпуно у скаду са основном бојом длаке – тамнији су пожељнији, јастучићи су јаки, еластични, код црних паса црни, а код осталих су претежно до потпуно пигментисани У складу са основном бојом длаке – што тамнији то боље.

Напомена: Уколико пас има ознаку светлије боје на ивици шапе, најближи нокат је светлије боје као и део јастучића који се налази испод те ознаке.

Смањује оцену: мало отворенији угови, мало одстојећи лактови, дошапља мекана, мало изражен французки став

Дисквалификује га: ужи грудни кош са подвученим лактовима и француским ставом, бачваст грудни кош са лактовима у поље и кривим подлактицама, слабо повезан рамени појас са одстојућим лактовима, изражен француски став, подвучен став, зечије шапе, непрописно пигмеснисани јастучићи.

24. трбух: благо прикупљен, слабине испуњене и чврсте.

25. задње ноге: углови су око 1000, правилног става, гледано од позади ноге су паралелне . Бутине сразмерно широке, и мишићаве и довољно дуге. Потколенице дуге, мишићаве. Скочни зглобови суви, јаки. Дошапља сува, дужа од предњих, закошена ка напред. Шапе мачије. (напомена: заперци се откланјају.

Смањује оцену: мало отворенији углови, мекана дошапља, мало изражен крављи став.

Дисквалификује га: подвучен, икс или изражен о став, одстојећа колена, изражен крављи став, зечије шапе, непрописно пигмеснисани јастучићи.

26. тестиси: мужјаци морају имати два једнако развијена тестиса, који се стално налазе у скротуму све остало је дисквалификација.

Аутор стандарда:

Јован Плачкић

U okolini Subotice ima puno fenotipski vrlo ujednačenih pasa, duge kovrdžave dlake, uvek jednobojno crnih ili belih, visine 40-50 cm. Najviše liče na mađarskog pulija, mada im je dlaka nešto kraća i manje uvijena.

Čuo sam da je Milivoje Urošević pre nekog vremena vršio merenja tih pasa, pod imenom Vojvođanski puli. Inače se na prvi pogled dosta razlikuju od pulina, naročito po dužini dlake, a i po visini. Čini mi se da su nešto manji.

Temperamentni su i lajavi. Ima ih u priličnom broju, na pijaci ima štenaca kad god hoćete. Zna li ko o kojim je psima reč? Nisu li to Voj. bradati ovčari?

Nabavio sam slike kuje iz Subotice, pa možete da vidite o čemu se radi. Nalazi se kod mog brata, inače su pre nje imali belog mužjaka, bio je gotovo identičan, osim u pogledu boje, naravno, i nešto kraći, tj. više kvadratičan, mada ovu nisam video uživo pa ne mogu baš ni da procenim.

Kao što sam već rekao, ima ih dosta u Subotici i okolini, i vrlo su fenotipski ujednačeni.

3vfvl.jpg

28v59vb.jpg

10dfewz.jpg

a9ml2g.jpg

11sky07.jpg

P.S. ( za g. Jovana Plačkića) pokušao sam da slike postavim na blogu, ali mi ne uspeva, ne prihvata mi nikakav komentar. Možda možete vi da ih prebacite?

Jedini ozbiljni i pravi kinolog u svijetu autohtonih srpskih i ostalih pasa je upravo Urošević, a onaj drugi što vodi klub vojvođanskih . . . katastrofa, mada imate i jako puno ostalih kinologa