Sign in to follow this  
Guest flame

rodoslov

Recommended Posts

Guest flame

Moj pas je srednji snaucer, i ima dvije godine. Danas je u Sarajevu bila izlozba pasa, i receno mi je da bi ona mogla da nastupi van konkurencije, samo da bi dobila ocjenu, medjutim mora da ima rodoslov. Luna nema rodoslov i pedigre, pa me interesuje, postoji li nacin da se takvi psi prijave za izlozbe, i postoji li nacin da ona dobije rodoslov ili nesto slicno, tako da bar njeni potomci imaju neki pedigre?

Takodje me interesuje postoji li mogucnost da se nadju muzijaci sa pedigreom za parenje za psa bez pedigrea?

Mislim, ja sam amater sto se tice ovakvih stvari :oops: , samo imam veliku ljubav prema zivtinjama :lol:

Flame, na izlozbama pasa na zalost mogu ucestvovati samo psi sa rodovnicom. Ponekad se organizuje i poneka (neoficijelna) za rasne pse bez rodovnice i pse mjesance. No, mozete ucestvovati bez problema u Agility aktinostima i sl. :).

Rodovnicu ne moze naknadno da dobije, koliko je meni poznato. Ukoliko se pari sa psom koji ima rodovnicu, kucici je ne mogu dobiti. Moze, naravno da se pari sa psom sa rodovnicom, ukoliko to zelite...

Ljubi svoju kucu :)... Rodovnica nije vazna... Postoji toliko drugih aktivnosti koje mozete zajedno ciniti :).

Guest Dotty fan

Hallo,

rodovnik moze naknadno da se napravi ukoliko oba roditelja poseduju isti i ispunjavaju uslove trazene od strane saveza.

Pas bez rodovnika da li moze ili ne da ide na izlozbu....Pa teoretski nemas razloga da vodis psa bez rodovnika na izlozbu jer izlozbe jednim delom sluze i sve te titule koje se dobijaju radi toga da bi kvalitet pasa koji on poseduje,bio nagradjen a samim tim sa nagradama dolazi do vece zainteresovanosti ljudi koji kasnije hce kupiti stene ,ukoliko kuju imas,ili doci na parenje,ukoliko posedujes muzijaka...ti posto nemas rodovnik u startu su ove opcije odbacene.E sad u mnogim zemljama,posebno na balkanu da bi prijavio psa na izlozbu treba ti samo "lova" i obicna prijavnica za odredjenu izlozbu,popunis istu,uplatis i gotovo ides na izlozbu....Niko te nigde ne pita imas li ili nemas rodovnicu...Ali ponavljam nema smisla i razloga voditi psa na izlozbu ukoliko nema papire,jedini razlog moze biti tvoje zadovoljstvo takmiciti se sa ostalima,mozda ih i pobediti,mada od titule neces imati nikakve koristi jer je nemas gde upisati...

Nenad

Guest JanaSchn

Nazalost ne mozes je voditi na izlozbe,mada,postoji mogucnost da naknadno izvadis rodovnik,kao sto je rekao Dotty fan,ako ga oba roditelja imaju .A onda mozes na izlozbu..

Veruj mi ,nemoj tugovati za izlozbama,dovoljno ti je sto imas tog divnog stvora za sebe,jer ako to niko ne zna,onda ja znam ,SREDNJI SNAUCERI SU NAJLEPSI PSI NA SVETU i uzivaj sto se druzis sa njom!!

pozdrav

JannaSchn :surfing:

Guest Dotty fan

Kao sto je dotty fan reko MOZES ici na izlozbu samo ako imas volju da se takmicis...

Guest flame

Ma sto se mene tice ona ne treba da ima nikakv rodovnik, jer je ja volim bas ovakvu kakva jeste, medjutim receno mi je da bi je trebalo pustiti barem jednom da se pari, a ako ima rodovnik, lakse ce biti prodati stenad. Ja bih i poklonio nekom te stence, ali tada postoje dvije mogucnosti. Znajuci stanje u Sarajevu nece niko htjeti da ih uzme, ili ce ih uzeti neko ko nema uslove da ih drzi i onda ce ih ili zapustiti ili na kraju pustiti na ulici pa onda ko zna sta ce biti sa njima. Kada se stavi neka normalan cijena stenaca nece ih svako uzimati, vec samo onaj ko moze i hoce da se brine za njih. A ako nema rodovnik pitanje je hoce li ih iko kupiti.

Uh sto ja zakomplikovah :lol:

U svakom slucaju hvala na odgovorima

Pozdrav svima,

vidim da dugo niko nije pisao na ovu temu, ali mene interesuje ta stvar oko rodovnika (pedigrea, papira...)

Ja uskoro treba da dobijem ЕЎtene ЕЎarplaninca na poklon koje je bez rodovnika, ali sam od jednog poznatog i priznatog odgajivaДЌa u Srbiji dobio objaЕЎnjenje da se na specijalizovanim izloЕѕbama za ЕЎarplanince, psima preko 9 meseci starosti, koji po procenama sudija ispunjavaju rasne karakteristike mogu izdati uslovni rodovnici KSS, koji su iste vaЕѕnosti i vrednosti kao i ostali rodovnici.

Da li neko zna neЕЎto o tome, i koliko to moЕѕe da koЕЎta?

Unapred zahvalan! :?

Čini mi se da je to moguće sa autohtonim pasmina, takvim ЕЎtencima se izdaje uslovni rodovnik, bar je tako bilo nekada. Ako ti niko ovde ne odgovori, isto pitanje postavi na temi o sarplanincu (2. FCI grupa), neko će sigurno znati, a tamo ima puno aktivnih članova.

Izdavanje običnog rodovnika je oko 20 Eura, pa ni ovo ne bi trebalo da koЕЎta viЕЎe. Ocenu bi platio verovatno kao i ostali učesnici u izloЕѕbi, a to je cena prijave psa.

Danijela, hvala na objaЕЎnjenju i savetu.

I majka i otac budućeg šteneta su 101% rasni psi, samo što je problem u Vojvodini, veliki broj salaša i velikih seoskih domaćinstava imaju izuzetne šarplanince ali se oni uglavnom poklanjaju prijateljima, rodbini i po preporuci (ukoliko vlasnik šteneta bude uveren da će budući vlasnik obezbediti sve neophodne uslove za psa), tako da ljudima oni služe kao čuvari (što oni po prirodi jesu i zato ih i drže), te veoma mali broj ima pse sa rodovnikom. :?

Ja sam se oduЕЎevio psima koje drЕѕi moj poznanik, i muЕѕijak i Еѕenka su u svim standardima koji su propisani za rasu, i jedva ДЌekam da dobijem ЕЎtene.Uveren sam da Д‡e to biti prelep pas, a imam silnu Еѕelju da ga izvedem na poneku izloЕѕbu, zato ЕЎto sam spreman da uloЕѕim puno vremena, odricanja, ljubavi i novca u njega.

JoЕЎ jednom hvala na odgovoru i savetu. :)

Pozdrav,

sa obzirom da je Sarplaninac autohtona rasa po prvailniku kinoloskog saveza psi bez bez pedigrea mogu biti prijavljeni na specijalizovanoj izlozbi u razred predvidjen za njih i ukoliko sudija proceni da je pas u standardu daje predlog za izdavanje uslovnog rodovnika .