Sign in to follow this  
bizon

Bordoska doga

Recommended Posts

Pozdrav svima! Izvinjavam se ako negde vec ima ova tema, ali, buni me zivotni vek ove rase. Negde pise od 8 do 10, a negde od 5 do 8. Mozete li mi reci svoja iskustva, ako ste cuvali, ili cuvate, ili neko koga poznajete da cuva ovu rasu, uglavnom ono sto ste videli, koliko su ti psi ziveli dugo? Hvala...

Nakon iscitavanja i raspitivanja bordosku dogu sam iskljucio kao opciju bas zbog duzine zivota. U sustini sam se troumio izmedju nje bulmastifa i americkog buldoga(Johnson, klasican tip). Pas je za porodicu sa malim detetom. Kuca, dvoriste na raspolaganju, setnje, neki sasvim normalni uslovi. Ako ima neko neki savet, rado cu ga procitati… Hvala... 

Zavisi kakve šetnje, one po gradu, par km u krug ili priroda i duže aktivnije šetnje? 
Moj prijatelj ima ženkicu am buldoga ali mislim da je ona scott tip (više podseća na pita nego na mastifa, nema okrugle grudi) i fantastična je u kući, sa klincem je super (trogodišnjak) i odlično izdržava planinarske šetnje po prirodi (stara planina) ali se takođe odlično snalazi i po gradu i uredno prolaze knezom (vlasnik na biciklu) bez ikakvih problema ili incidenata. 
Takav tempo ne verujem da bi izdržao bulmastif. Trenutno je kod svih molosa moderno gajiti teške primerke (daleko teže nego propisano), bačvaste, preborane, kratke njuške, pa treba povesti računa da se uzima pas koji je u standardu ne radi standarda samog po sebi već što te krajnosti utiču na zdravlje psa (primer bordoška doga).
Spadaju u još jednu od rasa kojima je u relativno skorije vreme menjan standard radi definisanja nekih stvari koji bi trebalo da budu normalne tipa "otvorene nozdrve".
Ako ste iz BG uskoro će CACIB (8. mart) na sajmu pa je to super prilika da očijuknete malo rase, ponašanje, kretanje, porazgovarate sa vlasnicima oko nekih specifičnosti

Hvala na odgovoru! Krace setnje uglavnom. A. buldoga bih vodio na istrcavanja jer su aktivniji. Bulmastif mi je karakterno i po izgledu najbolji izbor, jer nije mnogo aktivan, samim tim nije dosadan u pogledu skakanja po ceo dan. Kazu da vole biti pored vlasnika, porodice, i tu leskariti. Super su za decu i cuvari su ekstra. Sa druge strane i za A.buldoga su karakteristike super, samo je malo aktivniji. Buldog mi je opcija zato sto su me malo zaplasili oko zdrvlja bulmastifa i zivotnog veka. U sustini koliko sam video da im je od 8 do 10 godina i to mi je korektno u odnosu na bordosku dogu gde bas upada u oci to.