yowandbm

Selidba sa psom u Republiku Irsku POMOĆ

Recommended Posts

Zdravo svima,

posle nekoliko godina ponovo se logujem na forum. Naime ovog leta se žena i ja selimo iz Srbije u Irsku i hteli bismo da povedemo psa sa sobom - to je pod moranje jer je član porodice 😍 Mi nemamo EU pasoše i već imamo dosta peripetija oko obezbeđivanja radnih dozvola, viza, boravišnih dozvola i sl, a ispade da ćemo više morati da se cimamo oko psa nego oko nas. Osim ako i njemu ne nađemo posao pa da mu poslodavac vadi papire 😄 šalim se malo.

Imamo klasičan plavi pasoš za kućne ljubimce (izdat 2013) u kom je nalepljen bar kod sa brojem mikročipa, tu su sve info o vakcinacijama itd..

E sad, informisao sam se na Irskim zvaničnim sajtovima gde sam našao sledeće informacije:

• Da bi ušao u Irsku pas mora da ima EU kompatibilan mikročip (ISO standard 11785). Ukoliko nema, zameniti postojeći sa EU kompatibilnim, ili poneti čitač koji očitava postojeći mikročip
  • Da ima sertifikat veterinara da je vakcinisan protiv besnila (klikom na link može se doći do sertifikata  EU Annex IV Health Certificate ) koji je potpisan/odobren i pečatiran od strane državnog veterinara (svaka strana). Mora biti potpisan najviše 10 dana pre ulaska psa u EU
  • Da ima urađen serološki test na besnilo sa rezultatom titra rabies antitela minimum 0,5 IU/ml. Test se sprovodi minimum 30 dana nakon vakcinacije protiv besnila, a maksimum 90 dana. Test se radi isključivo u Pasterovom institutu u Novom Sadu koji je EU odobrena laboratorija (Hajduk Veljkova 1, 021 6611 003, 021 420 528, paster-ns@neobee.net).
  • Datum vađenja krvi i rezultat serološkog testa se upisuju u pasoš ljubimca ili u EU Annex IV Health Certificate
  • Ukoliko test nije urađen od strane EU autorizovanog veterinara pas ne sme da putuje naredna 3 meseca. Ukoliko jeste, nema perioda čekanja.
  • Ukoliko su prethodne vakcinacije protiv besnila sprovedene od strane veterinara koji nije EU autorizovan, pasoš je nevalidan i pas mora da putuje sa EU Annex IV Health Certificate koji je potpisan/odobren i pečatiran od strane državnog veterinara (svaka strana potpisana i pečatirana). Mora biti potpisan najviše 10 dana pre ulaska psa u
  • Dokaz da se ne uvozi radi prodaje (rezervacija avio karte, itd.)
  • Vlasnik ne sme da napusti terminal sletanja a da prethodno nije psa dao na veterinarsku proveru. Kopije sve relevantne dokumentacije je potrebno poslati min 48h unapred (lissenhallvet@eircom.net ili info@vetsdirect.ie) radi rezervacije veterinarske provere. Cena provere zavisi od vremena sletanja i iznosi 50-300€ + 13,5% PDV za takse
  • Navedene provere se vrše u roku od tri sata nakon pristizanja psa na aerodrom, nakon čega pas ostaje u karantinu propisano vreme. Nakon karantina ga vlasnik preuzima
  • Pas mora da sleti u roku od 5 dana pre ili 5 dana nakon vlasnika
  • Ukoliko se ne ispoštuje sve zahtevano pas se vraća u zemlju porekla o trošku vlasnika, ili se zadržava u karantinu dok se ne zadovolje svi uslovi, takođe o trošku vlasnika.
  • Ako pas ostaje u zemlji duže od 30 dana mora da se prijavi u AN Post Office. Postoji mesečna (20) i životna licenca (140)

Ovo što sam zacrveneo se ne odnosi na naš slučaj pošto planiramo da sa psom idemo kombijem pa trajektom, pa nećemo morati da imamo peripetije na aerodromu. Kad se smestimo onda ćemo odraditi sve što treba vezano za psa. Međutim treba ući u zemlju i treba mi informacija od ljudi sa foruma koji imaju iskustva sa selidbom psa iz NON-EU u EU, po mogućstvu baš u Irsku.

• Da li sa domaćim pasošem mogu u EU?
  • Da li je naš srpski mikročip u skladu sa standardom ISO 11785?
  • Da li naši "državni" veterinari koji izdaju pasoše izdaju i (EU Annex IV Health Certificate)
  • Da li se naši državni veterinari mogu smatrati kao "EU autorizovani"

Cenim vašu pomoć, unapred hvala na odgovorima.

Nazovite Pet Travel Serbia oni sigurno imaju informacije koje tražite pošto se time bave:

https://www.facebook.com/pettraveltim/?__tn__=%2Cd%2CP-R&eid=ARDqeoRgDqe-n0l_zn-zxqAMw4l75QR5dJa4sG-Q2l_ib0dSDvWxEI92xaX22hLBX9Nyva_iSfj1L_Uv

Baš ste našli vreme da putujete 😧 Nisam sigurna da ćete moći bilo šta dok se ne završi ovaj haos sa koronom.

5 hours ago, Berna22 said:

Nazovite Pet Travel Serbia oni sigurno imaju informacije koje tražite pošto se time bave:

https://www.facebook.com/pettraveltim/?__tn__=%2Cd%2CP-R&eid=ARDqeoRgDqe-n0l_zn-zxqAMw4l75QR5dJa4sG-Q2l_ib0dSDvWxEI92xaX22hLBX9Nyva_iSfj1L_Uv

Baš ste našli vreme da putujete 😧 Nisam sigurna da ćete moći bilo šta dok se ne završi ovaj haos sa koronom.

Hvala Berna22, pozvaću.

Ma priča o odlasku je počela još prošle godine, a nastavlja se nakon što se smiri situacija u svetu.

Hoću na vreme da se informišem, da ne čekam zadnji momenat.

Dugo vremena mi je trebalo da dobijem informaciju, ali Pet Travel ne radi transport životinja unutar EU, već samo prekookeanski.

Opet sam na početku. 

Da li neko ima iskustva sa prevozom u EU zemlje, Irsku ili Englesku?

Možda da baciš pogled i ovde https://ec.europa.eu/food/animals/pet-movement/ms-websites_en

Pronašla sam i ovo:

"Ako životinje unosite u Finsku, Irsku, Maltu ili Ujedinjenu Kraljevinu, moraju se cijepiti protiv trakavice Echinococcus na sljedeći način:

cijepljenje mora obaviti veterinar u roku od najviše 120 sati i ne manje od 24 sata prije predviđenog datuma ulaska u Finsku, Irsku, Maltu ili Ujedinjenu Kraljevinu

veterinar koji obavlja cijepljenje upisuje ga na mjesto predviđenom za to u putovnici"

Čip nam je u standardu koliko sam upućena.