jasmina

Aljaski malamut (Alaskan Malamute FCI: 5.1 - 243)

Recommended Posts

Zar su potrebni komentari? :D

Aki je prelepa bebica (sto nije cudno-malamut je!)

Moj Bakisha ima 18meseci a jos na njega gledam kao na bebu...

Reci nesto vise o njemu

Pa to je jedan pravi blesavko,dosta je nestasan ali se trudim da na lep nacin ispravim te njegove greske!!!I mislim da mu je jedina mana to sto nema papire,ako se to uopste moze i nazvati manom.Jer ja svakako nemam vremena za izlozbe ili tako neke dogadjaje....

Prelep je. Podseca me na mog po obojenosti, s tim sto je tvoj sivo-beo, a moj je crno-beo. Ja nisam imala srca da mom stenetu dajem hrane koliko je preporuceno, vec onoliko koliko je on hteo da jede, pa je uvek nekako izgledao kao kockica... To iskustvo imam od nemackih ovcara, gde sam uvek davala maksimalno onoliko hrane koliko su hteli da jedu (uvek RC + riba+Cafortan (Pet Phos) do desetog meseca, a posle u skladu sa preporucenim. Ne znam da li je to pored genetike razlog sto su svi moji psi prerasli standardom preporucene visine (muzjak NO 68 cm u grebenu, zenka NO 65 cm, ovaj malisa sada sa 9 meseci 72 cm, merio veterinar juce).

Ne treba da te brine to sto nema rodovnik, ako ga volis, volis ga zato sto je pas, a ne zato da bi dobio titule. A i ako pas dobije titulu, to mu je imedju ostalog plus za priplod (potvrda super genetskog potencijala), ali ga i dalje volis isto, zato sto je pas, a ne sampion.

Zaboravih da te pitam, zasto si se bas opredelio za Malamuta? Ako od njega ocekujes da bude cuvar, prevario si se... On to nije. Gledam mog malog kako kulira i spava u hladu, dok se moja snaucerka pokida od lajanja...Jedino sto se ljudi njega plase zbog velicine...

NIsam ga uzeo za cuvara, vec za druga,brata sa kojim cu se setati,igrati,maziti.....a najvise me je privukao njegov izgleda pa sam ga zato uzeo ali pre nego sto sam ga uzeo prvo sam se dobro upoznao sa tom rasom...:)tako da i i odlicno znam njihovu narav...

Ne znam da li ti je neko odgovorio na privatni mejl,kada si postavio pitanje o velicini tvog Akija. Mogu da ti kazem parametre mog Aleksa, jer imam praksu da belezim razvoj svakog steneta koje kod mene dodje. Znaci ovo su samo njegova licna merenja na mesec dana koja sam radila (odnosno vet). Aleks je kod mene dosao sa sedam nedelja. Sa sedam nedelja je bio tezak 7 kg i visok u grebenu 28 cm. On je u startu imao problem sa glistama, jer ga odgajivac nije ocistio kako treba ali i sa stafilokokama koje je dobio najverovatnije jos od majke ali je imao i slab imunitet od jednolicne ishrane, imao je i ozbiljnu upalu creva ali smo to sve prebrodili.Na ponovljenoj prvoj vakcinaciji (uvek to uradim bez obzira da li je ili nije odgajivac to uradio tj rekao da je uradio) sa puna dva meseca je imao 8,5 kg tezine i 32 cm visine. Na revakcinaciji, dakle sa 3 meseca bio je tezak 22,5 kg i visok 54 cm. Na baster vakcinaciji (treca vakcina petovalentna), sa cetiri meseca bio je tezak 31 kg i visok 60 cm. Posle mesec dana, na vakcinaciji protiv besnila, sa 5 meseci, imao je 35 kg tezine i 64 cm visine. Sa 6 meseci, bio je tezak 40 kg i visok 68 cm. Sa sedam meseci 45 kg tezine i 70 cm visine. Sa osam meseci 47 kg tezine i 71 cm visine. Sa devet meseci 45 kg tezine i 72 cm u grebenu visine. To je otprilike njegova dinamika.Medjutim, on je najkrupnije stene iz legla i mislim da je njegova genetika takva da ce izrasti u veoma jakog psa.Ono sto sam mu omogucila jeste kvalitetna hrana i dodaci da bi ta genetika mogla da se optimalno ostvari.Ishrana je od samog starta bila bazirana na Royal Canin-u (prvo baby maxi pa baby giant granule), pet phos tabletama (kalcijum, fosfor,minerali...) i Oligovit multivitaminima.Plus je dobijao po skusu dnevno,prvo pola manje od 250 gr pa sve vece. Sada dobija po jednu od 300/500 gr (pecena pa ociscena od kostiju). Nisam imala iskustva sa ovom rasom, ali imam dosta sa nemackim ovcarima. To iskustvo mi je pomoglo da njemu omogucim optimalan razvoj. Zelim ti puno srece i lepih trenutaka koje ce ti priustiti tvoj malamut i nadam se da sam ti mozda pomogla. Volela bih da cujem misljenja i drugih vlasnika malamuta o nezi njihovih mezimaca. Nas dvoje sada se borimo sa poddlakom koja ispada kao luda, polomila sam cetku iscetkavajuci je...

Drugari, da ne bi vise razvodnjavali ovu temu (koja bi trebalo da je namenjena iskljucivo diskusiji o standardu aljaskog malamuta kao rase), zamolicu da sve poruke (pitanja, savete) koje se ticu nasih ljubimaca pisemo u temi koja je za to predvidjena - ALjASKI MALAMUT - snezna lokomotiva! [iI], kako bi svi mogli lakse da pratimo sta se pise, i da znamo gde sta da trazimo :)

Veliki pozdrav svim novim clanovima i vlasnicima malamuta! :)